Alıntı Originally Posted by canlı Yazıyı Oku
Yok yine yanlış anlaşıldım ! Sizin dedikleriniz de önemli ancak , benim derdim müteahhitin bitirdiği her daire için muhasebecisi yoluyla devlete ne kadar hangi vergiyi verdiği- vermediği ....

Çok yakınım olan müteahhit bebe , sattığı dairelerden zarar gösterip üstüne vergi iadesi alıyormuş. İşin içinde olanlar ( devletin bu işe bakan organları ) mutlaka kayıp- kaçak yöntemlerini biliyordur. Bilmese belediye başkanının 200 - 600 gibi dairesi olur mu? Başmüfettiş adam emeklisi gelmiş kirada oturuyor. Neden acaba ?

Bazılarımız için bir değeri olmayan konular ama benim beynim kendine dert ediyor nedense....
Taahhüt işi yapanların en büyük derdi KDV iadesidir. Bu sebeple sık sık kapanış ve yeni açılış yaparlar bu dönem müteaahhitleri Kalıcı bir firma adı duyamazsın. Sektörde maliyeti şişirmek kolay iş ama abartmamak kaydıyla. Zayiat dersin , çalındı dersin, bir sürü şey dersin. Lakin alıcı kredi kullanmak isterse eller havaya yapacak bir şey yok. Cirosu yüksek bir sektördür. Girdi çoktur. Ama beton bellidir, demir bellidir, fayans bellidir, Alışkanlık haline getirirse enselerler ..