Sayfa 14/22 İlkİlk ... 41213141516 ... SonSon
Arama sonucu : 175 madde; 105 - 112 arası.

Konu: 10 Kasım Atatürk'ü anma günü ve Atatürk haftası

1. Kendini yontmayı unutma der Zeus....

2. ATATÜRK’ÜN VASİYETNAMESİ
    Atatürk, hastalığının ilerleyen safhasında büyük bir metanetle vasiyetnamesini hazırlar. Ölümünden iki ay önce Beyoğlu 6. Noteri İsmail Kunter’i Dolmabahçe Sarayı’na davet ederek vasiyetnamesini teslim eder. Noter İsmail Kunter’in hazırlayıp başta Atatürk olmak üzere oradakilere imzalattığı zabıt varakasının büyütülmüş bir kopyası günümüzde noterlikte çerçeve içinde sergileniyor.

Türkiye Cumhuriyeti
    Zabıt Varakası
    Bin dokuz yüz otuz sekiz yılı Eylül ayının altıncı Salı günü (6 Eylül 1938) ben aşağıda imza ve mühürünü koyan ve basan ve Türkiye Cumhuriyeti Kanunlarının verdiği salahiyetleri haiz olarak Galata’da Tünel yanında Billur Sokağı'nda Taptaş Hanı’nın altındaki dairemde iş gören Beyoğlu Altıncı Noteri İsmail Kunter, vazife başında iş görmekte iken vaki olan davet üzerine Dolmabahçe Sarayı’na gittim. İstanbul Mebusu Dr. Profesör Neşet Ömer İrdelp ve Riyaseti Cumhur Umumî Katibi Hasan Rıza Soyak’ın delaletleriyle Türkiye Cumhurreisi Atatürk’ün huzurlarına çıkarıldım. Davet sebebini kendilerinden istizan ve istifsar eylediğimde (kendi elimle yazıp zarf içine koyduğum vasiyetnameyi size tevdi ediyorum. Bu vasiyetnamemin muhafazasını ve kanun hükümlerinin yerine getirilmesini isterim) buyurdular. Bana kapalı olarak verilen bu zarfı alırken mumaileyhima Neşet Ömer İrdelp ve Hasan Rıza Soyak hazır bulunuyorlardı. Zarfı muhafaza için aldım ve bu zabıt varakasını tanzim ederek vasiyetnameyi tevdi eden ulu önderimiz Atatürk ve hazır bulunanlara imza ettirdim ve ben de altını mühürleyerek imza ettim.
    6 Eylül 1938 gün ve ay saat: 18.30

Türkiye, kazığın her türlüsünü ayrı ayrı deneyimleyebilmek için mükemmel bir yer. Burada yetişen biri dünyanın başka bir yanında sıkıntı yaşamaz.
    Re-twittlediklerim katıldığım anlamına gelmez!

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Türkiye
    Gönderi
    10,163
    Blog Entries
    12
    Aynen akademilerde tezlerini şipşak şurdan burdan apararak kotardıkları gibi, bir günde Atatürk hakkında yalapşap toparladıklarıyla bizleri susturmaya çalışıyorlar utanmaz arlanmazlar...

Bizim Atatürk'ü sevip saymak için onlarca nedenimiz var.

Sadece bir tanesi başka liderleri efsane yapar hani.

Samimi bir dinci, Atatürk'ü sevemez.

Tüm inançlarına aykırıdır bu.

Bu kadar net.

4. CUMHURBAŞKANI Recep Tayyip Erdoğan, 10 Kasım Gazi Mustafa Kemal’in vefatının 79. yıl dönümü dolayısıyla bir mesaj yayımladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan mesajında, "Gazi Mustafa Kemal, önderlik ettiği istiklal mücadelemiz, elde ettiği eşsiz zaferler ve milletimizi müşterek bir ideal etrafında birleştirerek kurduğu Cumhuriyetimiz ile tüm dünyanın takdirini kazanmış kahraman bir asker, saygın bir liderdir. Gazi Mustafa Kemal’i tarihe iz bırakan bir komutan ve lider yapan en büyük özelliği, milletine duyduğu sonsuz güven ve inancıdır. " ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Cumhuriyetimizin banisi Gazi Mustafa Kemali ebediyete irtihalinin 79. Yıl dönümünde saygıyla yad ediyorum. Gazi Mustafa Kemal, önderlik ettiği istiklal mücadelemiz, elde ettiği eşsiz zaferler ve milletimizi müşterek bir ideal etrafında birleştirerek kurduğu Cumhuriyetimiz ile tüm dünyanın takdirini kazanmış kahraman bir asker, saygın bir liderdir. Gazi Mustafa Kemali tarihe iz bırakan bir komutan ve lider yapan en büyük özelliği, milletine duyduğu sonsuz güven ve inancıdır. Aziz milletimiz, Gazi Mustafa Kemal önderliğinde 1919da başlayıp 1923’te Cumhuriyeti kurarak taçlandırdığı büyük mücadelede, bizleri vatansız bırakmak isteyenleri kanıyla, canıyla, yüreğiyle durdurmuştur. İstiklal mücadelemizde vatanını ve bayrağını kahramanca savunan, tüm zorlu koşullara rağmen geleceğine ve iradesine sahip çıkan aziz milletimiz, bugün de ülkemize yönelik tüm saldırıları bozguna uğratacak azim ve kararlılığa sahiptir. Gazi Mustafa Kemalin kurduğu ve gençlere emanet ettiği Cumhuriyetimizi tam bağımsız olarak ilelebet muhafaza etmek, sürekli daha ileriye taşımak ve 2023 hedeflerimize ulaşmak için, tek millet, tek bayrak, tek vatan, tek devlet ilkesi etrafında birleşiyoruz. Türkiye Cumhuriyetinin istikrar içinde, vatandaşlarımız arasındaki kardeşlik, birlik ve bütünlük azmini koruyarak güçlenmesi, büyümesi ve demokrasinin standartlarını her geçen gün yükseltmesi için yılmadan yorulmadan çalışmayı sürdüreceğiz. Bu düşüncelerle, vefatının 79. yıl dönümünde Cumhuriyetimizin banisi Gazi Mustafa Kemal ve silah arkadaşları ile vatanımız uğruna fedakarca şehit ve gazi olan tüm kahramanlarımızı bir kez daha rahmetle, minnetle yad ediyorum" dedi.
    Kaynak: http://www.hurriyet.com.tr/erdoganda...esaji-40639259

5. Genelkurmay Başkanı'ndan Atatürk mesajı:
    GENELKURMAY Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, 10 Kasım nedeniyle bir mesaj yayınladı. Akar mesajında, "Milletimizin inandığı, güvendiği ve sevdiği Atatürk; hayatı boyunca umutsuzluğa, yılgınlığa düşmemiş; imkansızlıklara boyun eğmemiş; silah arkadaşları ile birlikte, İstiklal Harbi’ni kazanarak asil Türk milletinin yeniden ve daha güçlü, daha saygın bir şekilde tarih sahnesine çıkmasını sağlamıştır. O, sadece vatan topraklarını kurtarmakla yetinmemiş, aynı zamanda ata yadigarı bu topraklar üzerinde yaşayan milletimizin ruhuna işleyen ve hiç sönmeyen bağımsızlık ve çağdaşlık ateşini de tüm yurda yaymıştır" ifadelerini kullandı.

Orgeneral Akar, "Asil Türk milletinin yeniden dirilişi olan ve her safhasında destansı kahramanlık ve fedakarlıklar sergilenen İstiklal Harbi, milletimizin kenetlenmesi ve Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliği ile zafere ulaşmıştır. Bu zaferle, Türkiye Cumhuriyetini binlerce yıllık zengin tarihi birikimimiz üzerine inşa eden, dahi asker ve büyük devlet adamı Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü; ebediyete intikalinin 79’uncu yıl dönümünde milletçe; saygı, minnet ve özlemle anıyoruz. Milletimizin inandığı, güvendiği ve sevdiği Atatürk; hayatı boyunca umutsuzluğa, yılgınlığa düşmemiş; imkansızlıklara boyun eğmemiş; silah arkadaşları ile birlikte, İstiklal Harbi’ni kazanarak Asil Türk Milletinin yeniden ve daha güçlü, daha saygın bir şekilde tarih sahnesine çıkmasını sağlamıştır. O, sadece vatan topraklarını kurtarmakla yetinmemiş, aynı zamanda ata yadigarı bu topraklar üzerinde yaşayan milletimizin ruhuna işleyen ve hiç sönmeyen bağımsızlık ve çağdaşlık ateşini de tüm yurda yaymıştır." dedi.

Orgeneral Akar, "Atatürk’ün; 'Millet ve kahraman evlatlarından meydana gelen ordu, birbiriyle o derece birleşmiştir ki, dünyada ve tarihte bunun örneği enderdir. Bu milli görünüş ile daima iftihar edebiliriz' sözünde ifade ettiği üzere, Türk Silahlı Kuvvetleri; ordu-millet kaynaşmasının en güzel örneğini oluşturan ve aklı ve bilimi esas alan yapısıyla tüm tehlikelere karşı, aydınlık geleceğimizin yolunu daima açık tutmak için ölürsem şehit, kalırsam gazi anlayışı içinde mücadeleye devam edecektir. Milletimizin bağrından çıkan ve Atatürk’ün ateşlediği egemenlik ve bağımsızlık meşalesini, şerefle taşıyan kahraman Türk Silahlı Kuvvetleri; terör örgütleri (FETÖ-PKK-PYD-YPG-DEAŞ gibi) başta olmak üzere, her türlü belirsizlik, risk ve tehdide karşı, bayraklaşan vatan topraklarının güvenliği, milletimizin huzuru, bölge ve dünya barışı için verdiği mücadeleyi, azimle ve kararlılıkla sürdürmektedir. Ülkemize, milletimize yönelen her türlü tehdit ve tehlike; Silahlı Kuvvetlerimizin, Aziz Milletimizin sevgi ve güveninden aldığı güç ve azim ve kararlılık içinde yürüttüğü mücadele ile mutlaka yok edilecektir. Etkin, caydırıcı ve saygın Türk Silahlı Kuvvetleri'nin, fedakâr ve kahraman mensupları; yüreğinde taşıdığı vatan ve millet sevgisi, benliğine işleyen yüksek milli değerleri ve üstün disiplin anlayışıyla görevinin başında, Asil Türk Milletinin emrindedir." ifadelerini kullandı.

Orgeneral Akar, "Bu vesileyle, milletimizin azim ve kararını zafere taşıyan Ebedi Başkomutanımız Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları başta olmak üzere, özveri ve kararlılıkla sürdürmekte olduğumuz Terörle Mücadele Harekâtında, 15 Temmuz hain darbe girişimine karşı verilen mücadelede, sınır ötesi operasyonlarda ve diğer faaliyetlerde şehitlik mertebesine ulaşan silah arkadaşlarımızı, Jandarma mensuplarımızı, polislerimizi, güvenlik korucularımızı ve vatandaşlarımızı; kanlarını bayraklaşan vatan toprakları için feda eden bütün aziz şehitlerimizi, ebediyete intikal eden tüm mensuplarımızı rahmet ve şükranla, kahraman gazilerimizi minnet ve saygıyla anıyorum. Aziz Atatürk, ruhun şad olsun." dedi.
    Kaynak: http://www.hurriyet.com.tr/genelkurm...esaji-40639192

6. Evrende görevdeyken oturup geometri ders kitabı yazan tek cumhurbaşkanının "buna müselles değil, üçgen diyeceksiniz!" dediği, eline tebeşiri alıp Pisagor teoremini kanıtladığı Sivas Lisesi 9-A sınıfının öğrencilerinden olan babamın anlatışını hatırladıkça hâlâ gözlerim dolar. Burası bir bilim ülkesi olmalı, anısına en iyi hizmet bu olur.
    Mesela evrim kuramını anlamakla kalmayıp hakkında ders notu kalitesinde yazılar yazan Atatürk'ü yeni fark edenler, anısına saygı göstermek istiyorlarsa evrimi bari onun zamanındaki düzeyde müfredata koyabilirler, Tabiat Tarihi Müzesi'ndeki evrim sansürünü kaldırabilirler, vs.
    Mesela ne akla hizmet çoğaltıldığını hakikaten anlamadığım imam hatip okullarına ayrılan kaynakları derhal fen liselerine, teknik eğitime, kodlama kurslarına, yapay zeka yüzünden işsiz kalacak kişilere yeni beceriler kazandırmaya yönlendirmelerini bekliyorum yeni Atatürkçülerden.
    İnsanların karanlıkta uyuyup gündüz kalkmaya programlandığını gösteren bilimsel bulgulara uyumlu olarak, elektrik masrafını artırdığı da bilinen saçma Arabistan saati uygulamasından dönmeyi gerektirir bilim ülkesi olmak mesela.
    Kadın ve çocuk düşmanı sapıkları el üstünde tutmayı değil, ait oldukları yüksek güvenlikli tımarhanelere kapatmayı gerektirir mesela akıl ve bilim.
    Onu sevmeyenlerin ruh sağlığından şüpheliyim, ama saygısızlık edenlerin ruh hastası olduğundan şüphem yok.
    Prof.Dr.Cem Say

Türkiye, kazığın her türlüsünü ayrı ayrı deneyimleyebilmek için mükemmel bir yer. Burada yetişen biri dünyanın başka bir yanında sıkıntı yaşamaz.
    Re-twittlediklerim katıldığım anlamına gelmez!

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Türkiye
    Gönderi
    10,163
    Blog Entries
    12
    Yargıtay Üyesi ve Hukuk Genel Kurulu Başkan adayı Abdullah Yaman, her 10 Kasım'da yapılan Atatürk'ü anma programlarının "zorunlu ibadete" dönüştüğünü savundu. Yazı paylaşan CHP Çanakkale Milletvekili Muharrem Erkek, "Atatürk'ü yeni hatırlayan hükümet üyeleri ve Cumhurbaşkanı bakalım tepki gösterecek mi?" dedi.

http://haber.sol.org.tr/toplum/yargi...donustu-216734

8. “Sen bilmezsin. O bilmez. Hiç kimse bilmez, bilemez. Hatta ben bile. Bir tek paşa gönlüm bilir.”
    Aşık Veysel Şatıroğlu

Sayfa 14/22 İlkİlk ... 41213141516 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •