Arama sonucu : 7 madde; 1 - 7 arası.

Konu: Enflasyon muhasebesi nedir?

Enflasyon muhasebesi nedir?

Muhterem Hissenet üyeleri;

Enflasyon muhasebesi 2023 bilançolarını etkiledi.
    2024 nasıl olacak?

Eğer konu hakkında bildikleriniz veya merak ettikleriniz var ise burada paylaşılırsa hepimiz istifade edebiliriz umudundayım.
    Saygılarımla.
    Yazdıklarım, paylaştıklarım yatırım tavsiyesi değildir, herkes kendi kararını verir.

2. Konu başlığı hayırlı olsun.
    Bu konuyu gerçekten bilen uzman bile çok azmış ülkemizde çünkü en son yıllar önce uygulanmış. Bu işlerden az çok anlayan bir tanıdığıma sorduğumda bizlerin kabaca bildiği gibi bu yılki net kardan enflasyonu çıkar al sana enf. Muhasebesi demek değilmiş.
    Ford Sync Multimedia aracılığıyla araç içinden gönderilmiştir.

sn. ayasofya 2005 yazmış..

Abi sorunuzu Yeminli Mali müşavir abime sordum söylediği şöyle. Şirketlerin gayrimenkul arsa stokları enflasyon muhasebesine tâbi. Özkaynakları kuvvetli nakti olan şirketler olumlu etkilenirler. Kredi borcu olanlar için borcu çok olan şirketler de bundan olumsuz etkilenecek. Ocak ayı itibariyle bu vergiler ödenmeye başlandı dedi. Benim dikkatimi çekmişti bir çok enerji şirketi vergiyi ödememiş kâr açıklamış. Muhtemelen hisse satmak amaçlı böyle bir şey yaptı. Nakte ulaşmak ciddi maliyetli. En kârlı yöntem bence hisse satıp beleş finansman sağlamak benim şirketim borçlu olsa öyle yapardım.
    Yazdıklarım, paylaştıklarım yatırım tavsiyesi değildir, herkes kendi kararını verir.

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    ISPARTA K.
    Gönderi
    4,262
    eğer ilgilenen olacak ise ALARK topicinde yazdığım bazı hususları taşıyıvereyim önce genel ahval

"yükseliş öncesinde susan ama son günlerde hezeyan halinde CEO istifa, vay ne kötü şirket, aman dikkat, biz mahvolduk vs türü müthiş saldırılar başladı. bu saldırılar daha önce 85 lere inerken de vardı ve yükselişte birden kesilivermiştiler. aslında düşsün de alalım diyecek kişiler şirket karalansın istemezler... ama öyle bir güruh oluşmuş ki şirket batsın da ne olursa olsun diyen ve neredeyse felaket tellalığına soyunmuş ama ellerinde mal olmayan kiralık olduğunu düşündüğüm hesaplar yakında susabilir...

halka arz illüzyonu, enflasyon muhasebesi illüzyonu,yorucular illüzyonu yakında bittiğinde gerçekler kalacaktır, tabii ki yeni illüzyonlar çıkmaz ise...

konutçular ile ilgili yorumları izlemeye çalışıyorum. malum ülkenin öncü sektörüdür... kendimi ne kadar zorlarsam zorlayayım sonunu getiremiyorum çoğu yorumların. ablacığım kendi yorumunu bir dinle bakalım konuşmayı bırakıp da... bir cümle söylüyorsun, 2 dakika sonra söylerdiğin fikrin tam tersini savunuyorsun, arkasından daha beter çelişkilere düşüyorsun. mesela dolar 45 lira olursa insanlar dolarlarını bozdurup konut almaya koşarlar... SubhanAllah... kimse bilemez yarın kredi indirimi gelebilir. daha önce de böyle olmuştu... kimse ucuz kredi,lerin verileceğini bilmiyordu...5 milyon kredi 0 faizli verilse bile ödemesi 120 ayda 40 küsur bin tutuyor bunu kimse ödeyemez... ablam bir dur arada bir kendi saçmalıklarını bir izle de daha fazla komik olma...

halk fakirleşiyor... artık kimse emeklilerimizin rahat edeceğini düşünmesin ( ben de emekliyim ama artık o güzel günler geri gelmeyecek.) velev ki İMF türü bir kurum bize yüz milyarlarca kredi açsın ve ekonomi gerçekten sağlam temeller üzerinde şahlansın. memurlarımız sevinmesin çünkü üst düzey haricinde ( bakınız THY maaşları elbet hak edenler dünya çapında ücret alsınlar ama yüzlerce müdür sanki müdürcülük oynar gibi geliyor bana) kimsenin maaşı artmak eğiliminde olmayacak... asgari ücretli hayal peşine düşmesin... gerçekten önümüzde kara günler oluşmak üzere... tabii ki bu durumda ekonomi daralacak ve bakarsınız bazı illüzyonlar erken erken patlamaya başlayacak..."

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    ISPARTA K.
    Gönderi
    4,262
    "Hilmi hocam çok dogru bir konuya parmak bastiniz.

Bende bir ekleme yapmak istiyorum. E.M. nin borçlu şirketlerde pozitif, net nakit şirketlerde negatif etki etmesini sebebi düşük faizlerdi. Simdi faizler yükseldi, borclu şirketler bu yüksek faizden borclandikca o pozitif etki ++
    Translate post"
    "kaybolacak. Ayni şekilde net nakitteki şirketlerde yuksek faizden faydalanmaya başladıkça o negatif etkide yavaş yavaş ortadan kaybolacak işler normale donmeye başlayacak.

Burada asıl problem yüksek enflasyon düşük faizdi ve artik normale dönüş basladi."
    "Hisse_yatırımcısı" sosyal medya alıntıdır

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    ISPARTA K.
    Gönderi
    4,262
    neymiş

"Enflasyon düzeltmesi, paranın satın alma gücündeki değişmeler nedeniyle gerçek durumu ifade edemeyen mali tabloların, gerçek durumu ifade eder hale gelmelerini sağlamak üzere düzeltme işlemine tabi tutulmasıdır."

1/1/2024 ten itibaren oluşacak farkların vergiye tabi olması

Geçici vergi dönemleri dahil 1/1/2024 tarihinden itibaren yapılacak düzeltmeler sonucu oluşacak karlar vergiye tabi tutulacak. Özellikle, aktif hesaplarda meydana gelecek artışlar pasif hesaplarda oluşacak artışlara göre fazla çıkarsa fark kar olarak vergilendirilecek. Bu durum, daha çok sermaye yapısı zayıf olan işletmelerde görülecektir.
    Mükellefler, yüksek enflasyon sonucu oluşan fiktif kazançlar ve vergi yükünden kurtulmak için yıllarca enflasyon muhasebesinin uygulanmasını bekledi. Nihayet, 31/12/2023 itibariyle uygulamaya konulan “enflasyon düzeltmesi†uygulaması birçok mükellefin ilave vergi yüküyle karşılaşacaklarını ortaya koydu. Enflasyon düzeltmesi sonucu tespit edilecek farklardan dolayı mükellefleri ilave bir vergiyle cezalandırmak vergi adaletini zedeleyecektir.

mesela ALARK vergisi pek de etkilenmeyecekmiş gibi anlaşılıyor. bir de geçtiğimiz yıllarda oluşan karlar fiktif miymiş ne ya da DÖvletimiz eyi vergi alıyormuş galiba...

https://www.alomaliye.com/2024/03/19...rgi-mufettisi/
    "2023 hesap dönemi bilançosuna enflasyon düzeltmesi uygulanması sonucu oluşan “Geçmiş Yıl Kârları/Zararları†da 1 Mayıs itibari ile belli olmuş olacak. Bilindiği üzere 2023 hesap dönemi enflasyon düzeltmesi sonucu oluşacak kâr veya zarar üzerinden herhangi bir vergilendirme söz konusu olmayacak. 1 Mayıs sonrasında ortaya çıkacak geçmiş yıl kârları da alınacak bir şirket genel kurul kararı ile bu tarihten sonra her zaman sermaye artırımına konu olabilecek"

"Satın alma gücü ile ulusal para değerindeki değişmeler arasındaki ilişki göz önünde bulundurulduğunda, mali tablolarda yer alan kıymetler iki gruba ayrılmaktadırlar, bunlar parasal kıymetler (parasal varlıklar ve parasal kaynaklar) ile parasal olmayan kıymetler(parasal olmayan varlıklar ve parasal olmayan kaynaklar). Parasal kıymetler enflasyon düzeltmesine tabi tutulmaz. Zira bilançoda görünen parasal kıymete ait değer, bilanço tarihi itibarıyla o kıymetin satın alma gücünü de göstermektedir. Ancak bilançoda görünen parasal olmayan kıymetlere ait değerler, bilanço tarihi itibarıyla bu kıymetlerin satın alma gücünü gösteren değerler olmadığından, bilançonun enflasyonun etkilerinden arındırılmasını teminen parasal olmayan kıymetler enflasyon düzeltmesine tabi tutulur."

"Buradan hareketle enflasyon düzeltmesi yapmak zorunda olan mükelleflerden öz kaynakları güçlü olanlar enflasyon düzeltmesi sonrasında dönem kârını ve kurumlar vergisi matrahını azaltırken, daha çok yabancı kaynakla finanse edilen ve öz kaynakları zayıf olanlar ise enflasyon düzeltmesi kârı ve kurumlar vergisi matrahını artıracaklardır. Birçok mükellefin de öz kaynak yerine yabancı kaynak finansmanını tercih ettiği göz önüne alındığında enflasyon düzeltmesi sonucu genel olarak kullanılacak hesabının Geçmiş Yıllar Kârları hesabının alt hesabı olacağı öngörülmektedir."
    vergici değilim ama sanırım bu muhasebe sermaye artırımlarını getirebilecek gibi
    bir de özkaynak ile yapılan yatırımlar bundan sonrası vergisel açıdan daha karlı olabilecekmiş....

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    ISPARTA K.
    Gönderi
    4,262
    BİR nevi ALARKO örneği
    "günlüğümüzü yazalım biraz... nasıl olsa kimse okumuyor sosyal medyada bakıyorum herkes hep doğru tahminler yapmış... çağdaş da böyleydi çelişkisini ortaya koyduğunuzda hemen küfretmeye başlardı ve aşağılamaya...

forumlar bilgi paylaşımı içindir ve mesajlar siz müdahil olamadığınız için oralarda kalır... bir Molla Kasım gelir sizi sigaya çeker. velev ki lendinizi sigaya çekmiş olasınız...

ALARKO 2023 yılı bilançosunu açıkladı... dikkat bildiğimiz beklentilerle enflasyon muhasebesi ile değil... ve rakamlar yuvarlandı...

2023 yılında 9 aylıklarda özkaynaklar 25 milyar 9 aylık kar 7,5 milyar
    2023 12 aylık yani yıllık özkaynaklar 27 milyar 12 aylık kar 12,5 milyar

2022 yılında 11,5 milyar olan ve sürdürülemez denen kar 2023 yılında 12,5 milyara çıkmış. biz bunu zaten yazmıştık yıl içinde. enflasyon nedeniyle bu kar sağlanacaktır diye ve üstine çıkılmış...

aynı sonuçları enflasyon muhasebesinde göremiyoruz...
    2022 yılında 11.5 dediğimiz kar birdenbire geçmiş yılların birikimi oraya aktarıldığı için 16,700 milyona çıkmış...dikkat özkaynaklar 15 milyar iken enflasyon muhasebesi ile 35 milyara çıkmış...

2023 te özkaynaklar 41 milyara çıkmış ve kar takamı 6 625 olmuş

şimdi sap ve samanı karıştırdığımızda bilanço şaşırıyor... bu adamlar enflasyon muhasebesiz 13-14 milyar kar bekliyorlardı sorulması gereken hesap neden şaştı da 12.5 a düştü olmalıydı...500 milyon 1,5 milyar arası tahmin farkı taban getirmeli miydi?

efendim... bilanço sızmış... ve birileri satmış.... sosyal medyada bir hesap
    https://twitter.com/osman_ozen1/stat...21888733512131

bu da işlemler
    https://twitter.com/sirp88/status/17...659470/photo/1
    https://twitter.com/sirp88/status/17...659470/photo/2

enflasyon muhasebesini henüz anlamış değiliz... yeni bilançolarda ama en erken 2024 yılı bilançosunda her şeyi anlamaya başlayabiliriz... ben yatırımımı bildiğim usulde yaptım ve ALARK üzerinde 13-14 milyar kardan 12.5 milyara düşmesini pek de olumsuz bulmuyorum... kendi adıma bu hedef fazla iddialı bile diyebilirdim. içinizden bazıları ile yazışma ve konuşmalarda ülke ekonomisi ile ilgili süreç açıktı. gelecek belirsizliği had safhada... şimdi ben kendi adıma nasıl bir beklenti içine girmeliyim ki yanılmayayım...
    dün sormuştum. benim param bu muhasebe ile garantide yani enflasyona karşı yenilmemiş ( özkaynaklar erimemiş) iken bana ne kadar temettü vermeli, ya da ne kadar kar beklentisi içine girmeliyim...efendim özkaynak karlılığı düşmüş doğrudur hani faizciler 1 milyon yatırıp 50 000 alıp harcıyorlar ve günlerini gün ediyorlar ya önümüzdeki yıl 50 000 liranın satınalama gücü hesaplanmıyor ya, benim 1 milyonum sabit değerlerle kalmış ve üzerine de bir şeyler koymuşlar ise problem yok"

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •