Sayfa 158/996 İlkİlk ... 58108148156157158159160168208258658 ... SonSon
Arama sonucu : 7962 madde; 1,257 - 1,264 arası.

Konu: Dolarda Yükseliş Kaçınılmaz X

1. Felaket tellalı üslubundaki Selçuk Geçer demiş ki;

-Kur hedefimiz yok dedi, diyor
    -Kuru salıp, yukarıdan toplayacaklar, diyor..

Mı acaba demedim değil, 9-10 arası uzun süren yatay bir bant mesela..ÜFE ne olacak o zaman?

Uzun süredir kafamı kurcalayan şey ise şu;

Kurda hedef nasıl belirliyoruz, belirliyorlar...her ne kadar teknik analiz/elliott dalga analizi akademik camialarda tırt diye nitelendirilse de, trend kanallarıyla..Ya da beklenti anketi yapılıyor onların ortalamaları, ankete katılanlar neye göre belirliyor, bu enstrümanlarla..işte 9.30-10 lardan geçen bir paralel kanal, görmeyen yoktur grafiği..

İyi de aga, kafama bir şey takıldı? (Ekmek teknesinde miydi bu replik)

Doları 7.80 den 9.30 a taşıyan etkenler, oraya ulaşıldığında ortadan kalkmıyor ki...trende ulaşınca herkes satacak...ee birileri de oradan alacak..sonra..düşecek...yaw düşünce bir daha alacaklar, alternatif yok...2018 de de ölçtüler biçtiler saydılar dediler ki en fazla 5.75 olur, öbür taraftan Mergen Hoca öhömm, ühümm deyince, hadi olsun olsun 5.90 dediler, zırank 7.26..Uzan bir şeyler geveliyor ağzında da, işte objektif olmayınca kıymeti yok..

Okumuş çocuklara baktım, bugünkü açıklamalara bizim gibi yaklaşmışlar. Demirtaş Hocaya baktım, mevzuyu 'es' geçmiş...bir bakla var ağızlarında ne olabilir..uzun vadeli dovize endeksli bono olabilir mi? Venezuella mı, Arjantin mi, ya da oralarda bir ülke, zamanında denemiş bunu, gerçi başarısız olmuşlar ya..nereden okuduğumu bulmam lazım..

Fed hedeflerde önemli ilerleme kaydedilene kadar tahvil alımlarına devam edecek

“ Umutsuz durumlar yoktur, umutsuz insanlar vardır. Ben hiçbir zaman umudumu yitirmedim.” Mustafa Kemal Atatürk.

>>> FORUM KURALLARIMIZ <<<

Duhul
    Nov 2018
    İkamet
    Gönüllerde yaşıyorum.
    Gönderi
    7,299
     Alıntı Originally Posted by ajfa Yazıyı Oku
    dolarizasyonu tersine çevirme planları tüik parametrelerine göre planlandığı için boş iş. tamam güzel faiz artıyor da enflasyon oranları yanlış? reel faiz bile aslanın ağzında iken gerçek enflasyonla faiz vermeden bu iş bitmeeeez.

7,80/5,95 dolar 1 yılda %31 artmışken ve dışa bağımlı fiyatlanırken her şey, %30 altı tüm faizler geçersizdir. Yap abi faizleri %35, yastık altı falan kalmaz dağıtırsın. acı reçete budur. adamın acı reçeteden anladığı yalan enflasyona göre yalan faiz vermek.
    Faizleri %35 'e çekinceye kadar dolarlara el koysunlar daha iyi dostum. Çünkü faizin 35 olduğu ülkede aç kalanlar evimizi basıp, çocuğumuzu kaçırıp yine alır o dolarları bizden .

1 dal sigara vermedin diye bıçaklanıp, hesaptaki dolarları pamuk parası yapmak da var işin ucunda.

Duhul
    Nov 2018
    İkamet
    Gönüllerde yaşıyorum.
    Gönderi
    7,299
    Hani doktorlar hastalık hastalarına koftiden bir ilaç verirler ; vitamin , aspirin gibi.

Bizim ekonomi reçetelerini görünce, doktorlar aklıma geliyor nedense . Ne alakası varsa artık.

5.  Alıntı Originally Posted by Achiles Yazıyı Oku
    Felaket tellalı üslubundaki Selçuk Geçer demiş ki;

-Kur hedefimiz yok dedi, diyor
    -Kuru salıp, yukarıdan toplayacaklar, diyor..

Mı acaba demedim değil, 9-10 arası uzun süren yatay bir bant mesela..ÜFE ne olacak o zaman?

Uzun süredir kafamı kurcalayan şey ise şu;

Kurda hedef nasıl belirliyoruz, belirliyorlar...her ne kadar teknik analiz/elliott dalga analizi akademik camialarda tırt diye nitelendirilse de, trend kanallarıyla..Ya da beklenti anketi yapılıyor onların ortalamaları, ankete katılanlar neye göre belirliyor, bu enstrümanlarla..işte 9.30-10 lardan geçen bir paralel kanal, görmeyen yoktur grafiği..

İyi de aga, kafama bir şey takıldı? (Ekmek teknesinde miydi bu replik)

Doları 7.80 den 9.30 a taşıyan etkenler, oraya ulaşıldığında ortadan kalkmıyor ki...trende ulaşınca herkes satacak...ee birileri de oradan alacak..sonra..düşecek...yaw düşünce bir daha alacaklar, alternatif yok...2018 de de ölçtüler biçtiler saydılar dediler ki en fazla 5.75 olur, öbür taraftan Mergen Hoca öhömm, ühümm deyince, hadi olsun olsun 5.90 dediler, zırank 7.26..Uzan bir şeyler geveliyor ağzında da, işte objektif olmayınca kıymeti yok..

Okumuş çocuklara baktım, bugünkü açıklamalara bizim gibi yaklaşmışlar. Demirtaş Hocaya baktım, mevzuyu 'es' geçmiş...bir bakla var ağızlarında ne olabilir..uzun vadeli dovize endeksli bono olabilir mi? Venezuella mı, Arjantin mi, ya da oralarda bir ülke, zamanında denemiş bunu, gerçi başarısız olmuşlar ya..nereden okuduğumu bulmam lazım..
    Evet, Buradaki asıl iluzyon kur hedefidir. Cari açık verdiğiniz sürece böyle bir hedefi bırakın tutturmak, adını dahi telafuz etmek teknik olarak mümkün değildir. Kademeli faiz artışlarıyla ancak enflasyonun kontrolden çıkmasını bir nebze önleyebilirsiniz. 90 lar boyunca uygulanan enflasyon kadar devalüasyon politikasının da ana sacayağı buydu. Dolayısıyla asıl sorun dış borca mahkum çarpık ekonomik modeldir.

Usdtry'nin seviyesine karar veren birileri elbette vardır. Ancak bu karar alıcıların tcmb içerisinde olmadığını söyleyebiliriz. Tcmb bu işi devralabileceğini düşündü 2016 yılındA. Bunun bedeli bugüne kadar yaklaşık 200 milyar dolarlık rezerv kaybı oldu. (Elden çıkardığımız 60 milyar dolarlık abd tahvilini de dahil ediyorum) kaldı ki, olası bir döviz likiditesi sıkışıklığında, işin gerçek faturası daha net ortaya çıkacaktır ve görünenden buzdağı misali ayrışacaktır..
    ytd..

Dolarda Yükseliş Kaçınılmaz X

Alıntı Originally Posted by dimitris Yazıyı Oku
    Hani doktorlar hastalık hastalarına koftiden bir ilaç verirler ; vitamin , aspirin gibi.

Bizim ekonomi reçetelerini görünce, doktorlar aklıma geliyor nedense . Ne alakası varsa artık.
    Matrix kahin sahnesi tam oturuyor. Kahin olup apartman dairesinde oturan ekonomist. Vazoyu boşver diyor. Piyasa hangi vazo diye vazoyu deviriyor. Merak etme bizim çocuklar tamir eder diyor (parasal genişleme). Ekonomist eğer vazoyu söylemesem yinede devirecekmiydin diyor. Sonra bir güzel kurabiye yiyorlar

https://m.youtube.com/watch?v=Ayhj3KSTAWM

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
    O egeli ben değilim

Duhul
    Nov 2018
    İkamet
    Gönüllerde yaşıyorum.
    Gönderi
    7,299
     Alıntı Originally Posted by Egeli Yazıyı Oku
    Matrix kahin sahnesi tam oturuyor. Kahin olup apartman dairesinde oturan ekonomist. Vazoyu boşver diyor. Piyasa hangi vazo diye vazoyu deviriyor. Merak etme bizim çocuklar tamir eder diyor (parasal genişleme). Ekonomist eğer vazoyu söylemesem yinede devirecekmiydin diyor. Sonra bir güzel kurabiye yiyorlar

https://m.youtube.com/watch?v=Ayhj3KSTAWM

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
    Neo kim... ?

8.  Alıntı Originally Posted by effendy75 Yazıyı Oku
    Evet, Buradaki asıl iluzyon kur hedefidir. Cari açık verdiğiniz sürece böyle bir hedefi bırakın tutturmak, adını dahi telafuz etmek teknik olarak mümkün değildir. Kademeli faiz artışlarıyla ancak enflasyonun kontrolden çıkmasını bir nebze önleyebilirsiniz. 90 lar boyunca uygulanan enflasyon kadar devalüasyon politikasının da ana sacayağı buydu. Dolayısıyla asıl sorun dış borca mahkum çarpık ekonomik modeldir.

Usdtry'nin seviyesine karar veren birileri elbette vardır. Ancak bu karar alıcıların tcmb içerisinde olmadığını söyleyebiliriz. Tcmb bu işi devralabileceğini düşündü 2016 yılındA. Bunun bedeli bugüne kadar yaklaşık 200 milyar dolarlık rezerv kaybı oldu. (Elden çıkardığımız 60 milyar dolarlık abd tahvilini de dahil ediyorum) kaldı ki, olası bir döviz likiditesi sıkışıklığında, işin gerçek faturası daha net ortaya çıkacaktır ve görünenden buzdağı misali ayrışacaktır..
    Teşekkür ederim, hem fikiriz. Aslında bu bir girizgahtı, devam edeyim o halde, etkileşime hasretiz ya, eskiden forum çok güzeldi..

Ekonomik simülasyonlar yapılıyor, kararlar böyle alınıyor, lafını duyduğumdan beridir, (nereden duydum hatırlamıyorum), çok benimsemiştim, başka türlüsü de düşünülemezdi diye de eklemlemiştim içimden. Matematiksel olarak bir model olmalıydı. Sonra biraz google'layınca, Taylor denklemi McCallum Kuralı gibi matematiksel modelleme çabalarını gördüm. Misal;

http://www.ekonomikyaklasim.org/full...1409706473.pdf

Dolayısıyla, her ne kadar matematik güncelimi yitirmiş olsam da, bunlar yapılmalı, yapılıyordur. Ekonominin, çokça gördüğümüz şekilde, her bakan gözün farklı yorumladığı (iç siyasete alet edildiği) bir Picasso tablosu olmadığını düşünüyorum. Bu işin bir matematiği var. Varsa bilginiz paylaşırsanız veya yol gösterirseniz sevinirim, doktora tezi olur, bir bilgisayar programı olur v.b.

Saygılar.

Sayfa 158/996 İlkİlk ... 58108148156157158159160168208258658 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •