Sayfa 322/581 İlkİlk ... 222272312320321322323324332372422 ... SonSon
Arama sonucu : 4646 madde; 2,569 - 2,576 arası.

Konu: Yatırım Fonları XI

1. Bazı eksik noksan zekalılar yazdıklarımı tam anlamıyorlar veya okumuyorlar. Ama olsun okuyan üç beş kişi faydalandı.

Amerikan teknoloji hisse senetlerine yatırımı sevenler için ne demiştim?

CPU ve OJT > AFT ve YAY ve DVT demiştim.

Stopajının %0 olması > Diğerlerinde %10
    Yönetim ücretinin %2 olması > Diğerlerinde %3.5

yazdığımdan beri gelen verilere bakıyorum da haklıymışım yorumumda.

Şu anda aşırı pahalı olduğu için henüz Nasdaq fonları almıyorum. Ama 2024 te olur da beklediğim büyük düzeltme olursa Nasdaq için fon alacak olursam tercihlerim CPU ve OJT karması olur. Kesinlikle stopajı olduğu için ve yüksek yönetim ücretleri aldıkları için AFT veya YAY veya DVT almam. Düzeltme olmazsa benden uzak olsun şimdilik. Fırsatı başka fonlarda ararım beklerken, mesela GJB, BST, EYT, IJH vs vs.

2. Merhaba Arkadaşlar
    ykb için önerebileceğiniz yatırım fonları nelerdir

3. yeşil enerji(CELS) ve blokzincir(BKCH) endeksleri yine bandın dibine vurdu. bugün akşam tekrar eksi kapatırsa destekleri kırmış olacaklar yarın satış vermek gerekecek..nasdaq yükseliş trendinde en önde gitmelerini bekliyordum ama hergün hayal kırıklığı..sebep gazze ve iran olamaz herhalde.

4.  Alıntı Originally Posted by friendly_1980 Yazıyı Oku
    yeşil enerji(CELS) ve blokzincir(BKCH) endeksleri yine bandın dibine vurdu. bugün akşam tekrar eksi kapatırsa destekleri kırmış olacaklar yarın satış vermek gerekecek..nasdaq yükseliş trendinde en önde gitmelerini bekliyordum ama hergün hayal kırıklığı..sebep gazze ve iran olamaz herhalde.
    Dolar endeksinden dolayı. Cuma günü açıklanan tarım dışı istihdam verisinden sonra fedin faizleri hemen indirmeyecegi anlaşılınca dolar endeksi tavan yaptı diğer tüm piyasalara da satış geldi.

5. hda fonunu satıp bhi fonunu aldim
    Param yok kafam rahat

6.  Alıntı Originally Posted by mogola Yazıyı Oku
    hda fonunu satıp bhi fonunu aldim
    Yönetim gideri BHI de %3.15. Çok yüksek. BST de %1 yönetim gideri.

Bu kadar yüksek yönetim ücreti talep edenlerin kuş kondurması lazım. Benchmarkları eziyorsa tamamdır, o zaman verelim yüksek yönetim giderini. Yoksa işim olmaz.

Lüks plazalarda paramızı yiyecekler, canti canti bonusları alacaklar. Bizim sırtımızdan malı bedava götürmece.

Borsa yükselirken yönetim maliyeti ve stopaj önemli değildi. Ancak borsa yataya sarınca bunlar önemli kalemler olacak.

Mutlaka ilk başta yönetim gideri düşük olanları ilk tercihinize alın. Yüksek yönetim gideri alan da neden aldığını açıklasın, mantıklıysa verelim, yoksa üçkağıt.

7.  Alıntı Originally Posted by tantrum Yazıyı Oku
    Sizinle aynı fikirdeyim. Tek bir farkla. Herkesin risk eşiği aynı değil. Özellikle elinizdeki paranın miktarı arttıkça risk alma seviyeniz düşüyor.

Yani elimdeki 100 bin lirayla yatırım yaparken daha riskli enstrumanlara daha rahat yatırım yapabilirken, 1 milyon lirayla o kadar kolay yapamam.

O yüzden kendi adıma konuşuyorum, yanlış anlamayın benim için yıllık getiri ölçütü dolar bazında, dolar enflasyonunu da düştükten sonra reel olarak getiri elde edip edemediğimdir.

Bu getiriyi en az ne kadar risk alarak yapabilirsem benim için o kadar iyidir.
    sayın tantrum yanıtınız için teşekkürler. risk eşiği demişsiniz, evet katılıyorum. ancak ben çok yüksek riskli gibi görünse de yatırımımı şöyle düşünerek psikolojik olarak rahatladım. atıyorum 4 tane dairesi olan ve bunları kiraya veren birisinin yıllık kira getirisi ile, o 4 evin parasını benim ilk yazımda anlattığım şekilde borsada değerlendiren birinin temettü getirisini kıyasladım. temettü getirileri kira getirisini her defasında geçti. ayrıca burada 2 nokta daha var. bahsettiğim yatırımı yapmasaydım ev adetim 2'de kalıyordu, borsa sayesinde 2 katı oldu. ikincisi de bu yatırım sayesinde kiracıdan, insanlarla uğraşmaktan, evin eskimesiyle ve değer kaybıyla uğraşmaktan, kira vergisinden, emlak vergisinden vs vs dolasıyıyla bir sürü saçma sapan şeyle uğraşmaktan kurtulmuş oldum. ve son olarak en önemlisi psikolojik rahatlığım şu oldu: kendimi, yapmadığım halde ev yatırımı yapmış ve kira alıyorum gibi düşündüm. o kar payları benim kiram gibi oldu. 6 yıldır aksamadan geliyor. teşekkür ederim...

8. Arbitraj fonları bence yönetim gideri hak eden fonlar. Hisse fonları, altın fonları gibi fonlarda haklısınız ama yöneticinin bilgisi, tecrübesinin önemli olduğu değişken gibi fonlarda yönetim ücretine hiç bakmıyorum şahsen.

Bir de şu var ki, ülkede enflasyon, faiz, risksiz getiri o kadar yükseldi ki, %60 70 80 in yanında %1 mi 2 mi benim kararımı pek etkilemiyor. Sonuçta incelediğimiz geçmiş performansları sonuçta yönetim giderleri günlük düşülmüş haliyle görüyoruz.

Herkesin hassas olduğu yer farklı olabiliyor tabii saygı duyarım.

Sayfa 322/581 İlkİlk ... 222272312320321322323324332372422 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •