Sayfa 277/277 İlkİlk ... 177227267275276277
Arama sonucu : 2214 madde; 2,209 - 2,214 arası.

Konu: Dev'ayna Masalları

1. Temel Analiz programı alıyoruz yıllık, rakiplerinde olan bazı filtrelemelerin burada da olmasını istiyoruz. Siz gidiyorsunuz Matriksçiliğe heveslenip asıl işinizle ilgili hiç bir isteğe cevap vermiyorsunuz. Fintables'a Boykottt...

@fintables

@YUNInvest

@ekrembk
    "İyi bir planın en büyük düşmanı, mükemmel bir planın hayalini kurmaktır."
    Clausewitz

2. Ben kendi filtrelememi kendim yapacaksam, size ne ihtiyacım var..
    Clausewitz

3. Yarısı kapanıştan 5 dakika öncesi, kalan yarısı da Teorik Eşleşmede olmak üzere nakdin tamamıyla 167.26 ortalamayla TUPRS alımı yaptım. Keşke ilk yarısını da kapanışta alsak 167.00 ortalama olacaktı. Yarın sabah açılış saatlerinde kâr-zarar realizasyonu yaparız.

Şansımız yaver gider, mavi çizgi destek noktası olarak çalışırsa belki kâr beklentimiz de artabilir. Hayırlısı bakalım.
    Clausewitz

4. Şimdilik düşüşlerin hiç birinden darbe almadan, her gün ufak ufak olsa da portföyü artırarak gidiyoruz bu şekilde. Bir gün aldığımız fiyatın altında satıp realizasyon yapacağımız günler de gelecek elbet. Ama düşen borsada en azından bileşikte % 4,5'a yakın artı gelir sağladık son bir haftalık süre içerisinde. Buna da şükür diyelim.
    Clausewitz

5. Teorik Eşleşmede 168,40'dan sattım TUPRS'ları.. Muhtemelen erken satış olmuş olacak ama sabah biraz işlerim var ilgilenemeyeceğim için erken davrandım. % 0,67 civarı günlük kâra ok demiş olduk.
    Clausewitz

6.  Alıntı Originally Posted by deva-i dert Yazıyı Oku
    Teorik Eşleşmede 168,40'dan sattım TUPRS'ları.. Muhtemelen erken satış olmuş olacak ama sabah biraz işlerim var ilgilenemeyeceğim için erken davrandım. % 0,67 civarı günlük kâra ok demiş olduk.
    Evet 170,60'a kadar çıkmış saat 10:15'e kadar.. Yani bir 10-15 dk bekleme şansım olsa daha iyi bir fiyattan da satılabilirmiş. An itibariyle (11:17) ise benim sattığım fiyat civarında işlem görüyor. TUPRS genel itibariyle düşüş trendinde iken ilk saatleri iyi fiyatlayıp, sonrasında aşağılara süzülüyor.. Yatayda iken de genelde durum böyle.. Çıkış trendinde gün içi sabah gördüğü fiyatların üstünde seyir izleyebiliyor. Ama genel itibariyle, iyi yönetilebilirse "kapanışta al-açılış saatlerinde sat" stratejisi güzel bir scalping /day trading (ismini nasıl tanımladığınızın çok da önemi yok) imkanı sunuyor.

Bu disiplinle işlem yapabilecek ve şartlar ne olursa olsun, terste kalmış olsanız bile sabah mutlaka belli saatte satarsanız anlamlı kazançlar elde edersiniz.. Ortalama % 0,30-0,60 arası günlük kazançlara burun kıvıranlar için şunu söyleyeyim:

günlük % 0,30 ortalama bileşik kazançla yılda % 111,46
    günlük % 0,40 ortalama bileşik kazançla yılda % 171,28
    günlük % 0,50 ortalama bileşik kazançla yılda % 247,95
    günlük % 0,60 ortalama bileşik kazançla yılda %346,16

toplam bileşik kazanç elde edebilirsiniz.

% 0,10'luk farkların bile yılda ne kadar büyük bir fark oluşturduğunu da görebiliyorsunuz. Bunun uygulanabilir bir sistem olup olmadığı konusunda kafasında tereddütler olanlar vardır illa ki.

Geçtiğimiz yıllarda 1 yılı aşkın bir süre sırf bu yöntemle işlem yaptığım dönemler oldu.. Kendi tecrübelerimden şunu aktarayım:

- Sisteme sadık kalabildiğiniz her gün ciddi artıdasınız, isterse o gün negatif bölgede olun.

- Başarısız olunan örnekler genelde sizi tatmin etmeyen bir açılış görüntüsü ortaya çıktığında "biraz daha bekleyeyim, satmayayım" filan gibi cümlelerle güne devam ettiğiniz günlerde oluşuyor.

- Bir diğer başarısız örnekler ise (arada istisnai durumlar çıksa da) "biraz daha erken alayım, iyi düştü, daha iyi bir marj yaparım" diye kapanış yerine önceden alımı tercih ettiğiniz günlerde oluşuyor.

Yazdığım rakamların afaki olduğunu düşünenler var ise, İş Yatırım'ın sitesinde her bir hisse senedi için istediğiniz tarihler aralığında açılış ve kapanış fiyatları var, bunları excel'e indirip excel'de bileşik getirinin nasıl olduğunu hesaplayabilirsiniz. Basit getiri hesaplamayın, çünkü bu iş bileşik getiri ile doğru sonuç verir.

İkinci husus bu işlemleri yapacağınız hisseleri iyi belirlemeniz lazım.

- Sığ hisselerde çok fazla kazanç ya da çok fazla kayıp söz konusu olabilir.
    - Sığ hisselerde portföyünüz büyükse yine size bu marjı kazandırmazlar, zira gerektiği zaman satıcı, gerektiği zaman alıcı bulamayabilirsiniz.
    - Sığ olmayan her hissede de aynı fiyat karakteri olmayabilir. Şirketleri mümkünse 5 dakikalık ve 1 dakikalık grafiklerde açılış ve kapanış saati karakterlerini iyi incelemeniz lazım. mesela THYAO'da çalışan sistem belki BIMAS'ta çalışmayabilir. her tahtanın kendi hareket tarzı farklı olabilir. Bunları biraz zaman ayırıp detaylı incelemeniz gerekli.

(1 yıl için ortalama 250 iş günü olduğu varsayılmıştır)
    Clausewitz

Sayfa 277/277 İlkİlk ... 177227267275276277

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •