Arama sonucu : 1093 madde; 1 - 8 arası.

Konu: GMSTRF QNB Finans Portföy Gümüş Borsa Yatırım Fonu

Hybrid View

Previous Post Previous Post   Next Post Next Post
  1.  Alıntı Originally Posted by Axax Yazıyı Oku
    Şöyle ki; bu fon borsada kağıt gibi işlem gördüğü için arz-talebe göre de fiyatlanıyor. Gümüşün yükseliş trendinden olduğu zamanlar, vadeli kontratların süresinin dolduğu zamanlar, fiziki talebin arttığı zamanlar vs. daha çok alıcı olduğu için ve fonun sizin adınıza fiziki gümüş tutmasından dolayı fiyatı artıyor.

gr gümüş fiyatı= 6.62.
    gr gümüş fiziki fiyatı=7.10

fonun değeri= 6.45 x 6.62= 42.70
    Halbuki aslında fon fiziki gümüş tuttuğu için= 6.45 x 7.10= 45.79 gibi algılanıyor. Tabi bu fiyat genelde gümüşün yükseliş trendinde olduğu zamanlarda geçerli oluyor ve buna "köpük" deniyor. 2020 Ağustos ayında fiziki gümüş teslimatı lojistik sebeplerden azalınca marj %20'ye kadar çıkmıştı.

Kısaca ilerde "FİZİKİ" gümüş kıtlığı yaşanacağını düşünüyorsanız bu fon mantıklı olabilir(31 Mayıs'a kadar alırsanız %10 stopaj ödemeyeceksiniz sattıktan sonra)
    Sn. Axax sizin işlemlerinizi yaptığınız kurum hangisidir acaba? Sizin kurumunuzda, stopajın %0 yapıldığı 23 Aralık tarihinden sonra alınan GMSTR'lere stopaj %0 uygulanıyor değil mi?
    Allah'tan kork yeter.

2.  Alıntı Originally Posted by silverysign Yazıyı Oku
    Sn. Axax sizin işlemlerinizi yaptığınız kurum hangisidir acaba? Sizin kurumunuzda, stopajın %0 yapıldığı 23 Aralık tarihinden sonra alınan GMSTR'lere stopaj %0 uygulanıyor değil mi?
    CEPTEB, Ocakta aldım ve deneme amaçlı Şubatta 1 hisse sattım stopaj kestiler %10. Sonra maille itiraz ettim, kurumdakilerin de haberi yoktu; kararnameyi paylaştım ve 5 gün sonra stopajı iade ettiler .
    Geçmiş sayfalara bakabilirsiniz detaylı anlatmıştım :D

3.  Alıntı Originally Posted by Axax Yazıyı Oku
    CEPTEB, Ocakta aldım ve deneme amaçlı Şubatta 1 hisse sattım stopaj kestiler %10. Sonra maille itiraz ettim, kurumdakilerin de haberi yoktu; kararnameyi paylaştım ve 5 gün sonra stopajı iade ettiler .
    Geçmiş sayfalara bakabilirsiniz detaylı anlatmıştım :D
    Çok sağ olun Sn. Axax.
    Allah'tan kork yeter.

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •