Sayfa 174/2142 İlkİlk ... 741241641721731741751761842242746741174 ... SonSon
Arama sonucu : 17129 madde; 1,385 - 1,392 arası.

Konu: ...:::vobelıt:::...

1. Şu notu da ekleyelim... mb viop da sadece döviz kontratı satıyor, ai sat yapmıyor, Trade değil yaptığı... döviz riskini azaltmak isteyene Amerikan doları almadan, tl ile hedge imkanı sağlıyor... mb nin bu işteki riski açtığı pozisyon üzerinden yazacağı tl kaybıdır... sonuçta az olan rezervlerini azaltmadan döviz likiditesi sağlamış oluyor.

BDDK Swap hamlesi ve mb nin viop adımı, dövizdeki volatilşteyi azaltıcı hayati önemde ve yerinde adımlar olmuştur...zaten uzun vadede kurdaki seviyeden ziyade volatilite daha tehlikeli olmuştur hep.

2. Da MB den başka dolar shortlayan yok.MB masaya oturduğundan beri kar yazıyor. Dolar longlayıp vade sonu milyonlarca lira zarar yazıp mı hedge ediyorlar kendileri şirketler? Her vade MB milyonlarca kar yazıyor. Bu işin tam tersi olması gerekmiyor mu? Dolar borcu olan vadeliden kazanıp kendini hedge ederken MB nin kaybetmesi gerekmiyor mu?

Alıntı Originally Posted by tospa Yazıyı Oku
    Da MB den başka dolar shortlayan yok.MB masaya oturduğundan beri kar yazıyor. Dolar longlayıp vade sonu milyonlarca lira zarar yazıp mı hedge ediyorlar kendileri şirketler? Her vade MB milyonlarca kar yazıyor. Bu işin tam tersi olması gerekmiyor mu? Dolar borcu olan vadeliden kazanıp kendini hedge ederken MB nin kaybetmesi gerekmiyor mu?

Forum moderatörlüğü de yapan Jon Dowes tweetleri'nde sorularınızın cevabını güzel anlatmış,buradan da bakabilirsiniz:

https://twitter.com/e507/status/1037449811308568577

https://twitter.com/e507/status/1061741867388297216

4. Mantık şu....adamın bilançosunda 100 milyon dolarlık açığı var...dolar kıpır kıpır...eğer dolar %15 artıp 6 tl den 6,9 olsa muhtemelen batacak...yani bu ihtimal %10 gibi düşük bir ihtimal olsa da, adamın batma ihtimali olduğundan, panikle hareket edebiliyor.

Bu durumda bu riskini vadelide dolar kontratı alarak azaltıyor, panikle işlem yapmıyor...dolar çıkmayıp üstüne düştüğü için borcu tl bazında azalıyor ve zararı makul seviyelere düşüyor... dolar kontratından dolar düştüğü için zarar ediyor ama, borcu çok daha fazla azaldığı için bu işten mutlu.

Mb nin bu işten kar etme gibi bir beklentisi yok...mesela papaz serbest bırakılmasa, ABD ile tansiyon yüksrlse dolar belki tekrar 7 lere çıkacak ve mb bu kontratlardan zarar edecekti...uzun yapan firma da bu kontratlardan kar edip, döviz borcu nedeniyle artan tl borcundaki kaybı telafi edecekti,

5.  Alıntı Originally Posted by deniz43 Yazıyı Oku
    Forum moderatörlüğü de yapan Jon Dowes tweetleri'nde sorularınızın cevabını güzel anlatmış,buradan da bakabilirsiniz:

https://twitter.com/e507/status/1037449811308568577

https://twitter.com/e507/status/1061741867388297216
     Alıntı Originally Posted by Cautionary Yazıyı Oku
    Mantık şu....adamın bilançosunda 100 milyon dolarlık açığı var...dolar kıpır kıpır...eğer dolar %15 artıp 6 tl den 6,9 olsa muhtemelen batacak...yani bu ihtimal %10 gibi düşük bir ihtimal olsa da, adamın batma ihtimali olduğundan, panikle hareket edebiliyor.

Bu durumda bu riskini vadelide dolar kontratı alarak azaltıyor, panikle işlem yapmıyor...dolar çıkmayıp üstüne düştüğü için borcu tl bazında azalıyor ve zararı makul seviyelere düşüyor... dolar kontratından dolar düştüğü için zarar ediyor ama, borcu çok daha fazla azaldığı için bu işten mutlu.

Mb nin bu işten kar etme gibi bir beklentisi yok...mesela papaz serbest bırakılmasa, ABD ile tansiyon yüksrlse dolar belki tekrar 7 lere çıkacak ve mb bu kontratlardan zarar edecekti...uzun yapan firma da bu kontratlardan kar edip, döviz borcu nedeniyle artan tl borcundaki kaybı telafi edecekti,
    Anladım ama değişik işler yahu)) Ben teknik analizime bakayım bu konular aşıyor beni

Alıntı Originally Posted by Cautionary Yazıyı Oku
    Mantık şu....adamın bilançosunda 100 milyon dolarlık açığı var...dolar kıpır kıpır...eğer dolar %15 artıp 6 tl den 6,9 olsa muhtemelen batacak...yani bu ihtimal %10 gibi düşük bir ihtimal olsa da, adamın batma ihtimali olduğundan, panikle hareket edebiliyor.

Merkez bankasının açtığı pencerenin amacını gayet güzel ifade ettiniz.Özellikle uzman finansal eleman istihdam edemeyen küçük ve orta boy işletmeler için kolayca erişilebilecek ve kullanılabilecek bir araç.

.... kriz, milletin parasını banka hesabından çekip bankadaki kiralık kasasina koymasiyla geldi........ PANİK.... yani...
    Yazdıklarım, paylaştıklarım yatırım tavsiyesi değildir, herkes kendi kararını verir.

8.  Alıntı Originally Posted by 0101 Yazıyı Oku
    Ekonomi "psikoloji"dir.
    Panik insanlara kendilerini koruma güdüsü veriyor.
    Ben bankadaki 100 $'ımı çekip yanımda taşıyorum. Deniz hocam da 1 milyon dolarını çekip kiralık kasaya koyuyor.

Milyonlarca insanın dövizlerini "sistem dışına" çıkarmasını ağustos ayında yaşadık. Bankalardaki kiralık kasalar ful döviz doldular. Günümüzde biraz çözülme olduysa da çoğu hâlâ orada ya da yastık altında.

MB ve hükümetin daha sonra ortaya koydukları uygulamalar bizlerdeki "panik" hâlinin durulmasına ve dövizlerimizi "sistem içine" koymamıza yönelik.

Efendim "- döviz kredi borçlarımız.... taksitleri, şu kadar büyük...?" .. Türkiyedeki sanayi kuruluşlarına -meselâ tupras'a, meselâ alarko'ya, meselâ tofaş'a kredi açmış yerli/yabancı bankalar bir kriz halinde bu şirketlerin taksitlerini borcun en son vadesine aktarabilirler zaten.

Özetle, kriz (doların 7.xx'leri görmesi) ortalıkta dolaşan keş dövizin ürkmesi sonucunda oluştu. ...

Diye düşünmekteyim.
    Çok güzel miktarlarda yastık altı dövizinde bozdurulduğunu düşünüyorum ama. Şu küçücük şehirde, benim sınırlı çevremde bile çok sayıda adam bankalara döviz bürolarına gidip dövizini bozdurdu. Ne kirli çıkıymışsın dediklerim oldu. Ev alan, altına dönen, kredi borçlarını kapayanlar oldu. Benimde bir 50 Eurom vardı onu bozdurmaya gittiğimde döviz bürosu ana baba günüydü ki alan neredeyse yoktu tl dağıtıyordu döviz bürosu Tabi bu miktarı bilemiyoruz belki Net Hata Noksan kalemi birazda bundan şişti bilemiyorum o kaleme girer mi.

Neyse sayfayı daha fazla kirletip muhabbete çevirmeyelim işi şu forumdaki tek ciddi ve yararlı topik zaten.

Sayfa 174/2142 İlkİlk ... 741241641721731741751761842242746741174 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •