Sayfa 511/537 İlkİlk ... 11411461501509510511512513521 ... SonSon
Arama sonucu : 4292 madde; 4,081 - 4,088 arası.

Konu: DEVA - Deva Holding

1. cuma günü bilanço gelir, bir süre dağılırız, sonra haziran başı 3 aylık bilanço için tekrar bir curcuna kopar, temmuzda ilaç zammı muhabbeti döner, ağustos ortası 2. çeyrek bilanço derken yılı böyle bitiririz.

2. Mevzu şu. Almayan, vergi beyannamesi sonrası almayan, üstelik utanmayıp, üstüne eksiye geçirenler. Cuma bilanço beklediğimiz gibi iyi gelirse alacak mı, yoksa sene başından bu yana olduğu gibi sürünmeye devam mı edecek hisse?

Soru bu, benim merak ettiğim bu. Yoksa bazıları gibi EM olumsuz etkileyecek vs gibi bir derdim yoktu. Marjları bir miktar olumsuz etkiyecekti, net kar vs sıkıntı olmaz dedik, hep birlikte konuşup tartıştıktan sonra.

Gerçi ben EM nin bile abartıldığını, deva gibi bir hisse için önemli olanın satış büyümesi, özellikle ihracat kalemi ve favök marjı olduğunu düşünğyurum.

Yani şunu demeye çalışıyorum. Temel olarak çok sağlam, fiyat olarak bedavaya yakın bif değerden işlem gören bir hissemiz var. Bunu biraz mazisi olan her deva yatırımcısı zaten kabul ediyor.

Dediğim gibi soru, fiyat böyle sürünmeye devam edecek mi? Batık şirketleri bile nereden nereye götürüyorlar, başka şirket olsa bu sonuçlarla günü en az %5-6 artı kapatırdı, biz yine eksiyiz.

Umarım bilanço sonrası biraz alırlar. Yoksa bu şekilde dayanmak çok zorlaşıyor. Endeks yatayken, ya da enf. %10-15 iken dayanmak kolay da, endeks 4 ayda %40 yapmış, enf. %70 biz yerimizde sayıyoruz. Her gün eriyor yani yatırdığımız para.
    Son düzenleme : Cautionary; 07-05-2024 saat: 13:26.
    Önemli dönüm noktalarını, beğendiğim analizleri Twitter dan da paylaşıyorum...@cautionary53

3.  Alıntı Originally Posted by rodrigo44 Yazıyı Oku
    Evet vergi dairesine sunulan 2.7 gelmiş bu kağıdı aylarca bastılar endeks rallisinde dayanamayip paylarimin %80inj baska hisse ile degismistim arkasindan bakarim artık
    Aldın mı bari, bak senin için %1,5 aşağıdayız, kalma dışarda, bu acıdan mahrum kalma
    Önemli dönüm noktalarını, beğendiğim analizleri Twitter dan da paylaşıyorum...@cautionary53

4. Benim bildiğim kadarıyla VUK 2023 tablolarında ciro endekslemesi yok. Bilançoda parasal olmayan kalemlerde düzeltme yapılmış. Ancak bu düzeltmeler de vergi matrahını değiştirmemiştir.
    VUK gelir tablosundaki net satışlar kalemi TFRS'deki hasılat kalemi ile uyumlu. Geçmişte de 30.06.2023 ve 31.12.2021 tablolarında da bu şekilde gerçekleşmiş. Satış iskontoları hesabı karıştırıyor gibi duruyor ama TFRS'de hasılat kalemi bu kalem düşülmüş şekilde yansımış oluyor.
    Zaten bu şekilde bakıldığında marjlarda da sapma olmamış oluyor. Yıllıkta %58,8 brüt kar marjı çıkıyor. VUK ve TFRS Birebir uyumlu olduğu varsayımıyla da son çeyrek de %61,6 brüt marj olmuş oluyor. Tabi ki ufak farklardan dolayı (yurtdışı bağlı ortaklıklar satış vs) marjlar son çeyrek için 1-2 puan farklı olabilir.

Alıntı Originally Posted by Sayilar10 Yazıyı Oku
    Benim bildiğim kadarıyla VUK 2023 tablolarında ciro endekslemesi yok. Bilançoda parasal olmayan kalemlerde düzeltme yapılmış. Ancak bu düzeltmeler de vergi matrahını değiştirmemiştir.
    VUK gelir tablosundaki net satışlar kalemi TFRS'deki hasılat kalemi ile uyumlu. Geçmişte de 30.06.2023 ve 31.12.2021 tablolarında da bu şekilde gerçekleşmiş. Satış iskontoları hesabı karıştırıyor gibi duruyor ama TFRS'de hasılat kalemi bu kalem düşülmüş şekilde yansımış oluyor.
    Zaten bu şekilde bakıldığında marjlarda da sapma olmamış oluyor. Yıllıkta %58,8 brüt kar marjı çıkıyor. VUK ve TFRS Birebir uyumlu olduğu varsayımıyla da son çeyrek de %61,6 brüt marj olmuş oluyor. Tabi ki ufak farklardan dolayı (yurtdışı bağlı ortaklıklar satış vs) marjlar son çeyrek için 1-2 puan farklı olabilir.
    Aslında brüt satişlar değil de net satişlara bakmak gerekli diye düşünüyorum . 8,9 mia tl net satiş var . Böyle bakarsak brüt kar marjı %58, faaliyet kar marjı %37 , net kar marjı ise %30 seviyelerinde görüyorum .

2023 /9 aylık finansallarda brüt kar marjı %58, faaliyet kar marjı % 40, net kar marjı %31 seviyesinde idi. Yani faaliyet kar marjında %3 lük bir gerileme dışında , marjlarda bir değişim yok . 2023/9 aylıklarda brüt kar 3,5 mia tl seviyesinde iken 5,2 mia geliş 1,7 mia tl net artış bence daha önemli. Tabi spk bildireceği finansallara bakacağız . Genelde spk bildireceği net karın daha yüksek olacağını düşünüyorum .

Artık fiyatların bu finansallarla nereye kadar sürüneceğini çok merak ediyorum .

Sevgilerimle .

6. biraz daha düşerse devre keser. bu da günün hediyesi olur.

7. 'Hiçbir şey olmasa bile, kesinlikle bir şey oldu'. Ne kadar olumlu gelişme o kadar düşüş. Kağıt üzerinde herşey müthiş, fiyata bakınca rezalet gün gibi apaçık ortada. Aldıktan sonra 10 dakika kadar kar yazdı, takip eden 3 ayda sürekli zararda.

8.  Alıntı Originally Posted by kazanmaliyim Yazıyı Oku
    'Hiçbir şey olmasa bile, kesinlikle bir şey oldu'. Ne kadar olumlu gelişme o kadar düşüş. Kağıt üzerinde herşey müthiş, fiyata bakınca rezalet gün gibi apaçık ortada. Aldıktan sonra 10 dakika kadar kar yazdı, takip eden 3 ayda sürekli zararda.
    indikatörlere bakıyorum ben temele bakınca bu gemi yürümüyor. indikatörler tek dostum bu aralar.

Sayfa 511/537 İlkİlk ... 11411461501509510511512513521 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •