Sayfa 677/748 İlkİlk ... 177577627667675676677678679687727 ... SonSon
Arama sonucu : 5981 madde; 5,409 - 5,416 arası.

Konu: TRCAS - Turcas Petrol

1. Paylaşım için teşekkürler,

2. Benim merak ettiğim husus, son 2-3 yıllık Shell pazar payı gelişimi için yapılan yatırım harcamaları…

3.  Alıntı Originally Posted by wasaban Yazıyı Oku
    Benim merak ettiğim husus, son 2-3 yıllık Shell pazar payı gelişimi için yapılan yatırım harcamaları…
    Shell & Turcas Petrol A.Ş. nin Kap'ta ki bilançosunun 12. açıklama maddesine göre 2022 yılında 510 Milyonluk yapılmakta olan yatırım kalemi var. 2021 yılında bu tutar 223 Milyon imiş. Ayrıca 2022 yılında 73 Milyonluk Arazi ve Arsa alımı yapmış, diğer kalemler ile birlikte 642 Milyonluk bir Maddi Duran varlık yatırımı var.

4.  Alıntı Originally Posted by hermetica Yazıyı Oku
    Shell & Turcas Petrol A.Ş. nin Kap'ta ki bilançosunun 12. açıklama maddesine göre 2022 yılında 510 Milyonluk yapılmakta olan yatırım kalemi var. 2021 yılında bu tutar 223 Milyon imiş. Ayrıca 2022 yılında 73 Milyonluk Arazi ve Arsa alımı yapmış, diğer kalemler ile birlikte 642 Milyonluk bir Maddi Duran varlık yatırımı var.
    Bu mal varliklarinda güncelleme yapılmadığına eminim ama ispatlayamam..

Sadece Osmangazi köprüsünun altindaki liman Normal şartlarda 150 milyon $ eder

5. Turcas'taki ünlü opsiyon konusunda görüşlerimi paylaşmak istiyorum.

Bazı ortamlarda Turcas konusunda yazan arkadaşlar yıllık 8M $ olan bu paranın Shell Global tarafından Turcas'a ödendiği ve her yıl bu parayı boşu boşuna ödemek yerine opsiyonu kullanıp Turcas'in %30 payını satın almasının daha doğru olacağını dile getiriyorlar.

Turcas'a yıllık ödemeyi yapan Shell & Turcas Petrol A.Ş. firmasıdır. Bu firmanın zaten %30'u Turcas'ındır. Bu ödemenin adı da öncelikli temettü ödemesidir. Aslında bu garanti bir ödeme değil, dağıtılabilir kar varsa, önce Turcas alır anlamı taşıyor. Shell & Turcas Petrol A.Ş. çok yüksek ilişkili taraf işlemleri ile bu paranın Shell Global tarafına denk gelecek tutarı zaten Shell tarafına aktarıyordur. Daha en başta 2 tarafı da memnun edecek kurgu yapılmıştır.(Bu benim kişisel görüşüm, kesin böyledir diyemem. Ama bir ortak diğer ortağa bu kadar bedava kaynak aktarmaz...) Bu açıdan Shell Global'in cebinden çıkan bir para olmadığı için bu opsiyonu kullanmak gibi bir kaygısı olmayabilir. Diğer taraftan Aksoy Holding gibi küçük Türk partner ile çalışmak işine bile geliyor olabilir. Ayrıca Turcas'ın önümüzdeki yıl borçları bittiğinde bu opsiyon ortadan kaldırılabilir. Turcas yatırımını opsiyon kesin kullanılır fikriyle yapmamak gerek. Diğer taraftan Shell'in dünyadaki yeniden yapılanmasına ve son yıllarda Türkiye'de yaptığı çok ciddi atağa bakarsak, bu opsiyon her an kullanılabilir. Opsiyon yakın gelecekte kullanılır ise yatırım yapan herkes kesin kazanır. Opsiyon süreci başlar ise 2-2.5$ seviyeleri benim beklentim.
    Asıl soru işareti opsiyon kullanılmaz hele de opsiyon ortadan kalkarsa neler olur.

Birinci senaryoda opsiyon kullanılmaz ama her yıl 8M $ ödeme gelmeye devam eder ise;
    Geçmiş yıllara baktığımızda Turcas her yıl ortalama 13-15 M$ borç geri ödemesi yapmış, borç bittiğinde büyük ihtimal yıllık 10M$ gibi temettü ödemeye başlar, yani pay başına yaklaşık 4 Cent. 40 Cent maliyeti olanın getirisi dolar olarak %10 olur fena değil. Temettüyü geçmişteki gibi her yıl ödemeye devam ederse hisse değeri de güzel artar. Elimizde güzel bir temmettü hissesi olur. Hem RWE'den hem de Shell tarafından çok güçlü nakit gelen yıllarda 30-40 M$ temettüye çıkarsa hisse fiyatı max 1.5$ seviyelerini beklerim.

İkinci senaryoda opsiyon kullanılmaz ve borçlar bitince opsiyon ortadan kaldırılır ise;
    Bu durumda her yıl kesin bir nakit akışı olmadığı için, düzensiz bir temmettü şirketi olarak devam edebilir. Ortada opsiyon hikayesi de kalmadığı için hisseye olan talep aşağıya düşer. Bu durumda hisse fiyatı max 1$ seviyelerini görür diye düşünüyorum.

Bu senaryolarda RWE tarafını hiç düşünmedik. Borçsuz ve kazandığını dağıtan bir RWE özellikle temettü şirketine dönüşeceksek güzel bir katkı sunabilir. Bu arada RWE tarafında çok minik te olsa Cüneyt Zapsu'nun 3. ortak olduğunu görmek beni şaşırttı. Belki de RWE ve Turcas arasını yapan kendisidir ve küçük bir hisse verilmiştir. Ama yine de ne alaka diyor insan..

Son olarak Haydar Acun, opsiyon kullanılmayacak bir Turcas'ta bulunmaz diye kendi kendime telkinde bulunuyorum her zaman.

Umarım hatalı bir bilgi yoktur, kişisel görüşlerimi paylaştım, kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir...

6. 8 milyon $ kesin ödeme diye biliyorum.

Onun disinda söylediklerinize genel olarak katilsam da.

Shell opsiyonu kullanilmasa bile, hükumetin sonsuza kadar bu sektöre baskı uygulamayacağı kabulu ile , shell turkiyede cok ciddi temettu potansiyeli olduğunu düşünüyorum

Shell turkiye Çok rahat 200-250 milyon $ kar üretebilecek bir sirket..
    Turcasa 60-75 milyon $ temettü odeme potansiyeli var.
    20 milyon $ dogalgaz santralinden gelse
    Yıllık 80-100 milyon $ kar potansiyeli olan bir şirket ve biz 140 milyon $ a ortak oluyoruz.

7.  Alıntı Originally Posted by miami Yazıyı Oku
    Neden Acun durmadan alıyor belli oldu.

160 milyar ciro
    3 milyar esas faliyet karı
    Hem de karların baskilandigi dönemde
    Ortalama dolar kurundan hesap edersek 12 milyar $ satış yapıyor
    Ölüsü 1 milyar $ eder
    %30 Turkas payı 300 milyon $

Denizli dogalgaz degerini de 150 milyon $ desek

450 milyon $ lık değeri 150 milyon $ a satıyorlar su an

Sizin dediğiniz gibi 1.5 milyar $ etse
    Trcas ederi 600$ milyon olur..

Kapali çarşıda millet 1$ almak için geçen hafta 1.1$ ödüyordu

Burda 1$ için 0.33$ ödüyoruz

Sizin hesaba göre 1 $ için ödenen 0.25$
    Acun'un turcas hissesi aldığı ile ilgili bilgi göremedim, Acun olayının gerçekliği nedir acaba

Redmi Note 8 Pro cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

8.  Alıntı Originally Posted by Maximum Yazıyı Oku
    Acun'un turcas hissesi aldığı ile ilgili bilgi göremedim, Acun olayının gerçekliği nedir acaba

Redmi Note 8 Pro cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
    Sanıyorum aynı Acundan bahsetmiyoruz

Sayfa 677/748 İlkİlk ... 177577627667675676677678679687727 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •