Sayfa 76/1032 İlkİlk ... 2666747576777886126176576 ... SonSon
Arama sonucu : 8252 madde; 601 - 608 arası.

Konu: HALK Cafe - I

1.  Alıntı Originally Posted by TRENDHOUND Yazıyı Oku
    Bugün banka hisselerinde gördüğümüz sert satışların arkasında YKBNK'nin açıkladığı bedelli olabilir, malum bu haber önceden sızmıştır. Diğer bankaların da bu kervana katılacağı beklentisi satışlara yol açmıştır. Bakıyoruz AKBNK ile GARAN sırasıyla 1.71 milyar ile 2 milyar tl 1Ç kârlarını açıkladılar ve beklentilerin çok üzerinde rakamlar ortaya çıktı. Ayrıca genelde endeks o kadar da satış baskısı altında değil idi bugün, nitekim sadece binde 3 ekside kapadı günü. Ama buna rağmen AKBNK GARAN HALKB ciddi satışlar yedi. Demek ki YKBNK bedellisi önceden haber alınmış ve bu bedelli girişiminin diğer bankalara sıçrayacağı düşünülmüş.
    Ben şahsen diğer bankalarda da bedelli artırımlar bekliyorum..

Geçen sene borsacı bir abimle konuştuk idi bankaların sermayelendirilmesi çok rahatlatır diye..
    ykbnk ile başladı bence bu süreç..

Bir süredir sanayi hisseleri ağırlıklı çıkıyor banka hisseleri neden geride kaldı yolu soruyorduk ..

Nedeni bence budur..Banka hisseleri öncülüğünde son bir rally bekliyorum..

Tabi burası TR her an herşey değişebilir de..Fazla da iddialı konuşmamak lazım

……

2.  Alıntı Originally Posted by Ayan Yazıyı Oku
    Yani sayın TH , tebrikler size. Piyasaya tam hakimsiniz. Çok isterdim TV kanalında görmeyi sizi. Resmen biz Cumhura danışman oldunuz. 10 bin adet hisse senedini örneklerseniz nasıl bir safahat olur bu süreçte ? Teşekkürler paylaşımlarınız için..
    Rica ederim Sn. Binbaşım.
    Elimdeki nakidi PP fonunda tutuyorum ve sadece ayağıma fırsat geldiğinde kısa vadeli gir-çık yapıyorum. Tüm TL portföyüm 30.4.2025 vadeli Forward dolar alım (43 TL) sözleşmesi ile hedge'lenmiştir.

3.  Alıntı Originally Posted by emekli2 Yazıyı Oku
    bedelliye ne gerek var her yıl 30 krş temetü ödüyor ve yıllardır. her yıl %30 temettü yerine hisse ödesin hem semaye güçlenir hem yatırımcısı memnun olur
    Ben bunu hep dile getiriyorum, temettü yerine hisse ödenmesini değil de banka tarafından hisse geri alımını. Bir şirketin elindeki ihtiyaç fazlası sürplas nakidi ortaklarına dağıtması için seçebileceği en verimsiz yol HALKB'nin yaptığı gibi hisse başına 20-30 kuruşluk manasız temettüleri dağıtmaktır. Ayrıca zaten vergisi ödenmiş kazancınızı tekrardan %15'lik bir vergiye tabi tutup ciddi bir meblağı "şirket ve ortaklar açısından" çöpe atmış oluyorsunuz. 100 tl lik vergi öncesi net kâr %21 lik vergiye tabi tutulup 79 tl ye iniyor, sonra da bunun üzerinden %15 lik bir vergi daha yani 12 tl daha ödüyorsunuz, geriye 67 tl kalıyor. Gereksiz yere %33 vergi ödemiş oluyorsunuz.
    Elimdeki nakidi PP fonunda tutuyorum ve sadece ayağıma fırsat geldiğinde kısa vadeli gir-çık yapıyorum. Tüm TL portföyüm 30.4.2025 vadeli Forward dolar alım (43 TL) sözleşmesi ile hedge'lenmiştir.

4. HALKB'nin haftaya dağıtacağı 375 milyon tl lik brüt temettünün 57 milyon tl si stopaja gidecek. İşte bu 57 milyon tl şirket ve hissedarlar açısından çöpe gidecek demektir. Onun yerine 375 milyon tl lik hisse alsalar 375 : 8.55=44 milyon adet hisse satın alabilirlerdi bugünkü kapanıştan ve bunları dolaşımdan çıkarıp iptal edebilirlerdi. Tedavüldeki 611 milyon adede oranla 44 milyon ciddi bir adettir ve %7.2 si yapar. Böyle yapsaydılar tahtada hisseyi oyuncak haline getirmiş olanların elindeki malları toplamış olurlardı ve hisse stabil olurdu, kolay kolay da bir kurumun kucağından kalkıp diğerinin kucağına oturmazdı. Şirketin elindeki nakdin ortaklara dağıtılması mevzusunda en verimli yol hisse geri alımı yapmaktır.

5.  Alıntı Originally Posted by TRENDHOUND Yazıyı Oku
    HALKB'nin haftaya dağıtacağı 375 milyon tl lik brüt temettünün 57 milyon tl si stopaja gidecek. İşte bu 57 milyon tl şirket açısından çöpe gidecek demektir.......... Şirketin elindeki nakdin ortaklara dağıtılması mevzusunda en verimli yol hisse geri alımı yapmaktır.
    Bu konuya hakim olduklarından ABD'li şirketler her yıl devasa meblağlarda hisse geri alımı yapıp duruyorlar. 2017 yılında 600 milyar dolarlık hisse geri alımı yaptılar. 2018 yılında ise şu ana kadar taahhüt edilen hisse geri alımları 900 milyar dolardır, yılsonuna kadar bu meblağ 1 trilyon doları aşar. Kabaca borsanın toplam piyasa değerinin %5 i kadar demektir. Ama BİST'tekiler en başta da HALKB yönetimi buna uyanamadı. "Yönetim yeteri kadar profesyonel değil" derken işte bunu kastediyorum.

6.  Alıntı Originally Posted by Ayan Yazıyı Oku
    Yani sayın TH , tebrikler size. Piyasaya tam hakimsiniz. Çok isterdim TV kanalında görmeyi sizi. Resmen biz Cumhura danışman oldunuz. 10 bin adet hisse senedini örneklerseniz nasıl bir safahat olur bu süreçte ? Teşekkürler paylaşımlarınız için..
    10 bin adet YKBNK varsa elinizde, 9432 tl ödeyeceksiniz. Hisse başına 94.32 kuruş.

7. TH
    Yüzde 50 halkb portföy demişsin..
    Yüzde 50 nakit derken..
    Hangi para birimi desem?

8.  Alıntı Originally Posted by gundwane Yazıyı Oku
    TH
    Yüzde 50 halkb portföy demişsin..
    Yüzde 50 nakit derken..
    Hangi para birimi desem?
    TL. %15 yıllık faizden aracı kurumun günlük hesabında tutuyorum. Her gün faiz anaparaya eklenip yeniden günlük faize yatıyor. Piyasada fırsat gördüğüm zaman herhangi bir an bu %50 yi kullanabilirim. 47 tl den 25 tl ye düşmüş olan ASELS gibi geleceği parlak hisseler takibimde. Kafamdaki hedef fiyata geldiğinde düğmeye basacağım ancak sabırlıyım ve bekleme taraftarıyım. Öte yandan HALKB hisselerime maliyet düşürme babında ekleme yapmayacağım çünkü prensiplerime aykırı. Almak istediğim kadar HALKB hissesini 5 ay kadar önce 15.11.2017'de aldım, maliyetim de 10.22 dir. Bunlar aynen olduğu gibi kalacak.

Sayfa 76/1032 İlkİlk ... 2666747576777886126176576 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •