Sayfa 272/338 İlkİlk ... 172222262270271272273274282322 ... SonSon
Arama sonucu : 2698 madde; 2,169 - 2,176 arası.

Konu: ULKER - Ülker Bisküvi

1.  Alıntı Originally Posted by ft-2 Yazıyı Oku

--sırasıyla: bisküvi, çikolata ve kek, satışlarda son kutu diğer..

2013 den 2023 değişim...Kek de hacim bazında belirgin küçülme...

--türkiyede büyüme yok gibi duruyor...

--geniş bir zamanda yurtdışındaki büyümeyi çıkardığımzda türkiye anlaşılır...
    Sektörün zaten açık ara lider firması, ne bekliyorsun %60 pazar payı mı ?

2.  Alıntı Originally Posted by MAHARAJ Yazıyı Oku
    10 yıl önce ki zirvesi 9.31 cent, oraya gitmeye kalksa hisse fiyatının anlık 300 lira olması lazım ki dolar bazlı 10 yıl önceki fiyatına gelsin

Eee bu daha geçmişi fiyatlamamış biz ise geleceği fiyatlamasını bekliyoruz.
    Bilançoya kadar yazmıyorum dedim ama,
    Bu Karektersiz 2014 ü görmeyip 2004 de Usd bazlı şu kadar diye çarpıtıyor .
    2014 de 9 veya 7.5 Usd görmüş,
    Bu mal halâ yanlış diyor, Kasıtlı kötü niyetli,
    Ş..ref yoksunu, adi küçük yatırımcı satsın veya almasın diye kopyala yapıştır yapmaya devam ediyor
    Manipülasyon yapan yalancı,
    Genel Kurula dayak yememek için karısını mı,
    Dostunu mu yanında getiren Adinin tekidir.

3.  Alıntı Originally Posted by Borsaborsaborsa Yazıyı Oku
    Sadece kısa vade değil 600 Milyon USD şuan ki kur ile yaklaşık 20 Milyar TL yapıyor, 5 yıl vadeli %10 max desek yıllık , Bankalar TL faizi % 75-50-35 düşeceğini farzetsek bile çok düşük borçlanma maliyeti Kâr a Kaldıraç etkisi olur
     Alıntı Originally Posted by Borsaborsaborsa Yazıyı Oku
    Standart Poors un USD beklentisi normal,
    Çünkü Dövizden Dönen Kur korumalı hesapların yarısı TL ye dönse Kuru 28 TL lere kadar düşürür sonra tekrar yılbaşına kadar 32 lere çıkabilir, Yada düşmedi 32 de kaldı max 37-38 leri Yılbaşında ancak görür.

Ulkere Genel kurulda borçlanma devam edecek mi veya tamamen bitecek mi diye soranlar olmuş.
    Çoğu firma borç kullanır fakat 2021-2022 de yapmadığı Hedge i 2023 ve son yıl yapıyor.
    Ayrıca Dövizde bu beklentiler varken Döviz geliri de olan firma Hedge de devam ederse,
    Geçmiş yılların aksine 6 aylık ve sonraki bilançolarda Kur farkı geliri de Net Kâr ını katlayabilir. Şuan Faizler %75 lerde o yüzden 75 Milyon Euro + 600 Milyon USD Tahvil ve ilave alabileceği 200-300 Milyon Euroyu bile yönetebilecek pozisyonda .

Diğer sitede sürekli 2-3 kurumun al sat yapmasını Bist30 a girmek için işlem hacmini artırıyorlar diye birisi yazmış.
    Sürekli al-sat yapıp gidecek hisseyi baskılarmyıp Hem Bist30 a gir hem küçük yatırımcıyı bıktır , Mantıklı geldi.
    Bir önceki mesajim silinmiş,
    Yukarıda 10 yıl önce şu hisseyi alanın şu kadar parası örneğini verdiğim için ,
    Brsan 18 ayda 28 TL den 1.040 TL ye gitti.
    Bilançoya da bakalım
    2022 1 Milyar Kâr 2023 4.4 Milyar Kâr ,Piyasa Değeri 120 Milyarı görmüştü
    30 F/K yı görmüştü şuan 20 F/K da,
    Borsada 10 F/K ortalama beklentidir

Ulker e de bakalım
    2024 12 Milyar Net Kâr ,
    2025 de 25 Milyar Kâr
    Olması gereken Piyasa Değerleri
    120 Milyar ve 250 Milyar, Olması gereken hisse Değerleri de 325 TL ve 660 TL ,

Hatta abartmak isteyenler 20 veya 30 F/K olması için bu rakamları 2 ve 3 ile çarparsa, 2024 için 20 F/K 650 TL , 30 F/K 975 TL, 2025 ise 1.320 TL veya 1.980 TL olarak hesaplayabilirler
    Ülker için bu yıl ve önümüzdeki yıllarda Ciro ve Kâr tahmin ve öngörüm abartılı beklenti ve fiyatlar değil , 30 F/K değil 10 F/K eğer Abartmak istiyorsanız üstteki verdiğim rakamları 3 ile carpmanız gerekir, O zamanda 900 TL ve 1.800 TL rakamları çıkar
    İlk Çeyrek yüksek Ciro artışı yanında Döviz borcunun çoğunun son dönemlerde Hedge edilmesi sebebiyle, Net Kâr a da daha fazla etkili olacağını düşünüyorum.Ayrıca firma kendi içindeki varlıklarının gerçek değerlemelerinide yapabilir.Süpriz buradan olabilir. Kâr ı katlayarak gitmeli ki hisse fiyatıda katlasın.Yoksa dediğiniz gibi hesaplarsak Ciro şu kadar Kâr bu kadar hissenin olması gereken değeri budur deriz.

Bu tabiki Dövizdeki stabil gidiş ve önümüzdeki günlerde daha da yavaşlama oldukça 6 ,9 ve 12 aylık Bilançolarda Kâr beklentisi daha da artacaktır.

Ben potansiyeli olan şirketi Sadece Kâr etmek için değil parayı katlamak için yatırım yapıyorum yoksa gidip Banka Holding alırdım.
    Bunlar kötü değil ucuzken aldım sattım ama piyasa değerleri belli bir noktaya ulaşmış,

Zamanında 1 hisse 5 Milyar yıllık Kâr ı varken piyasa değeri 200 Milyar olmuştu. Arkadaşa dedim Ulker Cirosu bu Döviz borcu olmasaydı yıllık 4 milyar Kâr açıklayacaktı şirket değeri 11 Milyar bu fiyatlarda durması imkansız birileri bunu görecek ve fiyatlayacaktır.

Şuanda da diyorum yıl sonu 10-12 Milyar Net Kâr, 2025 de 25 Milyar Net Kâr açıklayabilecek bir şirket 40 Milyar piyasa değerinde kalmaz.

Enflasyonun düşmesi beklentisi Dövizin stabil kalması beklentisi varken büyük oyuncu ve fonlar bunu görür yada gördü küçük yatırımcıdan daha kaç milyon lot alırım baskısı yapıyorlar.
    Daha öncede örnek verdim 40 Milyona satılan bir dükkanın yıllık Kira getirisi 10-12 Milyon seneye de 20-25 milyon olacaksa, Dükkanı satın almak için hiç düşünmezdim.

Beklentim çok büyük küçük yatırımcıya kolay para kazandırmazlar .Borsa geleceği satın alır 2 yıl sonra 500 bin TL lik evin 4-5 Milyon olacağını bilsek 10 yıl vadeli konut kredisi çeksek 5 Ev alsaydık taksitleri kredi öder fazlası kalır, Cepten sadece %10 peşinat vererek şuan 25 Milyon para kazanırdık. Ulker kesin olacağını kimse bilemez, Sadece potansiyeli var.Hani hep görüyoruz 10 yıl önce Thy, Doas, Sasa veya Hekts alanın şuan şu kadar parası olmuştu diye.
    Benim tercihim şuan Ülker hatta 30 TL den beri de bazen umutsuzluğa düşsem satıp geri alsamda başka hisselerde bu potansiyeli göremedim Dökülen dökülür 2 yıl sonraki gerçek piyasa değerine ulaştığını görenler asıl parayı katlar.
    Yukarıda 100 Milyon USD ile yaptığım hesabı, 550 Milyon USD ile yaptığımda,
    5.Yil sonunda 79 Milyar TL yapıyor.

2023/12 bilançoda 11 Milyar TL nakit vb var,
    550 Milyon USD karşılığı 18 Milyar TL yapıyor.4 Milyar faaliyetinde kullansa 25H Milyar ı Vadelide değerlendirse Her 3 Ayda 3.3 Milyar Faiz Geliri olacak, Satışları hiç Saymazsak üstüne bileşik getiri artacak

Alıntı Originally Posted by tidebringer Yazıyı Oku
    Sektörün zaten açık ara lider firması, ne bekliyorsun %60 pazar payı mı ?
    açık ara...biraz abartılı...

2013 net satışlar
    ETİ GIDA=1.863
    ÜLKER....=2.748
    ülker, biskotu satın alarak fark atmış...Etinin şirket satın aldığını hatırlamıyorum...

5.  Alıntı Originally Posted by Borsaborsaborsa Yazıyı Oku
    Daha öncede söyledim Bana 100 Milyon USD Borç verseler yok demem diye , Çünkü kur önceki yıllar gibi artmayacak , %70 i Hedge edilmiş.

Bilançoya veya şirkete etkisini daha iyi anlamanız için örnek ile açıklıyorum.

100 Milyon USD Parayı alsam ne yapardım.
    Hemen TL ye dönüp %55 ile faiz yapardım.
    3.25 Milyar TL 1. yıl sonunda para 5.037 Milyar TL,
    Faizler düştü %40 dan 2. Yıl 7.050 Milyar TL.,
    3. Yıl %30 a düştü 9.10 Milyar TL,
    4. Yıl %20 ye düştü 11 Milyar TL
    5. Yıl %20 devam 13 Milyar TL.

100 Milyon USD borcumu 110 Milyon USD olarak ödüyorum kurda farzedelim 70 TL oldu 8.5 Milyar TL 13 -8.5= 4.5 Milyar TL Kâr.

Bana 100 Milyon USD Borç verecek var mı 😁
    550 Milyon USD nin Bilanço ve Kâr a etkisi,
    Yukarıdaki hesaba göre 5. Yıl sonunda 79 Milyar TL oluyor, USD 70 TL olsa 40 Milyar Kâr, USD 100 TL bile olsa 24 Milyar Kâr

Alıntı Originally Posted by ft-2 Yazıyı Oku

--sırasıyla: bisküvi, çikolata ve kek, satışlarda son kutu diğer..

2013 den 2023 değişim...Kek de hacim bazında belirgin küçülme...

--türkiyede büyüme yok gibi duruyor...

--geniş bir zamanda yurtdışındaki büyümeyi çıkardığımzda türkiye anlaşılır...
    2023 de türkiye ve yurtdışı hacım ayrımı yok...

2013 de yurtdışında üretim şirketi yok

2022 de satış hacmi= 410 türkiye, 184 yurtdışı; 2013 de toplam hacim 478 bin ton; yurtdışı ciro ise toplam cironun %13 ü...478 in de %13 ü 62 eder; 416 kalır...

--sonuç olarak: türkiye' de nüfus artışını ve sektörün büyümesini de hesaplar isek hacim olarak büyüyemiyor...

2013 de ihracat çıkarıldığında cirolar:..............2022 de ise

--eti...= 1.674; ülker= 2.190...oran 0,76; eti=16 milyar; ülker=17.5...oran 0,91

--eti yurt içinde neredeyse kafa kafaya gelmiş...

**kaynaklar
    eti için https://www.iso500.org.tr/500-buyuk-...0=1&lisanId=17

ülker için: file:///C:/Users/hp/Downloads/31.12.2014%20(4).pdf sayfa 47
    file:///C:/Users/hp/Downloads/ulker-biskuvi-konsolide-tr-rapor-31.12.2022%20(45).pdf sayfa 29

8.  Alıntı Originally Posted by ft-2 Yazıyı Oku
    --sanıyorsun mu?; sınıyorsun mu?...
    --akıl olsa zaten sormazdım...

---beni sınıyan sensin...soru cümlesi kurmuşsun geçmişe yönelik... bunun cevabı evet bildirdim/bulundum; hayır bulunmadım/bildirmedim..
    Soru senin yaptığınla ile ilgili...bu bir sınama olamaz...

Sinama bilgi sornak ile olur... biliyor mu bilmiyor mu seklinde....

Dun ne yaptın demek sınamak değildir....ama karsindakinin bir şeyi bilip bilmediğini denemek maksadi ile birşeyi bilmiyormus.gibi yapmak sınamaktir....

Atasözü ezberleyene kadar anlatım bozukluğu konusunu ezberle....

Sayfa 272/338 İlkİlk ... 172222262270271272273274282322 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •