Sayfa 247/273 İlkİlk ... 147197237245246247248249257 ... SonSon
Arama sonucu : 2179 madde; 1,969 - 1,976 arası.

Konu: Dev'ayna Masalları

1.  Alıntı Originally Posted by bisikletci Yazıyı Oku
    kotu yonetimden degil fon masrafindan kaynaklanan fark o

ecnebiler buna expense ratio der
    Hocam, en iyi yönetilen altın fonunun getirisine fon masraflarını eklesek ve bu durumda bile sonuçta gram altın getirisi ile kafa kafaya geliyorsa, o fonu kullanmaya ne hacet? Alırsın fiziki altını kendin biriktirirsin.. O fonu almanın hiç bir avantajı yok, eğer altın ile paranın değerini muhafaza ise niyetimiz.. Sonuçta en iyi altın fonunda bile fiziki altına karşı değer yitirmiş oluyor birikimimiz.. Sonuçta fonun bana esktradan bir getirisi olmalı.. Altını uygun fiyatlardan alıp uygun fiyatlardan satarak ekstra marj oluşturmayı beceremeyen kişiler fon yönetiyoruz diye çıkmamalı ortaya.. Zira seçtikleri bir emtia sonuçta.. Fon ile emtianın kendisinden daha iyi sonuç alınmayacaksa, emtianın kendisi alınır.

Selamlar.
    25

2. Bir yöntemde sebat etmenin önündeki en büyük engel; zihnimin bir yerlerinden sürekli bana fısıldanan su soru;
    Acaba hata mı yapıyorum? Zaman mı kaybediyorum?
    O kadar çok doğru/yanlış/eksik/fazla bilgi var ki ortalıkta.
    Sadelik, basitlik derken acaba bir seyi mi gözden kaçırıyorum?
    Bir seyi aylamayayim derken hangi bir seyi atlamayayım?
    Biraz icimi döktüm Hocam, arada sayfanızı böyle meşgul ediyorum. Selametle.

3.  Alıntı Originally Posted by snkleyp Yazıyı Oku
    Bir yöntemde sebat etmenin önündeki en büyük engel; zihnimin bir yerlerinden sürekli bana fısıldanan su soru;
    Acaba hata mı yapıyorum? Zaman mı kaybediyorum?
    O kadar çok doğru/yanlış/eksik/fazla bilgi var ki ortalıkta.
    Sadelik, basitlik derken acaba bir seyi mi gözden kaçırıyorum?
    Bir seyi aylamayayim derken hangi bir seyi atlamayayım?
    Biraz icimi döktüm Hocam, arada sayfanızı böyle meşgul ediyorum. Selametle.
    Estağfirullah. Ben zaten kendim çalıp kendim oynamaktan sıkılmışım. Bilançolar sonrası uygulamaya sokacağım bir yöntem üzerinde çalışıyorum bugünlerde.

Bilançolarda düzeltme yapılmasına rağmen, Gelir Tablolarının mevcut çeyreksel verilerinin tamamında enflasyon düzeltmesi yapılmadığı için sadece 2022 dönem sonu ile 2023 dönem sonu karşılaştırması yapabiliyoruz, o da tam anlamlı olmaktan uzak. Bu durumda Gelir Tablolarında eski usül çalışmanın veri eksikliği nedeniyle özellikle forward değerleme rasyoları tahmini yapma konusunda anlamlı sonuçlar doğurmayacağım inanıyorum. Sadece rasyolara bakarak da kazançların trendini doğru ve anlamlı bir şekilde gözlemleme şansımız olmayacak aynı veri eksikliği sebebiyle.

Bu sebeple odaklanacağım nokta bilançolarda Aktif Büyüme ve Öz Kaynaklar Büyümesi olacak. Kârların fiktif olup olmaması ile de ilgilenmeyeceğim, sonuçta o bilançoya giriyor ve bilançoyu değiştiriyor. Elbette bir de net kaldıraç oranlarını ve net finansal borcu karşılama oranlarını dikkate alacağım.

Sonrasında margin of safety için PD/DD ve F//K’nın aynı anda kullanıldığı ortak bir değer hesaplaması kullanmayı düşünüyorum. Dede Graham’ın formülasyonundan ilk eleme için yararlanılabilir belki bu durumda. Sonrasında (PD/DD)/Öz Kaynak Büyümesi ve (PD/A)/Aktif Büyüme ortalaması ile bir sıralama yapacağım ve ona göre portföy oluşturacağım.

Sonuçta belirsizliklere rağmen borsa çalışıyor ve bu hisseler eninde sonunda belli bir değerleme mantığıyla yükselecekler. Ben de yukardakine benzer bir yöntemle kendime bir yol haritası oluşturmayı düşünüyorum. Portföy oluştururken teknik analizle alım yerleri belirleme ve heikin ashi ile trend takibi mutlaka olacak yine.

Şimdilik bilançoları bekliyorum. Beklerken de TUPRS ve THYAO’da trading’e devam.

Senin yol haritan ne?

4. Hocam bence de 2024'ün tüm bilançoları geldikten sonra 2025 bilançoları gelmeye başladıktan sonra yeni birebir karşılaştırma sistemi başlayabilecek ancak. Nihayetinde 2022 sonu bilançosu ile 2023 bilançosuna yapılan enflasyon değerlemesi nereden bakarsanız bakın birebir objektif değil bence. Uygulanan katsayıların güvenilirliği bile tartışma konusu ki hatta günümüzde bile bu tartışma çok sık yapılıyor(Tüik'in dönemsel olarak açıkladığı enflasyon verilerinin doğru olmadığı gerçek enflasyondan daha az açıklandığı diğer enflasyon hesaplayan bir girişimin hep Tüik'in en az bir katı enflasyon olduğunu ileri sürmesi gibi) Ama günümüzde öyle veya böyle yüksek enflasyon kalıcı hale geldiği için açıklanan verilen ne kadar tartışma konusu olsa da artık psikolojik olarak gerçek veya gerceğe yakın kabul ediliyor. Bu da 2024 den itibaren 3'er aylık dönemlerde yapılacak enflasyon düzeltmeleri sonucunda biraz daha güncel değere yakın sonuçlar verecek. 2025'in bilançolarında da enflasyon muhasebesinin uygulamaya devam etmesi halinde geçmiş güncel kıyaslaması daha doğru olacak kanaatimce. Öbür türlü hâlâ elma ile armutu kıyaslamaya devam edeceğiz gibime geliyor.

5.  Alıntı Originally Posted by deva-i dert Yazıyı Oku
    Estağfirullah. Ben zaten kendim çalıp kendim oynamaktan sıkılmışım. Bilançolar sonrası uygulamaya sokacağım bir yöntem üzerinde çalışıyorum bugünlerde.

Bilançolarda düzeltme yapılmasına rağmen, Gelir Tablolarının mevcut çeyreksel verilerinin tamamında enflasyon düzeltmesi yapılmadığı için sadece 2022 dönem sonu ile 2023 dönem sonu karşılaştırması yapabiliyoruz, o da tam anlamlı olmaktan uzak. Bu durumda Gelir Tablolarında eski usül çalışmanın veri eksikliği nedeniyle özellikle forward değerleme rasyoları tahmini yapma konusunda anlamlı sonuçlar doğurmayacağım inanıyorum. Sadece rasyolara bakarak da kazançların trendini doğru ve anlamlı bir şekilde gözlemleme şansımız olmayacak aynı veri eksikliği sebebiyle.

Bu sebeple odaklanacağım nokta bilançolarda Aktif Büyüme ve Öz Kaynaklar Büyümesi olacak. Kârların fiktif olup olmaması ile de ilgilenmeyeceğim, sonuçta o bilançoya giriyor ve bilançoyu değiştiriyor. Elbette bir de net kaldıraç oranlarını ve net finansal borcu karşılama oranlarını dikkate alacağım.

Sonrasında margin of safety için PD/DD ve F//K’nın aynı anda kullanıldığı ortak bir değer hesaplaması kullanmayı düşünüyorum. Dede Graham’ın formülasyonundan ilk eleme için yararlanılabilir belki bu durumda. Sonrasında (PD/DD)/Öz Kaynak Büyümesi ve (PD/A)/Aktif Büyüme ortalaması ile bir sıralama yapacağım ve ona göre portföy oluşturacağım.

Sonuçta belirsizliklere rağmen borsa çalışıyor ve bu hisseler eninde sonunda belli bir değerleme mantığıyla yükselecekler. Ben de yukardakine benzer bir yöntemle kendime bir yol haritası oluşturmayı düşünüyorum. Portföy oluştururken teknik analizle alım yerleri belirleme ve heikin ashi ile trend takibi mutlaka olacak yine.

Şimdilik bilançoları bekliyorum. Beklerken de TUPRS ve THYAO’da trading’e devam.

Senin yol haritan ne?
    Hocam ben bu belirsizlik ortamında tamamen yatırim fonlarına gectim. Bunun kendimce üç nedeni var;

1.Hem enflasyon, hem seçim kaynaklı belirsizlikler,
    2. Zaman konusunda sıkıntım, duru bir zihinle enim konum sağlıklı analizler yapamıyorum.
    3. Yatırim fonlarinda 3 - 5 yıl vadelerde güzel kazançlar getirmiş fonlar.

Bir 3 yıllik süre verdim kendime, oluşturduğum fon sepeti ile ilerlemek niyetindeyim.
    Bir gözum sürekli burada, burası bir okul gibi hocam.
    Kendinizi yalnız hissetmeyin, Allah sağlık versin yeter ki. Selametle.

6.  Alıntı Originally Posted by snkleyp Yazıyı Oku
    Hocam ben bu belirsizlik ortamında tamamen yatırim fonlarına gectim. Bunun kendimce üç nedeni var;

1.Hem enflasyon, hem seçim kaynaklı belirsizlikler,
    2. Zaman konusunda sıkıntım, duru bir zihinle enim konum sağlıklı analizler yapamıyorum.
    3. Yatırim fonlarinda 3 - 5 yıl vadelerde güzel kazançlar getirmiş fonlar.

Bir 3 yıllik süre verdim kendime, oluşturduğum fon sepeti ile ilerlemek niyetindeyim.
    Bir gözum sürekli burada, burası bir okul gibi hocam.
    Kendinizi yalnız hissetmeyin, Allah sağlık versin yeter ki. Selametle.
    Teşekkürler hocam. Benim kastım sadece kendim yazıp çizdiğim zaman buraya yazma hevesimin kalmamasını ifade idi. Maalesef burayı çok etkileşimli ve paylaşımlı bir ortama dönüştüremedik. Akıl akıldan üstündür mantığı ile değişik sistemler, değişik yöntemler, değişik bakış açıları görmek idi niyetim burada. Pek olmadı. Sağlık olsun.. Hayırlısı..

Fon olayını önceleri ben de çok düşünmüştüm, ancak kendi portföy yönetimimde çok daha iyi sonuçlar aldığımı gördüğüm için uygulamaktan vazgeçmiştim. Ancak içinde bulunduğumuz durum da dahil bazı belirsizlik dönemlerinde kararsız kalabiliyorum, sizde olduğu gibi. Belki o dönemlerde fonlar kişisel portföy yönetiminden daha faydalı olabilir, fakat göz ardı edemediğim bir şey var: Fonları yönetenlerin de benzer belirsizliklerle muhatap olduğuna 1. elden şahit oldum defalarca. Fonların avantajı bazen bizim tutmakta erken pes ettiğimiz pozisyonlarda daha uzun süreli kalabilmeleri.. Ayrıca bazen şirketlerle daha çok temasta oldukları için (ya da biz öyle varsayıyoruz) bizden daha fazla bilgiye erişim imkanı olabiliyor. Ama yığınla dezavantajları da var, en basitinden bizim kadar hızlı hareket edemeyişleri ve her hisseye giremeyişleri gibi. (Hisse senedi fonlarından bahsediyorum elbette). Ayrıca bazı kişisel tercihlerimden dolayı her fonu da alamama gibi bir durumum var. Sonuçta her seçim bir vazgeçiştir.

İnşallah tercihiniz gelecekte siz mutlu edecek bir sonuçla karşılar sizi. Seçimleriniz ve kazançlarınız bereketli olsun.
    25

7. Yukardaki çeyreklik bazdaki Gelir Tablosu değişimine bir göz atalım. Sadece Brüt Kâr kısmını aldım son 5 çeyrek için. Tablo TATGD'ye ait. Alıp sattığım, beğendiğim bir şirket değil. İlla alacaksam sektörde çok daha fazla beğendiğim TUK'AŞK' alıp satıyorum. Mevzunun bu kısmı önemli değil.

Dikkatinizi son 5 çeyrekteki Satışların Maliyeti kalemindeki radikal değişime çekmek istiyorum. 2023/3, 2023/6 ve 2023/9 çeyreklerinde kabaca % 24-28 arası bir Brüt Kâr marjı oluşmuş. Yani ortalama Satışların Maliyetinin Satış Gelirlerinin %72-76'sı arası bir rakamla gerçekleştiğini görüyoruz.

2023/12 çeyreğinde ise bir anda Satışların Maliyeti Satış Gelirlerinin üstüne çıkmış. 2022/12 çeyreğinde de durum aynı.

Bu 5 çeyrekteki anomali durumu neden kaynaklı biliyor musunuz? Şirket tembellik yapıp enflasyon düzeltmelerini Gelir Tablolarında her bir çeyreğe tek tek uygulamak ve bunları yayınlamak yerine 2022 ve 2023 yılının son çeyreklerine uygulama ve sadece bunları yayınlama yolunu izlemiş. Bu durumda KAP'ta yayınlanan finansal tablolardan veri çeken Fintables'ın da yapabileceği fazla bir şey kalmamış. Sonuçta son çeyreklerde enflasyon düzeltmesi sonucu Çeyreklik Brüt Zarar oluşmuş. Bunda Duran Varlıkların enflasyon düzeltmesi sonucu artan değerlerine korele olarak amortismanlarının da arttığını ve amortismanların Satışların Maliyetindeki kalemlerde kullanıldığını ve ayrıca Stoklarda uygulanan enflasyon düzeltmesi sonucu yine Satışların Maliyetini artırır bir durum olduğunu gözlemliyoruz. Detay bakmak isteyen TATGD'nin Gelir tablosu dipnotlarını inceleyebilir.

Şimdi Gelir Tablolarında enflasyon düzeltmesi uygulanmasını her bir çeyreğe olması gerektiği gibi dağıtmak yerine sadece bunu son çeyreklere yansıttığınızda Brüt Kâr rakamlarında absürt bir dalgalanma söz konusu oluyor. Şimdi bu durumda çeyreklik bazda şirketin gelişimini/değişimini rasyonel bazda nasıl gözlemleyeceğiz? Nasıl gelecekle ilgili projeksiyon yapacağız? Nasıl forward rasyo tahminleri oluşturacağız?

'Bu işin altından ancak biz kalkarız' diyen İNA'cılar! Haydi TATGD'ye bir değerleme yapın.. Bulduğunuz EBIT değerine ne kadar güvenebilecekseniz artık..

Bunları niye yazıyorum? Forward Nakit Akımı, Forward FAVÖK ve Forward Net Kâr hesaplamanın 2024 yılında anlamsız hale gelebileceğini belirtmek için.. Enflasyon muhasebesine tabi olmayan şirketler için durum farklı elbette..

Bu durumda Kazanç Bazlı Değerleme yapmak yerine biraz daha fazla kendimi güvende hissedeceğim Varlık Bazlı Değerleme kanalına sapıyorum ister istemez. INA'cılar buradan iş çıkarabilirler beni dinlerlerse.. Onun için dün ip ucu vermiştim. Ama o yaklaşım herkese mantıklı gelmeyebilir.

Bu piyasa bir şekilde bir gün ortak bir veri seti ve buna karşılık ortak bir reaksiyon elbette oluşturacak. Ama bu dönem sancılı olmaya aday. En azından benim adıma eski usül değerleme yapma, hüküm verme ve portföy oluşturma konusu sancılı geçiyor.
    Son düzenleme : deva-i dert; 13-03-2024 saat: 17:26.
    25

8. Sadede gelelim diyeniniz vardır elbette.. Beklemekle olmuyor, piyasa işlemeye devam ediyor.. Algoritmik trading işine girmezsem, sürekli trading ile uğraşmaya zaman harcamayı da düşünmüyorum. Bu durumda yeni bir portföy oluşturma yöntemi gerekecek. Mayıs'ta tüm şirketlerin hem 2023-12 hem de 2024-3 bilançolarının açıklanmasından sonrası için en azından bir sonraki bilançolara kadar bir süreliğine portföy yapıp takip etmek üzere ana hatlarıyla kendimce bir yol haritası belirledim.

Alıp tuttuğumuz ya da sattığımız şirketleri ne kadar seversek sevelim, önemli olan onların yönü hakkında bir karar verebiliyor muyuz? Pek de değil.. En azından bu karmaşıklık içerisinde. Bu durumda margin of safety'si en yüksek şirketlere odaklanmayı riskten kaçınma ve defansif hareket etme açışından önemli buluyorum. Bu konuda da epeyce zamandır demode bulduğum Graham Dede'nin yaklaşımları ile maksimum margin of safety arayışı içerisinde olacağım..

Bazıları Graham'dan esinlenme olmak üzere önüme bazı kriterler koydum:

1) Öz Kaynaklar Büyümesi (%) > ZZ,ZZ
    2) Aktifler Büyümesi (%) > ZZ,ZZ
    3) Öz Kaynaklar Büyümesi (%) > Aktifler Büyümesi (%)
    4) Cari Oran > 1
    5) Aktifler > (2 X Toplam Net Borç)
    6) Uzun Vadeli Borçlar < Öz Kaynaklar
    7) F/K < 15
    8) (PD/DD) X (F/K) < 22,5
    9) Net Finansal Borç / Yıllıklandırılmış FAVÖK < YY,YY

bu kriterleri ön eleme kriterleri olarak kullanmayı planlıyorum.. ZZ,ZZ ve YY,YY olarak belirsiz bıraktığım rakamsal değerleri sonradan belirleyeceğim.

Bu eleme kriterleri ile bir ön liste oluşturduktan sonra listedeki tüm şirketler için şu yöntemi uygulayacağım:

1)

(PD/DD) / Öz Kaynaklar Büyümesi
    (PD/A) / Aktif Büyüme

değerlerini bulup ikisinin ortalamasını alacağım ve en düşükten en büyüğe doğru sıralayacağım.

2)

Aynı şirketlerin Dolar Bazlı grafiklerinde 250 günlük hareketli ortalamalarından yüzdesel olarak uzaklığını hesaplayacağım.

3)

1 ve 2 nolu uygulamalara göre bir puanlama sistemi oluşturup en uygun 10-12 şirketi seçeceğim ve portföyü oluşturacağım.

Sonrasında portföy performansını trend takip bazlı izleyeceğim.
    25

Sayfa 247/273 İlkİlk ... 147197237245246247248249257 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •