Sayfa 111/637 İlkİlk ... 1161101109110111112113121161211611 ... SonSon
Arama sonucu : 5090 madde; 881 - 888 arası.

Konu: ...:::Beyaz Yaka için Yatırım Koçluğu...:::

1. Teşekkür ederiz.
    Yatırım tavsiyesi içermez ve asla yatırım tavsiyesi DEĞİLDİR.

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Istanbul
    Gönderi
    35,390
     Alıntı Originally Posted by oguzvortex19 Yazıyı Oku
    Vize krizinden önceki gün burada arkadaşlar portföyüne katmayı düsündügü ilk 3- 5hisseyi yazdı, bende yazdım .Soda dahil...

2016kasım da pederin portfoye el koyup zorla emlak yatırımı yapmasından dolayı 11aydır bistte olmayıp rallyi kaçırmanın acısıyla 100K altına inen enkdekste soda alırım diye düşünürken kendimi %10civarı düşüşle açılan havayolu & yer hizmeti veren kağıtlara hücüm ederken buldum, aldıklarımı da bu hafta cuma günü sattım..

Kısa vade de karar doğru gibi görünse de büyük resime bakınca yatırımcı dostu şirketlerin şirketin kendi iç dinamikleri dışındaki olaylar karşısında çok fazla aşağı salmadıklarını farkettim.

Hertürlü durum için esneklik sağlayan ve bir yandan hisse biriktiren portföy için aşağıdaki gibi bir yol izleyeceğim, ve bu plana sadık kalacağım.

Aylık
    100lira üzerinden gidecek olursam,
    10u şirketin kestiği bes
    10u şirketin yatırdığım kadar kattığı para
    5 lirası Altın
    5lirası Acil durum parası(döviz)
    10 lirası yurtdışı borsa fonu
    20lirası kendi belirlediğim temettü hisseleri max10adet
    Buraya kadarki kısımda trade yok sadece AL.

Kalan 40lirayı da endeksin durumuna göre hareket edeceğim
    Endeks 3centte %55borsa 45döviz
    Endeks 2.7centte %70borsa %30döviz

5cente %0 borsa full döviz
    1.5centte %100borsa %0döviz

Target TL bazlı %16-20
    USD bazlı %7

YTD

hisse.net kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
    Begendim bu stratejiyi Oguz.
    Umarim uygulayabilmek icin gerekli karakter ozelliklerine sahipsindir.
    Yasin genc, eger yapabilirsen istikbalin parlaktir.
    Syg,
    Sabir ve zaman: iste benim bahadir askerlerim.. TOLSTOY

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Istanbul
    Gönderi
    35,390
    Uzun yatırımla para nasıl kazanılır veya kaybedilir birkaç örnekle tekrarlayım. Geçen yıllarda tüpraş muhteşem bir getiri fırsatı sundu. Fiyatı 30-40'larda gezerken rup yatırımı ile hangi yıl devreye alacağını ve ne kadar kazanç beklediğini şirket yetkilileri ifade etti. Şirket güvenilir bir gruba ait olduğundan dediği zamanda yatırımı tamamladı ve dediği karları yapmaya başladı. Fiyat 2-3 sene içinde 4 katına kadar geldi, karlar önceden oldukça tahmin edilebilirdi, çünkü riskler olsa da rafinerimarjı gibi basit bir parametreye dayanıyordu . En basit büyüme temelinde para kazanma fırsatı.

Simdi bu durumda olan kim var bi arastirma yapsak iyi olur..
    Mesela Brisa olabilir mi Aksaray yatirimi nedeni ile?
    Veya Soda?
    Veya bir baskasi?
    Yatirim planlarina bakip kim yatirimin ne asamasinda?.
    Yatirim bitince satis ve kar nasil etkilenir?
    Isin sahibi gibi dusunmek lazim.
    Syg,
    Sabir ve zaman: iste benim bahadir askerlerim.. TOLSTOY

4.  Alıntı Originally Posted by Dudu Yazıyı Oku
    Uzun yatırımla para nasıl kazanılır veya kaybedilir birkaç örnekle tekrarlayım. Geçen yıllarda tüpraş muhteşem bir getiri fırsatı sundu. Fiyatı 30-40'larda gezerken rup yatırımı ile hangi yıl devreye alacağını ve ne kadar kazanç beklediğini şirket yetkilileri ifade etti. Şirket güvenilir bir gruba ait olduğundan dediği zamanda yatırımı tamamladı ve dediği karları yapmaya başladı. Fiyat 2-3 sene içinde 4 katına kadar geldi, karlar önceden oldukça tahmin edilebilirdi, çünkü riskler olsa da rafinerimarjı gibi basit bir parametreye dayanıyordu . En basit büyüme temelinde para kazanma fırsatı.

Simdi bu durumda olan kim var bi arastirma yapsak iyi olur..
    Mesela Brisa olabilir mi Aksaray yatirimi nedeni ile?
    Veya Soda?
    Veya bir baskasi?
    Yatirim planlarina bakip kim yatirimin ne asamasinda?.
    Yatirim bitince satis ve kar nasil etkilenir?
    Isin sahibi gibi dusunmek lazim.
    Syg,
    Bence pegasus bu kapsamda değerlendirilebilir. Sahibi ve temettü konusu negatif yönleri..Aman benim modelimde 6-7 kriterin ağırlıkları var, sonuçta sınıfı geçmişti pegasus.

Makro analiz olarak. 3. havalimanının açılması, atatürk hava limanı nedeniyle görece dezavantajlı olduğu thy ye göre avantajlı hale gelecek. siyasi ve askeri gerilimlerin azalması ise, Türkiye hub olarak transit yolcular için çok kullanışlı olacaktır. Bu nedenle özellikle 1-2 yıl sonrasını parlak görüyorum.

İkinci bir Tüpraş olabilecek bir Petkim var ayrıca. Limanı, arazileri, yeni petrokimya yatırımları ve yanıbaşında kurulacak rafineri...Dünyanın en büyük entegre tesislerinden biri olabilecek potansiyelde. İlerde star raf. ve petkim birleşip tek firma bile olabilir...türkiyenin en büyük-en değerli şirketi olma potansiyeli var.

Özet: Benim belirttiğin kapsamda yıldız adaylarım Pegasus ve Petkim...Yedek olarak da Aksa derim.

5. Tüpraşın biraz daha yeri var ama geçmiş birkaç yılda yaptığı performansı sürdüremez. Petkimin yatırımlarının bitişi yaklaştı, orada potansiyel var ama şirket yönetimi açısından tüpraşın yanına bile yaklaşamaz. Iyi yönetim ve iletişim sıkıntısı var.

Önümüzdeki yıl seçim atmosferi olacak, yeni fırsatlar çıkacaktır, bir miktar nakit bulundurmakta da fayda olabilir.

6. Genç bir beyaz yakalı emeklilik için yatırım yapmaya başladığında, büyüme odaklı hisse senetlerinden bir portföy yapmalıdır. Sermayesi küçük, fakat ilerleyen zamanlarda kar açıklayabilecek şirketler. Yeterli portföy büyüklüğüne ulaştığında ise daha portföyünü koruma amaçlı temettü getirisi yüksek sağlam firmalara dönebilir. Ne kadar portföy büyüklüğünün yeterli olacağı kişinin hayattan beklentileri, ailesi vb. faktörlere göre değişecektir. Önemli olan ilk etapta bu portföy büyüklüğüne ulaşmak. Bu kimisi için 1 milyon tl iken, kimisi için 500 bin tl yeterli olacaktır.

7. enflasyon üzeri %10 reel getiri ??? bunu sağlayacak formulu bulana 100.000 tl hemen vermeye razıyım...

Alıntı Originally Posted by Cautionary Yazıyı Oku
    Buraya nerden geldik...Özetin özeti şu;

Yüksek getiri yüksek risk demek, yüksek getiri peşinde koşmak, kazanma ihtimalini düşürür...genç beyaz yakalılara tavsiyemiz, erken ya da ekonomik olarak rahat bir emeklilik için, riski az, enflasyon üzeri %10 reel getiri..bunu 20-25 yıl boyunca ortalama getiri olarak sağlarsanız..45 de erkenden emekli olabilir, 55 Den sonra da refah içinde bir emeklilik yaşayabilirsiniz.

8.  Alıntı Originally Posted by beyazyakalı Yazıyı Oku
    enflasyon üzeri %10 reel getiri ??? bunu sağlayacak formulu bulana 100.000 tl hemen vermeye razıyım...
    Bunu sağlayacak formülü bulanın sizin paranıza da ihtiyacı yoktur..

Sent from my iPhone using hisse.net mobile app

Sayfa 111/637 İlkİlk ... 1161101109110111112113121161211611 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •