Sayfa 130/135 İlkİlk ... 3080120128129130131132 ... SonSon
Arama sonucu : 1078 madde; 1,033 - 1,040 arası.

Konu: TATGD - Tat Gıda

Alıntı Originally Posted by MiniYatirimci Yazıyı Oku
    uzun bir yazı hazırlıyordum yanlışlıkla sekmeyi kapadım. neyse kısa keselim o zaman.

9 ocakta yazmıştım şu an çağrı yükümlülüğü yok, siz yaklaşık 9 ay sonrasına odaklanın asıl bomba o zaman patlayacak diye. yalnız bombanın nerede patlayacağını belirleyecek olan şey put option sözleşmesindeki fiyat.. bomba içimizde de patlayabilir

closing 19 Şubat'ta yapılmış. put option hakkı 19/08/2024-19/02/2025 arasında kullanılıp çağrı yükümlülüğü tetiklenebilir. (kesin olan bir şey yok, sadece olasılık) bu hak hiç kullanılmayabilir de veya %0,95i için kullanılabilir ve yine çağrı söz konusu olmaz..

Put optiondaki fiyata dair insider bilgisi olanlar 100 adım önde bizden. %49 için 1,21$dan geçen işlem -eğer katakulli yapılmamışsa- kalan %3ü için de bu fiyat belirlenmiş olmalı. Burada risk şu: put option sözleşmesinde fiyat daha düşük belirlenmişse çağrı yükümlülüğü 1,21$ değil bu rakamdan hesaplanır(veya 6 aylık ağ. ort., hangisi yüksekse). Başka bir ihtimal put option'da $ değil de TL fiyat belirtilmiş olmasıdır bu durumda put option hakkı kullanılana kadar $'ın yükselmesiyle çağrı fiyatı $ bazında cüccük kalabilir.

Eğer put option'da fiyat konusunda böyle bir yol izlenmişse, bu yol her ne kadar yasal olsa da ahlaki değildir ve dürüstlük kuralına aykırıdır. Normalde böyle bir yola başvuranı Amerikada affetmezler, ancak nerede yaşadığımızı unutmadan, çağrı fiyatı noktasında risk oluşabileceğini belirtelim. Böyle bir yola başvurmuşlarsa bu işlemlerin yargıya taşınması gerekir. sen çağrı yükümlülüğü doğurmayan %49u 1,21$dan alacaksın, çağrı fiyatına esas alınacak %3ü daha düşük fiyattan alacaksın he?

neyse, risk olmayan yerde de kazanç yok.

lafı edilmeyecek miktarda lotum vardı. geçen hafta arttırmaya başladım zira eğer hareket yapacaksa ağustosu beklemez. Belli de olmaz kendimi tutamayıp trade ederim malı da kaptırırım veya bana yeter dediğim yerde tamamen çıkarım. Çağrıdan ekmek yiyemezsek yeni patronlar işten anlıyor gibi; bir migros hikayesi yazamazlar belki ama uzun vadede tukaşı geçer en azından.
    --Memişoğlu, hiç bir şekilde %50 yi geçmeyeceğiz dediğine göre; bu hak kullanılmayacak demektir...belki 2-3 yıl sonra olabilir; haksız fiil davasında zaman aşımı geçtiği için.... dava açılsa bile usülden red edilir diye düşünmekteyim...

--ben şirket ile ilgili tazminat davası açacağım; Koç holdinge, düşük fiyat ile satmak için şirketin içinin boşaltılması ve düşük karlar gösterilmesini gerekçe göstererek...

2.  Alıntı Originally Posted by ft-2 Yazıyı Oku
    --Memişoğlu, hiç bir şekilde %50 yi geçmeyeceğiz dediğine göre; bu hak kullanılmayacak demektir...belki 2-3 yıl sonra olabilir; haksız fiil davasında zaman aşımı geçtiği için.... dava açılsa bile usülden red edilir diye düşünmekteyim...

--ben şirket ile ilgili tazminat davası açacağım; Koç holdinge, düşük fiyat ile satmak için şirketin içinin boşaltılması ve düşük karlar gösterilmesini gerekçe göstererek...
    Dün Tukaş bilançosu da açıklandı.

İki şirket arasında 3 kalemi karşılaştırın: hasılat-genel yönetim giderleri-pazarlama giderleri karşılaştırması yapılınca daha net anlaşılıyor.

Özellikle pazarlama giderleri konusunda bu çeyrek olmasa da bir sonraki çeyrek önemli azalma bekliyorum.

Siz genel kurula katılmış mıydınız? Tutanaktan okuduğum kadarıyla paydaşlardan İsmail Türkyılmaz gerekli muhalefeti yapmış ama tutanağa yansımayan kısımda neler oldu acaba.. Ayrıca iştirakler değerleme yapılmadan satılmış olabilir.

Alıntı Originally Posted by MiniYatirimci Yazıyı Oku
    Dün Tukaş bilançosu da açıklandı.

İki şirket arasında 3 kalemi karşılaştırın: hasılat-genel yönetim giderleri-pazarlama giderleri karşılaştırması yapılınca daha net anlaşılıyor.

Özellikle pazarlama giderleri konusunda bu çeyrek olmasa da bir sonraki çeyrek önemli azalma bekliyorum.

Siz genel kurula katılmış mıydınız? Tutanaktan okuduğum kadarıyla paydaşlardan İsmail Türkyılmaz gerekli muhalefeti yapmış ama tutanağa yansımayan kısımda neler oldu acaba.. Ayrıca iştirakler değerleme yapılmadan satılmış olabilir.
    --ben genel kurula katılamadım...katılmak istedim ama mazeretim çıktı...katılsam da benim için bir şey değişmeyecekti...haksız fiil için ibraya şerh koymanın artı bir getirisi yok...katılmamak da onaylamamak anlamına geliyormuş.. ibra şerhi sorumluluk davası için şart... sorumluluk davasından kazanılan da şirkete kalıyor...

Sayın Miniyatirimci cevap verdiğiniz için teşekkür ederim. Okuduğum kadarıyla şirkete hakim birisiniz bişey sormak istiyorum bu yeni alanlar hakkında ne düşünüyorsunuz ve birde 10 milyon Euro'luk yatırım için

5.  Alıntı Originally Posted by habala Yazıyı Oku
    Sayın Miniyatirimci cevap verdiğiniz için teşekkür ederim. Okuduğum kadarıyla şirkete hakim birisiniz bişey sormak istiyorum bu yeni alanlar hakkında ne düşünüyorsunuz ve birde 10 milyon Euro'luk yatırım için
    Yok ben şirkete hakim değilim. Yaptığım araştırmaya göre de şirkete hakim biri burda da Twitter'da da yok. Bir adım ileriye gideyim, şirket unutulmuş durumda diyebilirim

Peki ben niye burdayım, anlatması uzun bir tesadüf eseri şirketi hatirladim bir bakayım dedim ne durumda diye belki de pazartesi ani bir karar ile çıkacağım hisseden o da belli değil.

Buraya yazdıklarımın hepsi açık kaynaklardan elde ettiğim bilgiler: finansal raporlar, genel kurul tutanağı ve mevzuat.

Sorunuza gelirsek,

10 milyon Euro'luk yatırım, şirketin bilançosuna ters olarak görünüyor ilk bakışta. Sürekli olarak zarar eden şirket neden kapasite artışı vs yapsın? Hele ki domates işleme miktarı 2023te 2022ye göre azaldiysa?

Aslında puzzle'i tamamlayan parçalardan biri de bu yatırımdı. Küçük yatirimcinin finansallar yoluyla bildiği kadarıyla imdat! diye bağıran şirket, şu anki piyasa değerinin %10u kadar daha yatırımı neden yapsın di mi? Peki şu soruyu da sormak lazım o finansallara patron 1.21 dolar ödemedi mi?

Yatırım oldukça olumlu ama kısa vadede değil. Çünkü yeni yönetimin gıda sektöründe networkü oldukça gelişmiş. Eski yönetime göre daha kolay ulaşabiliyor yurtdışı müşterilere. Dolayısıyla kapasitesini arttırıp satış miktarını daha da ileriye taşıması yönünde bir hamle.

Kısa vadede hikayesi -kesin olmamakla beraber- çağrı yükümlülüğü, uzun vadede hikayesi de iyi ve dürüst bir yönetim ile zarardan kâra geçen şirket imajı olacaktır benim nezdimde. Yalnız söylemem lazım iki beklenti de kesin değil ilk emareyi Q2 bilançosu ile göreceğiz.

Ben biraz erken poz aldım çağrı yükümlülüğü beklentisiyle.

Benim anladığım bu 1.21$ da bir kafa bulandırıcı birşeyler var ama asıl beni ilgilendiren tarafı bu 10 milyon Euro yurtdışı dan borçlanması olacaktır
    Borçlanma şartları nedir kaç yıl ödemesiz faizi ne
    Patron yeni ürünler olacak diyor pazar araştırması yapıldı mı gibi kafam da deli sorular

Hafta sonu herkes tatgd paylaşımı vardı kırılım var diye tahtacı ben size yidirmem dedi

baskıya devam

8.  Alıntı Originally Posted by habala Yazıyı Oku
    Hafta sonu herkes tatgd paylaşımı vardı kırılım var diye tahtacı ben size yidirmem dedi

baskıya devam
    O paylaşımları görünce bi korkmuştum ve açılışta elimdekileri vermeyi düşünüyordum ama haftasonu salça ihracat haberi gelince tutmaya karar verdim. Sabah verip kapanışta alsam iyi maliyet düşermiş ama yapacak bişi yok.

Tahtadan yüklü mal almaya çalışan birini saat 17:42 barında pes ettirdiler diye düşünüyorum.

Umarım endeks sert düzeltmeye girmeden biraz yukarı marj açılır hissede.

Sayfa 130/135 İlkİlk ... 3080120128129130131132 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •