Sayfa 303/369 İlkİlk ... 203253293301302303304305313353 ... SonSon
Arama sonucu : 2952 madde; 2,417 - 2,424 arası.

Konu: KOZAL - Koza Altın

1. 6758 sayılı Kanunun 19 uncu maddesinin 3 üncü fıkrasının mevcut hali
    "Bu şirketlerin mali durumu, ortaklık yapısı, piyasa koşulları veya diğer sorunları nedeniyle mevcut halin sürdürülebilir olmadığının tespit edilmesi durumunda, şirketin yahut varlıklarının veya 5271 sayılı Kanunun 128 inci maddesinin onuncu fıkrasında belirtilen malvarlığı değerlerinin satılmasına veya feshi ile tasfiyesine Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonunun ilişkili olduğu Bakan tarafından karar
    verilebilir."

Teklifteki hali
    Bu şirketlerin mali durumu, ortaklık yapısı, piyasa koşulları veya diğer sorunları nedeniyle şirketin yahut varlıklarınm veya 5271
    sayılı Kanunun 128 inci maddesinin onuncu fıkrasında belirtilen malvarlığı değerlerinin veya hakkında şahıs kayyımlık kararı bulunmasa dahi anılan şirket ve/veya mal varlığı değerlerinde paylan bulunup aleyhlerinde mahkemece kaçak kararı verilen kişilerin bu paylarının kısmen veya tamamen satılmasma veya feshi ile tasfiyesine Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu tarafından karar verilebilir.

Teklifte esasen yeni gelen husus bold olan kısım yani fetö davası bulunan ortakların paylarının kısmen veya tamamen satılabilmesi ki bu biz ky açısından olumlu bir şey. Daha önce şirketi satabilirler bizim payımızda satılmış olur şeklinde değerlendirmem olmuştu, esasen bu maddede yapılan değişiklik sadece fetö davası süren ortakların paylarının satılabilmesi konusunda, yani eskiden şirket satışı konusunda durum ne idiyse halen aynı. Eskiden şirket satılabilirmiydi emin değilim, zaten satış durumu koşulları (mali durumu, ortaklık yapısı, piyasa koşulları veya diğer sorunları) içinden sadece ortaklık yapısı sebebi kullanılabilir bu açıdan bakıldığında yeni değişiklik fetö davası olan hissedarların paylarının satışına imkan verdiğinden bence kozal açısından uygulamaz en azından hakkaniyet açısından uygulanmamalıdır. Kayyım yönetimindeki ipek holding, atp inşaatın elinde bulunan kozal hisseleri (yani ipek holding ve atp inş ın varlıkları demek) ile kozal da bulunan %0,8 civarındaki imtiyazlı payların satışı ortaklık yapısı sorununu çözer, bu yöntem dururken kozalı tamamen satmak kanunun amacıyla da bağdaşmaz diye düşünüyorum
    yatırım tavsiyesi değil profesyonel olmayan değerlendirmelerdir

2.  Alıntı Originally Posted by cinali Yazıyı Oku
    Yanılıyorsunuz varlık fonu temettü alsa bile bir hesapta tutacak
    Varlık fonuna bir getirisi yok.mahkeme biterse ancak o zaman hazineye geçerki oda süreç uzun.
    Yt.tv.degikdir
    Sagliklar
    Teklifin gerekçesindeki açıklama.
    "Milli güvenliğe tehdit oluşturduğu tespit edilen yapı, oluşum veya gruplara ya da terör örgütlerine üyeliği veya iltisakı ya da bunlarla irtibatı nedeniyle haklarında mahkûmiyet karan bulunmayan hissedarlara sermaye payları oranında kâr payı ödemesi yapılması, soruşturma veya kovuşturması devam edenlerin hissesine isabet edecek kâr payının Fon hesaplarında tutulması, soruşturma veya kovuşturma sonucuna göre işlem yapılması,"
    yani fetö davası olanların kar payları TMSF hesaplarında tutulacak diğer ortaklarınki ödenecek

Alıntı Originally Posted by Watchdog Yazıyı Oku
    Teklifin gerekçesindeki açıklama.
    "Milli güvenliğe tehdit oluşturduğu tespit edilen yapı, oluşum veya gruplara ya da terör örgütlerine üyeliği veya iltisakı ya da bunlarla irtibatı nedeniyle haklarında mahkûmiyet karan bulunmayan hissedarlara sermaye payları oranında kâr payı ödemesi yapılması, soruşturma veya kovuşturması devam edenlerin hissesine isabet edecek kâr payının Fon hesaplarında tutulması, soruşturma veya kovuşturma sonucuna göre işlem yapılması,"
    yani fetö davası olanların kar payları TMSF hesaplarında tutulacak diğer ortaklarınki ödenecek
    Ödenecek dediği borsaya açık olmayanlar kasdedilmistir.
    Borsaya açık olmayıp TMSF bünyesinde birçok şirket var.
    Sagliklar

4.  Alıntı Originally Posted by cinali Yazıyı Oku
    Ödenecek dediği borsaya açık olmayanlar kasdedilmistir.
    Borsaya açık olmayıp TMSF bünyesinde birçok şirket var.
    Sagliklar
    kayyım atanmış bütün şirketleri kastediyor, zaten kar dağıtımı konusu borsadaki yatırımcılar için gündeme gelmiş muhiddin gülal haksızlık olduğunu kabul etmiş ve yasa çalışması yapılacağını ifade etmişti iki yıl önce. Yani kastedilen tam aksine borsadaki şirketler olabilir madde açık ve ilgili yeri bold olarak veriyorum

"(11) Fonun, yönetim organı yetkilerini ya da yönetim organı yetkileri ile birlikte ortaklık payları veya menkul kıymetler idare yetkilerini haiz kayyım olarak görevlendirildiği şirketlerde ana sözleşmelerine bağlı olmaksızın, kayyım atanmasından önceki dönem bilanço ve kâr/zarar hesaplarını tasdik ile bu dönemlerde görev yapan yönetim/müdürler kurullarını ibra etmek anlamına gelmemek kaydıyla, bu maddenin dokuzuncu fıkrası çerçevesinde, şirketlere kayyım atanan faaliyet dönemini izleyen dönemden başlamak üzere kısmen ya da tamamen kâr dağıtımına karar verilebilir. Dağıtıma karar verilen kâr; Milli güvenliğe tehdit oluşturduğu tespit edilen yapı, oluşum veya gruplara ya da terör örgütlerine üyeliği veya iltisakı ya da bunlarla irtibatı nedeniyle haklarında mahkûmiyet kararı bulunmayan hissedarlara payları oranında ödenir. Soruşturma veya kovuşturması devam edenlerin hissesine isabet edecek kâr payı; kovuşturmaya yer olmadığına,beraat, ceza verilmesine yer olmadığına, davanın reddine veya düşmesine ilişkin karann kesinleşmesine kadar ödenmeyerek Fon hesaplarında tutulur. Hakkında soruşturma, kovuşturma bulunmama veya müsadere kararı verilmemiş olma koşulu, BORSADA İŞLEM GÖREN HİSSELER BAKIMINDAN ARANMAZ. Kâr dağıtımı karan ilişkili olduğu faaliyet dönemi mali verilerinin ve tablolannm tasdiki anlamına gelmez.

Alıntı Originally Posted by Watchdog Yazıyı Oku
    kayyım atanmış bütün şirketleri kastediyor, zaten kar dağıtımı konusu borsadaki yatırımcılar için gündeme gelmiş muhiddin gülal haksızlık olduğunu kabul etmiş ve yasa çalışması yapılacağını ifade etmişti iki yıl önce. Yani kastedilen tam aksine borsadaki şirketler olabilir madde açık ve ilgili yeri bold olarak veriyorum

"(11) Fonun, yönetim organı yetkilerini ya da yönetim organı yetkileri ile birlikte ortaklık payları veya menkul kıymetler idare yetkilerini haiz kayyım olarak görevlendirildiği şirketlerde ana sözleşmelerine bağlı olmaksızın, kayyım atanmasından önceki dönem bilanço ve kâr/zarar hesaplarını tasdik ile bu dönemlerde görev yapan yönetim/müdürler kurullarını ibra etmek anlamına gelmemek kaydıyla, bu maddenin dokuzuncu fıkrası çerçevesinde, şirketlere kayyım atanan faaliyet dönemini izleyen dönemden başlamak üzere kısmen ya da tamamen kâr dağıtımına karar verilebilir. Dağıtıma karar verilen kâr; Milli güvenliğe tehdit oluşturduğu tespit edilen yapı, oluşum veya gruplara ya da terör örgütlerine üyeliği veya iltisakı ya da bunlarla irtibatı nedeniyle haklarında mahkûmiyet kararı bulunmayan hissedarlara payları oranında ödenir. Soruşturma veya kovuşturması devam edenlerin hissesine isabet edecek kâr payı; kovuşturmaya yer olmadığına,beraat, ceza verilmesine yer olmadığına, davanın reddine veya düşmesine ilişkin karann kesinleşmesine kadar ödenmeyerek Fon hesaplarında tutulur. Hakkında soruşturma, kovuşturma bulunmama veya müsadere kararı verilmemiş olma koşulu, BORSADA İŞLEM GÖREN HİSSELER BAKIMINDAN ARANMAZ. Kâr dağıtımı karan ilişkili olduğu faaliyet dönemi mali verilerinin ve tablolannm tasdiki anlamına gelmez.
    Benim anladığım kar dağıtım kararı verilirse terör ile bağı olanlarinki fonda tutuluyor.
    Zaten burda önemli olan turk ticaret kanununa bağlı olmadan kar payı,tasfiye veya satış ile varlık
    Fonuna alnabilme kararı alınmasıdır.
    Önemli olanda budur.
    Yt.tv.degildir
    Sagliklar

6.  Alıntı Originally Posted by cinali Yazıyı Oku
    Benim anladığım kar dağıtım kararı verilirse terör ile bağı olanlarinki fonda tutuluyor.
    Zaten burda önemli olan turk ticaret kanununa bağlı olmadan kar payı,tasfiye veya satış ile varlık
    Fonuna alnabilme kararı alınmasıdır.
    Önemli olanda budur.
    Yt.tv.degildir
    Sagliklar
    kar dağıtımı kararı sonrası ödeme yapılacak ortaklar haklarında kovuşturma ve soruşturma bulunmayanlar. Böyle olunca temettü ödemesi yapılırken ortak hakkında kovuşturma ve soruşturma var mı yok mu şirketlerin buna bakması gerekir. Borsada işlem gören şirketlerde, borsadan alınan paylar için bunu yapmak oldukça zordur bu nedenle borsada işlem gören hisseler açısından bu araştırmaya gerek olmaksızın ödeme yapılabileceğine ilişkin teklife hüküm konulmuş. bildiğim kadarıyla bu şekilde kayyım yönetiminde olup da borsada işlem gören şirketler sadece koza grubu, yani muhiddin gülal tarafından dile getirilen soruna ilişkin çözüm getirilmiş. Neden bu olumlu gelişme fiyatlanmadı anlamadım yatırımcılar anlamadımı ki.

Teklifte varlık fonuna alınabilme kararı konusunda yeni gelen herhangi bir hüküm göremedim.

Satış, fesih ve tasfiye olayı eskiden de vardı ve bunlar da koşullara bağlı (mali durumu, ortaklık yapısı, piyasa koşulları veya diğer sorunları nedeniyle), kozal için bu sorunlardan sadece ortaklık yapısı denebilir ki zaten o da teklifte yeni gelen hususla çözülüyor görünüyor. Yeni gelen husus sadece hakkında şahıs kayyımlık kararı bulunmasa dahi anılan şirket ve/veya mal varlığı değerlerinde paylan bulunup aleyhlerinde mahkemece kaçak kararı verilen kişilerin bu paylarının kısmen veya tamamen satılması, bu hüküm ortaklık sorununu giderecek bir yöntem o yüzden bence bu da olumlu.

7. 1 haftadır bofa veriyor ama diğer taraftan yk ve teb güçlü alıcı taraf.
    Hisse fiyatını baskılıyorlar bakalım nereye kadar sürecek. meclis içinde 19 nisan genel kurul dedik ama 3 gündür spor yasasında görüşmeler sürüyor işler uzadı bakalım bizim teklif nezaman geçecek işin aslı sonrasını merak ediyorum resmi gazetede yayınlanır sonrası nolur ne biter karışık geliyor.
    kendime notlarımdır*

8. Bu kanun haberi bayatlamaya başladı bence. Artık kanun sonrası akıbeti (kime devrolacak, kaça devrolacak falan), yeni rezervler, altın-döviz fiyatları , kasadaki paranın faiz getirisi, bilanço beklentileri gibi konular tekrar öne çıkabilir.

Sayfa 303/369 İlkİlk ... 203253293301302303304305313353 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •