Sayfa 845/962 İlkİlk ... 345745795835843844845846847855895945 ... SonSon
Arama sonucu : 7690 madde; 6,753 - 6,760 arası.

Konu: EREGL - Ereğli Demir Çelik

1.  Alıntı Originally Posted by Mathias Yazıyı Oku
    Derenin taşı ile derenin kurbağasını vuruyorlar diyoruz anlamıyorlar. Yok şu kadar kar etti yok dolar bazlı dedin de tl bazlı bakıyorsun. Oturmuş kimlerle uğraşıyoruz . Düşmanlık edeceğine , 38 yerine 34 yazmışım yok 35 i gördü görmedi en son ne zaman gördü o zaman neden dolar bazlı bakmıyorsun.
    Sana neden düşmanlık edeyim arkadaşım? Geçen bofa yorumu yapmışsın, ben de altta katıldığımı bofanın sicilini bildiğimizi söyledim. Bugün de epey satmış herhalde. Üslup müslup da demeyeceğim artık da bir "üslup birliği" olsun en azından söylediklerinde. Düşerken dolar hedefleri veriyorsun, çıkarken 44 45. TH de TL veriyor hatta ona da şey demiştin her şeyini dolarla tutan bir şirketi TL değerlendirmemelisin. Ben de sana bu sebeple tepki gösterdim. Sonra çıkıp cahil mahil diyerek hakaretler ediyorsun. Ben burada viop uzmanıyım şu bu demedim zaten. Bu adamların zaman sorunu olmadığını, bazen üç beş karla bile sattıklarını, pozisyon değiştirdiklerini, borsadaki robotları vs.elbette göz önüne alıyoruz. Kimin ne maliyeti ne karı var onu da bilmiyorum. 34 demen sehvense tamam. Zira o tarihte eregl 1.66 dolar civarı. O günden sadece 2 3 ay sonra 1.80lere yaklaşmış. Kısada satan satmıştır herhalde. Şu an bu hisse 1.39-1.40 seviyesinde. 1.20lerden alan satabilir. Bu da normal. He mesela ben 3 4 ay önce de 38ten aldım, geçen 38e düştüğünde de. İlkinde 1.30dan aldım diyordum (o ara full aldım ama), ikinci de 1.20lerden aldık (bir miktar). Dolar bazlı gayet bakıyorum kısacası.

2. Almanya'da nisan ayi iflas basvurulari bir onceki yilin ayni donemine gore %28 artmış , 2 yillik ekonomik durgunluk ve yüksek faiz döneminin ardindan ilk ceyrek 0.2 buyume ile teknik resesyon'a girmekten de son anda kurtulmuş.
    Ecb gereken'i yapip ilk toplantida faiz indirimlerine baslayacaktir , Ereğli için kartlar yeniden dağıtılacak az kaldı buralar hala çok ucuz....

3. 1 milyar doları %9 yıllık faizden borçlanma yerine bence şöyle yapılmalı:

Önce %100 bedelsiz tamamlanır
    Ödenmiş sermaye 7 milyar olur
    Sonra da %500 bedelli veya buna muadil bir bedelli açıklanır
    Sonuç itibariyle hisse başına 5 TL ödenir
    5x7=35 milyar TL kasaya girer
    Bunun %47.5 ini yani 16.5 milyarını şirket karşılar, %52.5 ini yani 18.5 milyar TL yi de dışarıdakiler
    Peki şirket bu 16.5 milyarı nasıl finanse edecek?
    Hisse geri alımlarının satımından gelen para artı 2024 ün ilk 6 aylık karı buna yeterli olur.

Naçizane bir alternatiftir sadece.
    Elimdeki nakidi PP fonunda tutuyorum ve sadece ayağıma fırsat geldiğinde kısa vadeli gir-çık yapıyorum. Tüm TL portföyüm 30.4.2025 vadeli Forward dolar alım (43 TL) sözleşmesi ile hedge'lenmiştir.

4. %500 bedelli mi? Öldürdün şirketi de yatırımcıyı da daha ilk sahnede Shakespeare!
    Finansman bonoları mutlaka performans azaltıcıdır ama bunu bir tek ereğli yapmıyor, Şişe var mesela... Froto geçen sene EUR bazlı kredi aldı, arçelik keza öyle. Bunların döviz geliri var ama giderleri de döviz değil mi?

Bu şirketler İsveç'in değil Türkiye'nin. Ülkenin borç durumu neyse borsanın da borç durumu benzerken yeni bir olgu gibi düşünmeye gerek yok.

5.  Alıntı Originally Posted by TRENDHOUND Yazıyı Oku
    1 milyar doları %9 yıllık faizden borçlanma yerine bence şöyle yapılmalı:

Bunun %47.5 ini yani 16.5 milyarını şirket karşılar, %52.5 ini yani 18.5 milyar TL yi de dışarıdakiler
    Hisse geri alımlarının satımından gelen para artı 2024 ün ilk 6 aylık karı buna yeterli olur.

Ereğli özel'inde işler öyle yürümez , ereğli altın yumurtlayan tavuk misalidir herkes altın'ı götürmeye bakar çiftlik zenginleşsin çok fazla umrunda olmaz kim yonetimde ise , senin dediğin gibi olsa ataer holding'in kasasından çikar o para şirketin değil , ereğli'nin en büyük temettu hisselerininden biri olmasinin sebebi de budur yillardir karını dağıtır oyak her sene parasını alır cebine koyar kasada birakmaz gecen seneki gibi sektorel ve başka bizim bilmediğimiz bir neden yoksa , yani sözün özü Ereğli'de bedelli olmaz

6. 30 yillik borsaci ama bedellide para ataerin değil ereğlinin cebinden çıkacak sanıyor. 1872den beri borsadayim ben de artık öyle bilinsin.
    her yerden demettü kazandırır mı?
    29.01.2024:brisa 900m$ , ttrak 2500m$ ,ons 2050usd ^^ ilk checkup: 29.07.2026

7. Ereğli'de yapılacak olan tüm yatirimlar şirketin kaynakları ve kredibilitesi kullanılarak yapilir , Ataer holding kendi kaynaklarini buraya harcamak istemez ki zaten gerek de yoktur , kendileri muhtemelen kalici da degiller zaten ben çok zamanlarinin da kaldiklarini dusunmuyorum , Tosyalı büyümesi ile çok dikkat çekiyor ve oldukca fazla yakinlar rte ile , bu tamamen benim yorumum herhangi bir bilgiye de dayanmiyor ama seçimlerden önce ben bir satış hikayesi bekliyorum erdemir'de , ya ereğli olur ya isdemir ya bir paket , isdemir konumu lokasyonu ile buyuk bir parlayan yildiz ayrica hem yassı hem düz üretim yapabilmesi avantaj ereğli sadece yassı üretici , başka ulkede olsa rekabet kurulu bu satışa onay bile veremez ama neyse sattık şirketi bu arada çenem düştü sorry...

8.  Alıntı Originally Posted by TRENDHOUND Yazıyı Oku
    1 milyar doları %9 yıllık faizden borçlanma yerine bence şöyle yapılmalı:

Yüzde 500 bedelli SPK dan kesin döner. Yapamaz. Borçlanma ve tahvil ihracatı yeşil enerji adına AB den ucuz kredi bulma dışında seçeneği yok. cds lerde düşmüş iken şu aralar borçlanmaya çıkılsa yeridir aslında.
    Aslında oyak yönetimi 2020 pandemiden hemen sonra habara gübara temettü dağıtacağına o temettüleri dolara çevirse idi bile yeterli bir hamle olurdu. Hem şirkete iş bilmez kredili temettücü!! (aslında vur kaç cı) yatırımcıları sinek gibi üşüştürdü hemde şimdi kredi için böyle sıkışmazlardı. Şu an şirket gelecek yatırımları nı planlamış bir durumda daha sağlıklı bir yatırımcı kitlesi ile daha sağlık bir trend içine girmek üzere olurdu.

Sayfa 845/962 İlkİlk ... 345745795835843844845846847855895945 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •