Sayfa 278/801 İlkİlk ... 178228268276277278279280288328378778 ... SonSon
Arama sonucu : 6405 madde; 2,217 - 2,224 arası.

Konu: Banka Mevduat Faizleri ( ARTI PUAN/tezgah altı faiz oranları) - IX

1.  Alıntı Originally Posted by heval Yazıyı Oku
    Büyük paranın enflasyonu varlık fiyatlarıdır...%40-50-60 faiz olan yerde varlık fiyatları aşağı yönlü hareket eder , örnek otombil ve ev fiyatları , bunların fiyatları aşağı yönlü hareket ederken büyük para faizle çoğalmaya devam ediyor...Ama küçük paranın enflasyonu tüketim malzemeleridir , onlarda fiyatlar sürekli yukarı gidiyor...
    her ne kadar enflasyon genel fiyatlar seviyesindeki artış olsa da Sn. Heval'in yaptığı dinamik bir analiz olarak çok yerindedir. Aslında olan kişilerin mal sepetlerine etkileri yönüyle kişisel enflasyon farklılığı. Eğer söz konusu birikimi kişi farklı takas ölçütüyle değerlerse farklı sonuca ulaşacaktır. Bu açıdan sürekli bir nispet durumu söz konusu.

2.  Alıntı Originally Posted by heval Yazıyı Oku
    Büyük paranın enflasyonu varlık fiyatlarıdır...%40-50-60 faiz olan yerde varlık fiyatları aşağı yönlü hareket eder , örnek otombil ve ev fiyatları , bunların fiyatları aşağı yönlü hareket ederken büyük para faizle çoğalmaya devam ediyor...Ama küçük paranın enflasyonu tüketim malzemeleridir , onlarda fiyatlar sürekli yukarı gidiyor...
    evi arabası varsa o da etkilemez..
    10 milyon para şu ortamda aylık 380 bin lira civarı getirir..
    380 binin kendi faizi bile 15 bin civarı.. sırf bileşikten ayda o kadar gelir..

peynir süt et 2 katına çıksa ne kadar etkileyecek..alım gücü düşse bile çok uzun yıllar alır.. miktar fazla..
    ama 100 bin lirasına faiz alan adamı kısa sürede etkiler.. hızlı erir parası..

3. İstisnasız görüştüğüm bütün mt yetkilileri önce günlük hesaba yönlendirmeye çalışıyor.

4. Halkbankta 32 günlük mevduata verilen faiz nedir?

5. Kur şoku olmadığı takdirde yukarıda yazılanlar geçerlidir yaşadığım kur şoklarında tl de yakalanmamdan ötürü birikimimin yarısı buharlaştı her an faizlerin erken indirilmesi sektörlere cansuyu kredileri popülist ücret zamları eyt gibi popülist kararlar tl mevduat tutanın hayatını cehenneme çevirebilir

6.  Alıntı Originally Posted by bahri Yazıyı Oku
    Kur şoku olmadığı takdirde yukarıda yazılanlar geçerlidir yaşadığım kur şoklarında tl de yakalanmamdan ötürü birikimimin yarısı buharlaştı her an faizlerin erken indirilmesi sektörlere cansuyu kredileri popülist ücret zamları eyt gibi popülist kararlar tl mevduat tutanın hayatını cehenneme çevirebilir
    Haklısınız Sn. Bahri,
    ben bunu TL için söylemedim. Herhangi bir kur olarak herhangi bir ekonomide olanları belirtmek istedim. Yoksa bizim özümüzde finansal dahil pek de eğitimli olmayan, okuduğunu anlayamayan, küçük sohbetleri beceremeyen, sürekli kavga eden, sürekli kanunsuz kurnazlık peşinde koşan; parasını elde bavul, çanta, ayakkabı kutusu, poşet vb şekillerde bulundurup ver çantayı al arsayı şeklinde yaşayan insanların zaten varlıkların reel değerini ölçme düşünceleri olmamasından dolayı hepimize yaşattıkları nominal fiyat zorbalığını kastetmedim.

Onlar ve onların destekçisi (kendileri kısır döngüye sokan bir grup aslında hatta bir çıkar örgütü belki de) bir hükümet politikaları yada ilginç deneyleri yada açık açık diyelim yalanları ile TL ne yazıktır ki bir devalüasyondan daha vahim olarak para olma vasfını yitirmiş haldedir. Bankalarda finansal güreşçiler bulunduğunu da hatırlarsak TL "dandik para" statüsünü üzerinden pek atabilir mi bilmiyorum. Geçici etkiler dışında bir umut beslenmesi bu topraklarda her yeşeren filizin zalimce ezilmesi ile son bulmuştur.

Şu açıktır ki biz toplum olarak kurallara uymayı istemiyoruz, sevmiyoruz. Başkaları uyduğu sürece bizim için esnetilecek sınır çitleri olduğuna inançla hiç çalışmadığımız sınavlardan geçmeyi tanrıdan dilemiş haldeyiz. Hülasa bir adalet duygumuz olmadığı için hakkettiğimiz yer diye bir şeyden bahsetmek ya yanlış ya romantik yada sınırlı kişiler için veyahut yöresel rüyalar şeklinde uygun olabilecektir.

Alıntı Originally Posted by bahri Yazıyı Oku
    Kur şoku olmadığı takdirde yukarıda yazılanlar geçerlidir yaşadığım kur şoklarında tl de yakalanmamdan ötürü birikimimin yarısı buharlaştı her an faizlerin erken indirilmesi sektörlere cansuyu kredileri popülist ücret zamları eyt gibi popülist kararlar tl mevduat tutanın hayatını cehenneme çevirebilir
    Saf vatandaş hala uyanamadı.!!

Negatif faiz peşinde.!!!
    Hoş geldin.!!!
    Boş gittinle.!!!
    Kış uykusunda.!!!

Kendime masallar.!!!
    Masallar dünyası.!!!!
    Kötümser yalnız tüneli görür, iyimser tünelin sonundaki ışığı görür, gerçekçi tünelle birlikte hem ışığı hem de gelecek treni görür.!!!

8.  Alıntı Originally Posted by bahri Yazıyı Oku
    Dolar bazlı hesapladığınızda herhalde yarısı buharlaştı diyorsunuz?

Sayfa 278/801 İlkİlk ... 178228268276277278279280288328378778 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •