zamanında imar bankası dışında bataması muhtemel anormal faiz veren bankalara giderek sözüm ona imar bankasının verdiğ tl faizinin 5-10 yıllık sürede 2 katını tahsil edenler ve burada imar bankası tasarruf sahiplerinin haklarının gasp edilmesini buna bağlayanlar ve dahi hakaret edenlerin iddaa ettiği başka bir konuya değinmek istiyorum imarbankasının dolara ve mark a aşırı yüksek faiz vermesi;

esasen bunu şu andaki konjonktürle bile açıklayabiliriz şöyle ki; şuan bir banka yada birkaç bankanın doların geleceği hakkında ciddi kaynaklardan bilgi aldığını (tabiki mümkün değil) ve doların yıllar içinde reel olarak ciddi düşüş yaşayacağını ve tl faizinin yüksek kalacağını var sayarak riskli ama kazancı çok yüksek olan bir karar alacağını varsayalım

yani dolara %4 değil de %10 %15 faiz verecekler.. doğal olarak bankalar dolar mevduatını dolar olarak ödeyecekler.

uzun yıllar tl de parayı değerlendiren banka veya bankalar günü geldiğinde tasarruf sahibine reel olarak çok değer kaybetmiş hatta nominal olarak bile değer kaybetmiş dolar ı ödemek için piyasadan çok ucuza dolar alıp üstüne %15 yıllık brüt faizini ekleyip ödeme yapacaklar. ama sorun şu ki tl de kalıp %15 tl faizi alan tasarruf sahipleri %15 dolar faizi alan tasarruf sahiplerinden çok daha fazla kazanmış olacaklar.

o dönem bana göre imar bankasının (eğer dolar da sıradışı bir faiz varsa ki sanmıyorum hiç usd hesabı açmadım) yapmak istedği budur..

dolar yılda %40 değer kazanıyorsa, tl faizi yıllık %90 ise bende dolara %30 faiz veririm.. toplamda tl faizine kıyasla tasarruf sahibini %20 kazıklıyorum demektir.

yani sanılanın tam tersine imar bankası bu işten tl faizine göre kazançlı çıkıyordur. evet bu bir risktir fakat kazandığınız sürece sorun yoktur.

imar bankası kimsenin babasının bankası değildi (tasarruf sahipleri açısından) o yüzden sıradışı bir faiz vermesi mümkün değildi.. yüksek faiz bir başka şekilde bankayı hortumlamak adına olabilir, yani imar bankasından önce batan 20 kusur banka gibi sınırsız yüksek faiz verip tasarrufları bankaya çekebilmek ve en sonunda bankayı devletin üzerine yıkmak ve 70 milyonun sırtına yüklemek.

imar bankasının böyle bir niyeti olmadığı türkiye de olan yatırımlarından belliydi, zaten insanlar da bu yatırımlara güvenerek parasını imar bankasına yatırdı.. 10 milyarlarca dolar yatırımı olan banka hortumlamaz, hortumlayamaz. hele bizim gibi hukukun olmadığı bir ülkede..

bu bakımdan imar bankası topladığı mevduattan sürekli kar etmiştir... türkiye piyasasında topladığınız mevduattan kar edebiliyorsanız verdiğiniz faiz NORMALDİR..

hazine bonolarına zamanında ali babacan mevduat gibi sigorta sisteminin getireleceğini söylemişti ve böyle birşey asla olmadı ve olması da beklenemezdi zira DEVLET DOLANDIRICILIKTAN, ANAYASAL SUÇ İŞLEMEKTEN vazgeçtiğin de hazine bonolarının KARŞILIKSIZ ÇIKMA İHTİMALİ KESİNLİKLE YOKTUR..

bir ihtimal yatırımcının kişi adına saklama hesabına bloke koymaması söz konusu olabilir, yani bir banka ve/veya bankalar devletin dolandırıcılık yapdan , anayasal suç işlemeden dibslere kişi adına saklama hesabı getirmesi ve mülkiyet hakkı vermesi halinde hiç bir banka istese de karşılıksız dibs satması olası değildir..

o yüzden kişi adına saklama hesabı getirilmesiyle hazine bonolarını sigortalamak rafa kalkmıştır. bu ali babaca nın tasarruf sahiplerini korumak istiyoruz şeklinde yaptığı aşağılık bir algı oyunuydu..