Sayfa 1017/2151 İlkİlk ... 1751791796710071015101610171018101910271067111715172017 ... SonSon
Arama sonucu : 17205 madde; 8,129 - 8,136 arası.

Konu: ...:::vobelıt:::...

1.  Alıntı Originally Posted by sniper~ Yazıyı Oku
    Piyasayı yakından takip eden arkadaşlara sorum var:
    Sizce son dönem borsa yükselişinin nedeni ağırlıklı olarak hangisi ?
    a- $/TL ye park edememiş birikimlrin getiri arayışı ile borsaya girmesi
    b- belirli gruplar tarafından yapay fiyatlama ile desteklenen borsa
    c- şirketlerin kendi hisselerini ucuz bularak alması
    a şıkkı zor, borsaya bu şekilde girecek para sınırlıdır, büyük bölüm yatırımcı borsayla ilgilenmez, yani mevduat veya dolar çözüldü borsaya girdi sözü genele uygulanmaz, bizim ülkemizde böyledir en azından, ABD değil burası.
    c şıkkı da değil sanırım, şirketler alım yapacağı zaman kap'a bildirim yapıyor, en azından benim takip ettiğim hisselerde öyle bir alış olmadı, bankalar kendi hisselerini alamıyor zaten yanlış bilmiyorsam bddk/spk izin vermiyor, temettü bile veremiyorlar kasadan para çıkmasın diye.

2.  Alıntı Originally Posted by deniz43 Yazıyı Oku
    Eurobonlarımız 3 Aralık tarihinde ne olmuş:

Şirket Adı ISIN ParaBirimi Kupon % Vade Sonu Tahvil Tipi Fiyat Getiri%Kredi Notu(Moody's / Fitch)Miktar(MM)FiyatPerforman
    İŞ BANKASI XS1623796072 USD 7.000 6/29/2028 Subordinated 98.75 6.82 Caa3/B- 500 -3.08%
    İŞ BANKASI XS2106022754 USD 7.750 1/22/2030 Subordinated 98.50 7.77 Caa3/B- 750 -4.50%
    YAPI KREDİ XS2286436451 USD 7.875 1/22/2031 Subordinated 99.13 8.12 Caa2/B- 500 -4.31%
    AKBANK XS2355183091 USD 6.800 6/22/2031 Subordinated 93.25 8.01 NA/B- 500 -5.17%
    YAPI KREDİ XS1867595750 USD 13.875 PERP Jr Subordinated 110.00 8.57 Caa3u/NA 650 -3.95%
    Son sıradaki yapı kredinin eurobondu benim hayallerimdeki yatırım aracıdır, yıllardır iç çekerek bakarım. Diğerlerinin aksine perpetual yani itfa tarihi yok, bir kere alıyorsunuz süresiz olarak kupon ödüyor. Üstelik kupon oranı da anormal yüksek, diğer eurobondların iki katı.
    Maalesef 200k dolarım olmadığı için alma imkanım hiç olmadı, o kadar param olsa bile piyasada bulunabileceğinden emin değilim.
    Keşke hazine de bu tarz eurobond çıkarsa, emeklilik amacıyla alınabilir.

3.  Alıntı Originally Posted by pilavli Yazıyı Oku
    a şıkkı zor, borsaya bu şekilde girecek para sınırlıdır, büyük bölüm yatırımcı borsayla ilgilenmez, yani mevduat veya dolar çözüldü borsaya girdi sözü genele uygulanmaz, bizim ülkemizde böyledir en azından, ABD değil burası.
    c şıkkı da değil sanırım, şirketler alım yapacağı zaman kap'a bildirim yapıyor, en azından benim takip ettiğim hisselerde öyle bir alış olmadı, bankalar kendi hisselerini alamıyor zaten yanlış bilmiyorsam bddk/spk izin vermiyor, temettü bile veremiyorlar kasadan para çıkmasın diye.
    Takip ettigim KCHOL hem bu musadeyi aldi, hem de geri alima basladi.

Her yil da nakit temettu verir.

2021 yil sonu net kari 12 Milyar TL.yi gececek, yani HBK 4.80 TL.nin ustunde olur.

Simdi, adam bu TL. ile ( %58 net deger kaybetmis TL.ile ) KCHOL alabiliyorsa, neden almasin.

benim nacizane görüşüm şu şekilde üstadım
    borsanın dolar bazında kriz dönemlerinde olduğu fiyatlamalardayız... bu nedenle bir giriş olabilir ... ayrıca arjantin borsasında olduğu gibi bir enflasyon de rallisinde olabiliriz.. şirketlerin elde ettikleri cirolar, duran varlıklarının değeri vs enflasyon nedeniyle mecburen artacağından, fiyat sabit kalırsa f/k lar defter pd/dd oranları anormal bir şekilde düşük olacaktır.. bir ürün düşünelim örneğin kaşar peyniri olsun .. bu ürünün fiyatı enflasyon nedeniyle arttı ... o yüzden bu kaşar peynirini üreten şirketin makinaları , taşınmazı, satışları cirosu da tl bazında artmış olacak... bu şirketin piyasa değeri de tl bazında bir artış yaşayabilir.. aksi halde f/k, pd/dd rasyoları çok ucuz kalacaktır...
    bir de bazı şirketler dolar bazında euro bazında ihracat getirilerine sahip .. yine örnek vermek gerekirse ihracattan senelik 100m dolar kari olan bir şirketin piyasa değeri dolar cinsinden yatırımcıları cezbediyor olabilir
    teknik olarak bakıldığında ben de sayın Tospa gibi bist30 için 2250 civarı bir seviyeye yani %10a yakın bir artışa daha yol olduğunu düşünüyorum ... ancak eğer arjantin gibi bir enflasyon rallisinde isek bu seviyeler ve daha üzeri çok rahat aşılabilir bence ... icerde ve kuresel piyasalarda buyuk bir degisiklik. Olmamasi durumunda bu seviyeleri ben de bekliyorum...ytd tabii ki
    tüm arkadaşlara iyi haftalar dilerim
    yazdıklarım tamamen kişisel yorumlarım olup hiçbir şekilde yatırım tavsiyesi değildir ... sizi mutlu edecek ninja yolunu kendiniz çizmeniz dileğiyle...

5. ...:::vobelıt:::...

Alıntı Originally Posted by pilavli Yazıyı Oku
    Geri alımda şöyle bir nokta var

“Moderatör
    Sıradaki sorumuz HSBC'den Murat İğnebekçili'den geliyor. Beyefendi, söz sizde.
    Murat İğnebekçili

İkincisi belki bir yorum. Performans için sizi tekrar tebrik ederim ama bu görüşmenin buy-side katılımcısı olarak, temettülerin artırılması gerekliliği hakkında da bir yorum yapmak istiyorum. Sonuçlardan sonraki yorumum bu. Bu sonuçlar, bence, önümüzdeki yıllarda daha yüksek bir temettü ödemesini hak ediyor. Bunun, bu hisse için yeniden fiyatlanma yolunda önemli ölçüde katkıda bulunacağını düşünüyorum. Zaten hisse geri alım programını açıkladınız ama bana sorarsanız, benim yorumum şu: geri alımı azaltın ve temettüleri artırın. Bence hissedar değerini artırmak için bu daha iyi bir yol olur; çünkü Türkiye'de bu hisseleri iptal etmek mümkün değil ve biriken bu Hazine hisseleri ortam veya hava olumlu olduğunda eninde sonunda piyasaya çıkacaktır. Dolayısıyla Türkiye'de mevcut düzenlemelerle bu hisselerin daha hızlı yeniden fiyatlama yapılması ve hak ettiği dereceyi alması için temettünün en üst düzeye çıkarılmasının daha iyi olacağını düşünüyorum. Sadece bu yorumu yapmak istedim. Teşekkürler.”

https://www.sisecam.com.tr/sites/cat...kript-tr.pdfte

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
    Son düzenleme : Westwind; 06-12-2021 saat: 21:15.

6.  Alıntı Originally Posted by HATAKE Yazıyı Oku
    benim nacizane görüşüm şu şekilde üstadım
    borsanın dolar bazında kriz dönemlerinde olduğu fiyatlamalardayız... bu nedenle bir giriş olabilir ... ayrıca arjantin borsasında olduğu gibi bir enflasyon de rallisinde olabiliriz.. şirketlerin elde ettikleri cirolar, duran varlıklarının değeri vs enflasyon nedeniyle mecburen artacağından, fiyat sabit kalırsa f/k lar defter pd/dd oranları anormal bir şekilde düşük olacaktır.. bir ürün düşünelim örneğin kaşar peyniri olsun .. bu ürünün fiyatı enflasyon nedeniyle arttı ... o yüzden bu kaşar peynirini üreten şirketin makinaları , taşınmazı, satışları cirosu da tl bazında artmış olacak... bu şirketin piyasa değeri de tl bazında bir artış yaşayabilir.. aksi halde f/k, pd/dd rasyoları çok ucuz kalacaktır...
    bir de bazı şirketler dolar bazında euro bazında ihracat getirilerine sahip .. yine örnek vermek gerekirse ihracattan senelik 100m dolar kari olan bir şirketin piyasa değeri dolar cinsinden yatırımcıları cezbediyor olabilir
    teknik olarak bakıldığında ben de sayın Tospa gibi bist30 için 2250 civarı bir seviyeye yani %10a yakın bir artışa daha yol olduğunu düşünüyorum ... ancak eğer arjantin gibi bir enflasyon rallisinde isek bu seviyeler ve daha üzeri çok rahat aşılabilir bence ... icerde ve kuresel piyasalarda buyuk bir degisiklik. Olmamasi durumunda bu seviyeleri ben de bekliyorum...ytd tabii ki
    tüm arkadaşlara iyi haftalar dilerim
    Yerinde tespitler.. bunun adına enflasyon rallisi deniyor..benzeri hareketler 2001 krizi öncesinde de yine endekste ortaya çıkmıştı yanılmıyorsam..

7.  Alıntı Originally Posted by pilavli Yazıyı Oku
    Son sıradaki yapı kredinin eurobondu benim hayallerimdeki yatırım aracıdır, yıllardır iç çekerek bakarım. Diğerlerinin aksine perpetual yani itfa tarihi yok, bir kere alıyorsunuz süresiz olarak kupon ödüyor. Üstelik kupon oranı da anormal yüksek, diğer eurobondların iki katı.
    Maalesef 200k dolarım olmadığı için alma imkanım hiç olmadı, o kadar param olsa bile piyasada bulunabileceğinden emin değilim.
    Keşke hazine de bu tarz eurobond çıkarsa, emeklilik amacıyla alınabilir.
    Eurobond minimum alim 200K degil 100K diye biliyorum

Alıntı Originally Posted by effendy75 Yazıyı Oku
    Deniz Hocam, Çin parasal genişlemeye tam gaz devam ederken, FED'in yeni başladığı sıkılaşma işinden geri adım atması söz konusu olabilir mi sizce, ne dersiniz?

ABD'nin aşırı ucuz "yuan" itirazını da göz önüne alırsak..
    Çin'de çok yüksek üretici fiyat endeksi artışına rağmen yıllık enflasyonun düşük iç talep nedeniyle %1.5'da kalması Çin'e bu tür adımlar atma imkanı veriyor ama ABD'nin yıllık enflasyonu %6.2 ve Cuma günü gelecek veriyle piyasa analistleri tarafından yıllık enflasyonun %6.7'ye yükselmesi bekleniyor.Fed bir an önce parasal sıkılaşma yönünde adımlar atmaz ise enflasyon bir anda çift hanelere sıçrayacak.Fed ne kadar geç adım atarsa enflasyon yangınını söndürmesi o oranda yüksek maliyetli ve acılı olacak.Bu nedenle yeni çıkan omicron varyantının yaratabileceği risklere rağmen Fed'in gelecek haftaki toplantısında küçük de olsa bazı adımlar atmasını bekliyorum.

Sayfa 1017/2151 İlkİlk ... 1751791796710071015101610171018101910271067111715172017 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •