Sayfa 297/430 İlkİlk ... 197247287295296297298299307347397 ... SonSon
Arama sonucu : 3433 madde; 2,369 - 2,376 arası.

Konu: SGK Emeklilik İşlemleri

1.  Alıntı Originally Posted by Trade Shark Yazıyı Oku
    https://www.finansgundem.com/foto-ga...eri/1733656/16

Cimer'e yazmıştım. 2000 sonrasındakile mağdur diye, dikkate almışlar itirazımı galiba

2000 SONRASI İÇİN YENİ DÜZENLEME

Yeni reform çalışması EYT kapsamına girmeyen ve 8 Eylül 1999 sonrasında sigortalı olanlar açısından da avantajlar içeriyor. Burada daha erken sigortalı olan ve konulan 7.000 gün prim şartını tamamlayanlar açısından bir kademeli emeklilik sistemi üzerinde çalışılıyor.

Ancak burada sistemin ne şekilde olacağı çalışma bittiğinde ortaya çıkacak. Fakat EYT dışında kalanlar için bir avantaj getirilmesi söz konusu olacak.

2000 SONRASI İÇİN YENİ DÜZENLEME

Yeni reform çalışması EYT kapsamına girmeyen ve 8 Eylül 1999 sonrasında sigortalı olanlar açısından da avantajlar içeriyor. Burada daha erken sigortalı olan ve konulan 7.000 gün prim şartını tamamlayanlar açısından bir kademeli emeklilik sistemi üzerinde çalışılıyor.

Ancak burada sistemin ne şekilde olacağı çalışma bittiğinde ortaya çıkacak. Fakat EYT dışında kalanlar için bir avantaj getirilmesi söz konusu olacak.
    27 subat 2023 tarihinde yaşım doldu (yıllarca bekledim)ve başvuru yaptım.03.03.2023 Eyt yasalaştı.

Yıllardır binlerce beklemiş kişi var ve 1 gün ile yıllarca bekleyecek binlerce kişi var.Bu nasıl adalet?
    Sistem 40 yamalı bohça gibi.
    Eyt ile bohçaya 1 yama eklendi fakat 10 delik daha açıldı.İleriki zamanlarda problem üzerine problem yaratıldı.

2. Yahu sadece yaş veya prim gün sayısına dayalı sistemin neresi adaletli olabilir ki?
    Siz "yaşım doldu" diye sevinirken, sizin 2 katınız prim gün sayısı ödeyen bekliyor.

Veya aynı yaşta prim miktarı 2 kat olduğu halde bekleyenler var.
    Sistem yaş x prim miktarı şeklinde ödenen parayı "doğru orantılı" olarak geri ödemediği sürece "adalet"ten söz etmek ego tatmininden öte gitmez.

Bohçayı delen sadece bu mevzuu ise,
    Ayrıca çok da adaletsiz buluyorsanız emekli olmazsınız olur biter.

Niye bütün memleket, vatan, bütçe sevdalıları bu başlıkta?
    Vay efendi "yasal olan adil midir?"
    Cart-curt hikayesi yazanlar hep burada? Zerre anlamıyorum.

Çok da adalet yanlısı isen almazsın maaşı olur biter kardeşim.
    Bırak ihtiyacı olan alsın.
    https://twitter.com/teknikcioblomov
    Al,sat,tut,yakala,sık,bırak vb. tavsiye için aracı kurumunuzla görüşün.

3. ne dediği belli değil
    hem sistemin yanlış olduğunu kabul ediyo
    sonra alma maaşını falan diyo .)

4. Sistemin yanlış olduğunu ve senin minik dünyandan itiraz ettiğinden daha büyük haksızlıklar olduğunu anlatıyorum ama...
    Sen timsah gözyaşları ile devam et.
    https://twitter.com/teknikcioblomov
    Al,sat,tut,yakala,sık,bırak vb. tavsiye için aracı kurumunuzla görüşün.

5.  Alıntı Originally Posted by human01 Yazıyı Oku
    Gelecek eylül ya da ağustos ayında emeklilik dilekçemi, verecem.. belki ozaman kadar yoğunluk da azalır.. Artık iş hayatı da zor geliyor.
    Ben yakın çevremdeki arkadaşlara, ya da sosyal medya üzerinden iletişimde olduğum herkese aynı şeyi söylüyorum. Muylu olacağınız adımları ertelemeyin, kaç yıl, hatta kaç günümüz kaldı belli değil. Mutlu değilseniz, emeklilik hayatı(çalışkan insan tembellik yapamaz, emeklilikten kastım kuruma bağlı çalışmamak, yoksa elin ayağın tutana kadar seni sıkmayan, mutlu eden işlerde çalışmaya devam) sizi mutlu edebilecekse geciktirmayin.

Maddi imkansızlıklar durumuna bir şey diyemem. Ama biraz fedakarlık, biraz daha mütevazı bir hayat ile idare edebilecekseniz, sizi mutlu edecek kararı alın. Maddi ihtiyaçların sonu yok, öyle arkadaşlar var ki, evine karı koca 50 bin giriyor, yine de ödü patlıyor gelecekten. Bu işin sonu yok, zamanında su akarken testiyi doldurmak, belli bir yaştan sonra da birikenlerden harcayabilmek lazımdı.

Zaten gördüğüm kadarıyla 50 li yaşlarda finansal özgürlük ile emekli olmak bizimle birlikte tarih oluyor...Bizden sonraki nesillerin böyle bir şansı ya olmayacak, ya da ihtimali çok çok düşecek.
    Önemli dönüm noktalarını, beğendiğim analizleri Twitter dan da paylaşıyorum...@cautionary53

Alıntı Originally Posted by Cautionary Yazıyı Oku
    Muylu olacağınız adımları ertelemeyin, kaç yıl, hatta kaç günümüz kaldı belli değil.

Maddi imkansızlıklar durumuna bir şey diyemem. Ama biraz fedakarlık, biraz daha mütevazı bir hayat ile idare edebilecekseniz, sizi mutlu edecek kararı alın. Maddi ihtiyaçların sonu yok, öyle arkadaşlar var ki, evine karı koca 50 bin giriyor, yine de ödü patlıyor gelecekten. Bu işin sonu yok, zamanında su akarken testiyi doldurmak, belli bir yaştan sonra da birikenlerden harcayabilmek lazımdı.
    .

Ben 10 yıl önce emekli maaşından 9 yıl önce aynen bunu yaptım...50 yaşa girince bir dünya değişim fragmanıda yaşadım Walla eve ayda 40 kağıtta para sokuyorum oturduğum yerden , si... profesyonelliği, az olsun kafam rahat olsun..Aynı anda 3 öğrenci de okutuyorum bunun 2 tanesi Üniversiteli....

7.  Alıntı Originally Posted by KısaVade Yazıyı Oku
    Yahu sadece yaş veya prim gün sayısına dayalı sistemin neresi adaletli olabilir ki?
    Siz "yaşım doldu" diye sevinirken, sizin 2 katınız prim gün sayısı ödeyen bekliyor.

Veya aynı yaşta prim miktarı 2 kat olduğu halde bekleyenler var.
    Çünkü ismiyle müsemma "yaşlılık aylığı" buna prim miktarı da katılarak melez bir sistem kurulmuş. Ama temel mantık yaşlılık aylığı, prim nemâsı değil.

Ayrıca primini kendi ödeyen esnaf- zanaatkar dışında maaşlı çalışanların emeklilikte extra menfeat talep etmesi saçma. En başta primi sen ödemiyorsun ki ! Devlet senin prim miktarından hayat standardını ölçüyor amaç o. Hayatın boyu 15 bin TL gelire göre yaşadın. Diğeri asgari ücrete göre yaşadı. Standartlarınız farklılaştı.

Kasko, dask veya başka bir zararı telafi mantığına dayalı sigortalarda bile önceki yıl ödediğin yanıyor. Bes mesela, aşırı desteklenmesine rağmen ideal bir nemâ sağlamıyor.
    Ben hiç hasta olmadım doktora gitmedim de diyebilir bir sigortalı illa yüksek prime sahip değilse bile 🙂 İyi de devlet sen varsın diye her gün doktor çalıştırıp hastaneyi açık tutuyor sen git-gitme o para akıyor.

Gün farkıyla yıllar kaybettiren kural elbette ki adaletsiz. Akıllı bir siyasetçi bunu tüm sistemi kademeli hâle sokarak çözer ve haksızlığı azaltır. On numara da prim yapar.

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Adana
    Gönderi
    10,416
     Alıntı Originally Posted by Cautionary Yazıyı Oku
    Ben yakın çevremdeki arkadaşlara, ya da sosyal medya üzerinden iletişimde olduğum herkese aynı şeyi söylüyorum. Muylu olacağınız adımları ertelemeyin, kaç yıl, hatta kaç günümüz kaldı belli değil. Mutlu değilseniz, emeklilik hayatı(çalışkan insan tembellik yapamaz, emeklilikten kastım kuruma bağlı çalışmamak, yoksa elin ayağın tutana kadar seni sıkmayan, mutlu eden işlerde çalışmaya devam) sizi mutlu edebilecekse geciktirmayin.

Zaten gördüğüm kadarıyla 50 li yaşlarda finansal özgürlük ile emekli olmak bizimle birlikte tarih oluyor...Bizden sonraki nesillerin böyle bir şansı ya olmayacak, ya da ihtimali çok çok düşecek.
    Üstadım, altına imzamı atarım.. Bu depremden önce emeklilik dilekçemi bile hazırlamıştım.. Ama bu deprem ciddi zarara uğrattı.. Yani mecburen bekliyorum. Ama en egç Ağustos ya da eylğlde veririm.. Şimdi versem bile en az 4-5 ay maaş alamayacam. Bu da sıkıntıya sokar. enflasyon da birikimlerimizi eritti.. reel bir getiri yok malesef.
    Burdaki tüm yorumlarım yatırım tavsiyesi değildir.

Sayfa 297/430 İlkİlk ... 197247287295296297298299307347397 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •