Sayfa 914/914 İlkİlk ... 414814864904912913914
Arama sonucu : 7307 madde; 7,305 - 7,307 arası.

Konu: ISKUR - İş Bankası Kurucu

1.  Alıntı Originally Posted by test10 Yazıyı Oku
    İşatr ve işbtr nin geri çagrılacağını neye dayanak söylüyorsunuz açıklarsanız sevinirim.

https://www.isbank.com.tr/bankamizi-...LERI%CC%87.pdf

Yukarıda linkini verdiğim bölünme raporunun ilk iki sayfasına bakarsanız;

Tüykiye İş Bankası ilgili mevzuat hükümleri çerçevesinde, kendi mülkiyetinde bulunan,
    -Türkiye şişe ve Cam Fabrikalaraı A.Ş. sermayesindeki %51,06 oranında ve 1.563.976.032TL nominal değerdeki,
    -Trakya Yatırım holding A.Ş. sermayesindeki %100 oranında ve xx nominal değerdeki,
    -X firmasında ki X değerdeki, ...... vss
    Payları ......... kanun maddesinde düzenlenen şekilde iştirak modeliyle kolaylaştırılmış usulde kısmi bölünme suretiyle %100 pay sahipliğinde kurulacak yeni bir şirkete (Tibas A.ş) devredecektir.

Kısacası diyorki İş bankası A.Ş. nin sahip olduğu diger şirketlerde ki hisseleri İş bankası A.Ş den alıp Tibaş A.Ş. ye devredeceğim ve Tibas A:Ş. nin de tek sahibi ben olacağım yani bölünen İş bankası A.Ş. nin yukarıda sayılan şirketlerde ki sahip olduğu hisse payları.

İş bankası A.Ş. nin kendi iç şirket paylarının bölünmesiyle ilgili hiç bir madde yok olay tamamen iş bankası A.Ş nin sahip oldugu diger şirketlerde ki hisseler ile ilgili.

Daha basit nasıl anlatırım bilemedim umarım anlatabilmişimdir.

Daha önceden yazdıgım gibi bölünme sonrası İŞATR İŞBTR İŞCTR ve İŞKUR hisselerinde hiç bir değişiklik olmadan borsada oldugu gibi işlem görmeye devam edecek. Aracı kurumlarınızı arayarak teyit edebilirsiz.

Sayın test10,

Bir bakıma haklısınız. Ancak, ISKUR ile ilgili şu noktaları hatırlatmak isterim:

(1) Kısmî bölünme sonrasında Türkiye İş Bankası A.Ş.’nin sermaye/hisse yapısında bir değişikliğin olmaması, ISKUR’u etkilemez çünkü ISKUR zaten sermayede payı olmayan intifa senedi niteliğinde bir kıymetli evraktır.

(2) Yeni kurulacak olan TİBAŞ HOLDİNG ANONİM ŞİRKETİ, TTK 140/5’e göre kurucu intifa senetlerini (ISKUR’u) gerçek değeriyle satın almak zorunda. T. İş Bankası’nın sermaye/hisse yapısının değişmemesinin bu konuyla ilgisi olamaz çünkü ISKUR sermaye ile ilgili değil. Nitekim, bölünme planında da ISATR-ISBTR-ISCTR’den söz edilmekte, ISKUR’un adı -140. Maddenin uygulanmayacağı ile ilgili paragraf dışında, geçmemektedir.

(3) Cevaplanması gereken asıl soru T. İş Bankası ile ilgili değil, TİBAŞ ile ilgili. TİBAŞ HOLDİNG’i, TTK 140/5’te sözü edilen kurucu hisseleri gerçek değerinden satın alma mecburiyetinden muaf kılan özellik nedir? Buna cevap verilirse konu aydınlığa kavuşmuş olur.

(4) Son olarak, kişisel kanaatim odur ki, ISKUR ile ilgili olarak 1991’de kâr payı dağıtımı ile ilgili olarak getirilmiş olan kısıtlama, ISKUR’un gerçek değeri hesaplanırken, intifa senetleri sermayede belirli bir payı temsil etmedikleri için, ölçü olamaz.

2.  Alıntı Originally Posted by hortis Yazıyı Oku
    Sayın test10,

Bir bakıma haklısınız. Ancak, ISKUR ile ilgili şu noktaları hatırlatmak isterim:

(1) Kısmî bölünme sonrasında Türkiye İş Bankası A.Ş.’nin sermaye/hisse yapısında bir değişikliğin olmaması, ISKUR’u etkilemez çünkü ISKUR zaten sermayede payı olmayan intifa senedi niteliğinde bir kıymetli evraktır.

(2) Yeni kurulacak olan TİBAŞ HOLDİNG ANONİM ŞİRKETİ, TTK 140/5’e göre kurucu intifa senetlerini (ISKUR’u) gerçek değeriyle satın almak zorunda. T. İş Bankası’nın sermaye/hisse yapısının değişmemesinin bu konuyla ilgisi olamaz çünkü ISKUR sermaye ile ilgili değil. Nitekim, bölünme planında da ISATR-ISBTR-ISCTR’den söz edilmekte, ISKUR’un adı -140. Maddenin uygulanmayacağı ile ilgili paragraf dışında, geçmemektedir.

(3) Cevaplanması gereken asıl soru T. İş Bankası ile ilgili değil, TİBAŞ ile ilgili. TİBAŞ HOLDİNG’i, TTK 140/5’te sözü edilen kurucu hisseleri gerçek değerinden satın alma mecburiyetinden muaf kılan özellik nedir? Buna cevap verilirse konu aydınlığa kavuşmuş olur.

(4) Son olarak, kişisel kanaatim odur ki, ISKUR ile ilgili olarak 1991’de kâr payı dağıtımı ile ilgili olarak getirilmiş olan kısıtlama, ISKUR’un gerçek değeri hesaplanırken, intifa senetleri sermayede belirli bir payı temsil etmedikleri için, ölçü olamaz.
    1- tamamen doğru katılıyorum.

2- Tibas neden işbankası kurucu senetlerini almak zorunda onu anlamadım. Tibaş ayrı şirket İşbank ayrı şirket. X bir firmanın başka bir şirket kurup o yeni şirketin tek ortağı olması onun tüzel kişiliğini etkilemez ki. Zaten iş bankası iştiraklerine bakarsanız işbankasının ortağı olduğu bir sürü şirket var. iş bankasının yapmaya çalıştığı bu ortak olduğu şirketlerde ki hisselerini tek bir çatı altında toplamak. TTK 140/5 in uygulanabilmesi için İşbankasının paylarının bölünüp devredilmesi lazım. Bende ilk başta iş bankası pay bölünmesine gidiyor zannetim ama bölünme raporu okuyunca işin aslı anlaşılıyor. Sizin mantığınızda İşbankasının gerek pay gerekse intifa senedi sahiplerine Tibas A.ş. den pay ve intifa senedi verilmesi lazım. Lakin bölünme raporunda da yazdığı üzere 14 trilyon luk pay adedinin tamamı işbankası a.ş de ve bu 14 trilyonluk payın hiç biri halka açık değil. İş bankası a.ş olduğu gibi ticari hayatına devam ediyor.

3-Yukarıda anlattım X bir şirketin başkaca y bir şirket kurması x şirketini ortadan kaldırmaz ve x şirketinin pay/intifa hisselerini illa yeni kurduğu y şirketine devrecek diye bir kural da yoktur. (Bakınız iş bankası diğer iştirakleri) iki şirketinde tüzel kişiliği ve yönetim mekanizmaları farklı olur o kadar.

4-İleride mahkemelik olduğunuz da bilirkişi bu değeri neye göre hesaplayacak? Kurucu hisse diye bankanın tümünü işkur sahiplerine verecek halleri yok :D isctr sahipleri taş mı yesin. Şaka bir yana hesaplama yöntemi hatırladığım kadarıyla temmettü rakamları üzerinden yapılmıştı akbank dosyalarında ama elimde akbank dosyalarına ilişkin malesef emsal bilirkişi raporu yok o yüzden kesin konuşamıyorum bu konuda.

3. Bana işkuru tavsiye eden ve elinde ki hisseyi bana kakalayan artık güvenmediğim arkadaşıma göre “bize verilmeyen temettüler ile iştiraklere yatırım yapılmış” bunun için hak iddia edecekmişiz. Artık nasıl kanıtlanır vs bilmiyorum bana deli saçması geldi

Sayfa 914/914 İlkİlk ... 414814864904912913914

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •