Sayfa 122/273 İlkİlk ... 2272112120121122123124132172222 ... SonSon
Arama sonucu : 2181 madde; 969 - 976 arası.

Konu: Dev'ayna Masalları

1.  Alıntı Originally Posted by deva-i dert Yazıyı Oku
    Küçük hisselerde teknik analize göre hareket etmenin, onu da geçtim algoritma kurup iz süren takip yapmanın anlamsızlığına bir örnek bugünkü BRLSM. Sabah - %4,88 gören hisse şu anda % 9 artılarda, belki de tavan olacak dünkü gibi. AVOD tavanı gördü, şu anda %3'lerde geziyor, yarım saat sonra nerde olur bilinmez. Bu kadar volatilitede hiç bir algoritma çalışmaz. Trend bile takip edeceksen bu hisselerde büyük periyotlarla takip edeceksin.

Küçük hisselerde doğru seçim yapıp fazla hareket etmeden yeterince primlenmesini beklemek en makul olanı. Günübirlik işlem yapmaya, hele ki robotlara bağlamaya filan kalkılmamalı.
    Tavan görmüş AVOD eksiye geçip devre kesti şimdi. BRLSM ile pozisyon değiştirdiler resmen Hey Allah'ım..
    25

2. Sometimes you win... Sometimes you just learn...
    25

3. Geri dönüp başlangıcı değiştiremezsin, ama olduğun yerden başlayıp sonunu değiştirebilirsin...
    25

4. Daha iyi olmanın en kısa yolu etrafını senden daha iyilerle doldurmaktır.
    25

5. Daha önce hiç dikkatimi çekmemiş küçük bir şirket buldum.

Özsu Balıkçılık. Onu inceliyorum. 60 Milyon TL sermayeli, 1 milyar TL civarı Piyasa Değeri olan oldukça ufak bir şirket. Biraz kurcalayayım, büyüme ve hissesini taşıyanları büyütme potansiyel var mı diye.. Geçen yıl Kasım ayı sonunda halka açılmış, borsada oldukça yeni bir şirket. Fiyatlanması çok pahalı değil, ucuz olup olmadığı ise tartışılır elbette. Satışlarının trendi fena değil, ancak zannımca balık yemi maliyetlerinin artması sonucu (tabii ki diğer etkenler de var) marjları daralmış. Bu soruna çözüm bulmak için ithal balık yemi almak yerine yerli balık yemi üreten bir firmaya % 50 iştirakle ortak olmuş.. Biraz incelemekte fayda var, yatırımları için devlet teşvikleri var mı yok mu? % 60-65 ihracaat oranı ile çalışıyor, ancak Net Döviz Pozisyonu ekside.
    Son düzenleme : deva-i dert; 20-07-2023 saat: 19:26.
    25

6. ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
    2. Şirket Tarihçesi

*** Şirket 1995 yılında yıllık 200 ton balık üretim kapasitesi ile iki ortaklı bir limited şirket olarak İzmir'de kurulmuştur.

*** 1998'de yeni ruhsatlar alarak üretim kapasitesini arttırmış ve 2004 yılında mevcut ortakların Şirketi satın almasıyla yeniden yapılanmaya başlanmıştır.

*** 2004 yılında üretim kapasitesi 60 ton/yıl iken???, mevcut ortakların Şirketi almasının ardından üretim kapasitesi 2005 yılında 950 ton/yıla çıkarılmıştır.

*** 2006 yılında Şirketin sermayesi 50.000 TL'den 750.000 TL'ye arttırılmış, 2008'de ise 2.000.000 TL'ye çıkartılmıştır.

*** Şirketin faaliyetlerinin genişlemesi ile orantılı olarak üretim kapasitesi 2011 yılında önce 1.900 ton/yıla, 2012 yılında 3.900 ton/yıla, 2013 yılında ise 5.900 ton/yıla çıkarılmıştır.

*** Şirket 2014 yılında Urla Demircili sahilinde başladığı, 8.960 m2 büyüklüğündeki kendine ait arazi ve 24.752 m2 büyüklüğündeki ve 30 yıl süreyle üst kullanım hakkı olan İzmir, Urla Demircili Köyünde bulunan toplam 30 dekar arazi üzerinde inşa ettiği 39 milyon adet/yıl kapasiteli kuluçkahane (yavru balık üretim) tesisi yatırımını 2017 yılında tamamlamıştır. 01.12.2028 tarihine kadar geçerli su ürünleri kuluçkahane belgesi bulunan tesis, söz konusu belgenin devri ile birlikte, 2017 yılında İlknak'a kiraya verilmiştir.

*** 25.12.2015 tarihinde ise Şirket unvan ve nevi değiştirerek Özsu Balık Üretim A.Ş. olmuştur.

*** Gelişen Pazar ve artan üretim kapasitesi Şirketin yerel pazara ek olarak uluslararası pazarlara da yönelmesini sağlamıştır. 2016 yılında İngiltere'de Ozsu Fish UK Ltd.; 2018 yılında ise Hollanda'da Ozsu Fish EU B.V. bağlı ortaklıkları faaliyete geçmiştir.

*** Şirketin üretilen balığın pazara sunulmadan önceki son aşamasında balık işleme ve
    paketlemesinde kullandığı, 2.000 m2 kapalı alanlı soğuk zincir paketleme tesisi 2019 yılında faaliyete geçmiştir.

*** Şirket 21.02.2022 tarihinde balık yemi tedariğini daha düşük maliyetlerle ve sürdürülebilir şekilde yapabilmek amacıyla Unifeed Su Ürünleri Yem Sanayi A.Ş.'nin sermayesinin %50'sini temsil eden payları satın almıştır.

*** Şirketimiz payları 22-23 Kasım 2022 tarihlerinde halka arz edilmiş olup 29 Kasım 2022 tarihinden itibaren Borsa İstanbul'da OZSUB koduyla işlem görmeye başlamıştır.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Şirkette kendi çapında bir büyüme hikayesi olmuş zaten başından sonuna kadar. Ama devamlılığının nasıl olacağının iyi araştırılması lazım.

??? olan yerin 60 ton/yıl yerine 600 ton/yıl olduğunu ve bir yazım yanlışı olduğunu düşünüyorum. Çünkü ilk kurulduğunda 200 ton/yıl üretim kapasiteli imiş zaten, ayrıca 1 yıl içinde 60 ton/yıl'dan 950 ton/yıla çıkması mantıklı gelmedi.

Sonuçta 200 ton/yıl kapasiteli üretime başlayıp logaritmik bir artışla büyümüş. Son üretim kapasitesi ile ilgili net bilgi yok.

31.3 Milyon TL Net Finansal Borcu ve 177.9 Milyon TL yıllık FAVÖK üretimi var. Yani borç karşılama oranı gayet iyi. (Net Finansal Borç / FAVÖK= 0,18) Kaldıraç Oranı % 61.5 olsa da Finansal Borç Oranı % 8.2 ile oldukça düşük.

Stok Devir süreleri uzamış biraz 4-5 yıl öncesine göre. Bu sürenin uzamasının Soğuk Zincir Paketleme tesisinin devreye girmesi ile ilgisi var mı, ya da balık satışlarında geçmişe göre bir durağanlık mı sebep olmuş, yoksa üretim kapasitesi artışı sebebiyle stoklar hızlı şekilde artmış burası incelenmeli.
    25

7. son zamanlarda formu iyi takip edemedim ama Hüsnü Hocam işler iyi gitmiş gibi bereketli olsun.

8.  Alıntı Originally Posted by BaHtıÇıktı Yazıyı Oku
    son zamanlarda formu iyi takip edemedim ama Hüsnü Hocam işler iyi gitmiş gibi bereketli olsun.
    Hocam iyi gidenler olduğu gibi yavaş gidenler de oldu. Ama şikayet yok. 10 tanesi 2,5 haftadır, son 5 tanesi de 1 haftadır portföyde ve toplamda % 19,92 civarı portföy büyüdü 2,5 hafta içinde. Allah bereket versin. Keşke hep aynı tempoyla gidilebilse. Zaten piyasa gidiyor, bizden menkul bir durum değil. Seçimlerin isabetli olup olmadığı vade biraz uzayınca belli olur.
    25

Sayfa 122/273 İlkİlk ... 2272112120121122123124132172222 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •