Sayfa 56/342 İlkİlk ... 646545556575866106156 ... SonSon
Arama sonucu : 2732 madde; 441 - 448 arası.

Konu: BAKAB - Bak Ambalaj

1. aramıza iyiki katıldınn arkadaşimm senin gibi uzun vadeci arkadaşlara ihtiyac var daha yolun başindayız

bakab10.jpg

şimdi bu üst gri çizgi.. kritik. daha önce geçemedi... ama bu sefer farklı olacağını ben de hissediyorum. bu çizginin üstü, bulunduğumuz yerin üstü, daha önce fiyatlanmamış şeyler, sıradışı beklentiler demek.. uzak ufuklar

Alıntı Originally Posted by yarımada Yazıyı Oku
    Bilançoyu satış, borçluluk vs. ile yorumlamadan ayrıntı birkaç şey yazayım. Öncelikle ilk çeyrek bilançosu son iki çeyrektir görülen düzelmenin devamı şeklinde geldi.

Ancak detaylara bakıldığında 2-3 tane çok kritik olay göze çarpıyor. Sektörde satışların euro üzerinden olduğunu daha önce defalarca söylemiştik. Son 3-4 yıldır euro bazında kg fiyatı 4.1 euro civarında iken bu çeyrekte birim fiyat anormal biçimde artarak 4.5 euroya çıkmış. Bu rakam üzerinden gidersek aslında şirketin açıkladığı kar rakamı düşük kalmış. Çünkü birim fiyat euro bazında % 10 artmış. Bu zaten tek başına 8 milyon kar artışı demektir.

İkinci önemli nokta şirketin ithalatını çok düşük seviyeye indirmesi. Çeyrek bazında 4 milyon euro ve 1 milyon dolar civarında olan ithalat bu çeyrekte sadece 1.7 milyon euroya inmiş. Yani tl bazında 17-18 milyondan 6-7 milyona inmiş. Bu azalış solvent tesisinin faaliyete geçmesi ile oluşmuş olabilir ya da hammadde alımlarında iç piyasaya yönelinmiş olabilir.

Şirket bu çeyrekte 4680 ton mal satmış. Bu rakam geçen sene aynı çeyrekte 6115 ton, 2015 te ise 5456 tondu. Yani tonaj bazında satışlarda ciddi düşüş var. Bunu ilk yazdığım kg başına fiyatın artması ile ilişkilendirirsek şirket az kar getiren müşterilerini kendi isteği ile bıraktı ya da şirket fiyatları yukarı çekti bu nedenle müşteriler Bakab'ı bıraktı.

Gelecekle ilgili tahminimi de söyleyeyim. Eğer ana değişkenlerde büyük bir değişiklik olmazsa ki şu anda yok gibi görünüyor şirketin ikinci çeyrekte 15 milyon civarında kar açıklaması lazım. Çünkü ikinci çeyrek hem ciro biraz daha artar hem de ilk çeyrekte -2.4 milyon olan finansman gelir-gider farkı azalır.

Son olarak şirketle senelerdir uğraşan (sadece borsa olarak değil) biri olarak bu senenin çok ilginç gelişmelere gebe olduğunu düşünüyor ve hissediyorum.

Bu sene hisselere sıkı sıkı sarılma senesi...
    teşekkürler. katılıyorum

4.  Alıntı Originally Posted by yarımada Yazıyı Oku
    Bilançoyu satış, borçluluk vs. ile yorumlamadan ayrıntı birkaç şey yazayım. Öncelikle ilk çeyrek bilançosu son iki çeyrektir görülen düzelmenin devamı şeklinde geldi.

Ancak detaylara bakıldığında 2-3 tane çok kritik olay göze çarpıyor. Sektörde satışların euro üzerinden olduğunu daha önce defalarca söylemiştik. Son 3-4 yıldır euro bazında kg fiyatı 4.1 euro civarında iken bu çeyrekte birim fiyat anormal biçimde artarak 4.5 euroya çıkmış. Bu rakam üzerinden gidersek aslında şirketin açıkladığı kar rakamı düşük kalmış. Çünkü birim fiyat euro bazında % 10 artmış. Bu zaten tek başına 8 milyon kar artışı demektir.

İkinci önemli nokta şirketin ithalatını çok düşük seviyeye indirmesi. Çeyrek bazında 4 milyon euro ve 1 milyon dolar civarında olan ithalat bu çeyrekte sadece 1.7 milyon euroya inmiş. Yani tl bazında 17-18 milyondan 6-7 milyona inmiş. Bu azalış solvent tesisinin faaliyete geçmesi ile oluşmuş olabilir ya da hammadde alımlarında iç piyasaya yönelinmiş olabilir.

Şirket bu çeyrekte 4680 ton mal satmış. Bu rakam geçen sene aynı çeyrekte 6115 ton, 2015 te ise 5456 tondu. Yani tonaj bazında satışlarda ciddi düşüş var. Bunu ilk yazdığım kg başına fiyatın artması ile ilişkilendirirsek şirket az kar getiren müşterilerini kendi isteği ile bıraktı ya da şirket fiyatları yukarı çekti bu nedenle müşteriler Bakab'ı bıraktı.

Gelecekle ilgili tahminimi de söyleyeyim. Eğer ana değişkenlerde büyük bir değişiklik olmazsa ki şu anda yok gibi görünüyor şirketin ikinci çeyrekte 15 milyon civarında kar açıklaması lazım. Çünkü ikinci çeyrek hem ciro biraz daha artar hem de ilk çeyrekte -2.4 milyon olan finansman gelir-gider farkı azalır.

Son olarak şirketle senelerdir uğraşan (sadece borsa olarak değil) biri olarak bu senenin çok ilginç gelişmelere gebe olduğunu düşünüyor ve hissediyorum.

Bu sene hisselere sıkı sıkı sarılma senesi...
    İlginç bir detay daha ekleyeyim. Şirketin 2015 yılı sonuçlarının değerlendirildiği genel kurul toplantısında sorulan sorulara verdiği cevaplarda karlılık düşüşüne gerekçe olarak euro/dolar paritesindeki düşüş gösterildi (bu cevaplar şirketin internet sitesinde mevcut)

Ben hammaddenin euro bazında da ucuzladığını belirterek euro/dolar paritesindeki düşüşün şirketin karlılığını çok etkilememesi gerektiğini her fırsatta dile getirmiştim.

Şimdi bakıyoruz son iki çeyrektir şirket hem brüt karlılıkta hem de esas faaliyet karlılığında 4-5 yılın en yüksek rakamına ulaştı. Karlılığın en yüksek noktaya ulaştığı bu dönemde euro/dolar paritesi ise en düşük seviyesinde idi.

Şirketin en önemli bahanelerinden biri daha son buldu. Saygılar...
    Son düzenleme : yarımada; 15-05-2017 saat: 14:56.

5. https://i.hizliresim.com/nRZj15.png

Tüm çilekeş BAKAB yatırımcılarına merhaba. Uzun sürelerdir uzaktan takip ettiğim hisseyi bu çeyrekte de güzel ( önceki çeyreklere göre göreceli) bir kar açıkladığı için takibe aldım.

Başlığı baştan sona kadar okudum.

Bu kadar sadık yatırımcı kitlesi çok az bulunur. Başta sn. yarımada olmak üzere Hepinizi ayrı ayrı tebrik ediyorum.

Bir patron ve yancıları bu kadar mı ******** olur evet olur!

Kardeşim ne değişti de ciro bir önceki cari dönemle neredyse aynı olmasına rağmen brüt karlılık %12,66 dan; % 22,48 e çıktı ?

NEyi değiştirdin EFK karlılığı %3,49 dan %12,74 e geldi?

her cari dönemde 5 milyonluk genel yönetim giderini nasıl izah edeceksiniz?

Genel yönetim giderleri ile ilgili Finansal dipnotlarda hiç bir açıklama yok !

Hesap her işçiye brüt 10.000 maaş versen yine tutmuyor !

Satış miktarı ton olarak düşüyor hem ciro artıyor hem de brüt karlılık!

Neyse sn. yarımada zaten şirketi iğneden ipliğe özetlemiş. Şeref yoksunu adamlar !
    Sembolik 1k lotum var, izleyelim bakalım.
    Herkese bol kazançlar...

6. Satış duserken tonaj olarak nasıl bu kadar çok kar yaptı demekki geçmiş bikançolardaki şişik kalemlerı normale cektiler 18 bn lotum var uzun vadeyle beklemeye devam taki patron satıncaya kadar!!!;

Alıntı Originally Posted by SIMOVIC Yazıyı Oku
    Satış duserken tonaj olarak nasıl bu kadar çok kar yaptı demekki geçmiş bikançolardaki şişik kalemlerı normale cektiler 18 bn lotum var uzun vadeyle beklemeye devam taki patron satıncaya kadar!!!;
    bu sığ tahtada patron satmaz bence.. bu saatten sonra allayıp pullayıp yabancıya satar :)

8.  Alıntı Originally Posted by SIMOVIC Yazıyı Oku
    Satış duserken tonaj olarak nasıl bu kadar çok kar yaptı demekki geçmiş bikançolardaki şişik kalemlerı normale cektiler 18 bn lotum var uzun vadeyle beklemeye devam taki patron satıncaya kadar!!!;
    Birazcık normale çektiler. Hala holdinge ve uyduruk bilişim şirketine yüksek meblağlar ödüyor. Birim satış fiyatının euro bazında %10 arttığı yerde karın çift hanelerde olması lazımdı.

Patronun satmasını esas almayın bence. Terse yatırmak için göstermelik satış yapabilir. Ana hedefe odaklanın. O da en azından 2017 yılının sonuna kadar sabretmek.

Sayfa 56/342 İlkİlk ... 646545556575866106156 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •