Sayfa 806/806 İlkİlk ... 306706756796804805806
Arama sonucu : 6446 madde; 6,441 - 6,446 arası.

Konu: TTRAK - Türk Traktör

1. Traktör candır gerisi heyecandır.

ytd

Duhul
    Apr 2021
    İkamet
    Ejnebi Memleketi
    Gönderi
    53
     Alıntı Originally Posted by Davudiskender Yazıyı Oku
    makul bir net kâr, itirazım yok, 88 hbk, brüt 52 hbk temettü olur.

şöyle bir yöntem denedim. ne dersiniz? geçen senenin ilk çeyrek net kârlarını her çeyrek % kaç artmışsa ortantılayarak ortalamasında araç başı net kârının 7.700 küsür Usd gibi bir çıkıyor. örneğin 1Çeyreğe kıyasla sırasıyla 2Ç %90, 3Ç %132, 4Ç %140 üzerinde gelmiş geçen sene, hatta bu hesaplamada bilerek bugünün yüksek kurunu kullandım ki otomatik bir şekilde enflasyon muhasebesi uygulanmış olsun.
    gectigimiz yil 2-3-4 ceyreklerde arac basi 8000 usd ustunde kar yazdi. ben 2024 yili icin daha muhafazakar bakma taraftariyim. kendi adima acikcasi arac basi 5000-5500 usd arasi kara fitim. gecen yil hem otomotiv piyasasi hem de krediler anlamina biraz siradisi bir yildi. acikcasi 2024 yilinda 2023 gibi bir karlilik beklemiyorum ancak isin rengi 2. ceyrek bilancosunda ve oncesinde aylik uretim ve satis raporlarinda belli olur.
    bu bilanco ile buralar benim icin makul seviyeler. ucuz da degil pahali da degil. makroekonomik yapida bir bozulma olmazsa bu seviyelerde karlilik ve bir tik fazla temettu benim icin yeterli. ha olur da 3-4 sene onceki gibi sacma sapan bir fiyatlama daha yaparsa payi artiririm.
    Yazdıklarım yatırım tavsiyesi değildir.

3.  Alıntı Originally Posted by Davudiskender Yazıyı Oku
    makul bir net kâr, itirazım yok, 88 hbk, brüt 52 hbk temettü olur.

şöyle bir yöntem denedim. ne dersiniz? geçen senenin ilk çeyrek net kârlarını her çeyrek % kaç artmışsa ortantılayarak ortalamasında araç başı net kârının 7.700 küsür Usd gibi bir çıkıyor. örneğin 1Çeyreğe kıyasla sırasıyla 2Ç %90, 3Ç %132, 4Ç %140 üzerinde gelmiş geçen sene, hatta bu hesaplamada bilerek bugünün yüksek kurunu kullandım ki otomatik bir şekilde enflasyon muhasebesi uygulanmış olsun.
    mayıs satışlarını görelim, birde döviz 'ın yönü önemli...
    yılın en zayıf çeyreği 2. çeyrek
    Nisan idare eder durumda mayıs ve haziranı da benzer seviyelerde atlatırsak traktör yatırımcısı yılı kurtarır diye düşünüyorum.

sizin förülünüz makul görünüyor, farklı satış seviyeleri ile hesap yapılabilir.
    en nihayetinde 47 ila 50 bin arası bir satışın kar miktarı 8 ila 9 milyar arasıdır.
    bu yılı böyle geçireceğe benzer bir gidişat var...
    hayırlısı ile yola devam

siz hesapları yapın tartışalım.
    bol satış ve kazançlar

4.  Alıntı Originally Posted by foton Yazıyı Oku
    mayıs satışlarını görelim, birde döviz 'ın yönü önemli...
    yılın en zayıf çeyreği 2. çeyrek
    Nisan idare eder durumda mayıs ve haziranı da benzer seviyelerde atlatırsak traktör yatırımcısı yılı kurtarır diye düşünüyorum.

sizin förülünüz makul görünüyor, farklı satış seviyeleri ile hesap yapılabilir.
    en nihayetinde 47 ila 50 bin arası bir satışın kar miktarı 8 ila 9 milyar arasıdır.
    bu yılı böyle geçireceğe benzer bir gidişat var...
    hayırlısı ile yola devam

siz hesapları yapın tartışalım.
    bol satış ve kazançlar
    yukarıdaki formüle göre hbk 130 lira civarı çıkıyor ama %15 civarı sapma uygulayınca 110 lira hbk, 66 lira brüt temettü. dolar yıl ortalaması 35 lira. böylesi bir yılda bu senaryo bence gayet iyi olur, bununla birlikte 88 hbk net kâr da iyidir.
    Elbette ki dediklerim yatırım tavsiyesi değildir.

Duhul
    Apr 2021
    İkamet
    Ejnebi Memleketi
    Gönderi
    53
     Alıntı Originally Posted by Davudiskender Yazıyı Oku
    yukarıdaki formüle göre hbk 130 lira civarı çıkıyor ama %15 civarı sapma uygulayınca 110 lira hbk, 66 lira brüt temettü. dolar yıl ortalaması 35 lira. böylesi bir yılda bu senaryo bence gayet iyi olur, bununla birlikte 88 hbk net kâr da iyidir.
    1Ç bilançosuna göre satışlar fena değil ama araç başı usd karlılık geçen yılın aynı dönemine göre düşük. 2Ç nasıl olacak bakmak lazım. Geçen yıl özellikle çiftçi kredilerindeki uygunluk ve otomotivdeki hype karlılığa olumlu yönde etki etti. 2024 te geçen yılı yakalayabileceğimizi pek beklemiyorum ama her halükarda bist in sağlam şirketlerinden olmaya ve düzgün temettü vermeye devam edecektir.

İleriye yönelik şu iş makinaları tarafı benim için önemli zira traktör pazarında yeteri kadar doygunluğa ulaştığını düşünüyorum.
    Yazdıklarım yatırım tavsiyesi değildir.

Sayfa 806/806 İlkİlk ... 306706756796804805806

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •