Sayfa 284/568 İlkİlk ... 184234274282283284285286294334384 ... SonSon
Arama sonucu : 4537 madde; 2,265 - 2,272 arası.

Konu: Yatırım Fonları XI

1. thy.jpg

ARBİTRAJ NASIL YAPILIYOR?
    - Şu anda spot THYAO fiyatı ve Viop Şubat kontrat fiyatı tablodaki gibi.
    - Spot satış 258 TL, Viop alış 267,69 TL
    - Viop kısmı, spot piyasadaki fiyatın üstüne piyasadaki faiz eklenerek ortaya çıkıyor ve o gün o fiyat üzerinden işlem görüyor.
    - Fon 258 TL 'den THYAO hissesi alıyor ve eş zamanlı olarak viop tarafında 29 şubat Vadeli 267.69 TL fiyatından satış kontratı alıyor.
    - Böylece vadesi geldiğinde %3,75 kazancı garantiledi. (267,69 / 258 = %3,75 kar)
    - Fiyatlar nasıl seyrederse seyretsin 29 Şubat tarihi geldiğinde, üstteki iki fiyat (spot ve viop) birbirine eşit olacak.
    - Borsada düşüş olup da THY 250 TL'ye düşmüş olsa bile, spotta hisse başı 8 TL zarar, ancak Viop tarafında 17,69 TL kar olacak. Tersi bir durumda yükseliş olursa THY 280 TL'ye çıksa; spotta 22 TL kar, viopta 12,21 TL zarar olacak. Her durumda kar, zarardan fazla olacak ve pozisyon giriş anında belirlenmiş %3,75 karla kapanacaktır.

YÜKSEK MARJ NASIL YAKALANIYOR
    İşte bu örnekte %3,75 olan fark, anlık anomaliler olup, spot ya da viop'a yüklü işlem geldiğinde yükselebiliyor. Anlık olarak fark %4 e %5’e fırladığı anda robotlar yakalayıp işlem açarsa fon ona göre daha yüksek kazandırabiliyor. Şu an bu fonun en büyük başarısı bu diye anlıyorum oranların gidişatına bakarak.

FON NASIL EKSİ YAZABİLİYOR?
    Bu viop ile spot arasındaki fark, normal şartlarda 29 şubata kadar her gün küçüle küçüle gidip en sonunda da sıfırlanacak.

Yani örneğin THY ‘nin spot fiyatının 258'de sabit kaldığını düşünelim. Viop fiyatı her gün 266,265,264… diye azar azar düşüp spot fiyata yaklaşır. Fon da her gün vioptaki düşüşten kar yazar.

Diyelim gün gün o şekilde düşerken 266,265,264 olup, o günlük bir anomali oldu ve viop fiyatı düşmeyip artarak 265 kapattı. O gün fon viopta zarar eder, fon da eksi yazar.

Ya da bir gün içinde çok fazla düşerse viop tarafı bu sefer de yüksek kar yazabilir.

Fakat nihayetinde 29 şubatta fiyatlar muhakkak eşitleneceği için vade içinde muhakkak telafi olacaktır. Dolayısıyla günlük eksiler vs, ilerleyen günlerde yazılan artılarla dengelenir.
    Haftalık - aylık vadede bu fonda zarar olması imkansıza yakındır.

Not : Daha farklı ufak riskler var elbette var, teminat ayarlama vs gibi; ayrıca viop al - farklı vade viop sat gibi işlemler de yapılıyor ama onlar iyice karışık, hiç girmiyorum kafalar iyice karışmasın diye.

2.  Alıntı Originally Posted by mertazor Yazıyı Oku
    Arkadaşlar HDA arbitraj fonu.
    Spotta aldığı her pozisyonun aynı miktarda viopta satış karşılığı var.
    Yani Ereğli aldı 1 milyonluk spotta.
    Viopta da eş zamanlı aynı miktarda satış pozisyonu açıyor.

Spotla viop arasındaki fark vadeye yaklaştıkça kapanır. Fark kapandıkça fonda kar yazmış oluyor.
    Tam olarak anlamak isteyen olursa biraz daha ayrıntılı rakamlı bir örnek hazırlayabilirim.
    Yükselen yada düşen veyahut testere de nasıl davranıyor fon hangisinden daha fazla kazançlı çıkıyor.
    Uyuşmadı bir türlü dem'e "ben"de ki meşrep

3.  Alıntı Originally Posted by Lemon Yazıyı Oku
    Yükselen yada düşen veyahut testere de nasıl davranıyor fon hangisinden daha fazla kazançlı çıkıyor.
    Yani mantıken düştükçe daha fazla kar yazması lazım. Çünkü boşta teminat yaratıyor, teminat da ekstradan nemalanmış oluyor.
    Ama yüksek yüzdeli pozisyon açmak için piyasanın volatil olması esas önemli olan sanıyorum.

4.  Alıntı Originally Posted by tantrum Yazıyı Oku
    Evet doğru.
    ben 2 riskli fonlarda pek eksi getiriye rastlamadın ama bunun grafiğinde epeyce var..

5.  Alıntı Originally Posted by realities Yazıyı Oku
    ben 2 riskli fonlarda pek eksi getiriye rastlamadın ama bunun grafiğinde epeyce var..
    Arada (-) günler olsada, grafiğe bakarsanız ppf fon grafiği gibi.

6.  Alıntı Originally Posted by tantrum Yazıyı Oku
    Arada (-) günler olsada, grafiğe bakarsanız ppf fon grafiği gibi.
    dolar grafiği de öyle ama dolar endeksli fon zp6 bile 2 risk seviyesinde değil..
    2 risk dediğiniz zaman bunun grafiğindeki kadar eksili günler olmaması lazım benim bildiğim..

o yüzden iyigelir uygulaması riski 4 olarak açıklamış

7.  Alıntı Originally Posted by realities Yazıyı Oku
    dolar grafiği de öyle ama dolar endeksli fon zp6 bile 2 risk seviyesinde değil..
    2 risk dediğiniz zaman bunun grafiğindeki kadar eksili günler olmaması lazım benim bildiğim..

o yüzden iyigelir uygulaması riski 4 olarak açıklamış
    Zp6 icerik degistirdi icerisinde artik cds e duyarli urunler var mevduat muadili olarak degerlendirilemez

SM-M526BR cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

8. BEFAS işi tam bir üçkağıt. Fon alırken boştaki paranız alacağınız fonlar BEFAS fonları ise Emeklilik şirketi Nema fonu almıyor.

BEFAS işi tam bir üçkağıt bu açıdan. BEFAS var ama almayın demek gibi bir şey bu. Nemalanma yoksa sistemi niye kurdun o zaman?

Sayfa 284/568 İlkİlk ... 184234274282283284285286294334384 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •