Sayfa 431/439 İlkİlk ... 331381421429430431432433 ... SonSon
Arama sonucu : 3511 madde; 3,441 - 3,448 arası.

Konu: ARENA - Arena Bilgisayar

1. Perea 2020 sonu ve 2021 başlarında da satmıştı fiyat USD olarak zirvelerdeyken. Sanırım 2 USD'ın üstünde bir ortalama ile satmıştı. Tabi o zamanlar hisse henüz bölünmemişti. Ben bölünmüş hali ile 2 USD diyorum.

Onun satışı sonrası hisse çok düşünce 1.2 USD seviyesinden sattığından fazlasını geri almıştı 2021 yılında.

Şimdi aradan geçen 3 sene sonra ilk defa sattı. Son 30-40 günde 1 milyon lot satmış. Çoğunluğunu da son 1 haftada satmış.

Satarken seçtiği seviye yine 1.7 USD'ın üstü. Bence artık daha satmayacak. Hatta biraz daha aşağı gelirse tekrar alabilir bile. O da biliyor satmaya devam ederse hisse daha fazla düşer. O sattı diye değil ama onun sattığını piyasa görüp panikle satış yaptığı için satmayı durduracak bence. Çünkü her ne kadar 1 milyon lotu 1.7 USD üstünde sattıysa da, elinde daha 15,4 milyon lot var ve bu hisselerin değeri 3 günde %20 düştü.

O yüzden bence artık duracak uzun süre. Çünkü o da biliyor Paynet satışından gelecek olan para kasaya girince , şirketin her türlü rasyosu radikal biçimde değişecek.

Şu anda 1,1 olan cari oran , en az 1,5 olacak , şu anda 3 olan PD/DD 1,1'e düşecek , şu anda 24 olan F/K 1,5 seviyesine düşecek ( bu oran gelecek sene için de bu fiyatlarla maksimum 5 olur ) .

Ama bu sadece zaman meselesi. Bu para henüz kasaya girmedi. Girmesi de duruma göre 2 ay kadar sürebilir. Ama Temmuz ayında bu para kasaya girerse , 3. çeyrek bilançosunda göreceğiz bu bilançodaki radikal değişiklikleri. Bunun da açıklanması Kazım başı. Yani 6 ay var.

Bu çakallar da bu süreyi kullanmak istiyor. Bilançodaki bu iyileşmenin somut olarak bilançoda görülmesine 6 ay varsa , o zaman şimdi biz 60 liralardan hisseyi satıp 45 liraya çekelim , sonra da millet bıkar 2-3 ay içinde sakince sattıklarımı toplarız diyorlar. Bunu yapmak içinde 2024 1. ve 2. çeyrek bilançolarını kötü gösterip milletin hisseleri satmasını sağlayabilirler.

O yüzden bu paranın kasaya gireceği tarih çok önemli. Eğer 30 hazirandan önce girerse 2. çeyrek bilançosunda görürüz , ama 1 temmuzdan sonra girerse 3. çeyrek bilançosunda görürüz. Yani 30 haziran ile 1 temmuz arasında takvim günü olarak 1 gün var ama finansal takvim olarak 3 ay fark var.

Eğer 2. çeyreğe girerse çok vakitleri yok hisseyi toplamak için. O yüzden bence 1-2 hafta yatay gider sonra almaya başlarlar. Ama 3. çeyreğe girerse bu para , o zaman maalesef 2-3 ay yatay gidebiliriz.

Ama er yada geç o para kasaya girince bu şirketin değeri daha iyi anlaşılıacak. Bence olması gereken makul seviye 100 lira civarıdır. Buraya da ya 3 ay sonra yada 6 ay sonra ulaşacak inşaallah yukarıda anlattığım gerekçe sebebiyle.

Şirket yönetimi iyi niyetli ise bu paranın 2. çeyrek bilançosuna yetişmesi için elinden geleni yapar hızlı davranır. Sonuçta şirket faiz ödemeye devam ediyor. Bu para ne kadar erken gelirse o kadar iyi. Ama kötü niyetliler ise , bu paranın 3. çeyrekte kasaya girmesi için özel çaba sarfedebilirler birilerine zaman kazandırmak için. Biz daha bu şirketin KY için hayır birşey yaptığını görmedik ama inşaallah bu sefer yaparlar.

Ben sabredenin iyi kazanacağını düşünüyorum. Elbet o para kasaya girecek ve bilanço kalitesi en üst seviyeye çıkacak. Çok düşük borçluluk ve yükselen karlılık. Bekleyelim görelim.

2.  Alıntı Originally Posted by Emirhan06 Yazıyı Oku
    Perea 2020 sonu ve 2021 başlarında da satmıştı fiyat USD olarak zirvelerdeyken. Sanırım 2 USD'ın üstünde bir ortalama ile satmıştı. Tabi o zamanlar hisse henüz bölünmemişti. Ben bölünmüş hali ile 2 USD diyorum.

Onun satışı sonrası hisse çok düşünce 1.2 USD seviyesinden sattığından fazlasını geri almıştı 2021 yılında.

Şimdi aradan geçen 3 sene sonra ilk defa sattı. Son 30-40 günde 1 milyon lot satmış. Çoğunluğunu da son 1 haftada satmış.

Satarken seçtiği seviye yine 1.7 USD'ın üstü. Bence artık daha satmayacak. Hatta biraz daha aşağı gelirse tekrar alabilir bile. O da biliyor satmaya devam ederse hisse daha fazla düşer. O sattı diye değil ama onun sattığını piyasa görüp panikle satış yaptığı için satmayı durduracak bence. Çünkü her ne kadar 1 milyon lotu 1.7 USD üstünde sattıysa da, elinde daha 15,4 milyon lot var ve bu hisselerin değeri 3 günde %20 düştü.

O yüzden bence artık duracak uzun süre. Çünkü o da biliyor Paynet satışından gelecek olan para kasaya girince , şirketin her türlü rasyosu radikal biçimde değişecek.

Şu anda 1,1 olan cari oran , en az 1,5 olacak , şu anda 3 olan PD/DD 1,1'e düşecek , şu anda 24 olan F/K 1,5 seviyesine düşecek ( bu oran gelecek sene için de bu fiyatlarla maksimum 5 olur ) .

Ama bu sadece zaman meselesi. Bu para henüz kasaya girmedi. Girmesi de duruma göre 2 ay kadar sürebilir. Ama Temmuz ayında bu para kasaya girerse , 3. çeyrek bilançosunda göreceğiz bu bilançodaki radikal değişiklikleri. Bunun da açıklanması Kazım başı. Yani 6 ay var.

Bu çakallar da bu süreyi kullanmak istiyor. Bilançodaki bu iyileşmenin somut olarak bilançoda görülmesine 6 ay varsa , o zaman şimdi biz 60 liralardan hisseyi satıp 45 liraya çekelim , sonra da millet bıkar 2-3 ay içinde sakince sattıklarımı toplarız diyorlar. Bunu yapmak içinde 2024 1. ve 2. çeyrek bilançolarını kötü gösterip milletin hisseleri satmasını sağlayabilirler.

O yüzden bu paranın kasaya gireceği tarih çok önemli. Eğer 30 hazirandan önce girerse 2. çeyrek bilançosunda görürüz , ama 1 temmuzdan sonra girerse 3. çeyrek bilançosunda görürüz. Yani 30 haziran ile 1 temmuz arasında takvim günü olarak 1 gün var ama finansal takvim olarak 3 ay fark var.

Eğer 2. çeyreğe girerse çok vakitleri yok hisseyi toplamak için. O yüzden bence 1-2 hafta yatay gider sonra almaya başlarlar. Ama 3. çeyreğe girerse bu para , o zaman maalesef 2-3 ay yatay gidebiliriz.

Ama er yada geç o para kasaya girince bu şirketin değeri daha iyi anlaşılıacak. Bence olması gereken makul seviye 100 lira civarıdır. Buraya da ya 3 ay sonra yada 6 ay sonra ulaşacak inşaallah yukarıda anlattığım gerekçe sebebiyle.

Şirket yönetimi iyi niyetli ise bu paranın 2. çeyrek bilançosuna yetişmesi için elinden geleni yapar hızlı davranır. Sonuçta şirket faiz ödemeye devam ediyor. Bu para ne kadar erken gelirse o kadar iyi. Ama kötü niyetliler ise , bu paranın 3. çeyrekte kasaya girmesi için özel çaba sarfedebilirler birilerine zaman kazandırmak için. Biz daha bu şirketin KY için hayır birşey yaptığını görmedik ama inşaallah bu sefer yaparlar.

Ben sabredenin iyi kazanacağını düşünüyorum. Elbet o para kasaya girecek ve bilanço kalitesi en üst seviyeye çıkacak. Çok düşük borçluluk ve yükselen karlılık. Bekleyelim görelim.
    Emirhan bey tahtayı darmadağın ettiler.3 senedir bu tahtadayim 2.5 senesi paynet beklemekle geçti.Bu şirketin yoneticilerinden kendi adıma k.y nin lehine hicbirsey beklemiyorum.Bu zamana kadar sabır etmişiz 6 ay daha ederiz.

3. Herkese merhaba bereketli kazançlar dilerim.

Ufaktan alış yaptım bende.
    Düşerse az daha alırım yükselirse gapı doldurduğunda bir kısmını satarım.

Tüh beee stratejimide yazmış bulundum.Tahtacı Bey duymaz ama Omar Musanın sopasını görünce taaak topuk.

Sattığım fiyattan geri aldım.Yani bende de pek bişey değişmemiş oldu :)

Dostlar çoğu tahtalar aynı ki.Ya da bana denk gelmiyor.Nereye gitseniz kendinizi mayın tarlasında yürüyormuş gibi hissediyorsunuz.

4. Maalesef tahminlerimiz doğru çıktı ve ilk çeyrek zarar geldi. Aslında ciro artışı ve brüt kar iyi. Brüt kar marjı artmış. Ancak %100'e yakın artan genel yönetim ve pazarlama gideri yüzünden EFK o kadar artmamış. Bu da normal çünkü geçen sene 2. yarısında personele ara zam verilmişti. Bu sene ilk çeyrek o artış ve bu senenin artışı birleşince genel yönetim ve pazarlama gideri fazla artmış.

2. çeyrekte de benzer bir durum olur.

140 milyon vergi geliri ve 84 milyon net parasal pozisyon kazancına rağmen , 450 milyon liralık finansal gider yüzünden 10 milyon net zarar açıkladı şirket.

Finansal gider geçen seneye göre 3 kattan fazla artmış. Bunun 2 sebebi var , birincisi finansal borcun geçen seneye göre 1 milyar lira artmış olması ve faizlerin geçen seneye göre daha yüksek olması.

Aylardır bu finansal borç ödenmeden arenanın adam gibi kar etmesi imkansız diyoruz. Bu da burada vücut buldu. Zaten son 2 bilançoyu da beğenmediğimi ve hisseden çıktığımı söylemiştim. Ama Paynet satışının olacağını duyunca geri aldım. Biraz erken davranmışız. Paynet satışınınbu bilançoyu kompanse edeceğini düşünmüştüm. Buradan 1-2 kere 2024 ilk çeyrek ve 2. çeyrek bilançoları zarar gelebilir diye yazmıştım. Gerekçelerim de belliydi. Aşırı artan genel yönetim ve pazarlama gideri ile , aşırı artan finansal gider. Bu bilanço da ikisini de gördük.

Bu 450 milyonluk finansal gider 100 milyon seviyesinde olsa şu anda 340 milyon lira civarında bir net kar açıkalardı şirket.

İşte paynetin satış parasının kasaya girmesi bu yüzden çok önemli. O 3 milyar kasaya girip kredi kapatılırsa , finansal borç 500 milyona düşecek ve finansal gider de çeyreklik bazda maksimum 100 milyon falan olacak.

O para kasaya girince , çeyreklik net kar ortalama 350-400 milyona çıkacak. Senelik 1.2 milatar kadar çıkabilecek net kar.

Bu para temmuz yada ağustos ayında kasaya girip kredi kapatılırsa , 3. çeyrekte finansal gider biraz düşer , 4. çeyrekte ise tamamen düşer ve 100 milyon seviyesine iner. Yani asıl etkiyi 4. çeyrek bilançosunda göreceğiz. Zaten son çeyrekler en fazla satışın olduğu dönemlerdir. Bu sene son çeyrek rekor bir operasyonel kar açıklanacak.

3. çeyrekte 3 milyar lira civarı net kar gelecek ama bunun sebebi operasyon değil , paynet satışından gelen iştirak satış karı olacak. O kar tek defalık olduğu için çeyreklik kara emsal olmaz.

Maalesef , şirket yönetimi önce paynet haberini yollayıp sonra kötü bilanço yollayınca birilerinin ekmeğine yağ sürdü. Bunu önden haber alan mutlaka birileri olmuş bu çok belli. Çünkü hisse 50 liradan 61 liraya çıkarken de çok satıcı vardı paynet haberi çok yakın olmasına rağmen. Haberden sonra ise zaten 4 gündür satıyorlar. Yani ortalama 55-56 liradan milyonlarca lot sattılar çünkü bilançonun zarar geleceğini haber aldılar yada tahmin ettiler.

Bilançodan sonra 45 liralardan sattıklarımızı alırız dediler. Bu klasik bir insider trading olayıdır ama nasıl kanıtlanır bilemem. Ama bunun olduğu o kadar bariz belli ki. SPK son 2 haftada satanları incelerse bunu ortaya çıkarır ama nerede bu ülkede o kadar adalet.

Bunun peşine düşebilecek olan varsa düşsün mutlaka altından pis kokular çıkar ama dediğim gibi uzun sürer ve kanıtlaması da kolay olmaz.

Haftaya bilanço yüzünden dökülenleri toplayacaklardır. Toplama işi bitince de haziran ayından itibaren paynet parasının kasaya girmesi beklentisi ile yükseliş başlayacaktır diye düşünüyorum.

Herkes kendi kararını verir ama ben inatla bekleyeceğim çünkü o 3 milyar kasaya girecek ve bu sene sonu 3 milyar TL'nin üstünde bir net kar ile kapatılacak.

Hisse fiyatı da sene sonu 80-100 lira arası bir yere gelecektir. Bekleyelim bakalım ne olacak.

5.  Alıntı Originally Posted by Emirhan06 Yazıyı Oku
    Maalesef tahminlerimiz doğru çıktı ve ilk çeyrek zarar geldi. Aslında ciro artışı ve brüt kar iyi. Brüt kar marjı artmış. Ancak %100'e yakın artan genel yönetim ve pazarlama gideri yüzünden EFK o kadar artmamış. Bu da normal çünkü geçen sene 2. yarısında personele ara zam verilmişti. Bu sene ilk çeyrek o artış ve bu senenin artışı birleşince genel yönetim ve pazarlama gideri fazla artmış.

2. çeyrekte de benzer bir durum olur.

140 milyon vergi geliri ve 84 milyon net parasal pozisyon kazancına rağmen , 450 milyon liralık finansal gider yüzünden 10 milyon net zarar açıkladı şirket.

Finansal gider geçen seneye göre 3 kattan fazla artmış. Bunun 2 sebebi var , birincisi finansal borcun geçen seneye göre 1 milyar lira artmış olması ve faizlerin geçen seneye göre daha yüksek olması.

Aylardır bu finansal borç ödenmeden arenanın adam gibi kar etmesi imkansız diyoruz. Bu da burada vücut buldu. Zaten son 2 bilançoyu da beğenmediğimi ve hisseden çıktığımı söylemiştim. Ama Paynet satışının olacağını duyunca geri aldım. Biraz erken davranmışız. Paynet satışınınbu bilançoyu kompanse edeceğini düşünmüştüm. Buradan 1-2 kere 2024 ilk çeyrek ve 2. çeyrek bilançoları zarar gelebilir diye yazmıştım. Gerekçelerim de belliydi. Aşırı artan genel yönetim ve pazarlama gideri ile , aşırı artan finansal gider. Bu bilanço da ikisini de gördük.

Bu 450 milyonluk finansal gider 100 milyon seviyesinde olsa şu anda 340 milyon lira civarında bir net kar açıkalardı şirket.

İşte paynetin satış parasının kasaya girmesi bu yüzden çok önemli. O 3 milyar kasaya girip kredi kapatılırsa , finansal borç 500 milyona düşecek ve finansal gider de çeyreklik bazda maksimum 100 milyon falan olacak.

O para kasaya girince , çeyreklik net kar ortalama 350-400 milyona çıkacak. Senelik 1.2 milatar kadar çıkabilecek net kar.

Bu para temmuz yada ağustos ayında kasaya girip kredi kapatılırsa , 3. çeyrekte finansal gider biraz düşer , 4. çeyrekte ise tamamen düşer ve 100 milyon seviyesine iner. Yani asıl etkiyi 4. çeyrek bilançosunda göreceğiz. Zaten son çeyrekler en fazla satışın olduğu dönemlerdir. Bu sene son çeyrek rekor bir operasyonel kar açıklanacak.

3. çeyrekte 3 milyar lira civarı net kar gelecek ama bunun sebebi operasyon değil , paynet satışından gelen iştirak satış karı olacak. O kar tek defalık olduğu için çeyreklik kara emsal olmaz.

Maalesef , şirket yönetimi önce paynet haberini yollayıp sonra kötü bilanço yollayınca birilerinin ekmeğine yağ sürdü. Bunu önden haber alan mutlaka birileri olmuş bu çok belli. Çünkü hisse 50 liradan 61 liraya çıkarken de çok satıcı vardı paynet haberi çok yakın olmasına rağmen. Haberden sonra ise zaten 4 gündür satıyorlar. Yani ortalama 55-56 liradan milyonlarca lot sattılar çünkü bilançonun zarar geleceğini haber aldılar yada tahmin ettiler.

Bilançodan sonra 45 liralardan sattıklarımızı alırız dediler. Bu klasik bir insider trading olayıdır ama nasıl kanıtlanır bilemem. Ama bunun olduğu o kadar bariz belli ki. SPK son 2 haftada satanları incelerse bunu ortaya çıkarır ama nerede bu ülkede o kadar adalet.

Bunun peşine düşebilecek olan varsa düşsün mutlaka altından pis kokular çıkar ama dediğim gibi uzun sürer ve kanıtlaması da kolay olmaz.

Haftaya bilanço yüzünden dökülenleri toplayacaklardır. Toplama işi bitince de haziran ayından itibaren paynet parasının kasaya girmesi beklentisi ile yükseliş başlayacaktır diye düşünüyorum.

Herkes kendi kararını verir ama ben inatla bekleyeceğim çünkü o 3 milyar kasaya girecek ve bu sene sonu 3 milyar TL'nin üstünde bir net kar ile kapatılacak.

Hisse fiyatı da sene sonu 80-100 lira arası bir yere gelecektir. Bekleyelim bakalım ne olacak.
    Emirhan bey merhabalar.

Şirkete hakim biri olarak merak ettigim bir durumu size sormak istiyorum.

Sosyal medyada denk geldim. Arena nin cirosunun büyük bir kisminin paynet tarafindan geldigi yaziyordu. Durum gerçekten böyle mi? Digrusu nedir..

Eger oyleyse paynet satisindan sonra ciroda buyuk bir azalma olmaz mi, ayni şekilde favök tarafinda da. Sizce paynetin satislardaki payi ne kadardir ve bu satistan sonra 2024 cirosu tahminen ne kadar olur?

Saygılar.

SM-M515F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

6. Emirhan Bey Üstadım emeğinize sağlık çok sağolun.

Rekabet Kurulu mayıs haziran gibi onaylarsa ikinci çeyreğe yansıması olur.

Bazen zarar açıklasa bile yükselen hisseler olur ya bizde o pozisyondayız.

Tahtaya yön verenlerin handikapı Omar Musa olarak gözüküyor.Ya da öyle gözükmesini istiyorlar.

Üstadım çok zamanları yok paynet beklentisi gerçekleşmiş yapılması gereken sadece beklemek.

Keşke payneti değilde toptan bütün şirketi satsalardı daha isabetli olurdu.

Ytd.

7.  Alıntı Originally Posted by balıkadam Yazıyı Oku
    Emirhan bey merhabalar.

Şirkete hakim biri olarak merak ettigim bir durumu size sormak istiyorum.

Sosyal medyada denk geldim. Arena nin cirosunun büyük bir kisminin paynet tarafindan geldigi yaziyordu. Durum gerçekten böyle mi? Digrusu nedir..

Eger oyleyse paynet satisindan sonra ciroda buyuk bir azalma olmaz mi, ayni şekilde favök tarafinda da. Sizce paynetin satislardaki payi ne kadardir ve bu satistan sonra 2024 cirosu tahminen ne kadar olur?

Saygılar.

SM-M515F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Hocam bunlar sır bilgiler değil. Paynetin yaklaşık cirosunu herkes finansal tabloların açıklandığı KAP haberindeki sol üst köşedeki PDF dosyasını açarak bakabilir. O dosyada tüm finansal tabloların detaylı açıklamaları ve dip notları var.

O dosyanın 21. sayfasında satışların dağılımı var. 8.8 milyar liralık ilk çeyrek cirosunun sadece 700 milyon lirası Paynete ait. Yani %8 civarı.

Sosyal medyada kim Arenanın cirosunun büyük bölümü Paynetten geliyor diyorsa lütfen ona bu dosyaya bakmasını söylüyor. Çünkü yanlış biliyor yada kasıtlı olarak yanlış söylüyor. Maalesef sosyal medyada bilgi sahibi olmadan fikir beyan eden ve işkembeden sallayan çok insan var.

Üstelik %8'lik pay bu çeyreğe mahsus değil her çeyrek hemen hemen oran budur . Bazen %7 olabilir bazen %9 olabilir. Mesela 2023 ilk çeyreğinde de %6 imiş.

Evet Paynetin ciro artış hızı arenanınkinden fazla olabilir ama toplam içinde hiçbir zaman %8'i geçmedi bugüne kadar. O yüzden bu bilgi yanlış hocam. Paynet gittiği zaman arena cirosu en fazla %7-8 düşer , onu da biz hissetmeyiz çünkü arena satışlarını USD yaptığı için , kur artışı olduğu zaman ciro da otomatik olarak TL bazında artıyor.

Üstelik ben orta vadede ( maksimum 1-2 yıl içinde ) Paynetin boşluğunun başka bir şirket alınarak yada yeni bir şirket kurularak doldurulacağını düşünüyorum. Zaten CEO geçen gün televizyonda bunun sinyalini verdi. Yeni projemiz var , Paynet satışından gelecek olan finansman bu projeye büyük destek olacak dedi. Türkçesi şu , paynetin yerine başka bir şirket alacağız yada kuracağız. Tabi paynet ile aynı sektörde değil .

Arena Zaten 2 sene önce Brightstar'ı alarak cirosunu 350 milyon USD arttırdı . Eğer yine donanım sektöründen bir şirket alırsa , ciro açısından çok katkı sağlar ama donanım tarafından değil de yazılım tarafından bir şirket alır yada kurarsa , o zaman da karlılık açısından katkısı olur. Yani Paynetin boşluğu her halukarda dolacak. Ciro kaybı da olmayacak tam aksine ciro katkısı bile olabilir donanım tarafından şirket alırlarsa. Ama ben büyük ihtimal yapay zeka ile ilgili bir yazılım şirketi alacaklarını veya kuracaklarını düşünüyorum.

Ama Paynetten gelen paranın hemen hemen tamamıyla kredi kapatacaklar. Böyle de olması lazım. Bunu ilk çeyrek bilançosunda gördük. 3 ayda 450 milyon finansal gider ile bir yere varılmaz.

Dolayısıyla bu para borç ödemeye gidecekse neyle yeni şirket alacaklar veya kuracaklar. Bu konuda 2 ihtimal var. Ya çok ucuza bir start-up şirketi alacaklar 3-5 milyon USD'a , yada biraz bekleyip faizler %10-15 seviyesine inerse ( 12-18 ay içinde ) , o zaman kredi kullanıp 20-30 milyon USD'a hazır büyümüş ve para kazanan bir şirket alacaklar.

Şirketin 110 milyon USD civarı kredi borcu var şu anda. Paynetten 90 milyon USD gelecek. Bunun 80-85 milyon doları ile kredi kapatırlarsa , o zaman kredi miktarı 25-30 milyon USD seviyesine düşer. Bu da arena çapında bir şirket için düşük bir miktar. Bunun üzerine 25-30 milyon USD daha kredi alabilirler 18 ay sonra faizler düşünce. O zaman kredi miktarı en fazla 60 milyon USD olacaktır. Bu da kolayca çevrilebilir bir miktar yeni şirketin de katkıları ile.

Bu yüzden ben ilerisinin çok daha güzel olacağını düşünüyorum şirket için. Sıkıntılı bir 2-3 ayımız var. Paynet parası 2. çeyrek sonuna kadar kasya girmezse , 2. çeyrek bilançoda da zarar yazabilir şirket , ama 3. çeyrek ile beraber önce 3 milyar lira işrtirak satış karı bilançoya yansıyacak , bununla beraber cari oran 1,5 seviyesine çıkacak , öz sermaye 4,5 milyarı aşacak , finansal gider çeyrek başına en fazla 100 milyon seviyesine inecek , senelik kar 1 milyarı aşacak vesaire. Bu sene ise iştirak satış karı nedeniyle sene sonu 3 milyarın üstünde , 3.3 milyar lira gibi bir net kar göreceğiz İnşaallah bilançoda.

Yani paynet parası ksaya girene kadar 2-3 ay sıkıntılı olacak ama ondan sonra çok sağlam bilançolu ve karlı bir şirket olacak arena. Zarar açıklama mevzu bahis bile olmayacak.

İlk çeyrek cirosu USD bazında geçen seneden 5 milyon USD daha fazla geldi. 284 milyon USD oldu. Bu durumda sene sonu 1.3 milyar USD ciro rahatlıkla yakalanır. Bu da bugünkü kur ile 41-42 milyar TL yapar. Kur ortalama %10 artsa , o zaman da 45 milyar lira civarında bir sene sonu ciro göreceğiz. Finansal giderin azalması ile beraber %2 net kar marjı yakalanır seneye. O zaman da 45 milyar lira ile 900 milyon yada biraz üstü 1 milyar TL net operasyonel kar elde edilir. Bu gelecek sene olacağı için gelecek senenin cirosu da 60 milyarı bulacak desek , o zaman da 2024 sene sonu kar 1.2 milyar lira seviyesinde olur. Tabi bu varsayım gruba yeni bir şirketin katılmayacağı varsayımına dayanıyor. Yeni bir şirket katılırsa ciro ve kar rakamı doğal olarak yukarı gider.

Bu sene ise iştirak satış karı nedeniyle tek defalık 3.3 milyara yakın net kar açıklayacağımızı belirttim zaten.

8.  Alıntı Originally Posted by sorpressa Yazıyı Oku
    Emirhan Bey Üstadım emeğinize sağlık çok sağolun.

Rekabet Kurulu mayıs haziran gibi onaylarsa ikinci çeyreğe yansıması olur.

Bazen zarar açıklasa bile yükselen hisseler olur ya bizde o pozisyondayız.

Tahtaya yön verenlerin handikapı Omar Musa olarak gözüküyor.Ya da öyle gözükmesini istiyorlar.

Üstadım çok zamanları yok paynet beklentisi gerçekleşmiş yapılması gereken sadece beklemek.

Keşke payneti değilde toptan bütün şirketi satsalardı daha isabetli olurdu.

Ytd.

Hocam rekabet kurulu ve merkez bankasında tanıdık varsa söyle de işlemi hızlandırıp acil onaylasınlar :)

Hocam şaka bir yana ben bu işlemin 2-3 ay arasında biteceğini düşünüyorum. Dolayısıyla 2. çeyreğe yetişmez. Temmuz sonu Ağustos başı gibi olur eğer çok olağanüstü bir gecikme olmazsa. Bu da 3. çeyrek demektir.

Daha rekabet kurumuna başvuru bile yapılmamıştır. En iyi ihtimal gelecek hafta yaparlar. Süreç ondan sonra başlar. Normal şartlarda rekabet kurumu 1 ay içinde cevap verir ama çok soru olursa o zaman gecikir bu. Merkez bankası süreci daha da uzun olabilir. Ben 2-3 ay diyorum ama keşke herşey 1 ayda bitse de 2. çeyrekte görsek biz bu sonuçları.

Sayfa 431/439 İlkİlk ... 331381421429430431432433 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •