Sayfa 1251/1312 İlkİlk ... 2517511151120112411249125012511252125312611301 ... SonSon
Arama sonucu : 10492 madde; 10,001 - 10,008 arası.

Konu: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım 2

1. Hükümet Evler satılıyor döviz giriyor diye seviniyorlardı ileriyi görememe buna denir...

Şimdi o dövizde kira yoluyla kılçıksız yurt dışına gidiyor...

Vatandaş vatandaşına kiralıyor vergisiz kemiksiz et...

Türk vatandaşı biraz çekinirde yabancı vergiyide bilmez...

Arkadaşıma tatil için anahtarı verdim der bitti gitti...

Otellerde konaklamayan 1.6 milyon Rus turist 100 bin ev kiraladı

Antalya'ya bu yılın 7 aylık döneminde gelen 8 milyon 100 bin turistin 6.5 milyonu otellerde konakladı.
    Otellerde konaklamayan 1.6 milyon Rusya kökenli turist, kiraladığı 100 bin evde kaldı.

Antalya'ya bu yılın 7 aylık döneminde gelen 8 milyon 100 bin turistin 6.5 milyonu otellerde konakladı. Sektör temsilcileri, otellerde konaklamayan 1.6 milyon Rusya kökenli turistin, kiraladığı 100 bin evde kaldığını söyledi.

"KİRALANAN EVLER KAYIT DIŞI"

Antalya'da Rusya'dan ve Rusça konuşan ülkelerden gelenlerin kiraladıkları 100 binden fazla konut olduğunu söyleyen Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB) Akdeniz Bölgesi Başkanı Rıza Perçin, "Bu ülkelerden gelen turistin yüzde 17-18'i yani 1,6 milyon kişi bu konutlarda kaldı. Bu sadece Akdeniz'de değil tüm Türkiye'de oluyor.
    Yatırım tavsiyesi değildir.

2.  Alıntı Originally Posted by Westwind Yazıyı Oku
    https://www.ekonomim.com/kose-yazisi...cakildi/704462

Hazır Betonun (C35) 1 Metreküp fiyatı 1 Ocak 2022’de 606 lirayken 5 Temmuz 2023’te 2.025 lira olmuş. Fiyat yüzde 234 yükselmiş. Çimentonun 1 ton fiyatı ise aynı tarihler itibariyle 660 liradan 1.700 liraya yükselmiş. Artış, yüzde 158.

Bütün bunları konuştuktan sonra tabii ki Ahmet Çelik’e çimento, beton ve agreganın inşaat maliyetindeki payını da sordum. Yanıtı şöyle oldu: “Çimento, beton agrega yüzde 10, demir yüzde 10, işçilik yüzde 10 gibi düşünebiliriz. Bunların toplamı yüzde 30 ila 35 arasında oynar. Yüzde 50 gibi arsa maliyeti olunca, yüzde 10 gibi görünen bir maliyetin toplam inşaattaki payını ikiyle çarpmak gerekir.â€

Tapatalk kullanarak iPhone 20 aracılığıyla gönderildi
     Alıntı Originally Posted by boymatlı Yazıyı Oku
    Daha 15 gün ünce hazır betoncular birliğinin raporu yayınlandı: Hazır betonda yıllık fiyat artışı %75 , çimento da yıllık artış %54

Yahu adamlarda utanma yok 1 yerine 1,5 yıllık artış söyleyip onu da abartarak söylüyorlar, algı yapıyorlar. Hadi adamın işi bu, ev satmak, milleti gaza getirmek için her şeyi söyleyebilir de bizim forumdaki konutçulardaki bu heyecan niye? yok malzeme 1 yılda %300 arttı, işçilik %350 arttı filan demeler... Hayatımızda hiç işçi görmesek inanacağız.

Son olarak size bir matematik sorusu: Yukarıda inşaatçının dedi gibi; konut maliyeti içinde betonun payı %10 kabul edersek, %50 arsa maliyetine göre, betonun inşaat maliyetindeki payı iki katına (%20) ye mi çıkar yarıya (%5) e mi düşer?
     Alıntı Originally Posted by djoz Yazıyı Oku
    Şunu bile anlayamayan insanlar, yatırım yapmayı falan bir kenara koyalım, günlük hayatlarını nasıl idame ettiriyorlar aklım almıyor.

Bu kadar basit yahu.
    En aptalın bile anlayacağı şekilde basitçe çizdim.

Hesap makinasını tuşlarına rastgele basıp müşteriye gösteren çakal esnaf gibi hesap yapmışsın.

Madem soruyu çözemiyorum o zaman soruyu değiştireyim demişsin.

İnşaat maliyeti içinde betonun maliyetinin %10 ise kabulünü baştan değiştirip beton maliyetini %20 kabul ediyorsun

Senin yaptığın gibi baştan; 50 (toplam inş mal) =40 (diğ. inş mal.) +10(beton) dersen
    Zaten 10/50= %20 olur.
    Baştan %20 beton maliyeti kabul edip sonra güya hesap yapar gibi tuşlara basıyorsun.

Bir kez daha söyleyeyim ben esnaf değilim, mühendisim.

Ama sabah sabah kendimi iyi hissettirdin saol
    Yazdıklarım kendi görüşümdür, Yatırım tavsiyesi değildir.

3.  Alıntı Originally Posted by boymatlı Yazıyı Oku
    Hesap makinasını tuşlarına rastgele basıp müşteriye gösteren çakal esnaf gibi hesap yapmışsın.

Madem soruyu çözemiyorum o zaman soruyu değiştireyim demişsin.

İnşaat maliyeti içinde betonun maliyetinin %10 ise kabulünü baştan değiştirip beton maliyetini %20 kabul ediyorsun

Senin yaptığın gibi baştan; 50 (toplam inş mal) =40 (diğ. inş mal.) +10(beton) dersen
    Zaten 10/50= %20 olur.
    Baştan %20 beton maliyeti kabul edip sonra güya hesap yapar gibi tuşlara basıyorsun.

Bir kez daha söyleyeyim ben esnaf değilim, mühendisim.

Ama sabah sabah kendimi iyi hissettirdin saol
    Şimdi sinirden gidip kiracısına zam yapar

SM-A525F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

4.  Alıntı Originally Posted by Westwind Yazıyı Oku

Bütün bunları konuştuktan sonra tabii ki Ahmet Çelike çimento, beton ve agreganın inşaat maliyetindeki payını da sordum. Yanıtı şöyle oldu: Çimento, beton agrega yüzde 10, demir yüzde 10, işçilik yüzde 10 gibi düşünebiliriz. Bunların toplamı yüzde 30 ila 35 arasında oynar. Yüzde 50 gibi arsa maliyeti olunca, yüzde 10 gibi görünen bir maliyetin toplam inşaattaki payını ikiyle çarpmak gerekir.

Son olarak size bir matematik sorusu: Yukarıda inşaatçının dedi gibi; konut maliyeti içinde betonun payı %10 kabul edersek, %50 arsa maliyetine göre, betonun inşaat maliyetindeki payı iki katına (%20) ye mi çıkar yarıya (%5) e mi düşer?
    Bak kendi yazdığın şeyde göremediğin detayı gözüne tekrar sokayım da hafızan tazelensin.
    Ondan önceki sayın Westwind'in mesajında da ilgili yeri bold yaptım.

İnşaat maliyeti içinde %10 değil, toplam maliyet içinde %10 denmiş.

Soru tam olarak bu.
    Soruyu değiştirmeye çalışan sensin.
    Cevabı da benim çizdiğim şekilde mevcut.
    Arsanın da dahil olduğu toplam maliyette betonun payı %10 ise, arsa karşılığında verilen dairenin de bir %10 payı vardır (şekildeki gibi)

Oradan %5 sonucuna ulaşmak için, matematik hocanın devlet bahçeli olması gerek.
    İşte ülkemdeki mühendis kalitesi bu.
    Kendini çok zeki sandığı için oturacak bir ev bile almayıp terste kalan, sonra da hatayı kendinde aramayıp ev sahiplerine çemkiren beyaz yakalıların ülkesi burası.

Tekrar ediyorum, kendi yatırımların çok kazandırıyor olsaydı, ev yatırımını tercih edenlere çemkirmezdin.
    Son düzenleme : djoz; 17-08-2023 saat: 10:44.

5. Bu önemli ...

Şimşek: Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası ürünlerinin katılım finansa uyumunu sağlayacağız

Şimşek: Parasal sıkılaşmanın muhtemelen sonuna geldik.
    Türkiye, kazığın her türlüsünü ayrı ayrı deneyimleyebilmek için mükemmel bir yer. Burada yetişen biri dünyanın başka bir yanında sıkıntı yaşamaz.
    Re-twittlediklerim katıldığım anlamına gelmez!

6. Türkiye, kazığın her türlüsünü ayrı ayrı deneyimleyebilmek için mükemmel bir yer. Burada yetişen biri dünyanın başka bir yanında sıkıntı yaşamaz.

7.  Alıntı Originally Posted by british Yazıyı Oku
    Bugün Hazine 5 yıllık TÜFE'ye endeksli ihalede 25 milyar 366 milyon TL borçlandı. İhalede reel bileşik faiz oranı eksi %10.91 oldu. Bankalar TÜİKin düşük TÜFEsini baz alan bir ihalede neden eksi %10.91 ile borç verirler?
    Şimşek: Bankacılık sektörünü tedirgin eden negatif faiz marjı dönemi de büyük ölçüde geri kalmıştır
    Türkiye, kazığın her türlüsünü ayrı ayrı deneyimleyebilmek için mükemmel bir yer. Burada yetişen biri dünyanın başka bir yanında sıkıntı yaşamaz.

8.  Alıntı Originally Posted by Westwind Yazıyı Oku
    https://www.ekonomim.com/kose-yazisi...cakildi/704462

Hazır Betonun (C35) 1 Metreküp fiyatı 1 Ocak 2022’de 606 lirayken 5 Temmuz 2023’te 2.025 lira olmuş. Fiyat yüzde 234 yükselmiş. Çimentonun 1 ton fiyatı ise aynı tarihler itibariyle 660 liradan 1.700 liraya yükselmiş. Artış, yüzde 158.

Bütün bunları konuştuktan sonra tabii ki Ahmet Çelik’e çimento, beton ve agreganın inşaat maliyetindeki payını da sordum. Yanıtı şöyle oldu: “Çimento, beton agrega yüzde 10, demir yüzde 10, işçilik yüzde 10 gibi düşünebiliriz. Bunların toplamı yüzde 30 ila 35 arasında oynar. Yüzde 50 gibi arsa maliyeti olunca, yüzde 10 gibi görünen bir maliyetin toplam inşaattaki payını ikiyle çarpmak gerekir.â€

Tapatalk kullanarak iPhone 20 aracılığıyla gönderildi
    Daha 15 gün ünce hazır betoncular birliğinin raporu yayınlandı: Hazır betonda yıllık fiyat artışı %75 , çimento da yıllık artış %54

Yahu adamlarda utanma yok 1 yerine 1,5 yıllık artış söyleyip onu da abartarak söylüyorlar, algı yapıyorlar. Hadi adamın işi bu, ev satmak, milleti gaza getirmek için her şeyi söyleyebilir de bizim forumdaki konutçulardaki bu heyecan niye? yok malzeme 1 yılda %300 arttı, işçilik %350 arttı filan demeler... Hayatımızda hiç işçi görmesek inanacağız.

Şunu bile anlayamayan insanlar, yatırım yapmayı falan bir kenara koyalım, günlük hayatlarını nasıl idame ettiriyorlar aklım almıyor.

Bu kadar basit yahu.
    En aptalın bile anlayacağı şekilde basitçe çizdim.

Bak kendi yazdığın şeyde göremediğin detayı gözüne tekrar sokayım da hafızan tazelensin.
    Ondan önceki sayın Westwind'in mesajında da ilgili yeri bold yaptım.

İnşaat maliyeti içinde %10 değil, toplam maliyet içinde %10 denmiş.

Soru tam olarak bu.
    Soruyu değiştirmeye çalışan sensin.
    Cevabı da benim çizdiğim şekilde mevcut.
    Arsanın da dahil olduğu toplam maliyette betonun payı %10 ise, arsa karşılığında verilen dairenin de bir %10 payı vardır (şekildeki gibi)

Oradan %5 sonucuna ulaşmak için, matematik hocanın devlet bahçeli olması gerek.
    İşte ülkemdeki mühendis kalitesi bu.
    Kendini çok zeki sandığı için oturacak bir ev bile almayıp terste kalan, sonra da hatayı kendinde aramayıp ev sahiplerine çemkiren beyaz yakalıların ülkesi burası.

Tekrar ediyorum, kendi yatırımların çok kazandırıyor olsaydı, ev yatırımını tercih edenlere çemkirmezdin.
    Farkında mısın, hesap yaparken de , polemiğe girerken de , hep olmayan şeyleri önce varmış gibi kabul edip sonra bunun üzerine kafanda kurgu yapıyorsun. Sorunlu bir bakış açısı bu.

Ama şunu söyleyeyim Almanya ev sahiplerini kıskanıyee.
    Yazdıklarım kendi görüşümdür, Yatırım tavsiyesi değildir.

Sayfa 1251/1312 İlkİlk ... 2517511151120112411249125012511252125312611301 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •