Sayfa 157/271 İlkİlk ... 57107147155156157158159167207257 ... SonSon
Arama sonucu : 2164 madde; 1,249 - 1,256 arası.

Konu: Dev'ayna Masalları

1.  Alıntı Originally Posted by snkleyp Yazıyı Oku
    Deva Hocam EGGUB konusu aklımda!

Bu sabah şu ana kadar 2023/2.dönem bilançoları açıklanan hisselerden kendimce hızlı bir filtreleme yaptım.

* Yıllık/Çeyreklik Satışlar Değişimi; Yıllık/Çeyreklik FAVÖK Değişimi; Yıllık/Çeyreklik Net Kar Değişimi,
    Bunlardan negatif görünümlü olanların tamamını eledim.

* Özkaynak Karlılığı ve Aktif Karlılığı negatif olanları da eledim listeden.
    * Net YPP/Piyasa Değeri kriterine göre de elemeler yaptım.

* Cari Oranı 1,20 altında olanları eledim,
    * Finansal Borç oranı 30'un, Kaldıraç Oranı 60'ın üzerinde olanları da eledim.
    * F/K 17, PD/DD 6 üzerinde olanları da listeden sildim.

* Listede kalan az sayıda hisseyi, ihracat oranlarına göre büyükten küçüğe sıraladım.

Listenin ilk sırasında benim de portföyümde tuttuğum TLMAN var.
    İkinci sırada GENTS var. (Deva Hocamın da farkettiği) Finansal durumu ile ilgili detaylı incelemeyi burada yapamıyorum şu an, zaman sıkıntısı nedeniyle. Genel kriterlerin tamamını sağlıyor, Cari Oran 1,65, Finansal Borç Oranı 8,64, Kaldıraç Oranı 47,05. Hem karlılığı hem de finansal yapısı iyi duruyor.
    Gelir Tablosuna "çeyreklik bazda" bakıyorum. satışlarını geçen yılın aynı çeyreğine göre % 32 arttırmış, üstelik bu çeyrek satışların neredeyse yarısı yurtdışı satışlar şeklinde. F/K 7,94 an itibariyle. 31 Mayıs F/K (6,27) seviyesinin çok üstünde değil. Portföyde bulunan (henüz inceleme fırsatı bulamadığım) GWIND'lerin bir kısmını satıp, buradan yarattığım kaynakla 7,17 TL'den bir miktar GENTS'ı portföyüme dahil ettim. GWIND 3 aylık performansı yaklaşık %55 (TL) getiri ile ortalam bir seviyede.
    Risk nedir? Önümüzdeki çeyrekte ciddi zarar yazar ve yıllıklandırılmış 4 çeyrek karı düşer ve F/K yüksek kalabilir. Piyasa bu duruma tepki verir ve fiyat hızla düşebilir, bilemiyorum bekleyip göreceğiz.

Listede bir diğer dikkat çeken hisse ATATP,
    Portföyümde bulunan, 31 Mayıs'ta F/K 10,22 olan MIATK şu an 22,29'a çıktı. 2 katı pahalı duruyor. İlk kademe olarak yarısını elden çıkardım.
    ATATP % 33 oranında ihracat geliri olan bir teknoloji şirketi. Fintables'ta iki şirketi karşılaştırdığımda, değerleme konusunda ATATP, karlılık konusunda MIATK üstünlüğünde bir beraberlik durumu söz konusu.
    Ben yine de biraz pahalı bulduğum MIATK yerine kademeli olarak ATATP ile devam etme kararı aldım.

Allah utandırmasın diyelim, herkese hayırlı, bereketli kazançlar.
    Adettendir, yazdıklarımı yatırım tavsiyesi olarak dikkate almayın lütfen.
    Neyi niçin aldığını bilmek ve bir metodoloji takip etmek iyidir hocam. Gözümüz bazen bizim seçmediğimiz ve çok daha iyi performans gösterenlere takılsa da, düzenli ve istikrarlı kazanç bir sistem dahilinde oluyor. Seçimlerin doğru ve kazançların bol ve bereketli olsun.

2. KCAER - KOCAER ÇELİK

Kocaer Çelik Yönetim Kurulu Başkan Vekili Orhan Timurhan Bloomberg TV'de canlı yayında röportaj verdi. Konuyla ilgili KCAER sayfasına yaptığım yorumu buraya da kopyaladım:

Röportajda zaten şirket hakkında yatırımcıları tarafından bilinen şeyleri anlatmış olsa da bundan haberi olmayan yahut şirketi yakından tanımayan kişilere kendinden emin tarzıyla şirketin ve yönetiminin vizyonerliğini göstermiş olması bence önemli. Finansal yönetim açısından şirketin sıkıntılı bir durumu olmadığını daha önceki bir mesajımda anlatmıştım. Röportajda da işletme yönetimi, yatırımlar ve büyümenin finansmanının ve nakit akışının iyi planlandığı ve iyi yönetildiği vurgusu yapıldı bir kez daha. Diğer konular, katma değerli ürünlerde yoğunlaşma ve GES+JES yatırımları, zaten yatırımcılarının malumuydu. Ama en önemli vurgu şirketin iş modeli ve gelecek planlaması olarak sektörden oldukça pozitif ayrıştığının, bir çok şeyi, özellikle katma değeri yüksek ürünleri, şirket bünyesinde üretebilecek entegre bir sistem oluşturulduğunun ve yılın ikinci yarısının çok daha iyi performans sunulacağının anlatılması idi bana göre.

Bu röportaj umarım şirket hakkında bir farkındalık oluşturur ve hisselerine olan talebi artırır ve bundan fiyat yükselişi olarak biz yatırımcıları da nemalanırız.

Teknik açıdan daha önce de belirttiğim yeşil bölge önemli bir direnç alanı. Daha önce yükselen bir takoz içerisinde hareket ediyordu ve bu aslında aşağı kırılıma işaret eder, ama ben bilanço gazıyla yukarı kırılmasını umuyorum demiştim. Maalesef benim umduğum gibi olmayıp teknik olarak olması bekleneni yapıp takozu aşağı kırdı. Ancak güzel olan takozun üst kanalına paralel altta bir destek kanalı oluşturdu ve orayı destek alıp tekrar yukarı yönlü hareket etti. Bu kanal içerisinde hareket etmesi mümkün. Ancak olur da kanalı üst tarafa kırar ve yeşil bölgeyi hacimle geçmeyi becerebilirse yükselme ivmesi hızlanabilir.

Tamamen kişisel görüşümdür. Yatırım tavsiyesi içermez.

25

3. Benim de geniş bir portföyüm var, ortak tek hissemiz Kocaer Çelik. Geçtiğimiz hafta portföye almıştım. Röportajı ben de izledim, son kısımdaki patrona teşekkür kısmı biraz gereksizdi sanki. Onun dışında oldukça olumlu ve umut verici demeçler verdi. Sektörden pozitif şekilde ayrışma devam eder umarım.

4.  Alıntı Originally Posted by xprofessorx Yazıyı Oku
    Benim de geniş bir portföyüm var, ortak tek hissemiz Kocaer Çelik. Geçtiğimiz hafta portföye almıştım. Röportajı ben de izledim, son kısımdaki patrona teşekkür kısmı biraz gereksizdi sanki. Onun dışında oldukça olumlu ve umut verici demeçler verdi. Sektörden pozitif şekilde ayrışma devam eder umarım.
    Ben orada halka arza katılarak şirketi fonlayan yatırımcılara teşekkür edecek sandım önce, ama rotayı patrona kırdı. Evet, maalesef 'ucundan azıcık' da olsa patrona yalakalık olmazsa olmaz
    25

5.  Alıntı Originally Posted by deva-i dert Yazıyı Oku
    Ben orada halka arza katılarak şirketi fonlayan yatırımcılara teşekkür edecek sandım önce, ama rotayı patrona kırdı. Evet, maalesef 'ucundan azıcık' da olsa patrona yalakalık olmazsa olmaz
    Bir teşekkürü çok gördü bize. Gidip satıyorum hepsini şimdi

6.  Alıntı Originally Posted by müzikal Yazıyı Oku
    Bir teşekkürü çok gördü bize. Gidip satıyorum hepsini şimdi
    Çok büyük ayıp etmiş size
    25

7.  Alıntı Originally Posted by deva-i dert Yazıyı Oku
    KCAER - KOCAER ÇELİK

Kocaer Çelik Yönetim Kurulu Başkan Vekili Orhan Timurhan Bloomberg TV'de canlı yayında röportaj verdi. Konuyla ilgili KCAER sayfasına yaptığım yorumu buraya da kopyaladım:

Röportajda zaten şirket hakkında yatırımcıları tarafından bilinen şeyleri anlatmış olsa da bundan haberi olmayan yahut şirketi yakından tanımayan kişilere kendinden emin tarzıyla şirketin ve yönetiminin vizyonerliğini göstermiş olması bence önemli. Finansal yönetim açısından şirketin sıkıntılı bir durumu olmadığını daha önceki bir mesajımda anlatmıştım. Röportajda da işletme yönetimi, yatırımlar ve büyümenin finansmanının ve nakit akışının iyi planlandığı ve iyi yönetildiği vurgusu yapıldı bir kez daha. Diğer konular, katma değerli ürünlerde yoğunlaşma ve GES+JES yatırımları, zaten yatırımcılarının malumuydu. Ama en önemli vurgu şirketin iş modeli ve gelecek planlaması olarak sektörden oldukça pozitif ayrıştığının, bir çok şeyi, özellikle katma değeri yüksek ürünleri, şirket bünyesinde üretebilecek entegre bir sistem oluşturulduğunun ve yılın ikinci yarısının çok daha iyi performans sunulacağının anlatılması idi bana göre.

Bu röportaj umarım şirket hakkında bir farkındalık oluşturur ve hisselerine olan talebi artırır ve bundan fiyat yükselişi olarak biz yatırımcıları da nemalanırız.

Teknik açıdan daha önce de belirttiğim yeşil bölge önemli bir direnç alanı. Daha önce yükselen bir takoz içerisinde hareket ediyordu ve bu aslında aşağı kırılıma işaret eder, ama ben bilanço gazıyla yukarı kırılmasını umuyorum demiştim. Maalesef benim umduğum gibi olmayıp teknik olarak olması bekleneni yapıp takozu aşağı kırdı. Ancak güzel olan takozun üst kanalına paralel altta bir destek kanalı oluşturdu ve orayı destek alıp tekrar yukarı yönlü hareket etti. Bu kanal içerisinde hareket etmesi mümkün. Ancak olur da kanalı üst tarafa kırar ve yeşil bölgeyi hacimle geçmeyi becerebilirse yükselme ivmesi hızlanabilir.

Tamamen kişisel görüşümdür. Yatırım tavsiyesi içermez.

2 farklı kaynaktan röportajın ana başlıkları..

25

8. Bilanço dönemi bittikten, portföyler güncellendikten, kafalar rahatladıktan sonra burada Değerleme Rasyoları Tuzakları hakkında bazı yazılar paylaşacağım geniş geniş.

Ucuz gerçekten ucuz mudur? Piyasa bir şeyi çok ucuz fiyatlarken aslında kötü giden bazı şeyleri fiyatlıyor ve önceden size haber veriyor olabilir mi?

Pahalı görünenlere olan aşırı ilgi bir çılgınlık mı? Böyle bir genelleme yapılmalı mı yoksa, bazı pahalı görünenler aslında göründüğü kadar pahalı olmayabilir mi?

Mesela defter değerinin 0,70 katı ile işlem gören bir hisse mi ucuz yoksa 12 katı ile işlem gören bir hisse mi? Buna bakarak ilkini mi almalıyız? Ya da kazançlarının 5 katı ile işlem yapan dururken 15 katı ile işlem yapan alınır mı?

Ana tema bu olacak.
    25

Sayfa 157/271 İlkİlk ... 57107147155156157158159167207257 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •