Arama sonucu : 848 madde; 1 - 8 arası.

Konu: Temettu Etkisizligi

Hybrid View

Previous Post Previous Post   Next Post Next Post
  1. aygaz temel analiz olarak karlılık olarak vs begendigim bir şirket degilki ticarette zarar etmekte var kar etmekte. ama ben sana desemki bakkal açacaz 2 ortak ama 10 sene kara dokunmayacaz kabul edermisin.
    Forumda yazdıklarım yatırım tavsiyesi degildir adamı hasta etmeyin....

2.  Alıntı Originally Posted by novek Yazıyı Oku
    aygaz temel analiz olarak karlılık olarak vs begendigim bir şirket degilki ticarette zarar etmekte var kar etmekte. ama ben sana desemki bakkal açacaz 2 ortak ama 10 sene kara dokunmayacaz kabul edermisin.
    olaya farklı açılardan bakamıyormusunuz.

Sizin bakkalınız her yıl öz sermayesine oranlar %50 kar ediyor.
    BU sizin bakış açınızla örnek olsun.

1.sene 10,000 TL lik bu bakkal 5,000 TL kar etti ve dağıttı.
    2. sene öz sermayesi 10 bin oldugu için yine 5000 TL kar etti
    Böyle böyle gittiniz 10 yıl sonunda

Şirketin öz sermayesi 10,000 TL elde ettiğiniz kar 5000*10 = 50,000 TL ve bu bakkalın değeri de 10,000 TOPLA 60,000 TL

Şimdi gelelim diğer bakış açısına.

10,000 TLlik bakkal yine aynı senin bakkal gibi öz sermayesine %50 kar ediyor.

1. sene 5000 TL kar eder topla 15,000 TL kar dağıtmaz.
    2. sene 15,000 TL öz sermayenin %50 si ve topla 22,500 TL öz sermaye
    3. sene 22,500 TL %50 daha ...... böyle böyle gidelim 10 yıl
    10. sene 576,650 TL lik bakkallar zinciri.

Toplam mal varlıgın öz sermayen ne 576,000 TL 10 sene kara dokunmaz ve bu karla yeni şubeler açar büyütürseniz 576,000 TL büyüklüğünde bakkalar zincirine ulasırsınız.

Hangisini kabul ederdiniz ?

İşte aradaki fark bu. Siz temettü alıp diyorsunuz kı bakkalın değerinin(yani hisse fiyatının) bir önemi yok ben aldıgım 5000 TL ye bakarım.

Tek bir örnek vereyim. AMAZON hissesine ortak olanlar bu zamana kadar hiç temettü almamıştır. Bunlar niye kabul etmişler kar almamayı.

Rakamların çoklugu virgüller noktalar birbirine girdiği için belkide ne kadar gittiğini anlayamazsınız.

Ben tarif edeyim. 1879 kat büyümüş.

Senin almaya cesaret edemediğin riskleri alanlar, senin yaşamak istediğin hayatı yaşarlar..
    Sokrates twit @erhanacikgoz1

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •