Sayfa 273/273 İlkİlk ... 173223263271272273
Arama sonucu : 2180 madde; 2,177 - 2,180 arası.

Konu: Dev'ayna Masalları

1. Bazen gülümsemek için X'te gezinmek yeterli.. Arkadaşın birisi bir şirket için "Piyasa Değeri Öz Kaynaklarından düşük, bedava şirket" diye yorum yapmış. Hayatımızda sanki hiç PD/DD değeri 1'den küçük şirket görmemişiz gibi. Bu gözler 0,30-0,40 PD/DD aralığında alınıp satılan sanayi şirketleri gördü, yıllarca. Pandemi sonrası bu görüntü ortadan kalktı. Matriks'i olan arkadaşlar fiyat grafiklerini PD/DD değeri ile açıp borsadaki şirketlerin 2020 öncesine bir göz gezdirsinler. 1 PD/DD'nin altında aylarca bazen yıllarca işlem görmüş şirketleri görecekler. Haa bu değerler gerçekçi midir, hep böyle mi kalır? Hayır.. Ama uzun süre böyle takılan şirketler de arada çıkabiliyor. Sırf değer 1'in altında diye fiyatın hemen prim yapıp 2 PD/DD'ye filan çıkmasını beklemeyin, önünüzde öyle bir şirket görüyorsanız.
    25

2. Bu acayip bilançolar gelmeye devam ederse ben bu yıl borsadan çok da güzel bir hareket beklemiyorum. Bilançoları açıklanan şirketlere şöyle bir göz gezdiriyorum, şu şirket de hemen alınmalı diyebildiğim pek fazla şirket bulamıyorum. Artık bilançolardan çok görece iskontolu olup olmaması ve şirketlerin nakit, borç ve sermaye yapılarına bakmaktan başka çare kalmayacak gibi görünüyor.

2024 yılı trend yılı değil, genel itibariyle yatay bantlara sıkışan şirketlerde swing trade yılı olacak gibi görünüyor, en azından ben olayı bu şekilde gözlemliyorum. Trading konusunda biraz antrenman yapmalı herkes.. Gün içi trading değil kastettiğim.
    25

3. Şöyle bir endeksin fiyat hareketlerine bakıyorum, eğer % 15-20 civarı ciddi bir geri çekilme olacaksa arada mutlaka 4-5 gün içinde belli bir yere kadar (genelde düşüşün % 50'si kadar yukarıya şeklinde) tepki alımları olduğunu görüyorum, sonrasında düşüş devam ediyor. Yok böyle bir geri çekilme olmayacaksa zirve mumuyla beraber en fazla 7-8 mumluk bir düşüş sonrası dönüş olup yukarı yönlü bir hareket başlıyor. Şu anda ilk senaryo olmadan zirve mumuyla beraber 7 mumluk bir düşüş oldu. Eğer bu geri çekilme değil de bir düzeltme ise yarın ya da en geç cuma günü bir dönüşün olmasını muhtemel görüyorum. Eğer bu hareket bir geri çekilme ise hiç tepki alımları olmadan bu şekilde bir geri çekilme hareketini epeydir görmedik, hem de havalar da pek bozuk değilken.. Ya küreselde ciddi kötü bir haber gelecek, borsalar bunu önceden fiyatlıyor, ya da Şubat sonu ile Nisan sonu arasında olduğu gibi dip-tepe arası % 8-10'luk bir marj aralığında en az 2 ay civarı bir yatay hareket bizi bekliyor olacak.
    25

4. "Ölçemediğiniz şeyi yönetemezsiniz." diyor Peter Drucker..

Ben çok konuşuyorum burada.. Biraz da siz konuşun..

Siz nasıl ölçüyorsunuz? Siz nasıl yönetiyorsunuz? Ben cahile siz nasıl bir yol önerisinde bulunuyorsunuz?
    25

Sayfa 273/273 İlkİlk ... 173223263271272273

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •