Sayfa 65/218 İlkİlk ... 1555636465666775115165 ... SonSon
Arama sonucu : 1743 madde; 513 - 520 arası.

Konu: Entegral Haber Ajansi

1. benzerlikler

Osmanli 1.dunya savasini kaybedince, Ingilizler Istanbul'u isgal ettiler. Ingilizlerin ters koseye yatirdigi Ittihat ve Terakki'nin liderleri yurt disina kactilar. Izzet Pasa liderliginde yeni Ittihat ve Terakki hukumeti isbasindadir.

Ingilizler yeni Ittihat ve Terakki hukumetiyle baslangicta calistilar. Mondros ateskes antlasmasini imzalattilar. Fakat bir sartlari vardi, anlasmayi Hamidiye kahramani Rauf Orbay'in imzalamasini sart kostular. Basarili komutanlari halkin gozunden dusurmek istiyorlardi.

Ingilizlerin hedefleri belliydi; Mezopotamya, Suriye ve Arabistan'i Osmanlinin elinden almak istiyorlardi. Osmanli idari yapisini milliyet esasina gore parcalayip, fedaratif hale getirmeyi planladilar.

Iktiisadi amaclari ise, Osmanlinin savasin basinda tek yanli olarak kaldirdigi kapitulasyonlari yeniden uygulamak, Osmanli maliyesini tumuyle Duyun'i Umumiyeye baglamakti.

Ingilizler, Osmanli Siyasal yasaminda ordunun buyuk etkisi oldugunu biliyorlardi. Ordu milliciydi. Demek ki yapilacak iş, millici subaylari tasfiye etmekti.

Izzet pasa liderligindeki Ittihat ve Terakki direndi. Ingilizler Ittihatci Izzet pasa hukumetini yikip, Tevfik pasa hukumetini kurdular.

Savas sirasindaki Ermeni tehciri meselesini gundeme getirdiler. Tehcir kararinin altinda imzasi olan, olmayan 2500 kisilik bir tutuklama listesi hazirlandi ve cadi avi baslatildi. Meclis feshedildi ve basina sansur getirildi.

Liberal-dinci ittifak partisi Hurriyet ve Itilaf kuruldu. Bu partinin yayin organlari Peyam, Sabah ve Alemdar gazeteleriydi. Daha cok kisiyi tutuklamadigi icin hukumeti uyusuklukla sucladilar.

Ittihatcilar, tehcire izin veren Diyarbakir valisi Dr.Resid'i cezaevinden kacirdilar. Hurriyet ve Itilaf partisi bu kacisi protesto etmek amaciyla Istanbul'da miting yapti. Sonra bu firarla ilgili bir iddia ortaya attilar: Iddialari, Ittihatcilar darbe yapacaklardi.

Darbe iddialari sebebiyle yeni tutuklama dalgalari geldi.Dr.Esat Isik gibi onemli isimler geceyarilari evlerinden pijamalariyla alindilar.

Ordunun onemli isimleri tutuklandiktan sonra, Ingilizler baska kurumlarda da darbecilerin oldugu iddiasini ortaya attirdilar.Istihbarat orgutu Musellah Mudafa-i Milliye kucultulup, Harbiye Nezaretine baglandi.

Osmanli deniz kuvvetlerini guclendirmek icin kurulan Donanma Cemiyetleri, Bahriye Nezaretine, Jandarma ordudan koparilarak Dahiliye Nezaretine baglandi. Genc mektepli subaylarin rutbeleri indirildi. Amac istifa etmelerini saglamakti. Yerlerine alayli subaylar yeniden alindi.

Tetkik-i Hesabat ve Seyyiat komisyonlari kurularak, Harbiye Nezareyine girildi ve tum belgeler incelemeye alindi.

Sonunda Tevfik pasa hukumeti de yikildi. Hurriyet ve Itilaf partisi, Damat Ferit baskanliginda yeni hukumeti kurdu. Hukumete Sosyalist Firka da destek verdi.

Partinin gazetelerinde tehcirle ilgili tutuklularin asilmasi yonunde yayinlar yapildi. Kamuoyu olusturulduktan sonra, Ermeni tehcirinde suclu bulunan Yozgat Mutasarrif vekili Kemal Bey idam edildi. Fakat beklenmeyen bir olay oldu. Kemal Bey'in cenazesine onbinler katildi. Uskudar mevki kumandani cenazeye katilanlari dagitmadigi icin gorevinden azledildi. Katilanlar hakkinda sorusturmalar acildi ve bazilari tutuklandi.

Ingilizler gundemi hep sicak tuttu. Cambaza baktirip, cuzdanlari yuruttuler.

Kapitulasyonlar yeniden uygulamaya konuldu.

Osmanli maliyesi tamamen Duyun-i Umumiyeye baglandi.

Ittihatcilarin yerli sermaye olusturmak icin kurdugu sirketlerin bazilari tasfiye edilirken, bazilarinin basina da liberal isimler getirildi.

Turk bankalarina Ingiliz denetciler gonderildi.

Falan filan iste....

2. Papazin birini ucra bir koye tayin ederler. Papaz koye gelir, halkin dinden ciktigini, kiliseye gitmedigini, kilisenin bakimsizliktan curudugunu gorur. Heman kiliseyi onarir ve koyluleri pazar ayinine davet eder. Kilisenin çanini yikar, cilalar, parlatir. Kilisenin girisine de ihtisamli bir Vatikan bayragi asar.

Koyluler yavas yavas kiliseye gelmeye baslarlar.

Tam hersey yolunda derken bir karga dadanir. Mundar heyvan hergun ayni saatte once çana sonra da bayraga pisler ve bunu sektirmeden hergun tekrarlar.

1 gun, 2 gun, 3 gun sonunda papazin sabri tasar. Muhtara dert yanar. "MUHTAR, hergun çan silmekten, bayrak yikamaktan usandim, bu ise bir care bulalim" der.

Muhtar kolayi var der. Sen çanin uzerine en tuzlusundan bir parca peynir koy. Kargalar peynire dayanamaz. Peynirin yanina da bir tas susuz iraki koy. Tuzlu peyniri yeyince susayacak ve su niyetine irakiyi icecektir. Sarhos olunca ucamaz, o zeman yakalarsin.

Papaz mutlu bir sekilde kiliseye doner ve muhtarin dediklerini yapar. Beklemeye baslar.

Bizim karga ufukta gorunur. Ilk isi Vatikan sancagini boka bulama olur. Oradan kalkar canin uzerine konar, çanin uzerine de yanardag gibi ziçar. Tam ucup gidecekken peyniri gorur, afiyetle yer. Tuzlu peynirden ici yaninca kasedeki irakiyi su sanip kafaya diker. Bunun raki oldugunu annadiginda is isten gecmistir.

Havalanmak ister emme yapamaz. Pat deye papazin ayaklari dibine duser.

Papaz kargayi yerden alir, kanatlarini gererek ofkeyle sorar:

"LAN SEREFSIZ, Milliyetcisin desem bayraga zicmazsin, Hiristiyansin desem çana zicmazsin, Musluman desem iraki cekmezsin.

Soyle ulla sen nesin?

Karga cuvap verir:"Hikkkk...Partiliyim...Partiliyim..."

Agam yaz dediydim ama saat gece yarisi 3 e kadar da yipratma kendini...şişeyi bitircem diye uğraşma ...biz sevenlerin yardımcı oluruz☺

GT-I9060I cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

4.  Alıntı Originally Posted by ayvagobeknuri Yazıyı Oku
    benzerlikler

Osmanli 1.dunya savasini kaybedince, Ingilizler Istanbul'u isgal ettiler.

Falan filan iste....
    Açık yaz açık ne anlatıyorsun hikaye mi belli değil.
    Değerli arkadaşlar, takım vb. tutar gibi pozisyon tutup bazı hoş olmayan sözlere mazur kalmak beni kırıyor. Benim kırdığım da olduysa şimdiden özür dilerim. Artık yazmayacağım. Selamlar, saygılar.

5. ben bu kargayı çok tuttum ayva abi . bence iyi bi kargaymış.çok derin mesajlar verebiliyor.biraz az içmeli.sağlığı için.

6. NEVZAT ÇİÇEK†@nevzatcicek
    Siirt Genel
    Açılan Sandık %62

%54.5
    %45.5

7. Yeni Şafak†@yenisafak
    @yenisafak adlı kullanıcıya yanıt olarak
    #Referandum2017 Mardin'de açılan sandık oranı: %67,9
    Evet: %48,2
    Hayır: %51,8

8. ayvagöbek senin şortlar yarın cortlar.
    Değerli arkadaşlar, takım vb. tutar gibi pozisyon tutup bazı hoş olmayan sözlere mazur kalmak beni kırıyor. Benim kırdığım da olduysa şimdiden özür dilerim. Artık yazmayacağım. Selamlar, saygılar.

Sayfa 65/218 İlkİlk ... 1555636465666775115165 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •