Sayfa 14/1000 İlkİlk ... 412131415162464114514 ... SonSon
Arama sonucu : 7994 madde; 105 - 112 arası.

Konu: EuroBOND mevzusu hakkinda sohbet..

1. Bireyler için vergi hususu Sn. JonDowes'un dediği gibidir. ( vergi mevzuatı öyle diyor)

Sizin alış maliyetinizin yüksek olması faiz gelirinden düşülmez... ( bireyler için)

Kurumlar için ise , defter tuttuğunuz için maliyet-getiri farkını beyannameye yansıtabilirsiniz.
    Türkiye, kazığın her türlüsünü ayrı ayrı deneyimleyebilmek için mükemmel bir yer. Burada yetişen biri dünyanın başka bir yanında sıkıntı yaşamaz.
    Re-twittlediklerim katıldığım anlamına gelmez!

2.  Alıntı Originally Posted by british Yazıyı Oku
    Bireyler için vergi hususu Sn. JonDowes'un dediği gibidir. ( vergi mevzuatı öyle diyor)

Sizin alış maliyetinizin yüksek olması faiz gelirinden düşülmez... ( bireyler için)

Kurumlar için ise , defter tuttuğunuz için maliyet-getiri farkını beyannameye yansıtabilirsiniz.
    Sn British olayı özellikle sordum birey şirket fark etmiyor vergi uzamanının söylediği faiz geliri paragrafını benim verdiğim örnekteki rakamlar ile nasıl sayısal hale getirebiliriz

"Euro Bond faiz gelirlerinde, iktisaptan sonraki ilk kupon faizi tahsilatına ait gelirin hesabında, alış sırasında ödenen “temiz fiyat-kirli fiyat farkıâ€, işlemiş faiz olarak düşülür ve kalan tutar faiz geliri olarak dikkate alınır. " sayısal olarak ne demek istiyor ben anlayamadım

3.  Alıntı Originally Posted by Bayrak Yazıyı Oku
    Sayın Hocam son paragrafıınızı sayısal bir örnek ile açıklayabilirmisiniz mühendis olunca insan sayılarla olayı görmek istiyor.
    Vergiye esas hesaplamalar için, yıl içinde gerçekleşen faiz kupon tahsilatlarında, döviz cinsinden hesaba geçen tutarlar o aşamada TL'ye çevrilir. Buradan hareketle de 30.000 TL'nin aşılıp aşılmadığına bakılır. (Bu sınır tutar her yıl artar)

Kirli fiyat = Temiz fiyat + alım gününe kadar biriken ödenmemiş faiz

örnek: Alış tarihinizdeki temiz fiyat (diyelim ki) 125.5 USD, kirli fiyat ise 127 USD. Aradaki fark olan 1.5 USD, sizin eurobondu satın alırken "ödediğiniz" bu nedenle de ilk kupon tahsilatınızdan mahsup etmeniz gereken; üzerinden vergi ödememeniz gereken bir tutar. İlk tahsil ettiğiniz kupon 4 USD ancak 1.5 USD mahsup ederek: birim eurobond başına 2.5 USD gelir beyan edeceksiniz. %2.5 x 100.000 = 2.500 USD vergi matrahı oluşturabilecek tutar olur. 2. kupon da aynı vergi yılı içine denk gelirse: 2.500 + 4.000 = 6.500 USD yapar. Bu da kabaca 24.000 TL yaptığından... vergilendirmeye tabi başka geliriniz yoksa, sınır değerin altında kalır ve beyan muafiyetine girmiş olursunuz = vergi ödemezsiniz. Ancak toplamı 30.000 TL'yi geçirtecek başka kalemler varsa, hepsini beraber beyan ederek vergi ödemek zorunda olursunuz.

Özetle yapacaklarınız:

1. Alım tarihinizdeki temiz ve kirli fiyatların farkını bulun.
    2. Kupon oranından bu farkı düşün.
    3. Kalan tutarı eurobond nominal miktarıyla (adediyle) çarpın. Bulduğunuz değer vergiye tabi ilk kupon gelirinizdir.
    4. İkinci kupon geliriniz de aynı yılın içerisinde ise, 3. maddedeki tutara ekleyin.
    5. Bu toplam tutarın TL karşılığı 30.000 TL'nin altında ise; beyan ve vergi yok.
    6. Bu tutar tek başına 30.000 TL'nin üstündeyse, veya, başka vergiye tabi gelirlerle beraber toplanınca sınırı geçiyorsa; beyan etmek ve gelir vergisi ödemek durumundasınız.

Alım-satımda vergilendirme örnekleri

Adım adım anlatım
    Forum kuralları 'nı okudunuz mu?

1. Siyaset, din ve futbol konularında fanatizm,
    2. İdeolojik tartışma ve kavgalar,
    3. Sonuna YTD yapıştırıp fiyat tahmini veya hedefi göstermek,
    4. Hisse başlıklarında hisse harici konular yazmak
    5. Silinecek bu tarz yazıları alıntılamak / cevaplamak...

Kurallara AYKIRIDIR.

4.  Alıntı Originally Posted by Bayrak Yazıyı Oku
    Sn British olayı özellikle sordum birey şirket fark etmiyor vergi uzamanının söylediği faiz geliri paragrafını benim verdiğim örnekteki rakamlar ile nasıl sayısal hale getirebiliriz

"Euro Bond faiz gelirlerinde, iktisaptan sonraki ilk kupon faizi tahsilatına ait gelirin hesabında, alış sırasında ödenen “temiz fiyat-kirli fiyat farkıâ€, işlemiş faiz olarak düşülür ve kalan tutar faiz geliri olarak dikkate alınır. " sayısal olarak ne demek istiyor ben anlayamadım

100.000 birim fiatla 100.000 usd lik eurobond aldığınızı varsayalım.
    6 ayda bir %3+3= %6 senelik faizli olsun.
    6 ay kağıdı portföyde tutarsanız 3.000 usd kupon faizi alırsınız.

İkinci altı ayın ortasında (91 ci gün) kağıdı satmaya karar verdiğinizi , faizlerin değişmediğini (100.000 temiz fiat) varsayalım.
    %3 , yani 3.000 usd nin yarısı olan 1.500 dolar 91 günün karşılığı olarak size karşı taraf (alıcı) tarafından ödenir.

Alıcının maliyeti 101.500 usd.( kirli fiat)
    3 ay sonra 3.000 usd kupon tahsil edecek.
    3.000. - 1.500. (size ödediği faiz) = 1.500 usd faiz geliri oluşur.

Alıcının beyan etmesi gereken faiz geliri 1.500 usd.
    Satıcının beyan etmesi gereken faiz geliri 4.500 usd.

Netleşti mi ?
    Türkiye, kazığın her türlüsünü ayrı ayrı deneyimleyebilmek için mükemmel bir yer. Burada yetişen biri dünyanın başka bir yanında sıkıntı yaşamaz.
    Re-twittlediklerim katıldığım anlamına gelmez!

5. Sn JonDowes Hocam

Bir sorum daha var ben 2034 vadeli eurobondu 07.11.2016 tarihinde 1,272$ dan 200000 adet 254400 $ ödeyerek aldım Bu eurobondu bir yıl dolmadan atıyorum 25.08.2017 de 1,27 den sattığımı düşünürsek kupon faizi vergilendirilmiş olacakmı Üzerinden 1 yıl geçmedi yada kupon faizi ile birlikte elde edilen toplam $ dan ilk alışta ödediğim $ düşüldükten sonra kazanılan üzerinden alım satım kazancımı ödemem gerekecek

6. 1. Alım-satım kazancıyla kuponu birleştirmeyin, farklı kavramlar.

2. Alım-satım kazancını hesaplamak için, alım temiz fiyatı ve satım temiz fiyatını belirleyip farkına bakın.

3. Kuponların tahsil ettiğiniz tutarı ile, 2 numaralı maddede bir kazancınız varsa parasal karşılığının toplamına bakıp, muafiyet limitini aşıp aşmadığına bakın.
    Son düzenleme : JonDowes; 06-07-2017 saat: 00:50.
    Forum kuralları 'nı okudunuz mu?

1. Siyaset, din ve futbol konularında fanatizm,
    2. İdeolojik tartışma ve kavgalar,
    3. Sonuna YTD yapıştırıp fiyat tahmini veya hedefi göstermek,
    4. Hisse başlıklarında hisse harici konular yazmak
    5. Silinecek bu tarz yazıları alıntılamak / cevaplamak...

Kurallara AYKIRIDIR.

7.  Alıntı Originally Posted by JonDowes Yazıyı Oku
    Vergiye esas hesaplamalar için, yıl içinde gerçekleşen faiz kupon tahsilatlarında, döviz cinsinden hesaba geçen tutarlar o aşamada TL'ye çevrilir. Buradan hareketle de 30.000 TL'nin aşılıp aşılmadığına bakılır. (Bu sınır tutar her yıl artar)

Kirli fiyat = Temiz fiyat + alım gününe kadar biriken ödenmemiş faiz

örnek: Alış tarihinizdeki temiz fiyat (diyelim ki) 125.5 USD, kirli fiyat ise 127 USD. Aradaki fark olan 1.5 USD, sizin eurobondu satın alırken "ödediğiniz" bu nedenle de ilk kupon tahsilatınızdan mahsup etmeniz gereken; üzerinden vergi ödememeniz gereken bir tutar. İlk tahsil ettiğiniz kupon 4 USD ancak 1.5 USD mahsup ederek: birim eurobond başına 2.5 USD gelir beyan edeceksiniz. %2.5 x 100.000 = 2.500 USD vergi matrahı oluşturabilecek tutar olur. 2. kupon da aynı vergi yılı içine denk gelirse: 2.500 + 4.000 = 6.500 USD yapar. Bu da kabaca 24.000 TL yaptığından... vergilendirmeye tabi başka geliriniz yoksa, sınır değerin altında kalır ve beyan muafiyetine girmiş olursunuz = vergi ödemezsiniz. Ancak toplamı 30.000 TL'yi geçirtecek başka kalemler varsa, hepsini beraber beyan ederek vergi ödemek zorunda olursunuz.

Özetle yapacaklarınız:

1. Alım tarihinizdeki temiz ve kirli fiyatların farkını bulun.
    2. Kupon oranından bu farkı düşün.
    3. Kalan tutarı eurobond nominal miktarıyla (adediyle) çarpın. Bulduğunuz değer vergiye tabi ilk kupon gelirinizdir.
    4. İkinci kupon geliriniz de aynı yılın içerisinde ise, 3. maddedeki tutara ekleyin.
    5. Bu toplam tutarın TL karşılığı 30.000 TL'nin altında ise; beyan ve vergi yok.
    6. Bu tutar tek başına 30.000 TL'nin üstündeyse, veya, başka vergiye tabi gelirlerle beraber toplanınca sınırı geçiyorsa; beyan etmek ve gelir vergisi ödemek durumundasınız.

Alım-satımda vergilendirme örnekleri

Adım adım anlatım
    Jon Dowes Hocam

Kısa bir sorum olacak Eurobond kupon geliri mesela ortak hesap üzerinde ise ve 16160$ ise öncelikle 16160$ ne zamanki kurdan TL ye çevireceğiz Ve her bir ortak için 8080$ yıllık faiz geliri düşüyor. Örneğin Mart 2018 yılındaki kurdanmı bu 8080$ ı TL ye çevirip sonra 2018 için örneğin bildirim matrahı 31000 TL olsun ve bizde Mart 2018 $ kuru 3,9 olsun dolayısıyla bir hesap ortağı için yıllık faiz kazancı 8080*3,9=31512TL eder şimdi 31512-31000 = 512 TL yimi vergi olarak bildirecek yoksa 31000 TL yi geçtiği için 31512 TL yi tamamenmi bildirecek

Saygılar

Sayfa 14/1000 İlkİlk ... 412131415162464114514 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •