Arama sonucu : 203 madde; 1 - 8 arası.

Konu: Döviz-Altın-Borsa-Vob-Varant

Hybrid View

Previous Post Previous Post   Next Post Next Post
  1. Borsa dalgalanmaları kıdemlilerce tasarlanır, ve tüm dünya olayları bu doğrultuda regress/baskılama/yönlendirme yapılır. Bunu yapamasa zaten tüm dünya finans piyasası çöker.

Tüm insanoğlu savaşları toplanan ürünün, toprak ve gayrimenkulun, 1800'lerden sonra banka tasarruf birikimlerinin, son yarım yüzyılda da ağırlıklı altın döviz tahvil ve halka açık hisse yatırımlarının dolandırıcılık, çapul, gasp ve ganimeti üzerinedir. En hafifi ise lokal terör, anarşi, toplu bombalama, canlıbomba intiharcılığı (11 eylül), atomik tsunami ve yerel depremleridir. İnsanoğlu bu gidişatı teskin etmek yerine tüm din, millet, ilim, internet ve ceptelefonuyla desteklemekte, katliam ve yıkımları önceden vahiy-tiyolu kara çevirme uyanıklığındadır.

Bu şartlarla kar, tüm bunlara niyeten onay vermek, zararsa açlıktan ölmektir. Tavsiye vahiy tiyo vericilere yaklaşımda bunlar gözardı edilmemelidir.

Velhasıl, kar yoktur, karına, yaşamana razı olan vardır. Bu itibarla kişisel aciz görüşüm, karı kredi olarak addedip bir yatırım şirketini/bankasını ikna etmek şarttır. Mal can vahiy-tiyo allah baba-ana-oğulundur yerine, yaşamboyu eğitim ve işgörenlik güvencesi devlette aranmalı, karşılığında da miras devlet hazinesi likididasyonuna bağlanmalıdır. Mütefeffanın menkul ve gayrimenkul mirasını sahiplenmek isteyen, devletin açıkartırmalı likididasyon satışına alıcılı olmalıdır.

2. Bedelsiz hisse artış oranlı temettü oyunu anlaşılamadı. Basit bir rakamsal örnekle açıklayayım:

Diyelim 2005'te İŞC 14TL/Lot iken 1400TL'ye 100 Lot İŞC hissesi aldın ki bunun temettüye tabi reel değeri 1TL/Lot üzerinden yani 100TL reel değerli farz edilir.

Nisan başı temettü dağıtımı abartılı %30 ise bunun %15 stopaj vergi kesintisi sonrası neti olan %25.5, yani reel 100TL/100Lot hissene 25.50TL net temettüyü hesabına yatırırlar. Portföyünde yine 100Lot hissen vardır değişmemiştir.

Ancak İŞB hisse tablosunu inceliyorsun, %3 bedelsiz hisse artışı yapılmış, hesabına %3 hisse artışıyla 100+3=103Lot hisse artmış ve sonra bunun artan 3Lot'u senden onaysız, borsada satılıp, kar diye hesabına yansıtılmış. Ayrıca o anda İŞC borsa değeri 10TL ise, bunun %3'ü düşülerek sabah açılış 9.70TL'den yapılmış.

İŞB'na eposta yazıp bu temettü bahaneli bedelsiz hisse artış alicengiz oyununu şikayeten, hissemi satmayıp portföyümde 103Lot olarak alıkonulmasını talep ettim; genel kurul kararımız ve hükümet komseri onayı bu doğrultuda, değiştiremeyiz dediler. Gerçek ayrılan temettü dağıtım karının şirket hesaplarında, hissedarlara dağıtılmış göründüğü halde üstelik de neden benim bedelsiz hisse artışım da satıldı diye sordum, tüm dünya uygulaması böyle, değiştirilemez denildi (Tüm dünya temettü uygulaması böyle!)..

Yani kısaca hiçbir şirket kendi nakdinin kuruşunu hissedara kar olarak vermiyor, her hissedar kendi payının bir miktarını satıp yıllık harçlık yapıyor, bu da yıllara kümülatif hisse borsa değerini düşürüyor.
    Son düzenleme : nihattt; 27-02-2020 saat: 06:09.

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •