Sayfa 1459/2133 İlkİlk ... 459959135914091449145714581459146014611469150915591959 ... SonSon
Arama sonucu : 17057 madde; 11,665 - 11,672 arası.

Konu: ...:::vobelıt:::...

https://www.karar.com/dunya-haberler...olacak-1686354

Putin gaz kozunu oynuyor: Batı bu kış donmuş olacak

Rusya'nın Uzakdoğu bölgesindeki Vladivostok şehrinde düzenlenen Doğu Ekonomik Forumu'nun genel kurul toplantısında konuşan Vladimir Putin, "Gaz, petrol, kömür, kalorifer yakıtı sağlamayacağız. Hiçbir şey sağlamayacağız. Batı donmuş olacak." ifadelerini kullandı.

2.  Alıntı Originally Posted by deniz43 Yazıyı Oku
    https://www.cnbc.com/2022/09/13/infl...e-economy.html

Inflation isn't just about fuel costs anymore, as price increases broaden across the economy

Rather than fuel, it was food, shelter and medical services that drove costs higher in August, slapping a costly tax on those least able to afford it and raising important questions about where inflation goes from here.

"The core inflation numbers were hot across the board. The breadth of the strong price increases, from new vehicles to medical care services to rent growth, everything was up strongly," said Mark Zandi, chief economist at Moody's Analytics. "That was the most disconcerting aspect of the report."

Indeed, new vehicle prices and medical care services both increased 0.8% for the month. Shelter costs, which include rents and various other housing-related expenses, make up nearly a third of the CPI weighting and climbed 0.7% for the month.

YORUM:Aylar önce yazdıklarım artık finans medyasında dillendiriliyor.Artık ABD'de tüm ekonominin geneline yayılan yapışkan bir enflasyon var ve bu sadece mal fiyatlarının artışıyla ilgili değil.Çünkü enflasyonun karakteristeristik özelliğidir,enflasyon bir kere herhangi bir şokla ortaya çıktığı zaman,para politikasıyla hemen tedbir alınmaz ise kendisini besleyen ve büyüten döngüsel bir özelliğe sahiptir.Maliyet artışları nedeniyle mal fiyatları arttığında hizmet sektöründe çalışanlar da kendi hayat standardını korumak için(artan kirasını ödeyebilmek,otomobiline aynı miktarda benzin alabilmek,artan fiyatlardan aynı miktarda market alışverişi yapabilmek,aynı yerlerde tatil yapabilmek....) berber,otomobil tamircisi,sigortacı,bahçıvan,diş hekimi,veteriner,çocuk bakıcısı... verdiği hizmetin fiyatını artırır.Her şeyin fiyatı artınca bir ikinci tur daha verdiği hizmeti zamlandırırır ve bu böyle sürer gider,enflasyonu büyütür,bunu önleyebilecek tek şey ise sıkı para politikasıyla talebi düşürmek,dolayısıyla hizmet verenler tarafından daha yüksek fiyatlar talep edildiğinde müşteri sayısının azalmasıdır.Ama ABD'de 40 yıldır enflasyon görmeyen bir nesil var,onlar bilmeyebilirler ama ekonomistlerin bunu daha yeni kavramaları şaşırtıcı.
    Tüm dünya populist olmuş
    ve kabak benim başımapatlamasında
    kime patlarsa patlasın arayışında
    2008 sonrası bol para ve enflasyonsuz dönem bitti
    daha göreçekleri bence çok şey var

sevgili deniz hocam
    sizlere her zaman çok çok teşekkür ediyoruz
    aradan burada da yazalım

3.  Alıntı Originally Posted by vicont Yazıyı Oku
    sayın pilavlı,

sizi pek tanımam. yani sizinle bir tartışma yaşama durumum yok, ancak ekşiye (adamlar yazar olma sırasında bekledikleri için "algı" yazılan her şey maalesef "uzman görüşü" olarak kabul ediliyor) atıf yapmasanız inanın yazma ihtiyacı bile duymazdım.

bunu yazan kişinin nasıl bir piyasa tecrübesi (sanırım çok az) var bilmiyorum ancak berat geldikten sonra eksi (-) teminat sebebi ile çalıştığı aracı kurumla icralık muhabbeti olan kişiler oldu (ismini paylaşmaya gerek yok). bir başka eksi teminat sebebi ile birisi bana özelden ulaştı(aralık ayı hareketinden sonra - detaya girmeye gerek yok)

aracı kurumlar elbette ki kendisini koruyacak. zaten ülkemizden işlem yapıyorsanız ufak yatırımcısınızdır ve elinizin altında doğru düzgün ekip ve ekipman yoktur

ekip= tecrübeli trader (büyükler kendi paralarını asla yönetmez)
    ekipman =avukatlar ordusu

şimdi ben bu ülkeye 20 milyon dolar sokacak olsam ve çalıştığım aracı kurum ky' ye uyguladığı olayı bana uygulasa bir daha o aracı kurumla çalışmam. hatta şöyle belirteyim aracı kurum kendisi tavsiye eder açık pozisyon alın diye.

bu konuyu ve örnekleri uzattıkça uzatıp dururum. konu burada aracı kurumlar insider trading vs değil (zaten dünyanın her yerinde bu olay var)

konu spk dediğimiz ne olduğu belli olmayan kurumun kesinlikle ky' yi korumadığıdır. hiç bir olay yok mudur ? tek bir olay yok mudur ? kimse şikayet etmeden spk bir suç tespit edip harekete geçsin. sanıyorum Türkiye tarihinde böyle bir durum yoktur.

piyasa düşer çıkar bunlar normal olan şeyler - anormal olan şeyler ise aynı şeyi deneyip deneyip farklı sonuçlar beklemek. adam para kaybetmiş oturup ağlıyor. ben 2. veya 3. sağlam para kaybettikten sonra vazgeçtim oturup mızmızlanmayı. ben hayatta kaldıraçlı bir üründe trade ya da hedge yapamam. bunu öğrendim buna göre yaşıyorum, benim öyle bir yeteneğim yok. rüya aleminde yaşayanlar suçu kendileri dışında herkeste aramakta. milletin ağa keyfi için piyasa durmadan yükselsin.

bazen en iyi şey sadece gözlem yapmaktır.
    Sn vicont, yazdıklarınıza katılıyorum, ben de bilerek son hareketlerin dışında kaldım, kar da zarar da etmedim, yani beni ilgilendiren pek bir durum yok ama benim tepkim yasa ve yönetmeliklerin herkese eşit uygulanmamasına. Pek çok yeni yatırımcı zarar etmiştir, sağlıklı piyasa gelişmesi için onların korunması lazımdı.

Zaten çıkış/inişlerin nedenlerini bulmaya/anlamaya çalışmak boşa zaman kaybı, amaç para kazanmaksa buna odaklanılmalı.
    Zaten elde veri yok, kırıntı şeklinde bilgi ediniyoruz, genelde hislerle, tecrübeyle yorumluyoruz.

Benim tahminimce dün kapanıştaki düşüş zaten herşeyin sonu değil, %10 düşüş nedir ki? büyükler malı bir saatte boşaltamazlar, ya çırpıp bir kısım insanı batırmak/dökmek istediler yukarı sürmeye devam edecekler ya da klasik tepe hareketleriyle bir süre mal dağıtımı yapılacak.
    Bunları yapmaz da doğrudan tüm malı çıkmaya kalkarlarsa hisseler çıktıkları yere kadar iner yine de hepsini bitiremezler.

4. BİST Kap bildirimi yollamış

Bilindiği üzere, Sermaye Piyasası Kurulunun 11/02/2021 tarih ve 7/211 sayılı kararı uyarınca BIST 50 Endeksinde yer alan paylarda açığa satış işlemi yapılabilmektedir. Söz konusu paylarda 14/09/2022 tarihli seansta bir gün boyunca geçerli olmak üzere açığa satış işlemlerinde yukarı adım kuralının (up-tick rule) uygulanması kararlaştırılmıştır.

https://www.kap.org.tr/tr/Bildirim/1062944

Yorumsuz!

3 gün öncesi
    Nureddin Nebati: Borsa her geçen gün cazip hale geliyor!

https://www.sozcu.com.tr/2022/finans...liyor-7358023/
    İşte Hendek! İşte Devekuşu!

6. geçen yıl şeyde oynanan oyunun tıpkısının aynısı
    Batık ayıyım poz açacak halim yok

Alıntı Originally Posted by Azurit Yazıyı Oku
    Yorumsuz!

3 gün öncesi
    Nureddin Nebati: Borsa her geçen gün cazip hale geliyor!

https://www.sozcu.com.tr/2022/finans...liyor-7358023/
    ahan yemin bunu okuduğumda borsadan kaçma zamanı geldi demiştim kendi kendime
    69 mu yok daha neler. Bu yıl mı? İmkansız.Bozguncular ağzınızdan çıkanı kulağınız duyuyor mu?

https://www.ft.com/content/95243a73-...e-a10a206d7e9e

US and EU step up pressure on Turkey over Russia sanctions

Washington to target banks that are integrated into Mir processing system

"We need to close loopholes,"according to the second official, involved in this month's talks between the EU and US on sanctions enforcement, citing Turkey as the major target"

Sayfa 1459/2133 İlkİlk ... 459959135914091449145714581459146014611469150915591959 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •