Arama sonucu : 531 madde; 1 - 8 arası.

Konu: MERCN - Mercan Kimya Sanayi ve Ticaret A.Ş.

Hybrid View

Previous Post Previous Post   Next Post Next Post
  1. A1 ve ky iki harfliler uzak durun ;)

2. Ben Bu Halka Arzlara Sosyal Sorumluluk Projesi Olarak Bakıyorum

Alıntı Originally Posted by garajack Yazıyı Oku
    A1 ve ky iki harfliler uzak durun ;)
    Aydem'in yatırım yapılacak bir firma olmadığını biliyordum ama kendi çapımda yüklü talepte bulundum. Çünkü halka arz başarısız olsa idi çatı şirketi Bereket enerji yapılandırdığı 6 milyar dolar borcunu ödemekte acze düşecekti, bankacılık sistemi sıkıntıya girecekti. Hala tehdit geçmiş değil, altı ay sonra bedelli sermaye artırımını da başarı ile tamamlarsa inşallah tehdit tamamen bertaraf edilmiş olur.
    Mercan Kimya'nın finansalları da çok iyi değil, halka açılmaya mecbur kaldıkları ortada, inşallah halka arzdan gelecek parayı çar çur etmezler ve şirket düze çıkar. Bu halka arzada başlıkta belirttiğim neden dolayısıyla katılıcam inşallah başarılı bir halka arz olur.

3. Halka arz sonucunu normal buluyorum. Nedenlerine gelince;

1-Banka mevduat faizleri yükselince faizcilerden gelenler eski yerlerine döndü.
    2-Döviz kurlarındaki hızlı artış dövizcileri kendi yerlerine döndürdü.
    3-Çok fazla ve yüksek miktarlarda halka arz nedeniyle küçük yatırımcının elinde halka katılım için fon azaldı.
    4-Şirket değerlemeleri yüksek tutulduğu için fiyatlar pahalı geldi. Bilinçli yatırımcılar uzak durmaya başladı.
    5-Mali yapıları bozuk şirketler halka arz olmaya başladı. Ortaklar şirketteki paralarının bir kısmını kurtarabilmek için sermaye artırımının yanında kendi hisselerini de arza koydular.
    6-Halka arzdan sonra Tureks, Galata Wind firmalarında olduğu gibi kötü niyet kokan hareketler küçük yatırımcıyı işkillendirdi.
    7-Halka arz edenlerin aç gözlülüğü nedeniyle halka arz fiyatları yüksek tutulduğundan ve alt-üst fiyat marjlarıyla küçük yatırımcıyı açıkça soyacağını belli eden şirketler nedeniyle küçük yatırımcı halka arzdan soğumaya başladı.

Bundan sonra halka arz olacak şirketler,halka arzlarının fiyasko ile sonuçlanmaması ve boş yere masrafa girmemesi için ince eleyip sık dokumak zorundalar.
    Daha önce Aydem'in halka arz forumunda da yazmıştım. Aydem'in halka arzı bir milat olabilir diye. Zira Aydem asla halka arz edilebilecek bir şirket değildi. SPK buna nasıl izin verir, değerleme şirketi o değerlemeyi nasıl yapar inanılır gibi değildi.
    Artık taşlar yerine oturmaya başlayacak. Halka arzlar sayesinde yeni borsa yatırımcıları da acı-tatlı tecrübe edindi. En azından her hissenin halka arzdan sonra tavan gidemeyeceğini, ondan öte bilanço, dönem karı, yatırımlar gibi farklı verilere de bakmak gereğini görmeye başladı.(diye ümit ediyorum.)
    Şahsım adına varılan bu noktadan memnunum. Zira acemi şoför nasıl trafiği alt üst ederse acemi yatırımcılar da borsayı alt üst etti. Artık akıl ve deneyim zamanı. Hak eden şirketler hak ettiği yerleri görecek diye düşünüyorum. Saygılar,

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •