Sayfa 143/1312 İlkİlk ... 43931331411421431441451531932436431143 ... SonSon
Arama sonucu : 10492 madde; 1,137 - 1,144 arası.

Konu: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım 2

1.  Alıntı Originally Posted by british Yazıyı Oku
    Muğla'daki "krediye uygun" satılık adanın fiyatı 225 milyon liraya çıktı!

'' Muğla'nın Marmaris ilçesi Gökova Körfezi'ndeki Karaca Adası, ABD'de yaşayan Türk iş insanı tarafından 7 yıldızlı otel yapılmak amacıyla 1980 yılında satın alındı. Cumhurbaşkanlığı konutu karşısında bulunan 316 bin metrekarelik ada, 1983 yılında birinci derece SİT alanı ilan edildi.

Adayı satın alan iş insanı, 41 yıl boyunca adanın vergilerini ödedi, ancak SİT alanı olması nedeniyle otel inşaatına başlayamadı. Yatırımdan vazgeçen iş insanı, adayı 2019 yılı Eylül ayında 210 milyon liradan internette satışa çıkardı. ''

https://t24.com.tr/haber/mugla-daki-...a-cikti,964260
    bu adalar sahiden satın alınıyo muymuş yahu

2.  Alıntı Originally Posted by limitsiz Yazıyı Oku
    haklısınız hocam. faizlerin fazlalığı biraz çekindirtiyor sadece

Haklımı sizce? 150 tane ev alana kadar STARBUCKS’a, VİSA’ya, MİCROSOFT’a, EREĞLİ’ye, BİM’e vs vs ortak olsaydı ne cebi boş kalır ne kiracı ile uğraşırdı yapmayın arkadaşlar… 150 evi olan ya mirasa çökmüştür yada arsasına ev yapmışlardır… Başını sokucak ev alınır gerisi küllüyen zarardır.

Amortisman giderini de ekleyince 50 seneyi bulan yatırım mı olur allah aşkına.

Sent from my iPhone using Tapatalk

3. 50 seneyi bulan yatırım diye bişey yok.
    Borsada temettü vermeyen hisselerde var, ki evlerde kira vardır.
    Temettü vermeyen hisseleri insanlar niye alıyor, değerlenir diye.
    Şunu insanlar anlamakta zorluk çekiyor.
    Gayrimenkulde en önemli konu arsa payıdır.
    Buda zamanla değerlenebilir.
    Salt kirayı düşünmek hata olur.
     Alıntı Originally Posted by nesta17 Yazıyı Oku
    Haklımı sizce? 150 tane ev alana kadar STARBUCKS’a, VİSA’ya, MİCROSOFT’a, EREĞLİ’ye, BİM’e vs vs ortak olsaydı ne cebi boş kalır ne kiracı ile uğraşırdı yapmayın arkadaşlar… 150 evi olan ya mirasa çökmüştür yada arsasına ev yapmışlardır… Başını sokucak ev alınır gerisi küllüyen zarardır.

Amortisman giderini de ekleyince 50 seneyi bulan yatırım mı olur allah aşkına.

Sent from my iPhone using Tapatalk

4. Sözüm bir kişiye hitaben değil, genele..
    Yatırım az değerlenmiş çok değerlenmiş o ap ayrı bir mesele de,
    şu "yatırımın kendini amorti etmesi" konusunda saçma hesaplar ve kıyaslar yapan çok denk geliyor malesef.

Amorti kavramı değerlenme ile karıştırılıyor.

Evin kendini amorti etmesi, kirası ile bir ev daha almasıdır. Sürecin sonunda iki eviniz olur.

Bazen görüyorum "benim şu hisse 2 yılda kendini amorti etti, siz ev sahipleri hala uyuyun" gibi şeyler diyenler var.
    Pardon da, senin 1 hissen 2 adede çıkmadı ki.

Ev gibi "kendini kendi cinsinden amorti edebilen" başka bir yatırım aracı yok.
    Altın bile bunu yapamaz.
    Değerlenebilir, enflasyondan koruyabilir, ama 1 gram altınınızı 100 yıl da bekletseniz 2 gram olmaz.

5. Nasıl yok yatır 100 bin dolar Euro bonda 20 sene sonra 200 bin dolar olur.demissiniz ki kira ile bir ev alınır .kira biriktirerek ancak 100 senede 1 ev alırsınız belki.misal benim evim var piyasası 600bin TL 2 bin TL kira alıyorum.2 bin TL kiram yüzde 10 artsa 2.200tl ev fiyatları senelik yüzde otuz ..velhasıl kelam su an ki durumda kiralar ile ev almak hayal.ha enf olur 0 sizin dediğiniz geçerli ..tanıdık bir abimin evi var ev piyasası 500 bin tl kira alıyor bin TL.10 senelik kiraci ..ezile ezile ne hale gelmiş ..varın hesaplayin..

Alıntı Originally Posted by djoz Yazıyı Oku
    Sözüm bir kişiye hitaben değil, genele..
    Yatırım az değerlenmiş çok değerlenmiş o ap ayrı bir mesele de,
    şu "yatırımın kendini amorti etmesi" konusunda saçma hesaplar ve kıyaslar yapan çok denk geliyor malesef.

Amorti kavramı değerlenme ile karıştırılıyor.

Evin kendini amorti etmesi, kirası ile bir ev daha almasıdır. Sürecin sonunda iki eviniz olur.

Bazen görüyorum "benim şu hisse 2 yılda kendini amorti etti, siz ev sahipleri hala uyuyun" gibi şeyler diyenler var.
    Pardon da, senin 1 hissen 2 adede çıkmadı ki.

Ev gibi "kendini kendi cinsinden amorti edebilen" başka bir yatırım aracı yok.
    Altın bile bunu yapamaz.
    Değerlenebilir, enflasyondan koruyabilir, ama 1 gram altınınızı 100 yıl da bekletseniz 2 gram olmaz.

Redmi Note 9 Pro cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

6. Kiracımız çıktı şu konjüktürde kefil istemek elzem olmuş durumda .

Sizce memur kefil mi olmalı yoksa düzenli işleyen bir Bağ-Kur’lu esnaf mı daha mantıklı sizce .

Kiracı Kirayı ödeyemezse icra memuru yoluyla bunlardan artık kolay tahsil edildiğini biliyorum ve şahit oldum o yüzden bu yolu izlemek mantıklıdır değil mi

7. diyecek söz bulamıyorum artık...

8.  Alıntı Originally Posted by r.lucas Yazıyı Oku
    Nasıl yok yatır 100 bin dolar Euro bonda 20 sene sonra 200 bin dolar olur.demissiniz ki kira ile bir ev alınır .kira biriktirerek ancak 100 senede 1 ev alırsınız belki.misal benim evim var piyasası 600bin TL 2 bin TL kira alıyorum.2 bin TL kiram yüzde 10 artsa 2.200tl ev fiyatları senelik yüzde otuz ..velhasıl kelam su an ki durumda kiralar ile ev almak hayal.ha enf olur 0 sizin dediğiniz geçerli ..tanıdık bir abimin evi var ev piyasası 500 bin tl kira alıyor bin TL.10 senelik kiraci ..ezile ezile ne hale gelmiş ..varın hesaplayin..
    Şaka yapıyor olmalısınız.

20 yıl önceki dolarla şimdiki doların değeri bir değil.
    20 yıl önce 7 bin dolara aldığımız ev şimdi 40 bin dolar eder (20 yaş daha eskidiği halde)
    O arada aldığımız kira da cabası.
    Aslında ev değerlenmedi, her kağıt para gibi doların değeri düştü.
    siz 20 yıl önce 100 bin dolara bizimkinden çok daha güzel 10 ev alabilirdiniz. Peki ya bugün 200 bin dolarla istanbulun herhangi bir yerinden kaç ev alabilirsiniz? (en iyimser tahminle belki 4 tane zar zor)

Ha enflasyon sıfır olur, kağıt paraların değeri düşmez, evlerin fiyatları artmaz, o zaman sizin dediğiniz geçerli olabilir"di".
    Fakat zaten enflasyonun sıfır olduğu ortamda da eurobond ile 100 bin dolarınızı 110 bin dolar bile yapmanız imkansız olur.
    Yani o teori yine tutmaz.

Matbaada şakır şakır basılabilen ve değeri sabit olmayıp sürekli düşen kağıt paralar ile amorti kavramını kıyaslayamazsınız.

1 doları 2 dolar yapmaktan değil, 1 elmayı 2 elma yapmaktan söz ediyorum.
    Kağıt para cinsinden değil, elma, armut, ev, dükkan, tarla, vs somut mallar cinsinden konuşalım.

elma 20 yıl önce 1 dolar, bugün 5 dolar, hayır siz 5 kat kazanmadınız, yine 1 elmanız var.

Son düzenleme : djoz; 10-07-2021 saat: 13:11.
    Evi tutarken herkes iyidir. Yeni kiracı adayınız iyi birine benziyor olsa da, DAVA GEÇMİŞİNİ mutlaka isteyin.
    https://www.milliyet.com.tr/ekonomi/...nir-mi-6994969

Sayfa 143/1312 İlkİlk ... 43931331411421431441451531932436431143 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •