Alıntı Originally Posted by aboriste diwane Yazıyı Oku
Yeni sayfaya geçilmiş haberimiz yok. Ortaklar da bi haber vermiyor
Az önce eski sayfada yazmaya çalışırken; yönetici tarafından kilitlendi uyarısı verince farkettim.
Ortaklar ve emekli abim; bugünkü gündeme dair bu borsaya vergi meselesine ilişkin bir sorum olacak.
Cbaşkanında %15 yetkisi zaten vardı ve bugüne kadar hiç uygulanmadı. Durup dururken meclise getirilen torba yasa ile bu yetki oranı %40'a neden çıkarılır? Açıkçası, zihinlerde uygulanmayacaksa neden arttırılır gibi soruları da beraberinde getiriyor.
Borsa yatırımcısı bir şirkete ortak olur. O şirket bilancosuyla karının vergisini zaten öder.
Yatırımcı açısından bu saçma ötesi birşey. Sonuçta riskli bir yatırım ve kar etmek kesin bir durum olmadığı gibi zararla çıkmak da mümkün.
Böyle bir saçmalık borsada ne yerli ne de yabancı yatırımcı bırakır.
Yapılmak istenen nedir sizce?
Açıkçası, böyle bir saçmalığın uygulamasıyla karşılaşmamak için tüm portföyü satıp yüksek oranlı mevduata geçmeyi bile düşünüyorum.

SM-A715F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Amaç Dövize ve dövize dayalı varlıklara yatırım yapmayı ve yönelmeyi engellemek, TL varlıkları cazip hale getirmek, borsaya kısa vadede vergi gelme ihtimali zayıf. Bence millet ortalığı karıştırıyor. Kazanan tabiki vergisini ödesin yatırımcı zaten vergiden muaf olur, belli süreler senedi ellerinde bulunduranlar değer artış kazancından muaf olacakları için vergi yükümlülüğü doğmayacaktır. Yetki verilir ama C.Başkanı bunu borsa için kullanır mı ? Kısa vadede hiç sanmıyorum. Aksi takdirde borsayı bitirirler. Halka arzlar güme gider. Zamanı değil.
Vergi yıllık kazanç ve iratlardan alınır. 1 yıldan fazla tutulan senetlerin değer artış kazançlarının vergiye tabi tutulacağını sanmıyorum.