Sayfa 127/130 İlkİlk ... 2777117125126127128129 ... SonSon
Arama sonucu : 1040 madde; 1,009 - 1,016 arası.

Konu: DIRIT - Diriteks Diriliş Tekstil

1. DİRİTEKS 'İN BEDELLİ SERMAYE ARTIRIMI SÜRECİ
    Diriteks hakkında merak edilenler, bedelli sermaye artırımı süreci ve finansal duran varlık alımı ile ilgili dikkat çeken hususlar, akıllardaki soru işaretleri...

Diriteks-Diriliş Tekstil Sanayi ve Ticaret A.Ş. 6 Mart 2020 tarihinde almış olduğu kararla, 50.000.000,-TL kayıtlı sermaye tavanı içerisinde, 10.650.000,-TL olan çıkarılmış sermayesinin %100 oranında bedelli artırılarak tamamı nakit karşılığı olmak üzere 21.300.000,-TL'ye çıkarılmasına karar vermişti.

Şirket hisseleri nominal değerin altında işlem gördüğü için rüçhan hakkı kullanım fiyatını 0,74 TL olarak belirlemişti.

Şirket, 17 Mart 2020 tarihinde Kamuyu Aydınlatma Platformu'ndan yaptığı açıklamaya göre, Dyk Otomasyon Teksil Tarım İnşaat San ve Tic. Ltd. Şti. 'nin yüzde 90 'ını Hakan Çilingir 'den 5.850.000 TL 'ye satın aldı. Satın alıma ilişkin Alnus Yatırım 'ın yapmış olduğu değerleme raporunda şirketin değeri 7.291.303 TL olarak belirlenmişti.

Diriteks 'in 2019/12 aylık bilançosunda -6.730.602 TL zarar ettiği için tüm sermayesi biterek özsermayesi -771.232 TL 'ye düşmüştü.

ŞİRKETİN YILLIK CİROSU 1.543.648 TL

Yıllık 1.543.648 TL ciro yapan, 3.035.593 TL kısa vadeli, 7.513.272 TL uzun vadeli borçları olan ve borçlarını ödemekte zorlanan Diriteks'in, 5.850.000 TL bedelle Dyk Otomasyon ünvanlı şirketi satın alması, bu işlemin muvazaalı olduğunu hususunda şüphe uyandırdı.

ALIMI ORTAKLAR FİNANSE ETTİ

Diriteks 'in KAP 'ta yapmı olduğu açıklamaya göre DYK Otomasyon 'un alımını Diriteks Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Bedir, Yönetim Kurulu Başkan Vekili Cihan Telli ve Savaş Kollik'in finanse ettiği öğrenildi.

SAVAŞ KOLLİK YÖNETİM KURULU ÜYESİ OLDU

Diriteks 23 Mart 2020 tarihinde KAP'ta yapmı olduğu açıklamada; Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Bedir 'in, DYK Otomasyon ünvanlı şirketin satın alımına ilişkin görüşmelere başladığını duyurdu. 17 Nisan 2020 tarihinde yapmış olduğu açıklamada da DYK Otomasyon 'un %90 hissesine tekabül eden payın Hakan Çilingir 'den satın alındığını duyurdu.

DYK Otomasyon 'un kurucusu ve ortağı olan Savaş Kollik, 20 Nisan 2020 tarihinde Diriteks 'e yönetim kurulu üyesi olarak atandı. Savaş Kollik halen daha DYK Otomasyon 'un ortağı konumunda.

SATIŞTA ŞAİBE Mİ VAR?

Hakan Çilingir, DYK Otomasyon hisselerini 13 Mart 2020 tarihinde Murat Güvener 'den alıyor ve 17 Nisan 2020 tarihinde Diriteks 'e satışı için görüşmelere başlayıp 17 Nisan 2020 tarihinde Diriteks 'e satıyor. Bu işlemler, Hakan Çilingir 'in hülle olarak kullanıldığına dair şüphe oluşturuyor.

DEĞERLEME RAPORU YAPTIRDILAR

Alnus Yatırım, DYK Otomasyon ünvanlı şirket hakkında değerleme raporu çıkardı. Diriteks değerleme raporunun tamamını yayınlamaktan imtina ederek raporun sadece sonuç kısmını yayınladı. DYK Otomasyon 'un rapora göre çıkan değerleme sonucunun neye dayandığı ve şirketin içeriği hakkında hiçbir bilgi kamuya açıklanmadı. Araştırmalarımız neticesinde DYK Otomasyon 'un internet sitesini bulamadık. Tüm bu hususlar değerleme raporunda da şaibe olabileceğini akıllara getiriyor.

ŞİRKETİN GENEL MERKEZİ SANAL OFİS

DYK Otomasyon 'un genel merkezi adresi sanal ofiste bulunuyor. Sanal ofisler çok düşük bir mebla karşılığında adres göstermek için kullanılan yerlerdir. Genelde hangi amaçla kullanıldığı kamuoyunca bilinir. Ayrıca, DYK Otomasyon 'un Kadıköy 'de bulunan şubesi ise Kız Öğrenci Yurdu adresi olarak kayıtlarda mevcut.

ŞİRKETTE TELEFONA BAKACAK PERSONEL YOK

Konu ile ilgili görüşüne başvurmak üzere aradığımız Diriteks 'in KAP 'ta bulunan telefon numaralarından Diriteks 'e ulaşılamıyor. Yaptığımız araştırmalarda Diriteks 'de telefonlara bakacak bir personel dahi olmadığını öğrendik. Şirketin gayri faal olduğu bilgisini aldık.

BEDELLİDEN GELECEK PARAYI MI GÖZ DİKTİLER?

Yaptığımız araştırmalarda, bedelli sermaye artırımı başvurusu sırasında yapılan bu işlemlerle şirket kendilerine karşı borçlandırılarak bedelli sermaye artırımı neticesinde şirket kasasına girecek olan parayı dışarı çıkarma amacı taşıyor olabileceklerine dair şüpheler oluştu. Şirket, personel alacaklarını, banka borçlarını, ticari borçlarını ve amme borçlarını ödeyemezken DYK Otomasyon ünvanlı şirketin satın alımı için ortakların sermaye avansı koyması açıklanamıyor.

ŞİRKET ÖZKAYNAKLARINI TAMAMEN KAYBETMİŞ VE BORCA BATIK HALE GELMİŞ

Borsa İstanbul Diriteks Diriliş Tekstil paylarını, 10 Aralık 2019 tarihinden itibaren Yakın İzleme Pazarı (Gözaltı Pazarı)'na almıştı Bağımsız denetim kuruluşu şirket hakkında şartlı görüş bildirirken "Grup'un 2019 yılı Net Dönem Zararı (6.730.602) TL ve geçmiş yıl zararları toplamı (16.040.594) TL'dir. Cari ve geçmiş döneme ait zararların sonucunda Şirket'in özkaynakları toplamı (771.232) TL olmuştur. Grup, Türk Ticaret Kanunu 376. Madde gereğince özkaynaklarını tamamen kaybetmiş ve borca batık hale gelmiştir." notunu düşmüştü.

%91,85'İ HALKA AÇIK ÇALIŞMAYAN FABRİKANIN GENEL YÖNETİM GİDERİ

Şirketin faal olduğu 2018 döneminde genel yönetim gideri -1.679.303 TL iken, şirketin gayri faal olduğu 2019 döneminde -1.679.303 TL genel yönetim gideri oluştu. Konu ile ilgili görüşüne başvurduğumu uzmanlar, 1.543.648 TL ciro yapan bir şirkette bu kadar yüksek genel yönetim gideri olmasının endişe verice olduğunu belirterek şirket kaynaklarının bilinçsizce tüketiliyor olabileceğinin altını çizdi.

YASAL UYARI
    Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

https://www.finanskop.com/diriteks-de-oyun-mu-var/41/

2. Sektör değişikliği havası sezinliyorum . Sektör değiştirebilirse ve iyi niyetli patron davranışının devamı gelirse neden olmasın? Bakalım 6 aylıkta da kar gelecek mi? Hisse satışı nereniyle bence karlı 6 aylık gelecek . Yavaş yavaş hareketlenmesi de bundan olabilir.

Not: yazılanlar yatırım tavsiyesi değil kişisel görüşlerdir . Her yatırımcı kendi alım satımından kendi sorumludur.

3.  Alıntı Originally Posted by Baybo Bey Yazıyı Oku
    Sektör değişikliği havası sezinliyorum . Sektör değiştirebilirse ve iyi niyetli patron davranışının devamı gelirse neden olmasın? Bakalım 6 aylıkta da kar gelecek mi? Hisse satışı nereniyle bence karlı 6 aylık gelecek . Yavaş yavaş hareketlenmesi de bundan olabilir.

Not: yazılanlar yatırım tavsiyesi değil kişisel görüşlerdir . Her yatırımcı kendi alım satımından kendi sorumludur.
    birde oraya kar yazmışlar ne karı alevere dalavere bu faprikabir yıl dört aydır kapalı orada çalışan arkadaşlarım vardı hepsi çıktılar hala tazminatlarını alamadılar birde kar yzmışlar faprikanın üstüne altın falanmı yağmış hep alavere dalavere kul hakkı ile nereye kadar işçilerin tazminatları hep duruyor yazık

4. Son yazdığımdan sonra gayet iyi prim yapmış

Öncelikle yazdıklarım konusunda sadece görüşlerimi ifade ettiğimi belirtmiştim. Kapatılan fabrikada ne oldu ne bitti bilmiyorum. İşten atılan arkadaşlarınıza da Allah kolaylık versin. Ben sadece hissedeki gidişat ile ilgili yorum yapmıştım. Ben yazdıktan sonra da bugüne kadar oldukça iyi prim yaptığını görüyorum. Hem de bozulan endekse rağmen.
    Dediğim gibi işini kaybeden işçilere Allah kolaylık versin diyorum.
    Saygılar

Nereden nereye..1.250.000 ciro 1.850.000 kar...gül gül bitmez...
    Oyun başka...bakalım....
    Tam bedelli zamanı...dimi..dimi

Bilanço çok acemice be....
    Sanki şuraya şunu buraya bunu yazsak...masa başı oturmuşlar kafalarına göre düzenlemişler...
    Hadi gülelim...
    Neyi satmışlarda ciro yapmışlar...
    Waww be...bunlardan herkese lazım..

Bağımsız denetim kuruluşunun görüş bildirmekten kaçınması zaten şirketin durumunu özetliyor Sayın snap, elde edilen kar da Diriiplik-Diriliş İplik Sanayi ve Ticaret A.Ş.’nin yönetim kurulundaki bir üyeye yapılan satıştan elde edilen gelir.6 aylık rapor daha önce verilmişti zaten bu satışın 9. aylığa yansıtılması gerekmez miydi, gerekiyorsa SPK, şirkete neden ikinci bir finansal rapor verdin, diye sormuyor onu da anlamıyorum. Ne diyelim ortaklarına hayırlı olsun.
    Yukardaki beyanlarım yatırım tavsiyesi olmayıp, şahsi fikir, deneyim ve öngörüleri ihtiva eder.Herkese bol kazançlar.

Anlaşılan bu iş olmayacak.. o zaman arsayı satalım da...

Sayfa 127/130 İlkİlk ... 2777117125126127128129 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •