Sayfa 477/607 İlkİlk ... 377427467475476477478479487527577 ... SonSon
Arama sonucu : 4852 madde; 3,809 - 3,816 arası.

Konu: PETUN - Pınar Et ve Un

1. 2020 ilk çeyrek 24 milyon
    2021 ilk çeyrek 16 milyon

2. Yatırım faaliyetlerinden ve öz kaynak yöntemi ile değerlenen yatırımlardan toplamda 10 milyon gelir bekliyordum ama 3 milyon eksi geldi oradan.

Diğer kalemler beklenti dahilinde geldi.

Bankadan alınıp Yaşar Holdinge verilen uzun vade kredi borcu kısa vadeye kaydırılmış. Demek bu sene içinde ödenecek o borç. Bu sene için cari orana baskı yapıyor bu olay ama bu borcun ödenip kapanması bizim için iyi olacak. Bu sene kapanacak o 70 milyon borç.

İşin garip yanı , Pınar süt öz kaynak yöntemi ile değerlenen yatırımlardan 4 milyon gelir elde etmiş biz ise 7 milyon zarar. Muhtemelen iştirakler arası bir muhasebe kalem kaydırması olmuş belli ki. Yoksa bizim iştiraklerin hepsi karlı idi. Biz nereye ortak isek Pınar süt de oraya ortak. Onların daha fazla iştiraki var bizim ortak olmadığımız iştirakleri de var. Ama onlar gelir elde ederken bizim zarar yazmamız bariz bir muhasebe oyunu bence.

Neyse sorun değil diğer çeyreklerde düzelir nasıl olsa.

Pınar süt karını arttırmış geçen seneye göre 12 milyon daha fazla faiz ödemesine rağmen. Bizim bilançodan dolayı bize alış gelmez pazartesi ama Pınar süte gelebilir. İnşaallah onlara gelen alım bizi de etkiler.

Normalde daha istikrarlı net kar artışı beklerdim. En azından düşmesini beklemezdim net karın. Ama iştirakler arasında muhasebe oyunları dönmüş anlaşılan. Olan da bizim 10 milyon gelire olmuş.

Bence bu hisse fiyatı bu net karı çok rahat karşılar zaten. O yüzden düşüş beklemem ama yukarı gitmek daha zorlaştı şimdi. İnşaallah Pınar sütü yukarı taşırlar da buradan yararlanırız.

3. Yatırımcı ilişkilerine bu bahsettiğin olayı e mail atacağım böyle şey mi olur ya bıraksınlar şu şirketleri rahat artık...

4. Faaliyet raporuna detaylı bakınca , iştiraklerden gelen bu 7 milyon zararın , Çamlı yemden kaynaklandığı ortaya çıkıyor.

Çamlı yem geçen senenin tamamını 16 milyon net kar ile kaparken , bu sene ilk 3 ayda 45 milyon gibi inanılması güç bir zarar etmiş. Yani 227 milyon litalık satış yapıp nasıl 45 milyon zarar etmiş Çamlı yem anlamakta güçlük çekiyorum. Bu 45 milyonluk zarardan bizim payımıza düşen yaklaşık 10 milyon. Bu da neden iştiraklerden 7 milyon zarar yazdığımızı açıklıyor. Diğer iştiraklerden 3-4 milyon net kar gelmiş ama toplamda 7 milyon zarar.

Diğer iştirakler YBP , Desa ve Pınar foodsdan gelen katkı beklenti dahilinde. Belki YBP'den daha fazla katkı beklenebilirdi ama yılın kalan kısmında bu katkı gelir belki YB'den.

Ama asıl kayıp. Çamlı yemden gelmiş. Orayı takip etmek lazım neden bu kadar büyük bir zarar yazmış.

Pınar sütün çamlı yemde hissesi olmadığından bu zarardan etkilenmedi. O yüzden onlar iştiraklerden kar yazarken biz zarar yazmışız.

Uzun vade düzelir bunların hepsi.

5.  Alıntı Originally Posted by Emirhan06 Yazıyı Oku
    Faaliyet raporuna detaylı bakınca , iştiraklerden gelen bu 7 milyon zararın , Çamlı yemden kaynaklandığı ortaya çıkıyor.

Çamlı yem geçen senenin tamamını 16 milyon net kar ile kaparken , bu sene ilk 3 ayda 45 milyon gibi inanılması güç bir zarar etmiş. Yani 227 milyon litalık satış yapıp nasıl 45 milyon zarar etmiş Çamlı yem anlamakta güçlük çekiyorum. Bu 45 milyonluk zarardan bizim payımıza düşen yaklaşık 10 milyon. Bu da neden iştiraklerden 7 milyon zarar yazdığımızı açıklıyor. Diğer iştiraklerden 3-4 milyon net kar gelmiş ama toplamda 7 milyon zarar.

Diğer iştirakler YBP , Desa ve Pınar foodsdan gelen katkı beklenti dahilinde. Belki YBP'den daha fazla katkı beklenebilirdi ama yılın kalan kısmında bu katkı gelir belki YB'den.

Ama asıl kayıp. Çamlı yemden gelmiş. Orayı takip etmek lazım neden bu kadar büyük bir zarar yazmış.

Pınar sütün çamlı yemde hissesi olmadığından bu zarardan etkilenmedi. O yüzden onlar iştiraklerden kar yazarken biz zarar yazmışız.

Uzun vade düzelir bunların hepsi.
    Yıllardır halka açılmasını umutla beklediğim bi şirketti.. Yem sektörü hakkında bilginiz var mı? Sebebi ne olabilir.. 8 senedir ilk defa bu kadar olumsuz katkı yaptığını görüyorum
    OMAHALI

6.  Alıntı Originally Posted by Mykskstar Yazıyı Oku
    Yıllardır halka açılmasını umutla beklediğim bi şirketti.. Yem sektörü hakkında bilginiz var mı? Sebebi ne olabilir.. 8 senedir ilk defa bu kadar olumsuz katkı yaptığını görüyorum

Hocam o sektör hakkında çok bilgim yok ama Çamlı yem sadece yem işi yapmıyor. Pınar ete canlı hindi ve dana satışı ile Pınar süte çiğ süt de satıyor.

Yani bu şirketin zarar yazması çok enteresan. Geçen seneki çeyreklik faaliyet raporlarını gözden geçirdim , geçen sene de ilk çeyrek 16 milyon zarar açıklamış , sonra 9 aylıkta 3 milyon kara geçmiş , 12 aylıkta da 16 milyon kara geçmiş.

Yani en kötü çeyreği hep ilk çeyrek oluyor. İnşaallah yıl içinde yine kara geçer ama 45 milyon hakikaten fazla bir zarar. Bunu yatırımcı ilişkilerine soralım bence. Nedir bu zararın sebebi. 3-5 milyonu anlarım ama 45 milyon çok fazla. Bu sene kara geçmesi zor gibi duruyor Çamlı yemin ama bu zararın sebebini öğrenelim. Belki de spot bir zarardır yıl içinde düzelir geçen sene olduğu gibi.

Çamlı yemden gelen 10-11 milyon zarar bizim tahminleri şaşırttı. 30 milyon kar bekliyordum. Çamlı yemden 2-3 milyon kar katkısı bekliyordum , YBP'den de en az 5-6 milyon katkı beklerken buradan da 2-3 milyon katkı geldi.

Yani çamlı yem ve YBP'den toplamda 7-8 milyon kar katkısı beklerken , buradan toplamda 8-9 milyon zarar geldi. Bu aradaki 15-16 milyon da bizim tahminimizin tutmamasına sebep oldu. Bunlar beklenti dahilinde gelseydi 30 milyonun üstüne çıkıyorduk.

YBP kar etmiş ama performans düşük. Geçen sene 9 milyon olan kar bu sene 6 milyonun altında. Çamlı yem de yüksek zarar yazınca bizim kar düştü.

Umarım sene içinde düzelir bunlar. Düzelir ise yine hisse başı 2-2,5 lira kar etme olasılığı olur.

Tek olumlu taraf , Pınar sütün durumu daha düzelmiş duruyor. Oraya alım gelirse bizi de sürükleyebilir. Bir de tüm hisselerde beklenenden yüksek karlar geliyor. Bu nasıl pandemi senesi , kriz senesi anlamadım. Tüm şirketler ciro ve kar rekoru kırmış görünüyor.

Bu da endeksi yukarı çekebilir. Böylece biz de çok fazla satış yemeyiz diye umuyorum. Ama zaten ucuzduk , bu net kar düşüşü ile belki biraz ucuzluğumuz gitti ama hala daha sektör ortalamasının altında fiyatlanıyoruz.

Bakalım pazartesi nasıl tepki vereceğiz.

7. Sn emirhan çok tşkler.. Çamlı yemin bu kadar zarar etmesi yem hammaddelerinde maliyetlerin aşırı yükselmesi ile oluşabilir diye düşünüyorum..muhtemelen yem üretim(kanatlı hayvan,balık vs) maliyeti ile yem satış fiyatı arasında büyük fark oluşmuş olmalı..
    OMAHALI

8.  Alıntı Originally Posted by Mykskstar Yazıyı Oku
    Sn emirhan çok tşkler.. Çamlı yemin bu kadar zarar etmesi yem hammaddelerinde maliyetlerin aşırı yükselmesi ile oluşabilir diye düşünüyorum..muhtemelen yem üretim(kanatlı hayvan,balık vs) maliyeti ile yem satış fiyatı arasında büyük fark oluşmuş olmalı..
    Ben hayvancılık yaptım yapiyorumda .yemci maliyeti hesaplar üzerine karı koyar satar.her ay yem fiyatınin yükseldiğini bilirim.zarar etmesi çok zor heleki 200kusur milyonluk satışa 45 milyon zarar.inanilmasi zor.makyajli bilancoya benziyor.emirhanin dediği gibi 9 aylikta bi hayli düzelir 12 ayliktada layigini bulur.cunku 12 aylık bilanço denetimden geçiyor.gecen seneki gibi kar yine birikir 12 aylikta.aslinda tüm bilançolar denetimden geçmeli.hissede bir baskının olduğunu yazmistim sebebi buymuş.adamalar iyi çalışıyor hakkını verelim.temettu ertesi bilancoyu gönderiyorlarbiraz makyaj çek asagiya hisseyi temettü parasıyla aşağıdan yerine koy.benden zor alirlarda satan illa olur burdaki arkadaşlar olmasada.6 aylık güzel gelir 17 günlük kapanma muhtemel uzar 19 Mayıs haftasinada sonra turizm satışlar iyi olur.diger taraftan İstanbul İzmir bodrum Ege'ye aktı kapanmada pınarın merkezine satışlar artacak maliyet düşecek. BIraz düşüşten sonra baskı kalkar.yeni beklenti alınmaya başlar.

Sayfa 477/607 İlkİlk ... 377427467475476477478479487527577 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •