Sayfa 3/21 İlkİlk 1234513 ... SonSon
Arama sonucu : 168 madde; 17 - 24 arası.

Konu: 2 Yıllık Tahvil Faizi Nereye Koşuyor ?

1. Görsel ile desteklersek borsa grafiğini. İşte bu Davutoğlu nun gittiği yer. 2016 mayıs ından sonra yaşananlar ve gelen satışlar. Paradigma değişimi yaşandığı zaten gelen satışlardan görülüyor grafikte. Günümüze gelirsek ralli ne yaptı etti aynı seviyeye ulaştık.
    Bir gözüm tahvilde diğer gözüm usd arada borsaya bakıyorum.
    Tahvilin grafiğine hergün baksakta değişmiyor. Ve o anı tahvilde grafiğinde bulmak zor uzun vadeli olduğu için.
    Acaba faiz ralli yapacak mı sorusu hergün her yerde aklımda.

2. Bu süreçte piyasayı stabil tutabilmek için 250 milyar tl bankalar aracılığı ile kredi verildi takribi 210 milyar tl civarı kullanıldı. Yani piyasaya 60 milyar $ kredi verildi. Ve 60 milyar $ kredi ile piyasa Davutoğlu nun gittiği yere ancak gelebildi.

3. Kamu bütçesi ciddi açık veriyor. Sgk açığı muazzam boyutlarda. Peki tahvil faizimiz neden duyarsız ?
    Topiğin en başında ki görsel ne diyor yükselen dik üçgen ile birlikte harekete hazırlanmış teknik göstergeleri ayarlı hazır bir oluşum var.
    Zamanı geldiğinde tahvil faizleri uçuşa geçecek mi ?
    Diyelim ki gerçekten tahvil faizleri uçuşa geçecek hemen insan beyni buna neyin sebep olabileceğini sorguluyor. Şu duyarsızlıkta ki faiz 17 18 seviyelerine ralli yapması demek global ölçekte ve ülke ölçeğinde bir gelişmenin sonucu ancak olabileceği mevcut güçlü yönetim ve ohal ile yönetilmemiz esnasında böyle bir grafiğin mümkün olamayacağı insanın aklına geliyor.

Bazen grafikler nasıl olacak böyle mümkün değil denmesine rağmen çalışır. Çalıştıktan sonra ise herkes yorum yapabilir. İşte maharet bu grafiğin oluşumunda hedef belirleyip sonucuna kadar bekleyebilmek.

Mesela şuan hiç akla yatmıyor. 18 tahvil faizi mümkün değil görülüyor. Acaba olacak mı ?

4. Gerekli şeyleri yazdığımı düşünüyorum bundan sonra aynı şeyleri yazıp kendimi tekrarlamak istemiyorum. Formasyonu takip edeceğim bir kırılım olursa yazacağım topiğe.

5. Kartalkayasında çayımı içip gazetelere göz attığım esnada ilginç bir haber dikkatimi çekti.

21 Temmuz haftasında yabancı yatırımcı 251 milyon dolarlık hisse senedi, 1.8 milyar dolarlık da tahvil ve bono alımı yaptı. 1 yılda giriş yapan sıcak para neredeyse 1 haftada girmiş oldu.

Haberi okuduğumda aklıma oluşmuş olan oluşum geldi. 2 milyar dolara yakın para gelmiş. Bu parayı getirenler tahvildeki oluşan paterni görmemiş olabilir mi bu mümkün müdür ? Açıkcası ben mümkün olduğunu düşünmüyorum. Peki bu para neyin nesi olabilir?

Haberi okuyan ülkemize para geliyor diye sevinmiş olabilir. Fakat aslında o gelen para dengeleri zamanında alt üst etmesi için gelmiş bir saatli mekanizma olabilir. Nasıl mı ? Tahvil faizi duyarsızlığından bahsetmiştik. Şimdi kamu fonlarının ağırlıkta olduğu efsanesini düşündüğümüz piyasa kontrollü piyasa ve rasyonel davranmayabileceğini kurguladık. Kamu borçlanma ihtiyacı sebebiyle tahvil piyasasına yabancı girişi olduğu için sevinebilir. Ama aslında tahvilleri kamudan alan ve kamuda bu parayı harcama ihtiyacı hissettiği için bir çığ gibi birikinti oluşur. Kamu tahvildeki kontrolü yitirebilir mi ? Beklenen faiz rallisi bu şekilde mi gelecek ?

2 milyar dolar 7 katrilyon yapar. Bu para diyelim ki yatırım amaçlı gelmedi ve zamanı geldiğinde tahvilleri kütür kütür satarak piyasanın bozulması ve çıkarken tahribata kitlesel algı oluşturulmak için sokuldu komplo teorisini gündeme getireyim.

Duyarsız piyasayı duyarlı hale getirmek ve peşine diğer yatırımcıları takmak için milyar dolarlık bir operasyon olabilir mi ?

6. Yeni bir trendi başlatacak katalist olmalı. 2 milyar 10 milyar dolar sokan ekip gerek ülkeyi siyasi olarak dize getirmek gerekse insanların algılarını alt üst etmek için parayı sokması kazanmak için değildir. Para bir silahtır. Tahvil piyasası herşeye rağmen sabit kalması kamunun ağırlığından idi. Kamu bütçesi ciddi bozuldu ve sürekli borçlanmalar gelecek. Tahvil piyasasına girecek para kazanmak için gelmeyebilir tekrarlıyorum.

Örneğin çok yakın mevduat faizleri. Hükümet bankalara mevduat faizini indirmesini söylüyebiliyor gerekli adımlar atılmasını isteyebiliyor. Mevduat faizi malum bu ülkede yaşayan insanların parası. Ve insanlarımızın gidecek başka ne ülkesi var ne parasını yatıracağı yurtdışında bankası. Bu piyasaya gerek ohal gerekse siyasi güçle müdahele edilebiliyor ufakta olsa ve kimsenin sesi çıkmıyor marjinal hareketler olmuyor. Olmazda. Çünkü insanımızın parası ve insanımız bu ülkede her sabah ekmek alacak yaşamını sürdürecek. Çekip gidemez.

Tahvil piyasasına yabancıya açmak. Ve piyasa bozucu yabancı hareketleri. Ki bu yerli işi olsa ohal de asla piyasa bozucu hareket yapamaz. Bu ülkenin insanı yine bu ülkede yaşayacak. Fakat dışardan sermayeye açmak borçlanmak ve piyasaları yabancıya teslim etmek paranın girerken güle oynaya girdiği çıkarken ise kimsenin ses çıkartamayacağı çıkarsa bile farklı sonuçları olacağı gerekirse 2 - 10 milyar doların yakılıp ülkeye farklı ambargolara sebep olacak algı operasyonlarına yol açabilir.

Tahvilleri yabancıya satarak gerçekleştirilen tahlikenin farkında mısınız ? Oluşan paternin farkında mısınız ?

7. http://www.hurriyet.com.tr/bu-bir-sa...nidir-40535527

Konyaaltında çay içiyorum ve yine bir haber gözüme takıldı. Haber akışı çok bugün. Faizde ralli bekliyorsak global ölçekte bir hadise sonucu olabileceğini de unutmayalım. Pattern in çalışması ve faizin ralliye kalkma ihtimali tüm herşeyi içeren bir durumdur. Suudi ile katar savaşa tutuştu faiz arttı değil. Faiz artışı paterni mevcutsa o patern çalıştığında haber o an ne ise suç ona atılır. Aslında patern gelişmiştir. Haberleri patern mi belirler paterni mi haberler belirler ?

8. Faizin ineceğini düşünenlere karşı marjinal geliyor bu yazılar tabi. Tekrara düşüyorum yazdıkça. Haberler ile ilişkiyide haftasonu böylece kurup çayın yanına kurabiye yaptık.

Sayfa 3/21 İlkİlk 1234513 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •