Sayfa 133/784 İlkİlk ... 3383123131132133134135143183233633 ... SonSon
Arama sonucu : 6271 madde; 1,057 - 1,064 arası.

Konu: Banka Mevduat Faizleri ( ARTI PUAN/tezgah altı faiz oranları) - IX

1.  Alıntı Originally Posted by yolgider Yazıyı Oku
    Her ay üstüne 1tl koyarak doları yıl sonu 30 yapacaklar seçime kadar 32 seçimden sonra beklentim ciddi bir devülasyon olacağı yönünde iç talebi kısmadan (bunun yolu da belli alım gücünde ve gelirler de ciddi bir düşüş yaşanmadan) bu girdaptan çıkılması zor gözüküyor.Seçim nedeniyle emekliler,asgari ücretle çalışanlar ve ücretliler 2024 Ocak ayında son yüksek zamlarını alacaklar.
    Her şey hedef enflasyona göre ayarlamaya çalışılıyormuş ya.. 2023 için %58 bu oran.. Güncellenmiş olabilir bu oran emin değilim.. Bilen varsa yazsın lütfen.. Peki %58 e göre memur maaşı bütçe bilmem ne ayarlanıyorsa madem dolar da 3 ayda %14.5 net artış ayarlanacak demektir..Yani şimdi dolar 28.15 üç ay sonra ocak ayı sonunda yani doların 32.23 gibi bir şey olması lazım..aynı şekil mevduat faizleri de %58 e göre ayarlanacak ise bu 3 aylıklar üzerinden birleşik hesaplarsak 3 aylığa %12.20 net vermeli birleşikte %58 yapsın.. 3 aylık %12.20 netin mevduat eşleniği %51 yapar.. Bu hesapla %51 üstünü bulmak zor görünüyor

2.  Alıntı Originally Posted by trust06 Yazıyı Oku
    Bir de herkes seçimden sonra devalüasyon olacak falan diyor da ne alaka kestiremiyorum. Zaten seçim bitince popülist uygulamalar da bitecek. Azcık ekonomiden anlayan bile enflasyonun, hayat pahalılığının azalması için doların fazla artmaması gerektiğini bilir. Kaldı ki yabancı seçimden sonra gelecek gibi duruyor. Onlar da saçma sapan politikaları istemez enflasyonla gerçekten mücadeleyi görmek isterler. Zaten seçimden sonra gelirlerse dolarda gevşeme mutlaka olur. Seçime kadar politika faizinin %45 e kadar çıkacağını düşünüyorum. Yazdıklarım burada kalsın, gelişmeleri göreceğiz.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
    Bu aralar hak edene yazıyorum.. Dayanamıcam sana da yaziim.. Sen ekonominin "e" sinden bile anlamıyorsun..

3.  Alıntı Originally Posted by yolgider Yazıyı Oku
    190 bin tl kredi tanımlamış isbank 3.58 faizle şeytan diyor ki çek gidip dolar al yat üstüne.
    Onun bileşiği daha fazla eder.
    Zira ilk aydan ödemeye başlıyorsun.
    Ben Mayısta İşbank tan 1.36 oranla araba için 220 bin almıştım.
    Şimdi bu faizle anlamlı mı bilemiyorum.
    KESİNLİKLE YATIRIM TAVSİYESİ DEĞİLDİR.
    Sadece Kendi Düşüncelerimdir. Buna göre işlem yapmayınız.

4. 3-4 ay önce 8 TL den aldığım 5 lt.lik su önce 10 TL sonra 12 ve şimdi de 13.5 olmuş.

Üstelik su bulunduğum kentten çıkıyor.

1990 lara geri döndük.

Hükümet ücretlere, mazota zam yaptıkça piyasa en az 2 katını yapıyor.

Herkes fırsatçı olmuş.

Bu ortamda en zavallı TL ile tasarruf yapanlar...

5. Oto galerisinin önünden geçerken bir uğrayıp fiyatları merak ettim.

Galerici TR deki en ucuz araba olan Egea yı göstererek bunu biz 3 yıl önce 90 bine satarken şimdiki fiyatı 700 bin dedi.

Maaşlar bu kadar zam yapıldı mı? Yok. Peki fiyat nasıl bu hale gelebildi?

Fiyatların kısa sürede astronomik hale gelmesi "bir kesim" için talebi düşürmüyor.

Zira, herkes benzer oranlarda mal ve hizmete zam yapıyor.

Başta asgari ücret olmak üzere gelirin satın alma gücünü azaltmadıkça (herkes birbirlerinden beslendiği için) zamlar devam eder.

Dolar arttıkça yerli üretici ithalle kıyas yaptığından ürünü daha pahalıya satıyor.

Ucuz elektrikli Çin arabaları gelirse bu Egea, Clio türü araçlarında fiyatları düşebilir.

Arkadaş 1 miyona Egea mı olur?

Geçen yıl bu fiyata BMW nin alt modeli satılıyordu.

Dolar o kadar artmadı ki...

6.  Alıntı Originally Posted by virtue Yazıyı Oku
    Oto galerisinin önünden geçerken bir uğrayıp fiyatları merak ettim.

Galerici TR deki en ucuz araba olan Egea yı göstererek bunu biz 3 yıl önce 90 bine satarken şimdiki fiyatı 700 bin dedi.

Maaşlar bu kadar zam yapıldı mı? Yok. Peki fiyat nasıl bu hale gelebildi?

Fiyatların kısa sürede astronomik hale gelmesi "bir kesim" için talebi düşürmüyor.

Zira, herkes benzer oranlarda mal ve hizmete zam yapıyor.

Başta asgari ücret olmak üzere gelirin satın alma gücünü azaltmadıkça (herkes birbirlerinden beslendiği için) zamlar devam eder.

Dolar arttıkça yerli üretici ithalle kıyas yaptığından ürünü daha pahalıya satıyor.

Ucuz elektrikli Çin arabaları gelirse bu Egea, Clio türü araçlarında fiyatları düşebilir.

İşta bir sebep te bu, doların daha çok alacağı var.. Siz bir ara güzel açıklamıştınız bu enflasyonist ortamdan nasılsın kurtulunur.. Çok da doğru idi ama işte herkes ne yapılacağını biliyor da işine gelmiyor acı reçete.. Önce bir devülasyon ardından çok faiz artışı ve özellikle de para basmanın durdurulması hatta mümkünse(ki mümkün) para yakılması.. Bunların yanına kamu harcamalarının ciddi kısılması.. Yeni yapısal düzenlemeler vs.. Aslında genel duruma bakılınca asıl problemin para basma olduğu aşikar.. Faiz vs işin tuzu biberi..

7.  Alıntı Originally Posted by virtue Yazıyı Oku

Egea son 1 yılda %60-70 derken %80'lik ötv dilimine girdi, KDV arttı. Fiyatlarda talep bazlı yükseliş oldu. Haliyle döviz bazında hatırı sayılır bir fiyat artışı oldu.

Resmi Gazete'nin 3 Mart 2023 tarihli sayısında yayımlanan kararla Çin menşeli elektrikli araç ithalatına %40 ilave gümrük vergisi getirildi.
    Yukarıda yazdıklarım yatırım tavsiyesi değildir.

8.  Alıntı Originally Posted by virtue Yazıyı Oku

2 sene sonra 2.000.000’a egea mı olur mesajları gelecek !

Otomobil Kum gibi satılıyor, Hafif ticarilerde dahil edersek Ekim’e kadar

~1.000.000 araç satıldı toplamda !

Sayfa 133/784 İlkİlk ... 3383123131132133134135143183233633 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •