Sayfa 1540/7020 İlkİlk ... 54010401440149015301538153915401541154215501590164020402540 ... SonSon
Arama sonucu : 56156 madde; 12,313 - 12,320 arası.

Konu: Sanat Mozaik

1. Amerikali yazar Ernest (Miller) Hemingway, 28 Ekim 1954 tarihinde “En son The Old Man and the Sea adli eseri ile gosterdiği anlati sanatindaki ustaligi ve cagdas stil uzerindeki etkisinden dolayi”gerekcesiyle Nobel Edebiyat Odulunu kazandi.

“Hem bu hatiri sayilir bir gunahtir bence.Aklina gunahi getirmenin sırasi mi simdi? Gunahi anmadan dusunecek bunca dert var.Hem ben ondan bir sey anlamam ki.Gunahin ne oldugunu anlamam, ona pek inanmam da.Belki balik tutmak da gunahtir.Gecimimi saglamak, baskalarini doyurmak icin yaptigim halde bu isin gunah oldugunu saniyorum.Ama o zaman her sey gunah sayilirdi.Gunahi munahi dusunmenin sirasi degil simdi.Bunun icin cok gec kaldik, hem millet bununla doyuruyor karnini.Baskasi dusunsun, bir ben mi kaldim aklini yoracak? Balik nasil balik olarak yaratiliyorsa, sen de balikci olmak icin yaratilmissin.''

"È stupido non sperare, pensò. E credo che sia peccato. Non pensare ai peccati, pensò. Ci sono abbastanza problemi adesso, senza i peccati. E poi non riesco a capirli. Non riesco a capirli e non sono certo di credervi. Forse è stato un peccato uccidere il pesce. Credo proprio che sia così, anche se l'ho fatto per vivere e per nutrire molta gente. Ma allora tutto è un peccato. Non pensare ai peccati. È troppo tardi per pensarci e c'è chi è pagato apposta per farlo. Lascia che ci pensino loro. Tu sei nato per fare il pescatore e il pesce è nato per fare il pesce."

2. Amerikali yazar, yazilimci, girisimci, yatirimci ve is adami ve Microsoft Corporation’in kurucusu Bill (Henry) Gates’in dogum gunu (28 Ekim 1955)

“Fakir dogmak senin sucun degil; ama fakir olmek senin sucun.”

“Sanirim kisisel bilgisayarlarin bugune dek yarattigimiz en yetkilendiren arac haline geldigini soylemek yanlis olmaz. Hem iletisim araclari, hem yaraticilik araclari, ve kullanicilari tarafindan sekillendirilebilirler.”

3. Irlandali yazar, oyun yazari, elestirmen ve sair Samuel (Barclay) Beckett’in yazdigi Krapp'in Son Bandi (L'ultimo nastro di Krapp - Krapp's Last Tape) oyunu promiyerini 28 Ekim 1958’de Londra, Royal Court Theatre’da yapti.

4. Ingiliz roman yazari Mark Haddon’in dogum gunu (28 Ekim 1962)

“Ve bu yuzden satrancta, matematikte ve mantikta iyiyim, cunku cogu insan kor gibidir ve cogu seyi gormezler ve kafalarinda bir suru bos alan vardir ve kafalari genellikle ‘Acaba evde ocagi acik mi biraktim?’ gibi birbiriyle baglantisiz ve sacma seylerle doludur.” Super Iyi Gunler

“And that is why I am good at chess and maths and logic, because most people are almost blind and they don't see most things and there is lots of spare capacity in their heads and it is filled with things which aren't connected and are silly, like, "I'm worried that I might have left the gas cooker on.”

“Becky anneme sandvici benim attigimi soyledi. Annem yiyecek ziyan ettigim icin bana demedigini birakmadi. Becky onemli olanın yiyecek ziyan etmek degil yiyecegi Kratersurat'in yuzune atmak oldugunu vurguladi. Annem de Kratersurat'in yuzune piyano da atilsa fazla bir sey fark etmeyecegini soyledi.”

“Becky told Mum it was my sandwich. Mum tore me off a strip for wasting good food. Becky said wasting food wasn’t the point. The point was dropping it on Craterface. So Mum said you could drop a piano on Craterface and it wouldn’t make much difference.”

5. Italyan sarkici, soz yazari ve besteci Eros (Luciano Walter) Ramazzotti’nin dogum gunu (28 Ekim 1963)

https://www.youtube.com/watch?v=C6dpQWnRII0

https://www.youtube.com/watch?v=Gr7VfbUKYCo

6. Akademi odullu Amerikali aktris Julia (Fiona) Roberts’in dogum gunu (28 Ekim 1967)

7. Amerikali aktor, muzik videosu yonetmeni, produktor, muzisyen Joaquin (Rafael) Phoenix’in dogum gunu (28 Ekim 1974)

8. Ingiliz rock grubu Queen, 6. studyo albumu News Of The World’u 28 Ekim 1977 tarihinde EMI ve Elektra etiketleryle piyasaya surdu.

Sayfa 1540/7020 İlkİlk ... 54010401440149015301538153915401541154215501590164020402540 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •