Sayfa 676/784 İlkİlk ... 176576626666674675676677678686726776 ... SonSon
Arama sonucu : 6265 madde; 5,401 - 5,408 arası.

Konu: TKFEN - Tekfen Holding

Sn. Maxi

Yazdiklarinizdan "taahhüt kısmını satarlar ya da tasfiye ederlese çok daha iyi olabilir" sonucu çıkarıyorum. Yanlış mıyım?
    Saygılarımla

2.  Alıntı Originally Posted by Maximetu Yazıyı Oku
    Ayni firmalar ancak bu Tekfenin is alacagi anlamina gelmez , yillardir blackrock tekfen hisselerine sahip de su ana kadar ne isi paslamis da ne yapmis . Yeni is falan almasin bu haysiyetsiz onursuz sirket , yeni is demek yeni zarar demek paralarin ic edilmesi demek . Neom diye Pandiri kandiriyorlar orada milyar dolarlik is var vs diye , rekabet edemezler rezil kepaze olurlar orada bu kontrat ve claim ekibiyle , sirketin batisinin resmiyete dokulmesi olur orada is alinmasi . Pandiri kandiriyorlar ya da o da bu isin icinde , Neom u yoksa nereden bilecek pandir , gecen bogazici zirvesinde o projedeki firsatlardan bahsetti . O projeyi calistigim firma yapiyor ki isler tasere ediliyor kismi olarak , cinli firmalar devlet destekli oyle dusuk rakamlarla isi aliyorlar ki bizimkilerin onlarla rekabet etmesi olanaksiz, senin orada siyasi gucun yoksa derin iliskilerin yoksa batarsin .

Bu arada Sizin akliniz aliyor mu sayin Maslak , sen miilyonlarca dolarini alamamissin islerinden, kuculecez diye CEO cikmis kac kere aciklama yapmis , adam sayilari 17 binden 10 bine dusmus sonra gidip milyar dolarlik islere teklif verip is mi alacaklar ?? Is alirlarsa bu CEO ile organize edilmis bir manipulasyon olur ( kuculecez aciklamalari ) alamazlarsa da bu birilerinin koltuklarini kurtarmak icin sirkette kalma taktikleri olarak algilanir benim acimdan. Once buhar olan 500 milyon dolari alsin bu haysiyetsiz kopekler sonra is alirlar
    Değerli Ortak,

bilgi için teşekkürler.

Tkfen inşaat bakımından, temennim ve yönetime de önerim/talebim (bir hissedar olarak); karlılığından neredeyse emin olmadıkları hiç bir projeye girmemeleridir. proje fizibiltelerini de şimdiye kadar zarar yazan projeciler dışında birilerine de mutlaka kontrol ettirmeleridir. projelerde zarar yazmalarının kök sebebi ne ise ona yönelik iş bilgilerini, değerlendirme süreçlerini revize etmeleridir.

ayrıca, inşaat işinden, yeni iş gelmedikçe de bir hissedar olarak strese girmiyorum ki yorumum şöyle oluyor: makul derecede güvenli karlılıkla bitirecekleri bir proje olmadı ya da makul karlılıkla bitiririz dedikleri projelerde maliyet bakımından rekabet avantajları yoktu... içerdekiler, tabi ki; daha iyi bili; bazan kuvvetli know how vardır ama maliyet etkinliği yoktur (effective but not efficient).. tahmin ederim böyle bir durum var. yani, firmada inşaat işini bilmemezlik yok ama bunu düşük maliyetle yapamıyor.. kendilerini gözden geçirmeliler.

firmaya yatırım yaparken bakışım şuydu (2 yıl evvel); inşaat işi gölge etmesin (nötr faaliyet sonuçları), onun dışında kalan herşeyin değeri bist fiyatlamasının zaten önünde olur.. şirket iş performansı bakımından mevcut tüm parametreler (inşaaton zarar yazmaya devam etmesi, zararlardan tahsilat olması veya olmaması) 2-3 çeyrek daha geçmişte olduğu gibi devam ederse, muhtemelen çıkmayı düşünebilirim (bist fiyatlaması bir kenara).. şöyle de bir bakışım var: şirketteki zarar yazan inşaat işinden bir tek biz azınlık hissedarlar şikayetçi oluyor olamayız.. eminim hakim ortaklar arasında da durumdan şikayetçi olanlar vardır.

selamlar

3. Dogrusu bunca yillik insaat ve teklif deneyimi olan bir sistemin bu kadar buyuk zararlar yazmasi ancak istenirse kotu niyet cercevesinde olabilir. Yani karli islere girecegiz lafida pek dogru oturmuyor , adama sorarlar bu projeler ozellikle zarar diye mi verildi. Yoksa kotu niyet olduktan sonra %50 si net kar olsa ne olur ki oradan da zarar yazabilirler. Benimde mesleki tecrubelerim de maliyetlendirme (costing) var 5 yil kadar bu isi de yan is olarak (uzerine kar marji konulup musteriye teklif ediliyor ) icin yaptim. Yani yapilan yanlisliklar kari yemekle kalmiyor ustune birde %20-30 zarar yaziyor. Insanin hafsalasi almiyor, kiclarini yirtsalar bu rakamlara ulasmak tamamiyle umursamazlik, bilerek maliyete eklememek, kotu niyet, kim kime dum duma, kor tuttugunu topal yakaladigini miker sistemi olabilir. Ustelik bir de doviz ile verilen teklifler. Bence sirket burada ancak sirket calisanlarina yada imza atan birilerine kotu niyetle sirketi zarara ugratma' yada ilgili isleri veren idarelere tahkim davasi acar ise ben evet ya bunlarin sucu yok imis diyebilirim. Kimler anlasma harici 100 milyonlarca dolarlik is yapilmasina izin veriyor, ortaya cikmali. Madem o kadar isi anlasmasiz yapacaksin o zaman bastaki anlasma ne ise yariyor. Cunku suan kim bu isten sorumlu belli degil. Sorumlu Tekfen den degil ise o zaman Tekfenin haklarini savunmak icin bir seyler yapildi mi. Az kaldi bunlari kismet olur ise genel kurulda sorariz imkan olursa.

4.  Alıntı Originally Posted by veysel karani Yazıyı Oku
    Dogrusu bunca yillik insaat ve teklif deneyimi olan bir sistemin bu kadar buyuk zararlar yazmasi ancak istenirse kotu niyet cercevesinde olabilir. Yani karli islere girecegiz lafida pek dogru oturmuyor , adama sorarlar bu projeler ozellikle zarar diye mi verildi. Yoksa kotu niyet olduktan sonra %50 si net kar olsa ne olur ki oradan da zarar yazabilirler. Benimde mesleki tecrubelerim de maliyetlendirme (costing) var 5 yil kadar bu isi de yan is olarak (uzerine kar marji konulup musteriye teklif ediliyor ) icin yaptim. Yani yapilan yanlisliklar kari yemekle kalmiyor ustune birde %20-30 zarar yaziyor. Insanin hafsalasi almiyor, kiclarini yirtsalar bu rakamlara ulasmak tamamiyle umursamazlik, bilerek maliyete eklememek, kotu niyet, kim kime dum duma, kor tuttugunu topal yakaladigini miker sistemi olabilir. Ustelik bir de doviz ile verilen teklifler. Bence sirket burada ancak sirket calisanlarina yada imza atan birilerine kotu niyetle sirketi zarara ugratma' yada ilgili isleri veren idarelere tahkim davasi acar ise ben evet ya bunlarin sucu yok imis diyebilirim. Kimler anlasma harici 100 milyonlarca dolarlik is yapilmasina izin veriyor, ortaya cikmali. Madem o kadar isi anlasmasiz yapacaksin o zaman bastaki anlasma ne ise yariyor. Cunku suan kim bu isten sorumlu belli degil. Sorumlu Tekfen den degil ise o zaman Tekfenin haklarini savunmak icin bir seyler yapildi mi. Az kaldi bunlari kismet olur ise genel kurulda sorariz imkan olursa.
    çok yerinde değerlendirmeler... %5-10 kar yazacakken; %20-30 zarar yazmak.... arada %25-40 fark var.. "verimsizlik" kelimesi durumu açıklamaya yetmez.. umarım hakim ortaklar bu satırları okuyordur..

5. Sayin Maslak

Onceki paylasimlarindan birinde enka tekfen karsilastirma bilancolarini koymustum , enkada kar marji yuzde 23-24 civarinda , pandemi donemi sekteye ugramis yuzde 15 civarlarina gelmis ki gayet normal . Bilancolardan esas faaliyet kar marjlarina bakabilirsiniz. Yani en kotu sartta yuzde 15 civari kar edecekken bize yuzde 20 ye zarar gecirdiler . 300 milyon kar edilecekken yaklasik 400 milyon soktular son 3 senede . Bu paraya neler yapilirdi , sirket icinden aldigim bilgi 100 milyonunu alin opup basina koyun dendi . Sirket icinden bana birileri Iris insaatla Haci Muratin bi dumenler cevirdigi suflesini verdi . Ben bu sektorde 13 senedir calisiyorum , milyar dolarlik islerde bulundum , tamam ust duzey proje muduru falan degilim ancak bu isler nasil donuyor biliyoruz . Tekfenin zarar ettigi islerde mesela Katar stadinda stadin catisinin celigii yolda gemi batsa (enka ummanda batirdi , cephe yi istemiyoruz komple sokun degistirin deseler 110 milyon dolar zarar edemezsin pandemide herkes 1 sene bos otursa yine olmaz yani . Ilk defa stad yapan adam degiller katarda farkli olan sey koltuklarin altindan sogutma var ona gore Mekanik elektrigin uygulamasi var Baku den farkli . Mimari olarak cephe takkeye benziyor iste farkli malzemeler vs yok , yani oyle standart bir is zarar edilmesi gerekecek binlerce kalem yok havaalani vs gibi .

Ben sayin Karani ile ayni fikirdeyim bu konuda her gun sirkette gorevli 11 tane yk uyesine soruyorum enka resesyon pandemi ve siyasi karisikliklar varken yuzde 20 ortalama marjla calisirken siz nasil yuzde 20 zarar ettiniz ?? Hirsizlik yoksa bu zarar 11 ceyrektir nasil devam eder onlem alinmaz ve buna canak tutulur !!

Bakin olay 2-3 ceyreklik konjokturel bi durumun otesinde ust duzey bir soyguna donustu bu firmada . Bu santiyede parayi calanlar sirket hisselerini de baski altina alip bedavaya milyonlarca lotu ucuza topladi , dusunsenize alt taseronlar vasitasiyla 200 milyon dolar toplamis olsa o hirsizlar , tusa bastiklarinda kagit zaten 120-130’tl olacak olmayan parayla nasil milyar dolarlik adam olunur dersi .

Ceo da bunlara teslim oldu , kuculecegiz verimsiz diyen adam yeni islerden bahsediyor , imalat dedi hani noldu orasi mesela , ceo dibi gorduk dedi orasi da yalan cikti . Adam hisse fiyati artar diye odu kopuuyor , bakin Gubre fiyatlari konusunda soyledigi yanlis degil onumuzdeki sene gevseme olabilir de kardesim zaten hisse fiyati yerlerde deme bunu . Odleri kopuyor hepsinin sirketi ele gecirmek isteyen bu hirsizligi yapan kisilerden . Dikkat edin kimse cikip umut verecek aciklama yapamiyor . Hakan Goral a son 2 ceyrek icin tahmini soruluyor 600-700 diyor 2 ceyreklik mj Tek ceyreklik mi belli degil soyledigi . Herkes 2 ceyreklik diye algiliyor mesela .

Sirket ust duzeylerine hirsizsiniz diye mail attim bir tek hakan goral bey bunu calisma arkadaslarim icin kabul edemem dedi , zaten ona olmadigini biliyordu mesajin , ben namusluyum cevap verin mesajiydi herkes ccc deyken . Yani anlayacaginiz buyuk bir pislik var , o pislik yeteri kadar lotu toplarsa o zaman haberler akmaya baslar

6. Eğer Neom projesinden iş alacağız diye hayal kuruyorlarsa boş işlerle uğraşıyorlar. Tkfenin uzmanlık alanı endüstriyel yapılar. Son yıllarda Hepistanbul dışında yaptıkları bir konut inşaatı hatırlamıyorum. Uzmanlık dalından kar edemeyen şirket, alışık olmadığı bir işden kar falan edemez. Sn Maximetunun dediği gibi o işin çoğu Çinlilere gider. Yüzbinlerce kalıpçıyı, demirciyi, tesisatçıyı yığarlar oraya. Milyonlarca m3 iş ve kalıp iskelesi lazım.

Tkfenin iş alabileceği yer Azerbeycan ve Katar. Yeni iş almadan önce de yapmaları gereken eski alacakları almak. 2-3 milyar dolarlık iş de edilmesi gereken karı zarar diye bilançolara yazdılar.
    Söylediklerim, yazdıklarım sadece ve sadece kişisel görüşlerimdir. Asla yatırım tavsiyesi değildir.

7.  Alıntı Originally Posted by Maximetu Yazıyı Oku
    Sayin Maslak

Onceki paylasimlarindan birinde enka tekfen karsilastirma bilancolarini koymustum , enkada kar marji yuzde 23-24 civarinda , pandemi donemi sekteye ugramis yuzde 15 civarlarina gelmis ki gayet normal . Bilancolardan esas faaliyet kar marjlarina bakabilirsiniz. Yani en kotu sartta yuzde 15 civari kar edecekken bize yuzde 20 ye zarar gecirdiler . 300 milyon kar edilecekken yaklasik 400 milyon soktular son 3 senede . Bu paraya neler yapilirdi , sirket icinden aldigim bilgi 100 milyonunu alin opup basina koyun dendi . Sirket icinden bana birileri Iris insaatla Haci Muratin bi dumenler cevirdigi suflesini verdi . Ben bu sektorde 13 senedir calisiyorum , milyar dolarlik islerde bulundum , tamam ust duzey proje muduru falan degilim ancak bu isler nasil donuyor biliyoruz . Tekfenin zarar ettigi islerde mesela Katar stadinda stadin catisinin celigii yolda gemi batsa (enka ummanda batirdi , cephe yi istemiyoruz komple sokun degistirin deseler 110 milyon dolar zarar edemezsin pandemide herkes 1 sene bos otursa yine olmaz yani . Ilk defa stad yapan adam degiller katarda farkli olan sey koltuklarin altindan sogutma var ona gore Mekanik elektrigin uygulamasi var Baku den farkli . Mimari olarak cephe takkeye benziyor iste farkli malzemeler vs yok , yani oyle standart bir is zarar edilmesi gerekecek binlerce kalem yok havaalani vs gibi .

Ben sayin Karani ile ayni fikirdeyim bu konuda her gun sirkette gorevli 11 tane yk uyesine soruyorum enka resesyon pandemi ve siyasi karisikliklar varken yuzde 20 ortalama marjla calisirken siz nasil yuzde 20 zarar ettiniz ?? Hirsizlik yoksa bu zarar 11 ceyrektir nasil devam eder onlem alinmaz ve buna canak tutulur !!

Bakin olay 2-3 ceyreklik konjokturel bi durumun otesinde ust duzey bir soyguna donustu bu firmada . Bu santiyede parayi calanlar sirket hisselerini de baski altina alip bedavaya milyonlarca lotu ucuza topladi , dusunsenize alt taseronlar vasitasiyla 200 milyon dolar toplamis olsa o hirsizlar , tusa bastiklarinda kagit zaten 120-130’tl olacak olmayan parayla nasil milyar dolarlik adam olunur dersi .

Ceo da bunlara teslim oldu , kuculecegiz verimsiz diyen adam yeni islerden bahsediyor , imalat dedi hani noldu orasi mesela , ceo dibi gorduk dedi orasi da yalan cikti . Adam hisse fiyati artar diye odu kopuuyor , bakin Gubre fiyatlari konusunda soyledigi yanlis degil onumuzdeki sene gevseme olabilir de kardesim zaten hisse fiyati yerlerde deme bunu . Odleri kopuyor hepsinin sirketi ele gecirmek isteyen bu hirsizligi yapan kisilerden . Dikkat edin kimse cikip umut verecek aciklama yapamiyor . Hakan Goral a son 2 ceyrek icin tahmini soruluyor 600-700 diyor 2 ceyreklik mj Tek ceyreklik mi belli degil soyledigi . Herkes 2 ceyreklik diye algiliyor mesela .

Sirket ust duzeylerine hirsizsiniz diye mail attim bir tek hakan goral bey bunu calisma arkadaslarim icin kabul edemem dedi , zaten ona olmadigini biliyordu mesajin , ben namusluyum cevap verin mesajiydi herkes ccc deyken . Yani anlayacaginiz buyuk bir pislik var , o pislik yeteri kadar lotu toplarsa o zaman haberler akmaya baslar
    Ortak söylediklerine imza

Eğer gerçekten gıklarını çıkartmadan senin yazdıklarını okuyorlarsa ve “hop ulan noluyor” demiyorlarsa gerçekten bir şeyler var

SOCAR - Toren zaten belli …

Bu CEO bitmiştir, yenisine geçelim
    Ne sesini duyduk, 1-2 kişiyi çıkartma dışında ne de aksiyonunu. Bir söylediği başka söylediğini tutmadı. Varsa da 3 kuruşluk kariyeri onu bitirdi

70-75 yaşında insanların para için kendilerini düşürdükleri duruma inanamıyorum. Kovulup geleni, saksı olmayı kabul edeni vs vs

Allah gübre den razı olsun, bugünlere taşıdı şirketi ama fiyatlar düşünce ne olacak ? Gübre de kar edemeyecek ya da zarar edecek … o zaman helva …

CEO yazdığı gibi 2 yıl içinde 3. İş koluma yatırım yapabilseydi bu risk olmazdı

Yatacak yerleri yok

8.  Alıntı Originally Posted by Maximetu Yazıyı Oku
    Sayin Maslak

Değerli Ortak,

umarım YK üyeleri, ortaklar bir araya geldiğinde bu e-maileri, burdaki yazıları da konuşuyordur. Yazılanlar, söylenenler iddiadan da öte; "içerden bilgi" şeklinde.. gözardı edilemeyecek şeyler. Türkiyenin en eski holdinglerinden biri söz konusu.. bu şekilde, uzulsüzlük ve yolsuzluğa konu olan yorum ve tartışmalara konu olması hiç hoş değil.. şirkette mutlaka işini düzgün yapmaya çalışan yönetici, ortaklar olmalıdır, vardır.. mutlak onlar durumu değiştirme iradesini göstermeliler.. şirket, inşaat segmentinde durumu toparlarsa ve/veya bist fiyatı daha yukarda realize olursa; kendim kadar hissede çok uzun süredir bekleyen arkadaşlar adına da sevineceğim.. ben zararda değilim ama 4-5 yıl ve daha üzerinde bekleyenler için büyük kayıp sözkonusu.. isyan etmekte haksız değilller.. üstelik bu kayıplar konjonktürel falan değil, bizzat kötü yönetim sonucu olmuş kayıplar. şirket yönetimi bunu görmeli.. iş eleştiri boyutunu da aşmış, beddua boyutuna gelmiş durumda.. iyi niyet varsa; hiç değilse geri alım yapmalılar..

Sayfa 676/784 İlkİlk ... 176576626666674675676677678686726776 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •