Sayfa 397/1312 İlkİlk ... 297347387395396397398399407447497897 ... SonSon
Arama sonucu : 10492 madde; 3,169 - 3,176 arası.

Konu: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım 2

1. Merhaba herkese,
    Aklıma takılan bir soru var., bu forumda çok sağlam katılımcılar ve tecrübe olduğu için sormak istedim.

Uzun yıllardır kirada oturuyorum ve artık ev sahibine değil kendime çalışmak istiyorum
    Özetle; oturduğum evi satın almak istiyorum.

Ev sahibimle görüştüm, olumlu baktı. Emlakçı olmadan aramızda halletmek istiyoruz.

Fakat konu burada ilginçleşiyor; çevrede satılık ev yok
    Kendisi de semt fiyatlarını bilmediğini ve resmi eksper ile anlaşıp rapor hazırlatmayı ve değerlemeyi ona göre yapmayı düşündüğünü söyledi.

Acaba bu tip eksperlerin hazırladığı raporlar ne kadar güvenilir ? Bankalar da bu mekanizma üzerinden çalışıyor.
    Bana mantıksız gelmedi ancak emin de olamadım..

Bu raporlarda yapılan değerlemeler piyasa satış değeri ile örtüşür mü ?

Not: Ev sahibinin güvenilir olduğu varsayımı ile soruyorum..

2.  Alıntı Originally Posted by Argus Yazıyı Oku
    Merhaba herkese,
    Aklıma takılan bir soru var., bu forumda çok sağlam katılımcılar ve tecrübe olduğu için sormak istedim.

Uzun yıllardır kirada oturuyorum ve artık ev sahibine değil kendime çalışmak istiyorum

Ev sahibimle görüştüm, olumlu baktı. Emlakçı olmadan aramızda halletmek istiyoruz.

Kendisi de semt fiyatlarını bilmediğini ve resmi eksper ile anlaşıp rapor hazırlatmayı ve değerlemeyi ona göre yapmayı düşündüğünü söyledi.

Acaba bu tip eksperlerin hazırladığı raporlar ne kadar güvenilir ? Bankalar da bu mekanizma üzerinden çalışıyor.

Oturdugunuz evi yeni tutacak bir kiraci gibi düsunüp kac lira kira verirsiniz , o kirayi belirleyin...
    220 kira carpani ile 300 kira carpani arasinda , evin size verdigi huzur güven mutluluk katsayisina göre bir carpan belirleyin.....

Belirlediginiz kira × kira carpani = ev fiyati

Bu fiyatla , ev sahibinin fiyati ni karsilastirarak kararinizi verin
    SM-N770F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

3. Sadece kirada çarpanı yanıltır.
    Ev değerleme olayı geniş kapsamlı bir konu. Mutlaka kira geliride bu parametrelerden biri.
    Bankalar bağımsız experler ile çalışıyor.
    Çok dalavere olacağını zannetmiyorum.
    Sarı sitede emlak360 kısmından ilanlara göre fiyat grafiği var. O fikir verebilir.
    O semtte satılık ilan yok ise, yakın benzer özellikteki semtlere bakın.
    Son olarak; 3-4 emlakçıyı gezin, evinizin özelliklerini sayıp, bu özelliklerde ev aradığınızı söyleyin. Yaklaşık fiyatını sorun. 4-5 emlakçının ortalaması doğruya yakın bir sonuç vereceğini düşünüyorum

4.  Alıntı Originally Posted by Argus Yazıyı Oku
    Merhaba herkese,

Bu donemde kira carpani gibi hesaplar yemez, kendiniz de yazmissiniz zaten etrafta satilik ev yokmus.

Tavsiyem bolgedeki emlakcilarla hem alici hemde satici gibi gorusup fiyati bulmaya calisin ama basta dedigim gibi bu donemde saticilarin eli guclu.

Uce bese bakmadan imkaniniz varsa almaya bakin, mutlaka konut kredisi kullanin. Simdiden hayirli olsun.

5.  Alıntı Originally Posted by finans_mt Yazıyı Oku
    Bu donemde kira carpani gibi hesaplar yemez, kendiniz de yazmissiniz zaten etrafta satilik ev yokmus.

Tavsiyem bolgedeki emlakcilarla hem alici hemde satici gibi gorusup fiyati bulmaya calisin ama basta dedigim gibi bu donemde saticilarin eli guclu.

Uce bese bakmadan imkaniniz varsa almaya bakin, mutlaka konut kredisi kullanin. Simdiden hayirli olsun.
    Fikirlerini paylaşan herkese teşekkür ederim..

Alıntı Originally Posted by Argus Yazıyı Oku
    Merhaba herkese,

Gittiğim hiçbir yerde kirada oturmadım, imkanım varsa da asla kirada oturmayı düşünmem. En son taşındığım ilde beş kuruş birikimim yokken 0.82'den konut kredisi çekip kalanı da ihtiyaç kredisi vb. ile tamamladım. O zaman neredeyse maaşımın 2/3'üne denk gelen kredi en son krediyi kapattığım ay maaşımın 1/5'ine denk geliyordu.

İşin özü enflasyonist bir piyasada imkanınız varsa kiracı kalmayın ne yapın edin kredi vb. ile mutlaka oturduğunuz evi alın.

Değerlemeye gelince, benim için önemli olan şudur. Ödeme gücümü aşmaması ve hayat kalitemi/standardımı etkilememesi.

Örneğin 3000 TL kira veriyorsam ve çektiğim kredi sonrası aylık ödemem bu miktara yakınsayacaksa veya yakınsamayacak olsa da beni ödemede yormayacaksa alır geçerim düşünmem bile. Oturduğunuz evi almak sizi taşınma stresi ve masrafından da kurtaracak. Seviyorsanız muhitinizden de ayrılmayacaksınız daha ne olsun.

Ev al mutlaka dediğim hiçbir arkadaşımın "Keşke almasaymışım" dediğin duymadım. Hepsi "İyi ki zamanında almışım" demiştir hep.
    Paylaşımlarım asla yatırım tavsiyesi değildir. Kendi aklınıza ve tecrübelerinize göre yatırımlarınıza yön veriniz.

7. Arsası kıymetli yerlerde kira çarpanı yüksek olur. Arsası değersiz bölgelerde çarpan düşüktür.
    Çünkü kıymetli yerlerde adam size aslında arsayı satıyor. Kıymetsiz yerlerde ise arsa değeri cüzi olduğundan adam size evi satıyor.
    Ayrıca bina yaşı da önemli. Aynı lokasyonda bulunan eski binanın kira çarpanı, yeni binanınkinden ciddi miktarda düşük olmalıdır.
    Tabi bazı lokasyonlar öyle değerli oluyor ki, üzendeki binanın yaşının fiyata etkisi çok cüzi kalıyor.
    Binası çöp bile olsa arsadan dolayı çarpan yüksek oluyor. (Hatta binanın eski oluşu kirayı da düşürdüğü için çarpan iyice yükseliyor, yani iki satır üstte dediğim şeyin tam tersi geçerli))

Sizinle hiç alakası olmayan örnekler verip meseleyi çorba ettiğimin farkındayım. Lakin kira çarpanı çok değişken bir şey. Bakmayın hepimizin ezbere "200" falan dediğimize.
    Buradaki çarpan muhabbeti, sanayi ustalarının yağ tercihi gibi.
    Benzinli binek araç gelir. Oğlum10-40 yağ koy bakim.
    Dizel panelvan gelir. Koy oradan 10-40.
    Tüplü araç gelir. 10-40 yağ uygun.
    Şahin gelir, 10-40.
    BMW gelir, 10-40.
    Doblo gelir, 10-40.
    Evi tutarken herkes iyidir. Yeni kiracı adayınız iyi birine benziyor olsa da, DAVA GEÇMİŞİNİ mutlaka isteyin.
    https://www.milliyet.com.tr/ekonomi/...nir-mi-6994969

Sayfa 397/1312 İlkİlk ... 297347387395396397398399407447497897 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •