Sayfa 375/759 İlkİlk ... 275325365373374375376377385425475 ... SonSon
Arama sonucu : 6068 madde; 2,993 - 3,000 arası.

Konu: BLCYT - Bilici Yatırım

1. ama borsa yukarı döndüğünde o zaman makul bir çıkış beklenebilir fikrindeyim.saygılar

2. binalar ,emtiya ,makina ve techizat ve demirbaşlar 500 milyon tl üzerinden axa sigorta tarafından sigortalanmıştır...aynı kalemler 2017 sonunda 345 milyon tl değer üzerinden sigortalanmıştır...

bu bilgi aslında şirketin gerçek değerinin de bu miktar olduğunu gösteriyor...çünkü herhangi bir yangında fabrikanın hepsi yanarsa o vakit 500 milyon tl ye göre sigorta şirketi sigorta bedeli ödeyecektir...bu değer hisse başına 11,1 tl dir.
    ALLAH ım bana doğruyu doğru, yanlışı da yanlış olarak göster ve bana doğru ile amel etmeyi nasip et

3. 16,7 milyon tl kur gideri , 1,7 milyon da faiz gideri olmuş...faiz ve kur geliri ise 2 milyon tl ye yakındır...
    ALLAH ım bana doğruyu doğru, yanlışı da yanlış olarak göster ve bana doğru ile amel etmeyi nasip et

4. 13,6 milyon tl dolar bazlı borcu varmış...haziran ayı sonu itibari ile .....33 milyon tl değerinde de euro borcu var...toplamda 46,6 milyon tl değerinde döviz borcu var....

5. Kurların bu seviyede kalacağını varsayarsak 3. çeyrekte sadece kredi yükümlülüklerinden finansman gideri olarak 30-35 milyon TL kambiyo zararı yazacak. Sadece tek çeyrekte bu. Çünkü kurlar %50 arttı.

3. çeyrekte Ne kadar faaliyet karı yapabilir onu hesaplayın bence. Ondan sonra yukarıdaki 30-35 milyon TL lik kredilerden yazılacak kambiyo zararını düşerseniz net kar ne kalır elinizde görebilirsiniz. Moral bozmak için değil, ancak gerçekçi yaklaşmak için yazıyorum.
    İlk bakışta ben de bayıldım bilançoya. Ama bu gerçek de ortada.

Bu arada faaliyetlerine de 10-15 milyon TL'lik kambiyo karını da ekleyin. Çünkü ticari alacaklarından faaliyetlerine 10-15 milyon TL kambiyo karı eklenecek.

6. Dilerseniz şöyle anlatayım. Kurların etkisini çıkartalım. Tablo daha da netleşir.

Ç1'de kambiyo gelirleri hariç faaliyet karı 13,4 M TL (kambiyo dahil 14,5 M TL idi)
    Ç2'de kambiyo gelirleri hariç faaliyet karı 14,5 M TL (kambiyo dahil 20,1 M TL idi)
    Ç3 için tahminen tamamen sallıyorum kambiyo gelirleri hariç faaliyet karı 17 M TL gelsin.
    ( Bu tahmin ince hesap gerektiriyor aşağı yukarı olabilir sadece son iki çeyreğe bakıp artırdım)

Bu Ç3 faaliyet karına ticari alacakları usd olduğu için (30 milyon TL'lik),
    %50 kur artışından dolayı 30 milyonun yarısı kadar
    yani 15 M TL daha kambiyo karı eklemeliyiz.
    Kırmızıları toplayınca Ç3'te 32 M TL faaliyet karı gelebilir.

Ancak, krediler için de 30-35 Milyon TL finansman gideri yazılacak.
    (ha dönem içinde krediyi kapatırlar ya da bir miktar daha açarlar bilemeyeceğimiz için eldeki verileri kabul etmek durumundayız)
    Bir tarafta 32 milyon faaliyet geliri, diğer tarafta 30-35 milyon finansman gideri.
    Asla yatırım tavsiyesi değildir. Tüm eleştirilerinizi zevkle dinler bilgim ölçüsünde yanıtlamaya çalışırım.

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Anadolu
    Gönderi
    5,046
    Özel işlerimi halledeyim, Saat 24.00 civarında açıklamanıza dönüş yaparım inşaallah. Az bir müsaade.

8.  Alıntı Originally Posted by keko Yazıyı Oku
    binalar ,emtiya ,makina ve techizat ve demirbaşlar 500 milyon tl üzerinden axa sigorta tarafından sigortalanmıştır...aynı kalemler 2017 sonunda 345 milyon tl değer üzerinden sigortalanmıştır...

bu bilgi aslında şirketin gerçek değerinin de bu miktar olduğunu gösteriyor...çünkü herhangi bir yangında fabrikanın hepsi yanarsa o vakit 500 milyon tl ye göre sigorta şirketi sigorta bedeli ödeyecektir...bu değer hisse başına 11,1 tl dir.
    Normal şartlar altında olsaydık hissenin hedef değeri bu rakamlarda olacaktı.

Sayfa 375/759 İlkİlk ... 275325365373374375376377385425475 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •