Sayfa 46/777 İlkİlk ... 3644454647485696146546 ... SonSon
Arama sonucu : 6213 madde; 361 - 368 arası.

Konu: $$$$$$$$$.........dolar.........$$$$$$$$$

Gund, dünya yörüngeden çıktı..

Ortalıkta bir sürü anormallik var..bazen kaydederim:

--U.S. yields have been among the lowest ever on record dating back to 1776
    --U.S. equity valuations have risen to levels rarely observed and from this perch have always been followed by massive losses
    --Over $9 trillion in sovereign bonds yields in many European countries and Japan have negative current yields
    --European junk-grade debt now trades at yields lower than U.S. Treasuries
    --Veolia, a French BBB rated company, recently issued a 3-year bond at a yield of -.026%.
    --Italian 3-year government bonds yield -0.337%, despite the 3rd highest debt to GDP ratio of all developed nations (132%)
    --Argentina, which has defaulted 6 times in the past 100 years, issued a $2.75 billion 100-year bond paying a paltry 8% interest
    --The BOJ owns over 75% of all Japanese ETFs
    --The Swiss National Bank owns 19.2 million shares of Apple, or 3% of total shares outstanding, and $84 billion in aggregate of U.S. stocks

2008 krizinden çıkabilmek için sentral bankerler para çoğaltma işlerini fazlaca abarttılar..peki kriz bitti mi..oldu da bitti maşallah denebilir mi?..biraz zor, herşeyin bir bedeli var..yukarıda görülüyor..

Her hasta iyileşmek ister..şimdilerde iyileşmenin büyük MB' larında karşılığı ''normelleşme'' kelimesi..istiyorlar ki piyasaları yavaş yavaş normalleşme kulvarına döndürelim..

Fakat piyasaları dizginlemek kolay bir şey değil..10 yıldır alınan ton milyonlarca pozisyon var..Dizginlemek deyince aklıma kovboy filimlerindeki at ehlileştirme sahneleri geliyor..

Ya ehlileştireceğim derken at sahibini üstünden atarsa..

İşte attığı nokta yeniden QE, yani ''QE forever'' başlangıcı bence..

O yüzden durumlar artık 80-90'lı yıllardan çok farklı..bir bakarsın pılıyı pırtıyı toplayacak zaman bulamazsın..

Neyse Uğur Civelek bir, ben iki..en iyisini kendin bilirsin..

İlk kırılım Junk Bond'larda ve EM'lerde olacak kanımca..

Aşağıda ''QT kick off'' noktası dikkate değer gibi duruyor..

Dolar ezim ezim eziliyor, faiz kıskacında..

Ama tersten..

Vergi kanunu imzalandı..söylenen 2.6 triyon ülkeye geri dönecek..tam rakam bilinmez ama dikkate değer..

Ocakta trilyon dolarlık yine alt yapı yatırımları kanununun geçmesi sözkonusu..

''fiscal tedbirler'' bu aşamada eksik olan enflasyon bacağını tamamlar mı?

Tamamlarsa faiz konusunda FED'in eli daha fazla rahatlar ve yukarıdaki ECB-FED faiz farkı dahada açılır..

Ocaktan itibaren her 3 ayda bir FED'in taperi 20-20, 30-30 artacak..Eylül Ekim vb..ciddi aylar bu konuda..

Gund, dolar kıtlığı biraz abartılı gelebilir ama önümüzdeki sene yukarıdakiler yapılırsa dolar sıkıntısının oluşması çok mümkün bence..

Yine yukarıdaki hususlar oluşursa, daire içine aldığım anomali daha ne kadar devam edebilecek göreceğiz..

Globalde bir sürü pozisyon zarar yazacak sanırım..

3. Vergi kanunu bilmem ama esas altyapı yatırımları enflasyona yol açabilir işte..Bir kaç sene önce marketwatch da 1929 krizinden alt yapı yatırımları ile çıktık neden yine aynısını yapmıyoruz diyerekten hakkaten köhne hale gelmiş alt yapı nın durumu ele alınmış idi..

Trump akıllı mı deli mi bilemiyorum..2 şu imzası aslında ABD ekonomisi için iyi şeyler..

O zaman herhalde akıllı

power ceza mı aldı ????

Altyapidan kasıt
    Tek tirenyollari raylari katarlari garlari iyilestirilir o kadar
    Mazut onlarada paha
    Kamyon nakliyeyi tirene cekse tamam
    Hastane filan yapmazlar obamacare iptal edildi
    Başka ne yapcak herkeste araba var belediye otobüsü de almazlar

Birde şu anki Trump dönemi özellikle vergi indirimlerinden dolayı 80'lerin Reagan dönemine benzetiliyor..

Ancak Reagan döneminde önemli bir detay var..Oda o dönemde ithalattan alınan vergilerin arttırılması:

Reagan increased, not decreased, import barriers. He doubled the number of items that were subject to trade restraint from 12 percent in 1980 to 23 percent in 1988.
    1980'lerde Regan-FED-Volcker politikalarınında etkisiyle dolar çok güçlenmişti..tabiki ithalatta verginin arttırılmasının nedeni güçlü dolar yüzünden içeriye ithal malların doluşmasını, yani dış ticaret açığını mümkün olduğunca önleyebilmekti..

Sanırım aynı sebeple Trump'ın aklında sınır vergileri olduğu gibi duruyor..hele yukarıdaki vergi ve altyapı reformlarının etkisi dolar üzerindeki ciddi olursa[dış ticareti kafayı taktı ya, aslında olup olmamasıda önemli değil bence]..ancak dünya eski dünya değil, global ticaret çok fazla arttı..DTÖ gibi örgütler var ama nihayetinde Trump'ın bunları önemseyeceğini sanmıyorum..

Alıntı Originally Posted by enki Yazıyı Oku
    Ağırdan ve derinden giden bir sorunda bu:

Financial Times gazetesi; İngiltere, Almanya, Fransa, İtalya ve İspanya Maliye Bakanlarının, Beyaz Saray'a ve ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin'e gönderdikleri mektupta vergi reformuyla ilgili endişelerini dile getirdiklerini yazdı. Avrupa'nın güçlü ekonomilerinin, Trump'ın yeni vergi reformuyla "Önce Amerika" politikasını ileriye taşıyarak ticaret alanında Avrupa aleyhine kararlar almasından endişe ettiği belirtiliyor.
    Avrupalı bakanlar, vergi tartışması konusunda ABD'nin iç işlerine karışmak istemediklerini, ancak vergiyle ilgili alınacak önlemlerin Avrupa'yı ve uluslararası anlaşmaları olumsuz etkileyebileceğini ifade etti.
    Trump kurallar değişti diyor..ben sana sen bana derken işler sakata sarabilir..

Bu kadar borçla resesyon hiç çekilmez..

Yukarıdaki yazıda Trump'ın katkı vererek yavaş yavaş global ticaretin içine edebileceğinden bahsetmiştim..

Global ticaretin içine edilirse ne olur..resesyon oluşur..resesyon ve borçlar; mükemmel ikili..

Geçen ay yazmıştım, ABD Çin'den ithal edilen alüminyum folyolardan gümrük vergisi almak için soruşturma açmıştı..devamı da gelecek ha..

Konu neydi?..gümrük vergisi işleri bir başlarsa..ben sana, sen bana..

Belki karşılığıdır, bilmiyorum..geçen hafta Çin'den bir adım geldi..dikkat edilmeye değer..

Çin çelik ürünlerinde var olan %10-15 ihracat vergisini kaldırdı..

Bu ne demek..çelik ürünlerinde ihracaat maliyetinin düşmesi yani Çin'de daha ucuza ihracat fiyatı oluşması demek.. ABD'nin istediğinin tam tersi..

Söylemeye gerek yok sanırım, globalde çeliğin bir numarası Çin..

YTD..
    Bunları niye yazdım..yukarıda ABD'deki fiskal tedbirlerin yanında ithalata bir takım sınır vergiler gelirse, sonuçta global ticaretin yavaşlaması ve global bir resesyon endişesi başlayabilir..bu tür bir durumda yavaş yavaş paranın riskli alanlardan çekilmesi söz konusu olabilir..sadece doların değil tabiki..carry trade paralarınında, Yen,Euro,CHF gibi..

Tabiki bunları yazarken hemen yarın ortalık kasıp-kavrulacak demiyorum..bunların bumerang etkisi ABD'yede olur nihayetinde..ancak her zaman söylediğim gibi öyle yada böyle ABD bu tür durumlardan kendini diğerlerine göre daha fazla koruyabilir..sorun diğerleri, zurnanın zırt dediği yerde olanlar, EM'ler..

6. http://www.news.com.au/national/west...131da8287a18d0

Dünyanın en büyük gemisi

Maliyeti 10-12 Milyar dolar...

Soğuk Savaş tekrar canlandırılıyor: ABD’nin güvenlik doktrini hepimizi tehdit ediyor

ABD hükümeti 18 Aralık'ta yayınladığı bir belgeyle yeni ulusal güvenlik stratejisinin ana hatlarını açıkladı. Başkan Donald Trump'ın "Önce Amerika" söyleminin devamı niteliğindeki belge, pek tabii ki, kimseyi şaşırtmadı. Olaya Trump açısından bakıldığında, başkanlığı Amerika’yı yeniden büyük ve güçlü kılmak, ABD’nin uluslararası ilişkileri şekillendirebildiği eski dünya düzenini yeniden kurmak için son bir fırsat gibi görünüyor. Ama dünya Soğuk Savaş'ın sona ermesinden bu yana çarpıcı biçimde değişti. Ortaya hiç kimsenin hakimiyetini ilan edemeyeceği yeni bir dünya düzensizliği çıkıyor ortaya.Trump yönetiminin geçmişin özlemini yansıtan, ileriyi görmekten aciz gündeminin sonuçları ne olacak?

https://www.dunya.com/kose-yazisi/so...-ediyor/395710

ABD ticaret açığın sıfırlanması tabiki mümkün değildir yada düşünülmüyordur ancak azaltılması konusunu ABD yönetiminin ben ciddiye aldığını düşünüyorum..Örneğin ABD'nin Nafta'dan çekilmesi ve müzakere edilmek istenmesi, henüz yürürlüğe girmemiş olsa dahi Çin'e çelme takmak için Trans-Pasifik ortaklığından ABD'nin çekilmesi, Almanya'nın düşük değerli Euro ile suçlanarak yönetim bazında ilişkilerin sıkıntıya girmesi vb.. bunlara örnek olarak verilebilir..

Ha bunlar bir örtü gibi kullanılıyor denilebilir ama uzun yıllar boyunca özellikle Çin'e kaptırılan pek çok üretim konusu var..malumunuz bu kaptırılan üretim yüzünden ABD halkının 20-30 yıl önceki refah seviyesi artık yok..dolayısıyla yönetimin uzun yıllardır refahı idame ettiriyormuş gibi yapmasının bir yolu da parasal bir takım tedbirlerle, Nasdaq , Mortgage vb. balonlar yaratarak işlerin yürümesini sağlamaktı..ancak sonunda patlayan balonlarla bu işlerin düşünüldüğü gibi olmadığı anlaşılmış olmalı ki, Trump ve ekibinin ana seçilme nedeni bu olsa gerek..Gelinen noktada ABD tüketicisinin çok borçlu ve %60'nın 500 dolarlık ekstra bir ödemeyi yapamayacak halde olması örnek olarak verilebilir..sonuç olarak çeşitli tedbirlerle eski üretimlerinin en azından bir kısmının içeri çekilmesinin kendi refahlarına katkı sağlayacağı kesindir..bu sebeplede global ticarette bir takım aksamaların, sıkıntıların yaşanması da kaçınılmaz gözüküyor..

Tabiki söylenen sözlerle gerçekleşmeler arasında şarlar gereği farklar her zaman olur..ancak yinede dikkate almak gerekir şeklinde düşünüyorum:

Wilbur Ross: ''akıllı ticaret var, bir de aptal ticaret var. Biz uzun zamandır aptalca ticaret yapıyoruz ve bunu düzelteceğiz." ve "Serbest ticaret beleş yemek gibidir ve beleş yemek yoktur. Biri kazanır, biri kaybeder. Maalesef biz yaptığımız aptalca anlaşmalarla uzun zamandır kaybediyoruz."

Alıntı Originally Posted by gundwane Yazıyı Oku
    http://www.news.com.au/national/west...131da8287a18d0

Dünyanın en büyük gemisi

Maliyeti 10-12 Milyar dolar...
    Bak bunu bizim tersanelerde insa et
    Uluslararası deniz tabanindan gaz çıkar sat
    İnovatif ve firsatci olucan
    Konvansiyonel metodlarla para kazanma devri
    2017 kedi ayı Mart itibariylan bitti

Sayfa 46/777 İlkİlk ... 3644454647485696146546 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri