Bu hafta sonundan itibâren, veri indirme ve Metastock formatında kaydetme projesine devam edecektim. Fakat Tablo Grafiklerinde dikkatimi çeken çok fazla yatay sinyali nedeni ile, elde edilen kazancın bir kısmının buralarda geri verdiğini gördüm...

Geçen gün Çınar hocam FORMT için SAT sinyali geldikten sonrsındaki geri almasının yüksek olmasından dolayı latife yapmıştı. Aslında teknik açıdan normal bir olay ama bir yandan da haklılık payı vardı. Can sıkıcı bir durum:

- Tam SATmışsın ama ertesi gün %7.17 yüksemiş, şaka gibi. İnsan buna dayanmakta zorlanır. Şekil 1-a da görüldüğü gibi...

Hâlen de ALMA durumunu devam ettiriyor...

Benzer bir durum da:

- Almışız, trende tabii ki biraz geç girdiğmiz için geç almışız. Trend yukarı gidiyor, biz de hâliyle mutluyuz. SAT sinyalini bekliyoruz. Derken bir gün SAT sinayli geldi. O da ne...?! Neredeyse aldığım fiyata yakın yerden geldi. Bir de üstüne 1 gün gecikirsem belki de daha aşağıdan vermek zorunda kalırım...

O zaman düşünmek gerekiyor:

- Bu teknik analiz ile, bir de bu şekilde otomatik sistemler ile para kazanilamaz mı..?

Elbette kazanılır ama kurallara harfiyyen uymak şartı ile...

Peki, bu kazanç endeks üstü bir getiri olabilir mi...?

Genelde olmuyor ama olduğu durumlar da var. Kopan hisselerde yakalanırsa müthiş kârlar olabiliyor. Fakat normal mecrasında hareket eden bir senetten bu şekilde çok da bir şey kazanılmaz...!!!

- O nedenle öncelikle Temeli sağlam hisselerden bir liste belirlemek grekiyor. Her sektörün öncülerinden 1-2 tane olabilir. Durumu güçlü olanları listeleyip sadece bu hisseler üzerine sistem uygulamak gerekir...

- Parayı bölmek de bir diğer önemliş unsur...

- Bir de güvenilir bir sistem bulmak gerekir...

Eğer her gün elle çizim yaparak, göz ile inceleyebiliyorsanız en iyisi budur ama hem çok yorucu olur, hem de bazı şeyleri gözden kaçırma durumları olabilir. Benim başıma çok geliyor. Ben sistem kullanmıyorum. Hep elle çizerim...

Bir de şöyle bir sorun var:

- Sistem XU100 için güzel çalıştı, bunu hemen PETKM için deniyorsunuz. O da ne...?! Zarar üstüne zarar...!!!

- OYAKC için deniyorsunuz, fena değil. Gaza gelip DOAS için denediniz. Tam tepeden elinizde kaldı...!!!

Sorun nedir?

- Elbette ki, her hissenin kendi özel dinamiklerinin olmasıdır... Birisine uyan bir sistem parametreleri, diğerine uymaz...!!!

İşte sistemlerin en büyük dezavantajı budur...!!!

Bildiğim kadar ile şu ana kadar her hisse için ayrı parametrelerle tarama yapan bir program mevcut değil...!!!

Bilginize...

Çözümü var mı...?

Bilmem, belki bir gün bir çılgın çıkar ve buna bir çözüm bulur...?

İşte o zaman sistem tarihinde önemli bir eşik atlanmış olur...