Arama sonucu : 2819 madde; 1 - 8 arası.

Konu: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım 3

Hybrid View

Previous Post Previous Post   Next Post Next Post
  1.  Alıntı Originally Posted by nesta17 Yazıyı Oku
    attığınız TRHPI / USD grafiği bize ne anlamaktadır. Biz o grafikten ne anlamalıyız? Kısaca anlatabilir misiniz.

10 yıllık dolar enflasyonu doğrusunuz %32.

10 yıllık türkiye’deki m2/usd artış oranı nedir?

Grafikten 100$ lık emlak türkiye da kaç dolar olmuş nasıl anlayacağız?
    Gel 9 yıl önce 119 bin dolara aldığım dairenin eşdeğerini bugün 119 bin dolara sana arayıp bulayım.
    %32 dolar enflasyonunu da ödemeyeceksin bak, dolar bazında %32 kardasın.

Hani evler uçtu kaçtı ya, ben sana uçmayanı kaçmayanı bulurum.
    Evi tutarken herkes iyidir. Yeni kiracı adayınız iyi birine benziyor olsa da, DAVA GEÇMİŞİNİ mutlaka isteyin.
    https://www.milliyet.com.tr/ekonomi/...nir-mi-6994969

2.  Alıntı Originally Posted by nesta17 Yazıyı Oku
    attığınız TRHPI / USD grafiği bize ne anlamaktadır. Biz o grafikten ne anlamalıyız? Kısaca anlatabilir misiniz.

10 yıllık dolar enflasyonu doğrusunuz %32.

10 yıllık türkiye’deki m2/usd artış oranı nedir?

Grafikten 100$ lık emlak türkiye da kaç dolar olmuş nasıl anlayacağız?

Sent from my iPhone using Tapatalk
     Alıntı Originally Posted by djoz Yazıyı Oku
    Ya bırak Allah aşkına. Kiralar sayesinde 10 yıllık sürede her 3 daireden 1 daire parası çıkartıyorum.
    Hadi kirayı iyice öldürelim, her 4 veya 5 daireden olsun.

40 yıllık terziye dikiş öğretme istersen.
     Alıntı Originally Posted by djoz Yazıyı Oku
    Gel 9 yıl önce 119 bin dolara aldığım dairenin eşdeğerini bugün 119 bin dolara sana arayıp bulayım.

Şimdi düz hesap 10 yıl üzerinden hesap yapalım, bakalım konut ne kadar kârlı yatırım:

- 3 ev 10 yılda 1 ev getiriyor diyorsun, bu durumda 1 evin 10 yıllık getirisi : 33% tür.

- Buna göre 119 bin $ lık evin 10 yıllık lira getirisi : 119*0,33= 39 bin $ dır.

- 10 yıllık ABD enflasyonu %32 ise 119 bin $ ın bugünkü değeri :119*1,32 = 157 bin $

- 10 yıl önce 119 bin $ a alınabilen bir ev (sıfır ev kabul edelim) şimdi de aynı fiyata sıfır ev alınabiliyorsa ; 10 yaşındaki evin max 100 bin $ eder.

- 100 bin $ (10 yıllık evin fiyatı) + 39 bin $ (10 yıllık kira) = 139 bin $

- 157-139 = 18 bin $ (10 yıllık zarar) iken konut çoook kârlı bir yatırım. Sana iyi dikişler terzi efendi
    Yazdıklarım kendi görüşümdür, Yatırım tavsiyesi değildir.

3.  Alıntı Originally Posted by boymatlı Yazıyı Oku
    Şimdi düz hesap 10 yıl üzerinden hesap yapalım, bakalım konut ne kadar kârlı yatırım:

- 3 ev 10 yılda 1 ev getiriyor diyorsun, bu durumda 1 evin 10 yıllık getirisi : 33% tür.

- Buna göre 119 bin $ lık evin 10 yıllık lira getirisi : 119*0,33= 39 bin $ dır.

- 10 yıllık ABD enflasyonu %32 ise 119 bin $ ın bugünkü değeri :119*1,32 = 157 bin $

- 10 yıl önce 119 bin $ a alınabilen bir ev (sıfır ev kabul edelim) şimdi de aynı fiyata sıfır ev alınabiliyorsa ; 10 yaşındaki evin max 100 bin $ eder.

- 100 bin $ (10 yıllık evin fiyatı) + 39 bin $ (10 yıllık kira) = 139 bin $

- 157-139 = 18 bin $ (10 yıllık zarar) iken konut çoook kârlı bir yatırım. Sana iyi dikişler terzi efendi
    Bu günkü fiyatlara ev satmayacağımı söylüyorum ama anlayan kim?
    2018-19-20 Yıllarında evleri çok daha ucuza alma şansınız vardı diyorum da anlayan kim?

Uçtu kaçtı diyen adama 9 yıl önceki fiyata aynı evi bulurum diyorum, sen bir de %19 iskonto yapıyorsun kafana göre.
    Fiyatlar öyle senin kafana göre patır patır düşebiliyorsa o zaman uçan kaçan nedir? Hani nerede fahiş?

Diyorum ya, hele şu kepçe bir vurulsun, o zaman tekrar konuşalım.
    Göreceğim o zaman suratınızı.
    Evi tutarken herkes iyidir. Yeni kiracı adayınız iyi birine benziyor olsa da, DAVA GEÇMİŞİNİ mutlaka isteyin.
    https://www.milliyet.com.tr/ekonomi/...nir-mi-6994969

4.  Alıntı Originally Posted by djoz Yazıyı Oku

Sizin oralarda herkes sizin gibi kural bilmez devlet tanımaz ise normaldir bulursunuz tabi. ben hiç almiyim yeteri kadar gayrimenkulüm var.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •