Sayfa 512/541 İlkİlk ... 12412462502510511512513514522 ... SonSon
Arama sonucu : 4325 madde; 4,089 - 4,096 arası.

Konu: DEVA - Deva Holding

1. şu an itibariye nette 205.000 lot satış var bunun 128 bini bofa 30 bin yfinans 21 bin qnb 180 bin satış yabancı gibi duruyor yabancı dışında satan yok gibi görünüyor yabancı payı 5,5 milyondan 2,8 milyonu düşmüştü son iki günlük satışla 2,5 milyona düşecek.

2. şöyle bir durum bugün 610 bin hacim var bofa tek başına 219 bin hacim yapmış bütün hacmin % 35 ni tek başına yapmış bunu biz yapsak yarın spk bize ceza keser aklınıza ya takası yüksekse diye birşey gelmesin takastaki tüm citi payı da % 8

3.  Alıntı Originally Posted by KAFASINAGÖREYAZAN Yazıyı Oku
    şöyle bir durum bugün 610 bin hacim var bofa tek başına 219 bin hacim yapmış bütün hacmin % 35 ni tek başına yapmış bunu biz yapsak yarın spk bize ceza keser aklınıza ya takası yüksekse diye birşey gelmesin takastaki tüm citi payı da % 8
    Sıkıntı şurada. Ben bu yabancı görünümlü, Bofa dan işlem yapan ve citi takasında duran lotların yabancı olduğunu da düşünmüyorum artık. Patron ya da cfo nun bizzat kağıdı baskılamak için görevlendirdiği bir işlemci onlar da top çevirip duruyor. Al satan Kar ediyor desen yok, taşıdığı maldan kar ediyor desen külliyen zararda. Zaman zaman 5 milyona çıkıyor, sonra saçma yerlerde malı sıfırlıyor; yaptığı işlemlerin yabancının tarzıyla ilgisi yok. Tek yaptığı fiyatı baskılamak gibi gözüküyor. Bundan korkan yerli fon ve spekler de kağıda bulaşmıyor bence.

Ben de başta bunu gerçek yabancı sanıyordum, ama 5 yıl sonunda vardığım sonuç bu maalesef.
    Önemli dönüm noktalarını, beğendiğim analizleri Twitter dan da paylaşıyorum...@cautionary53

4. VUK ve SPK tabloları uyumlu olduğu varsayımıyla, 2023 4. Çeyrekte

2,677 milyar hasılat
    1,649 milyar brüt kar
    320 milyon pazarlama gideri
    199 milyon genel yönetim gideri
    -24 milyon TL ar-gideri (geliri)
    339 milyon TL finansman gideri mevcut
    562 milyon TL vergi öncesi kar mevcut
    153 milyon TL ertelenmiş vergi geliri ekleyince (güncel vergi gideri ile netleştirilmiş)
    716 milyon TL net kar elde edilmiş.

Bu tabloda hasılat az düşük geldi gözüme ama brüt kar marjı artışı ile fazlasıyla telafi edilmiş. Son çeyreklerde özellikle pazarlama giderlerinde bir miktar artış beklenir (satış ve pazarlama primleri vs) ama o da oluşmamış. Faaliyet metriklerini gayet başarılı buldum. Ancak yatırım tarafı ve finansman tarafı toplamı çok olumlu değil gibi. Artmaya başlayan faizlerin etkisidir diye düşünüyorum ama burada kalemler SPK ve VUK tarafında tam örtüşmediği için detay yorum daha zor. Olağandışı giderler nerede olurdu mesela tam kestiremiyorum.
    Sonuç olarak kesin bir şey demek güç ama başarılı bir çeyrek diye yorumlanabilir.
    Yıl olarak değerlendirmek gerekirse de enflasyon muhasebesi hariç bu şirketin 2023 finansallarında endeksten negatif ayrışmasını gerektiren bir neden bulamıyorum. Yıl toplamında ciro %99, brüt kar %123, net kar %95 artmış oldu. Sanayi şirketlerinin ortalaması üstü bir sonuç.

5.  Alıntı Originally Posted by Sayilar10 Yazıyı Oku
    VUK ve SPK tabloları uyumlu olduğu varsayımıyla, 2023 4. Çeyrekte

2,677 milyar hasılat
    1,649 milyar brüt kar
    320 milyon pazarlama gideri
    199 milyon genel yönetim gideri
    -24 milyon TL ar-gideri (geliri)
    339 milyon TL finansman gideri mevcut
    562 milyon TL vergi öncesi kar mevcut
    153 milyon TL ertelenmiş vergi geliri ekleyince (güncel vergi gideri ile netleştirilmiş)
    716 milyon TL net kar elde edilmiş.

Bu tabloda hasılat az düşük geldi gözüme ama brüt kar marjı artışı ile fazlasıyla telafi edilmiş. Son çeyreklerde özellikle pazarlama giderlerinde bir miktar artış beklenir (satış ve pazarlama primleri vs) ama o da oluşmamış. Faaliyet metriklerini gayet başarılı buldum. Ancak yatırım tarafı ve finansman tarafı toplamı çok olumlu değil gibi. Artmaya başlayan faizlerin etkisidir diye düşünüyorum ama burada kalemler SPK ve VUK tarafında tam örtüşmediği için detay yorum daha zor. Olağandışı giderler nerede olurdu mesela tam kestiremiyorum.
    Sonuç olarak kesin bir şey demek güç ama başarılı bir çeyrek diye yorumlanabilir.
    Yıl olarak değerlendirmek gerekirse de enflasyon muhasebesi hariç bu şirketin 2023 finansallarında endeksten negatif ayrışmasını gerektiren bir neden bulamıyorum. Yıl toplamında ciro %99, brüt kar %123, net kar %95 artmış oldu. Sanayi şirketlerinin ortalaması üstü bir sonuç.
    Ve esasında 2024 te pek çok şirket ciro ve kar üretmekte zorlanırken, deva bu yıla paralel bir performans gösterir. Dolayısıyla çok daha pozitif ayrışacağı bir yıl. Geçen yıl nal topladık. Bu yıl şimdiye dek nalı bile toplayamadık, o kadar gerideyiz endekse göre.

Benim aklım almıyor bazı şeyleri, geriye tek izah kalıyor. Bofa dan işlem yapan, yabancı görünümlü citi takasında duran mal patronların kağıdı baskılamak için kurduğu düzenek. En fazla sabreden 6-7 ay dayanıyor, sonra vın.
    Önemli dönüm noktalarını, beğendiğim analizleri Twitter dan da paylaşıyorum...@cautionary53

6.  Alıntı Originally Posted by Cautionary Yazıyı Oku
    Ve esasında 2024 te pek çok şirket ciro ve kar üretmekte zorlanırken, deva bu yıla paralel bir performans gösterir. Dolayısıyla çok daha pozitif ayrışacağı bir yıl. Geçen yıl nal topladık. Bu yıl şimdiye dek nalı bile toplayamadık, o kadar gerideyiz endekse göre.

Benim aklım almıyor bazı şeyleri, geriye tek izah kalıyor. Bofa dan işlem yapan, yabancı görünümlü citi takasında duran mal patronların kağıdı baskılamak için kurduğu düzenek. En fazla sabreden 6-7 ay dayanıyor, sonra vın.
    Sizce patronların kazancı nedir ? Neden kağıt üzerinde bu tür bir baskı kuruyorlar ?

7.  Alıntı Originally Posted by parabel Yazıyı Oku
    Sizce patronların kazancı nedir ? Neden kağıt üzerinde bu tür bir baskı kuruyorlar ?
    fikir yürütecek olur isek şirketi satmayı planlıyorsa elindeki % 82 hissesini artırmak istiyor olabilir
    şirketi ondan iyi bilen yok tabiki şu anki finansallarıyla 5 FK dan satılan şirketin karlılığını daha da artacağını düşünüyorsa hisseyi ucuz ucuz topluyor
    sahibi eski borsacı cfosu ise eski piyasa profesyoneli

8.  Alıntı Originally Posted by parabel Yazıyı Oku
    Bilmiyorum. Hikaye yazmayı da sevmem zaten. Pek çok bahane uydurulabilir, ama ben bu toplara girmeyi sevmiyorum.

Bu temel verilerle, gelecek beklentileri, potansiyeli vs bu fiyatta olmasını hiç bir şekilde izah edemiyorum. Sanaryo yazma hakkımı bu şekilde kullandım. Ama mantığı vs, detaya girmeye gerek yok, doğru da olmayabilir zaten.

Sayfa 512/541 İlkİlk ... 12412462502510511512513514522 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •